ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.07.2015
ÎNSCRIS: 30.07.09
JUN-2015
2 AD. + 1 COPII

Impresii personale vacanta Madeira

Sejur 7 nopti cazare / demipensiune hotel Four Views Lido Monumental (camera tip suita cu chicineta), transfer privat aeroport Funchal - Hotel - Aeroport, 2 excursii (1/2 zi & 1 zi) transport privat achitate anticipat, toate taxele incluse - pret total 2400 EUR achitat cu 5 luni inainte de data perioada sejurului.

Excursia 1/2 zi - am vizitat Picos de Bracelos (pozitie din care se putea vedea parte de Funchal & Oceanul Atlantic), biserica din Funchal / Monte & Eira do Serredo (unul din varfurile montane).

Excursia 1 zi (estul insulei) - am vizitat Camacha (mica localitate unde ocupatia de baza este manufacturarea si vanzarea diverselor obiecte din impletituri de nuiele), Pico do Arieiro (varf de munte), Ribeiro Frio (levada & crescatorie pastravi), Santana (mica localitate cu casute specifice zonei), Faial (fabrica de rom din trestie de zahar cultivata local), Miradouro Ponta de Sao Lorenco (partea cea mai de est a insulei foarte arida), Machico & Funchal.

Excursiile in sine nu ne-au impresionat prin nimic deosebit

Deosebite in schimb au fost vizitarea gradinii botanice (cu telecabina) si a serei de orhidee (cu tuk tuk)

Placut impresionati de curatenia locurilor in care am fost ori ne-am plimbat, aerul curat (si cateoata prea umed), decenta localnicilor cu care am intrat in contact.

Plaja si baie in ocean am facut o singura data la Machico, situata la aprox 35 Km de Hotelul in care eram cazati, deoarece avea plaja cu nisip fin (adus din Maroc dupa spusele taximetristului care ne-a dus pana acolo).

Calatoria cu avionul de aprox. 4,30 ore Bucuresti - Lisabona si retur cu TAP Portugal ne-au creat oarece probleme la articulatii picioarelor si umflarea acestora deoarece scaunele erau foarte incomode si apropiate unele fata de altele

In schimb calatoria cu acelasi TAP Portugal pe ruta Lisabona - Funchal / Madeira si retur a fost o adevarata placere, chiar daca am calatorit cu acelasi tip de avion (A319) se pare ca echiparea & scaunele au fost diferite.

Ca ultima observatie, conditiile de cazare si masa ale hotelului au fost ireprosabile din punctul nostru de vedere.

In loc de concluzie si interpretari, spun doar ca am devenit nostalgici amintindu-ne de vacanta noastra de acum 2 ani din Croatia / Makarska unde intr-adevar totul a fost la superlativ.

Trimis de Sandibell in 30.07.15 13:58:15
Validat / Publicat: 30.07.15 15:32:35

VIZUALIZĂRI: 8567 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Sandibell); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Miradouro Ponta de Sao Lorenso - extermitate estica a insulei foarte arida dar cu imagini unice

webmasterX [30.07.15 15:32:19] »

@Sandibell - Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Madeira" (deja existentă pe sait)

Sejur 7 nopti cazare / demipensiune hotel Four Views Lido Monumental

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

amero [30.07.15 15:42:53] »

Aceasta este o destinatie speciala. Astept sa dezvoltati subiectul pe destinatii si obiective, ar fi interesant sa avem mai multe informatii despre locurile vizitate. Pozele sunt foarte frumoase.

luciaoradea [30.07.15 15:54:33] »

Foarte frumos! Si eu apreciez pozele si as dori sa mai citesc/ vad cate ceva din Madeira.

Sandibell [30.07.15 16:27:23] »

@amero: Destinatia este intr-adevar speciala si de apreciat pentru imaginile oferite. Cuvintele sunt de prisos in a descrie natura si in special vegetatia specifica insulei drept pentru care voi incerc sa adaug alte fotografii.

Sandibell [30.07.15 17:28:31] »

@luciaoradea: Madeira este mult mai aproape de coasta marocana (aprox. 600 Km.) decat de partea continentala a Portugaliei.

Cultiva numai cereale, fructe specifice (banane, citrice etc...) si bineinteles vita de vie (struguri negri).

Ni s-a aratat (cu oarecare mandrie) la iesirea din Santana si un arbore de cafea plantat pe marginea drumului si care apartinea unui localnic. Bineinteles am intrebat si nu au plantatii de cafea.

Carnea si produsele derivate din lapte le primesc din Insulele Azore a carei clima permite doar crestere animalelor.

In larg, la aproximativ 50 - 80 Km se puteau vedea un grup de 3 insulite mici care nu puteau fi vizitate. Am inteles ca sunt zona protejata regasindu-se acolo si plante unice in zona.

In Madeira s-a adus acum cateva zeci de ani arbori de eucalipt iar acum incearca sa scape de ei la propriu, existand in acest sens si o decizie a guvernatorului insulei. Beneficiile fiind mici (exportau lemn de eucalipt in Spania ptr. fabricare hartie) iar dezavantajele constate de ei mari (cresterea exagerata afecta vegetatia locala).

Madeira este vizitata in flux continuu tot timpul anului in special germani, englezi si mai putin francezi si nordici.

Pe scurt acestea sunt cateva dintre detaliile pe care ni le-a mentionat ghidul local (mai degraba am vorbit noi decat ghidul in sensul ca noi puneam intrebari majoritatea timpului).

Sandibell [30.07.15 18:37:15] »

@webmasterX: Mi-ar fi placut sa pot incarca si 2 fisiere cu extensia avi (scurte filmultele) nu doar imagini

Fiecare dureaza aprox 4 minute si includ :

- aterizarea pe aeroportul din Funchal considerat intre primele 10 aeroporturi periculoase din lume (include imagini cu coasta insulei)

- vedeta zilei la restaurant Santana (papagal vorbitor); aici ne-am agitat sa-l facem sa salute in engleza si spaniola.

webmasterX [30.07.15 18:48:54] »

@Sandibell - Nu putem încărca direct fișiere de tip. avi.

Ele trebuie încărcate în prealabil pe youtube și apoi postate aici.

Dacă ai un cont youtube personal le încarci acolo și ne dai link-ul.

Dacă nu ai un cont youtube, se pot încărca pe contul AFA - youtube, dar trebuie să ajungă originalele în posesia noastră.

Dacă dorești publicarea lor și alegi varianta 2 (nu ai cont youtube), te va contacta un coleg care îți va da toate indicațiile necesare.

dianabzs [25.08.15 17:21:34] »

noi am vizitat insulele Tenerife si La Gomera si observ din poze ca seamana destul de mult cu Madeira; citeam undeva ca insula Madeira nu are plaje, ci doar zone artificiale, in general din beton, unde se poate face plaja, nu si baie; adevarat?

Sandibell [25.08.15 18:03:40] »

Piatra vulcanica in loc de nisip.

In zona de hoteluri, de unde se coboara pe plaja, sunt spatii amenajate ptr. a sta la soare (platforme de beton) si a intra in apa.

Doar 2 plaje cu nisip de import situate cred in extremitatile insulei.

Nu am avut nici un moment senzatia de "plaje artificiale".

Nu pot face comparatii cu Tenerife deoarece nu le-am vizitat. Totusi cred ca fiecare insula in parte are ceva unic de oferit.

In mod special Madeira, depinde de fiecare ce asteptari are intentionand sa-si petreaca un sejur acolo.

simon_niculae [18.09.15 19:21:17] »

Foarte frumoasa destinatie, foarte bune, si mai ales obiective impresiile! E de preferat sa nu lasi pe altii (organizatori de excursii, ghizi mai putin pregatiti, sau persoane cu alte apucaturi decat turismul in sine!) sa-ti strice sejurul asteptat cu atata ardoare, si mai ales platit de tine! Noi am patit-o de curand in Malta, deci regula cu excursiile pe cont propriu e sfanta! Insa aveti ceva mult mai de pret, fotografiile, excelente de altfel! Cu ele veti ramane, si nu-i asa cu ele ramanem toti, indiferent de unele, poate inerente, neajunsuri, cauzate fara vointa noastra! Vacante placute in continuare!

amero, dianabzs, luciaoradea, Sandibell, simon_niculae
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Madeira: