ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.07.2015
ÎNSCRIS: 30.07.15
JUN-2015

Drum deosebit spre Evia

Deoarece nu sunt foarte multe review-uri despre Evia m-am gandit sa scriu si aceste detalii. Drumul este cel clasic dintre Romania si Grecia: iesire pe la Giurgiu, Ruse, Sofia, Kulata, Salonic apoi autostrada spre Atena.

Am hotarat sa plecam pe la orele 23 ca sa doarma linistiti copiii in masina. Am ajuns la podul in reparatii de la Giurgiu in jurul orei 00 si am asteptat sa trecem cam o jumatate de ora. Inainte de plecare citisem ca se poate sta si cateva ore bune. Nu a fost cazul la noi.

Am luat vinieta de la chioscurile de langa rondul de la iesire din vama pentru 2 saptamani ca sa nu avem probleme la intoarcere ca nu gasim. Apoi am alimentat la Shell si viteza spre destinatie.

La centura Sofiei indicatorul arata Kulata spre drepta cu trecere peste sosea la stanga, iar gps-ul cu harti de anul trecut la dreapta. Ne-am luat dupa indicator si am intrat pe centura noua si frumoasa cu 3 benzi pe sens. A fost f buna miscarea, dar la intoarcere nu am mai nimerit. La ora 7 am oprit la un Shell inainte de ocolirea de la Kulata unde ne-am dezmortit 1ora si am facut iar o oprire dupa vama in Grecia pentru copii.

Am plecat mai departe si am fost foarte uimiti ca la statiile de taxare de pe autostrada ne spuneau sa trecem fara taxa. Am aflat la una dintre statii ca a doua zi duminica era referendumul pentru masurile de austeritate asa ca am scutit vreo 15E cat ar fi fost toate taxele.

Dupa ce am trecut de Larissa la urmatoare statie de taxare, cand am deschis geamul masina facea ca un tractor. Am oprit dupa statie, ne-am uitat la masina, iar un prieten care se pricepea la mecanica a zis ca pare sa fie de la injectoare. Nici nu ne-am oprit bine ca vine un grec de la statie de taxare sa vada de ce am oprit. I-am spus care e problema, a sunat el in cateva locuri pana a gasit pe cineva care i-am spus de numele la un service care era deschis in Larissa fiind sambata si deja trecut de pranz. Am plecat spre Larissa iar la prima benzinarie am intrebat de acel service. Din fericire il stiau si ne-au indrumat f bine. Ajuns acolo am gasit pe cineva care imediat si-a dat seama de problema si in 20min a fost gata. Au curatat 2 injectoare si schimbat o garnitura rupta de la care era galagia mare. A costat 30E, dar s-a terminat cu bine. Pun aici coordonatele gps poate are cineva nevoie (39.633781, 22.432043).

Am mers mai departe spre Glyfa unde am ajuns pe la 15:30. Am asteptat ferry de la 16:00 pentru care am platit 19E (masina + 2 adulti + 1copil). De la Agiocampos in 15minute am ajuns la pensiune.

La intoarcere la granita dintre Grecia si Bulgaria am avut parte de 2 mici incidente. Primul ca ne-a oprit pe mine si pe unul din ceilalti 2 sa ne verifice portbagajul de pe masina. Iar al doilea pe celalalt prieten l-a intrebat unu de pe acolo de vinieta exact la iesire din vama. Bine ca avea vinieta luata de la dus si lipita pe parbriz ca altfel cred ca scapam de cativa euro. In afara de asta si de faptul ca am nimerit centura de vest a Sofiei n-am mai avut probleme. La pod la Giurgiu am stat fix 5minute. Am facut cam 11h la intoarcere cu tot cu opriri.

Calatorie placuta in Evia pentru cine urmeaza sa o viziteze.

Trimis de gabis_gabis in 30.07.15 15:12:20
Validat / Publicat: 30.07.15 16:12:26
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4157 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gabis_gabis); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [30.07.15 15:40:59] »

Mutat în rubrica "Drumul cu maşina spre EVIA, EVIA [EUBEEA]" (nou-creată pe sait)

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [30.07.15 16:19:42] »

@gabis_gabis - Foarte util review-ul tău!

Iar asta

Pun aici coordonatele gps poate are cineva nevoie (39.633781,22.432043).

chiar este o informație care merită un vot maxim!

luciaoradea [30.07.15 20:06:44] »

În afara datelor mecanicului eu chiar nu înțeleg ce a fost deosebit la drumul ăsta. Sau la review-ul de față.

adrianaglogo [31.07.15 15:04:45] »

Ne poti spune cat era benzina in Bg? Anul trecut era mai ieftina ca la noi.

Multumesc

anthony2000 [31.07.15 15:10:32] »

@adrianaglogo -

fuel-prices-europe.info

un site foarte util, preturile sunt reale, cel putin cele pe Bg si Gr, le-am verificat personal.

adrianaglogo [31.07.15 15:48:12] »

@anthony2000: Multumrsc. Deci e mai ieftin in Bg.

gabis_gabis [01.08.15 00:06:39] »

@adrianaglogo - nu mai stiu exact cat era benzina. eu am bagat motorina cu 2.33 leva. in grecia am bagat motorina cu 1.239E si benzina era 1.569E cel mai ieftin.

olteanul2010 [08.04.16 20:58:45] »

Ne gandim si noi sa mergem in Evia pentru ca destinatiile mai apropiate au avut chiar cate un bis. Am ales insula Evia pentru ca aveam niste informatii ca se ajunge pe un pod fara ferry bot, se spune ca ar fi chiar 2 poduri (unul vechi si altul nou). Ati auzit ceva de aceste poduri si de ce nu ati mers pe ele daca exista?

Va multumesc anticipat.

red_dog [08.04.16 21:35:19] »

@adrianaglogo: m.fuelo.net/m/prices

gabis_gabis [11.04.16 12:19:54] »

@olteanul2010 - Exista un pod la Halkida pe care se poate ajunge pe insula. daca este recomandat sau nudepinde unde va cazati in Evia. venind din RO in nord se ajunge mai usor trecand cu ferry pe la Glifa. daca va cazati in sud probabil e mai ok pe pod. Grecii la care am stat luau ferry din Edipsos ca sa ajunga in Atena fiind mai scurt ca timp decat pe pod.

24cata72 [03.07.16 15:45:12] »

Buna,

Spre Glyfa pe unde a-ti mers, prin Achilio sau Vathikilo? Cum este aceasta portiune de drum?

Multumesc!!!

gabis_gabis [10.07.16 22:00:19] »

@24cata72 - salut, cred ca ne-am dus prin Vatichilo si ne-am intors prin Achilio. drumul a fost ok... nu-mi aduc aminte de ceva neplacut.

24cata72, adrianaglogo, anthony2000, gabis_gabis, olteanul2010, red_dog
Alte impresii din această RUBRICĂDrumul cu maşina spre Evia: