ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.07.2015
ÎNSCRIS: 11.05.11
JUL-2015

Asa cum ne-am dorit

Am fost cazat la acest hotel in perioada 17-24 iulie

Cazarea s-a facut in 5 min. am primit ce am dorit, adica o camera la et 2 (3 dupa numerotarea bulgara unde parter inseamna et 1) in controversatul corp A, singurul care ofera intr-adevar vedere la mare si, contrar altor opinii pot spune ca nu am avut probleme cu zgomotul de la piscina, unde activitatile animatorilor aveau loc intre ore; e 10-12 si 16-18, perioade in care eram la plaja, in rest in camera era o liniste ca in biserica, mai ales daca usa de la balcon era inchisa. Cat priveste fumul de la gratar, despre care vorbeau cei ce nu recomandau. Acest corp, nu stiu cum era la parter, dar la noi o singura data s-a simtit mirosul imbietor al gratarului, nicidecum fum, ceea ce cred ca nu poate deranja decat daca esti vegetarian.

Corpul B are vedere la mare printre copacii din fata sa, dar este preferat de cei ce vor multa umbra, dar mie personal, seara mi s-a parut mai mult zgomot, chiar sub ferastrele sale este situata intrarea in barul hotelului si terasa acestuia.

Corpul C asigura linistea necesara celor cu copii f mici dar are vdere spre parc.

Masa este buna, variata si gustoasa, iar cozile inexistente, apect important pentru mine, dupa experienta din 2011 de la Jupiter cand ajungeam la ora 9 pe plaja din cauza chelnerilor care aduceau micul dejun dupa 30 minute.

De remarcat ca pizza, cartofii prajiti si inghetata se servesc separat de restaurantul propriu zis intr-un colt al terasei acestuia, departe de privirile celor f mici pe care vrem sa-i ferim de aceste produse.

Singurul loc in care se forma coada era la gratar, din cauza gazdelor ce doreau sa arate ca totul se face sub ochii clientului, dar si asta, se putea rezolva daca te duceai mai spre sfarsitul mesei cand nu mai era nimeni la gratar si puteai sa-ti ei cat doreai.

Bauturile sunt ok daca nu esti pretentios, de nivel mediu, gaseai la cele 2 baruri bere, sampanie, coniac, lichior, multe feluri de suc de tip dozator. Vinul alb si rosu draft se servea doar in restaurant in timpul meselor, cafeaua de la automate era ceva cu gust de ness, oricum oribila, un fel de nechezol cum o numeam in gluma, cei mai in varsta stiu ce inseamna, dar la bar daca cereai ti se oferea o minunata espresso gratis, problema era dimineata caci barurile se deschid la 10. Noi am rezolvat-o luand de cu seara pt a doua zi.

Plaja si marea absolut minunate, apa de mica adancime si f limpede si calda numai buna pt cei mici, sezlonguri petru toti, nu era nevoie de rezervare decat daca voiai musai f aproape de apa, pentru mine, daca era mai departe cu 10 m nu conta pentru ca, nu-i asa era cu 10 m mai aprope de pool bar, aspect important cand ai multe solicitari din partea familiei (apa, bere, inghetata etc.).

Piscinele pe mine personal nu m-au interesat pt ca mi se pare o blasfemie sa te afli la 20 de m de mare si sa stai la piscina, dar fetita mea era entuziasmata de picina copiilor cu topoganul din dotare.

Cei mici au o gama larga de ditractii, topogane pe plaja, parc de joaca, mini club, activitati cu animatorii dedicate lor, o incantare pt copii. Pt adulti prea mult entartaimenent n-am vazut, dar nici nu m-a interesat.

Wi fi este functional doar in lobby, in rest am inteles ca se poate contra cost, dar n-am cerut. de stiut ca in statiune 1 leva costa 2,5 lei... Am platit cu cardul la o farmacie si cursul a fost2,29 dar suvenirurile si distractiile copilului din statiune nu le poti plati decat cash.

In concluzie pot spune ca acest hotel e varianta low cost al celebrului Kaliakra, cu care de altfel este vecin, acesta din urma avand in plus doar marimea camerei dar si pretul dublu. E afirmatia celor ce au stat la ambele hoteluri si pot sa compare.

Recomand tuturor celor cu venituri sub medie, un simplu calcul aratand ca daca aduni toate cheltuielile pe care le ai in Romania intro zi la plaja, chiar si la cel mai amarat hotel de 2 stele e mai scump ca aici.

Trimis de viki68r in 30.07.15 14:05:23
Validat / Publicat: 30.07.15 15:39:18
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 1816 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (viki68r); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 rasarit de soare in albena

Zoazore
    [30.07.15 19:11:44]

@viki68r - Superb! M-ai convins sa-ncerc hotelul anul viitor!

Vacante insorite!

[30.07.15 21:32:24]

@Zoazore - multumesc mult, daca ai intrebari raspund cu placere

[30.07.15 22:54:39]

@viki68r -

Felicitări pentru vacanța reușită avută la Dobrotitsa!

Impresiile sunt echilibrate și un exemplu că poți avea un sejur frumos la un hotel de doar două stele cu condiția să pleci cu așteptări realiste comparativ cu prețul plătit. Mi-a plăcut și mie acest hotel, pe vremea când avea trei stele și era plin de turiști francezi, mi-a plăcut animația deosebit de bună pe care o „vizionam” din balcon, cazată fiind la vecini.

Poziționarea este la fel de avantajoasă, dar Kaliakra totuși oferă mai mult decât camere foarte spațioase, într-adevăr la un preț dublu.

andreieu
    [31.07.15 00:43:21]

@viki68r - În sfârşit cineva care poate spune că a fost pe deplin mulțumit de un hotel de 2* şi a plătit un preț mic. Desigur, nu eşti singurul care a avut parte de o experiență plăcută la acest hotel. Poate că cei care se plâng că au dat 45€/noapte/persoană la un hotel de 4* şi au fost total dezamăgiți de sejur, ar trebui strânși într-un grup şi cazați la Dobrotisa. Poate o să-şi schimbe părerea.

Totuşi, vreau să te întreb ceva:

Albena este din anul 2014, prima stațiune din Europa care oferă Wi-FI gratuit în toate locurile publice şi în hoteluri, la viteză de 1Mbps. Nu cumva ai înțeles greșit? Sau poate ți s-a comunicat eronat. Nu cred că s-a schimbat "politica" de la un an la altul.

[31.07.15 11:30:52]

@nicole33 - va multumesc si sunt onorat ca v-ati rupt din timpul dvs. pentru a citi opiniile mele

n-am vrut sub nicio forma sa minimalizez munca celor de la Kaliakra, nu degeaba sunt emblema statiunii Albena, neoficial vorbind, am exprimat doar opinia unui prieten care a stat ani la rand la Kaliakra inainte de a se muta la Dobrotitsa care-si aminteste de lounge barul de aici dar si de cozile si imbuzeala de la masa, dar stiti cum e, pareri si pareri...

eu m-adresat in special celor cu venituri sub media pe economie, care dau o gramada de bani pentru un chelner nesimtit care se comporta de parca ti-ar da de pomana, sau pentru un smecher ce si-a adus niste sezlonguri si se comporta de parca ar fi plaja lui tat-su.

sigur ca atunci cand produci 3000 de euro lunar ai alte posibilitati dar si alte asteptari...

Apropo de asteptari, va intreb pe dvs care cunoasteti f bine Turcia ca unul care aspira sa ajunga acolo, puteti sa-mi indicati un hotel din Antalya care ofera in UAI inghetata lor traditionala si oricand o cafea la nisip? ca eu am citit n opinii si vad ca unii erau fericiti dupa ce au dat 2-3000 de euro ca se bucurau ca a fost bun espreso si minunata inghetata algida pe care o gasesti in Romania la orice toneta sau ca dupa n rugaminti le-adus un chelner pe plaja un pahar de vin sau sampanie rasuflata... Cel putin la Dobrotitsa vinul nu stiu cat de calitativ era pt ca nu sunt cunoscator, dar era tinut in butoiase din care puteai sa iei in timpul mesei cand voiai si cat voiai fara sa te rogi de nimeni

[31.07.15 11:39:13]

@andreieu - nu va contrazic, spun doar ca nici pe plaja, nici in camera n-am putut sa-mi accesez mailurile si nici sa citesc ziarele si am auzit ca ti se putea oferi contra cost o viteza de 6 Mps, mai mult nu stiu ca nu m-a interesat am avertizat pe cei ce au neaparata nevoie de net in concediu ca sunt mici probleme. Atat

[01.08.15 12:23:49]

@viki68r -

Părerea mea este ca mai întâi să-ți stabilești bugetul disponibil pentru vacanță, să alegi mijlocul de transport dorit, deoarece distanța de parcurs până în Antalya nu se compară cu drumul până la bulgari, iar avionul este comod și rapid, dar îți „mănâncă” jumătate din buget și, abia după aceea și după ce apar prețurile pentru anul viitor să cauți variante de cazare care să întrunească cel mai bine cerințele tale specifice.

Cafea la nisip eu nu am găsit decât la trei hoteluri în Turcia, la Silence Beach, Rixos Sungate și Sueno Deluxe, cea mai bună fiind cea băută la Silence. Dar am găsit cafea turcească făcută la niște căni electrice, gustul este foarte asemănător celei făcute efectiv la nisip, chiar dacă pierzi spectacolul preparării acesteia, la mai toate hotelurile de cinci stele la care am fost. Singura condiție este aceea de a folosi cafea de calitate, ceea ce s-a întâmplat mereu, singura excepție a fost anul acesta la Royal Holiday Palace din Lara, dar poate am avut eu ghinion.

În multe hoteluri vei găsi înghețata lor tradițională oferită mai multe ore pe zi. Faptul că se numește Algida nu înseamnă că este același lucru cu ceea ce poți cumpăra de oriunde în România, compoziția și gustul fiind mult diferite. Este acea înghețată care se întinde precum cașcavalul pane cald. Am mâncat înghețată Algida în fiecare zi și în Spania și, la fel, era altceva, avea alt gust ca în România, nu neapărat mai bun.

În opinia mea, nu cred că înghețata și cafeaua la nisip trebuie să fie principalele criterii în alegerea hotelului.

[01.08.15 17:53:55]

@nicole33 - multumesc mult, scuze pt eventualele erori strecurate in pm

[01.08.15 20:00:37]

Am răspuns la PM

DANYEL
    [04.08.15 23:08:12]

O mizerie de hotel, o mizerie de mancare, aveti grija la copii al meu dupa 3 zile a facut toxiinfectie alimentara de la mizeria de mancare, revin cu impresii cat mai curand...

andreieu, DANYEL, nicole33, viki68r, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂKaliakra Mare (ex Dobrotitsa) Hotel: