ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.07.2015
ÎNSCRIS: 29.12.11
JUL-2015

Și bune și rele

După escapada pe care am avut-o la Sinaia, m-am gândit să scriu un articol despre locurile unde am servit masa. Nu o să scriu despre fiecare local în parte câte un articol, ci o să încerc să subliniez succint plusurile și minusurile fiecărei locații în parte. O să încep cu locurile pe care le știam foarte bine și o să închei cu două localuri care aveau review-uri foarte bune, pe AFA.

Bistro La Teleferic

Încep așa cum e normal, cu restaurantul pensiunii unde am locuit. Aici este un local foarte bine cotat pe Tripadvisor, dar un pic mai exclusivist. Mâncărurile sunt mai deosebite, localul este chic, iar servirea ok. Prețurile mi se par foarte mari, ca să nu spun exorbitante. De exemplu aș fi vrut să încerc ficăței de gâscă, dar la 90 de lei porția am zis pas. Am servit doar într-o zi ceva dulce, respectiv un tort de ciocolată și un tiramisu plus trei țoiuri de palincă, o cola și o limonadă. A fost bun, dar foarte scump - 70 de lei! În special datorită prețului exagerat îi dau nota 7,5.

Irish House

Aici terasa era aproape plină, cu toate că ploua torențial. Servirea a fost ok, nici prea prea, nici foarte foarte. Am servit platoul reginei format din pui cu un sos absolut delicios plus cartofi. Fata a mâncat ciorba de fasole în pâine, deasemenea foarte gustoasă, iar soția o porție de ardei copți. Am băut și doua beri și o cola, iar prețul a fost de 81 de lei. Per total am fost mulțumiți astfel îi acord nota 8.

Steak House

Unul dintre principalele mele criterii, după care aleg un restaurant este gradul de ocupare al meselor. Dacă majoritatea sunt libere înseamna că au o problemă. Ori e prea scump ori nu se mănâncă bine. Iar dacă n-au clienți, atunci au o problemă și cu prospețimea mâncării. Totuși am intrat la acest local deoarece pe vremuri se mânca foarte bine. Ne-am așezat la masă, dar când am văzut prețurile exagerate am zis pas. Nu o să-i dau notă, pentru că n-am mâncat aici.

Artemis- Hotel New Montana

Aici am mâncat la terasa de la etaj, de unde se poate admira orasul Sinaia. Este o terasă elegantă, iar chelnerii sunt foarte draguți și săritori. Ne-am simțit foarte bine aici. Am mâncat o pizza specifică. Nu am mai întâlnit așa ceva, ingredientul principal a fost brânza. Nu era rea, dar nici nu te dădea pe spate. Am mai servit o salata de sezon delicioasă si o porție de paste albe. Am băut 4 halbe de bere și o limonadă foarte mare și concentrată. Prețul final a fost 82 de lei, iar nota pe care o acord acestui local este 8.

Cabana Schiorilor

Ei bine de câte ori eram în tranzit prin Sinaia, nu puteam să nu fac o vizită la acest local. Aici am mâncat întotdeauna foarte bine și atmosfera era foarte frumoasă. Nu știu ce s-a întâmplat, dar de data asta am fost foarte dezamăgit. Poate fiindca era luni, nu știu! Am urcat pe jos din Sinaia, pentru a ne face poftă de mâncare. Nu pentru că n-am fi avut, dar trebuie și un pic de mișcare. Am luat loc pe terasa restaurantului unde mai erau ocupate doar trei mese. Servirea a fost rapidă, nu am ce reproșa. Doar chelnerii parcă erau de pe vremea comunistă. Din aceia care zâmbesc fals și te înjură pe la spate. În fine. Aici am servit platoul schiorului și un platou vânătoresc. Când zic platou nu vă gândiți la ceva mare, ci doar o farfurie în formă de platou. Sincer nu m-au dat pe spate. Parcă era ceva vechi. Nu știu! Sau poate era obosit bucătarul! Am mai mâncat o ciorbă de burta și o porție de cartofi prajiți cu brânză rasă deasupra. Am băut doua beri și două cola. Prețul final 124 lei. Destul de scump, dar știam asta. Doar ca doream mai multa calitate. Nota 7.

După atâtea încercări am zis să consult și catalogul AFA și așa am ajuns la ultimele două restaurante.

Arcade- Hotel Anda

Acest local elegant este situat în buricul târgului, chiar vis a vis de Primărie. Terasa este foarte elegantă, iar servirea ireproșabilă. Chelnerii sunt drăguți, serviabili, permanent cu zâmbetul pe buze și foarte rapizi. Meniul e foarte variat, iar mâncarea e de calitate. Porțiile sunt foarte mari. Prețul e si el un pic mai ridicat, dar nu foarte mult. Uitându-mă în urmă, aici am mâncat cel mai bine. Aici am ales o ciorbă ardelenescă absolut delicioasă și o ciorbă de burtă. Am mai servit un șnițel uriaș cu cartofi noi prăjiți, dați prin usturoi și o salată de vinete cu roșii. Toate felurile au fost gustoase, servirea ireproșabilă, ambianța plăcută, drept urmare nota a fost 9.

Casa Alex

Accesul la acest local este un pic mai anevoios. Dar cu ajutorul colegei VMR, am ajuns dupa un sfert de oră de urcat per pedes. Acestui local, ce avea review-uri foarte bune pe AFA, i-am lăsat ultima seară. Ne-am așezat la terasă. Hîm doar două mese ocupate!? O fi din cauză că-i marți seara! În fine. Am asteptat foarte mult atât să ne ia comanda, cât și să ne aducă mâncărurile și băuturile comandate. Acest lucru l-am trecut oarecum cu vederea datorită chelnerului, care era foarte simpatic. De băut am comandat o limonadă, o apă minerală, o carafă de vin și o palincă.

Prima surpriză: fata mi-a spus că limonada are gust de clor, de la apa de la robinet. Inițial nu am crezut-o, dar apoi am gustat și eu. Am returnat-o ospătarului, care a adus alta în schimb, cu apa minerală. Nici asta nu era concentrată, dar măcar se putea consuma (aici apreciez că nu mi-a pus două la nota de plată).

De mâncare am comandat o musaca ungurească și un platou ciobanesc- 4 tipuri de brânză cu roșii si castraveți, plus o porție de clătite cu înghețată. După un sfert de oră vine ospatarul și îmi spune că nu are musacaua comandată. Zic bine, atunci o să iau ghiveci unguresc. După 30 de minute vine cu toate odată. Nu știa și el să aducă întâi aperitivul, apoi ghiveciul si apoi clătitele? Mă rog am mâncat așa un carcalete! Ghiveciul unguresc a fost delicios. De altfel toate mâncărurile au fost bune n-am ce comenta.

Am mai luat ca desert o porție de șomloi. Foarte bună. Soția chiar a comparat-o cu o colivă de cacao (pe care o face ea) cu frișcă deasupra! :) Prețul final 124 de lei. Prețul la băuturi absolut exagerat: carafa de vin 30 de lei, o palincă românească 10lei/40ml, iar una ungurescă 15 lei/40ml!!! Nota mea pentru acest local este 7,5. Uitai să precizez, că am primit din partea casei trei felii de pâine unse cu untură și trei felii de pâine cu șunculiță afumată.

Vreau să închei spunând doar că notele sunt date după percepția mea și pot fi subiective.

Trimis de robert in 31.07.15 11:14:23
Validat / Publicat: 31.07.15 13:00:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SINAIA.

VIZUALIZĂRI: 2085 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P12 vedere de la terasa restaurantului Artemis
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20450 PMA (din 22 voturi)

robertAUTOR REVIEW
[31.07.15 11:51:46]

rog melodia: https://www.youtube.com/watch?v=xthJjLd9w6I&index=10&list=PL75298427B9D9C1D2

Mersi!

[31.07.15 13:01:04]

Michi
[31.07.15 17:15:53]

Un adevarat restograf. Pot certifica si eu impresiile pentru ca dealungul timpului am fost la cateva din restaurantele enumerate si in general am avut aceeasi impresie. Rugata de niste prieteni eram in cautarea unui restaurant bun si prezentarea Arcadei m-a convins. Mai retii cat a costat si ce ati baut?

robertAUTOR REVIEW
[31.07.15 17:25:35]

La Arcade Restaurant am plătit 82 de lei, cu mențiunea că nu am consumat bauturi alcoolice, doar două ape plate!

Mulțumesc de cuvintele frumoase!

Michi, robert
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Sinaia?: