Papillon Belvil Club Hotel [Kadriye]

JUL-2015
REGIM MASĂ UAI
2500 EUR

Un resort dragut dar nu de 5*

De obicei cand imi aleg o destinatie pentru a-mi petrece vacanta, citesc cam peste tot ce au scris cei care au fost acolo si intotdeanua am tinut cont de impresiile lor. De aceea vreau sa va impartasesc si eu ceea ce m-a impresionat mai mult sau mai putin in acest sejur petrecut la Papillon Belvil.

Ne-am imbarcat la ora 08.00 dar am decolat la ora 09:00 pentru ca nu iesea socoteala cu un pasager. Pana la urma s-a rezolvat... Zbor placut, cu Tarom-ul, aterizare lina, fara probleme. Bagajele au venit imediat, ne-am adunat la punctul de contact al agentiei (nu dau nume) si ne-am indreptat catre autocarele care fac transferul de la aeroport la hotel. Toate bune si frumoase, ne-am urcat in autocar si stai, si stai... si vine ghida si ne anunta ca o familie nu a iesit din aeroport si mai intarziem o jumatate de ora ca sa ii asteptam. Incredibil, dar este vorba de aceeasi familie pentru care am decolat cu o ora intarziere... Pana la urma soferul nu a vrut sa mai astpte ca avea si alte curse si am plecat. Nu stiu cum au ajuns la hotelul lor, cert este ca si la intoarcere am intarziat din nou tot din cauza lor dar de data asta aproape o ora si am ajuns la aeroport cam pe ultima suta de metri tinand cont ca ca mai aveam de luat inca doua familii din alte resorturi.

Am ajuns la destinatie! Citind atatea impresii, locul mi se parea foarte familiar. La receptie, am predat pasapoartele cu tot cu atentia cuvenita dar de data asta nu a mai dat roade si ni s-a spus sa luam loc si sa asteptam sa primim formularul pentru completare. Dupa circa o jumatate de ora vine o domnisoara si ne spune ca hotelul este plin si ne recomanda sa mergem sa vizitam si celelalte doua Papiloane si daca ne place sa ramanem acolo fara a plati ceva in plus. Destul de neplacut din start pentru ca asa cum i-am spus si tinerei aveam platit biletul din inca din luna martie si acum ajunsi aici sa avem aceasta surpriza... Vorba aceea : Primul venit, primul servit! Celelalte 3 familii cu care am sosit au plecat si nu au mai revenit. Dupa alta jumatate de ora in sfarsit primim acel formular de completat si suntem invitati sa mergem sa servim masa de pranz si sa revenim dupa ora 14:00 la receptie. Destul de neplacut a fost ca dupa noi a venit un autocar aproape plin cu englezi si se pare ca nu erau la prima vizita pentru ca se salutau si se pupau cu totii si normal fiind de-ai casei au fost imediat cazati. In sfarsit, pe la ora 15:00 am primit cardurile (pentru usa si prosoape) si am fost transportati cu acea masinuta de golf pana la Vila nr. 16 care nu era nici aproape dar nici departe de principalele obiective. Putin mers pe jos niciodata nu strica...

Camera : pentru 2 adulti si un copil este OK. Pentru mai multi, nu. Are un aer usor ponosit. Citeam tot pe aici ca bungalow-urile au fost renovate acum 2 sau 3 ani. Probabil ca pe sarite, ca mobilierul era destul de uzat si jupuit. Acel pres de pe jos era plin de pete si de praf si chiar nu-si are nici un rost. Paturile destul de confortabile iar baia... un pic cam mica. Pentru personae mai “pline” acea cada pare anevoioasa. Cosmeticele nu le-am folosit ca nu mi-au placut cum miros. Refilul la frigider... aproape zilnic. Dupa o zi da una nu, ne-am simtit si am dat atentia cuvenita si asa am rezolvat problema. Curatenia in camera + prosoape (chiar daca nu le lasam pe jos) zilnic. Aici, nimic de comentat. Fara repros! Faceau curat dupa care deschideau aerul conditionat iar cand veneam de la masa, era o placere sa gasesti cameral curata si racoroasa. Usa de la intrarea in camera abia daca se inchidea. Trebuia sa o trantim destul de tare si oricum nu se inchidea din prima. Am anuntat si am rugat sa repare pentru ca sa nu deranjam cu zgomotul. Credeti ca s-a remediat? Nici vorba. Asa am stat pana am plecat. Seara cand mergeam la masa, era ca un facut: tasnitorile erau pornite sa ude iarba dar si aleile si trebuia sa ocolim ca sa ajungem la restaurant. Si acel zgomot al cicladelor, care la 5 dimineata ne dadea scularea... Enervante rau!

Mancarea : buna la gust, variata dar asa cum am scris in titlu, pentru un hotel de 5* ma asteptam la mai mult (si aici nu ma refer la mai multa mancare ci la diversitate si prezentare). Si am sa revin la sfarsitul rezumatului cu o explicatie in acest sens. Micul dejun in fiecare zi acelasi. Difereau doar mesele la pranz si seara. Nu stiu ce gust a avut acel faimos tort de inghetata ca nu am apucat sa gust din el. Culmea, l-a adus cand eram la masa dar pana am terminat noi, a disparut si tortul. Initial am crezut ca a coborat cu el pe undeva pe jos, dar nu, nu era nicaieri. Iar intr-o seara a fost mancare chinezeasca. Ce s-a servit habarn nu am, dar am vazut in restaurant o masa aranjata pe care erau niste farfuriile goale, betisoare si sosuri. M-am tot uitat crezand ca vor mai aduce dar nu, aia a fost tot. Ospatarii alergau in toate directiile. Cu greu faceau fata la comenzi. Inghetata doar de doua feluri (lamaie si cacao) si doar intr-un anumit interval de timp. Gogosile... am nimerit si cu coca cruda la mijloc iar coada la care trebuia sa stai, iti cam lua cheful.

Cred ca ar fi fost mai bine si pentru ei dar si pentru noi daca s-ar fi plimbat printre oaspeti cu o sticla de vin intr-o mana si una de apa in cealalta mana si sa toarne direct in paharele goale decat sa vina de fiecare data sa-ti ia paharul gol ca sa-ti aduca altul plin. Si dupa ce ca oricum vinul era cald mai si asteptai sa ti-l aduca. Erau destui care-si luau singuri de la bar, plictisiti sa tot astepte.

Degeaba platesti mai mult pentru UAI daca produsele nu sunt de calitate. Intr-adevar, sampania era acra la gust iar berea doar Efes si la draft.

Majoritatea persoanelor care au scris au spus ca este un resort destinat in special familiilor cu copii. Si asa si este. Resortul este dedicat lor iar dupa ei, adultilor. Daca copilul este mai mare de 13 ani si nu vreti sa auziti mai mereu cate un copil plangand sau sa stati sa-i ocoliti, cautati altceva. Aici este raiul lor. In restaurantul dedicat copiilor nu vedeai mai mult de 2-3 copii in schimb in restaurantul principal erau peste tot. La fiecare 15 minute se sparge cate ceva.

Piscinele : curate dar si clorurate la greu. Dupa ora pranzului apa din piscina mare (pe celelalte nu le-am testat) avea in jur de 32 – 33 grade. Simteai ca te frige cand intrai in ea dar te obisnuiai repede. Plina de copii mici cu colacuri, cu saltele care stateau in permanenta agatati de scari de te rugai de ei sa se dea la o parte sa poti intra si iesi din apa. Am vazut copii si chiar si adulti care veneau direct de pe plaja, cu nisipul pe picioare intrand in piscina.

In prima zi cand am ajuns am iesit sa ne racorim in apa pe la ora 16:00 asa ca nu a fost o problema sa gasim seslonguri goale dar de a doua zi am constatat ca daca nu vii la ora 07:00 cel tarziu sa-ti pui prosopul pe seslong nu mai gasesti nimic liber inclusiv pe plaja (poate doar in ultimul rand si in margine de tot).

Plaja buna, cu nisip fin si intrare lina in mare. Dimineata marea era blanda, fara valuri motiv pentru care era si foarte limpede. dupa-amiaza se starneau valurile si era si mai racoroasa, numai buna de facut baie. Apropo de acele fasiute de scoici de la mal. Nu sunt peste tot. In dreptul la piscina pentru copii nu sunt deloc (dar esti si mai departe de baruri :))

Despre spectacolele de seara... in afara ca trebuia sa ne pierdem timpul pana pe la 21:30 cand incepeau (dupa programul dedicat copiilor) nici nu au fost cine stie ce. Si oricum abia daca mai gaseai un scaun liber.

Sid aca pana acum de fiecare data am zis "Sigur m-as intoarce” acum n-am sa mai spun asta.

Anul trecut am fost la Alibey Club Manavgat. Tot 5* dar doar AI. Un resort mult peste Papillon. Si am platit si mai putin dar noi mergem pe premiza ca de fiecare data sa schimbam locatia, sa mai vedem si altceva. Sa va dau si cateva exemple de ce ne-a placut foarte mult acolo : in fiecare dimineata aveam fresh de portocale la micul dejun si mult mai diversificat. La orice ora a zilei te puteai duce la frigiderul de inghetata sa te servesti. Si nu orice fel de inghetata ci ALGIDA : asa cum o gasiti si pe la noi: Magnum, de fructe, de toate felurile. Berea Tuborg si Efes dar la sticlute de 330g. Am mancat fructe de care nici nu stiam ca exista. Nu mai zic de acei pepeni sculptati. O adevarata opera de arta. Pana si din unt aveau figurine. Seara puteai servi capsuni de la fantana cu ciocolata. Sucurile din frigider erau si la cutiute din acelea cu pai, pe linga restul de bauturi. Cu o zi inainte sa plecam dupa-amiaza am gasit in camera o sticla de vin rosu + fructe, cu complimente din partea managementului. Aqualand-ul de acolo, ceva de vis. Piscine cu valuri si curenti de apa care te plimbau, cu nu stiu cate topogane, petreceri cu spuma, si ce-mi placea aici, ca nu era nevoie sa te duci in resaurantul principal ca sa servesti micul dejun. Puteai sa-l servesti dupa ora 10:00 la restaurantul de pe plaja (fix pe plaja). Nu puteai sa intri in costum de baie (ceea ce mi se pare normal) dar era mai bine asa pentru ca oricum baietii se trezeau mai tarziu si veneau direct pe plaja si atunci mergeam cu totii la masa. Seara erau spectacole mult mai bune si attractive, petreceri pe plaja, focuri de artificii, seri tematice cu diferite spectacole. Inclusiv masa de seara era mult mai buna si mai variata iar in ziua cand s-a servit mancare chinezeasca ti-o preparau in fata ta si te serveau (si asta pe tot parcursul serii). Ospatarii erau mai multi si niciodata nu aveai paharul gol. Seara dedicata Turciei a fost una speciala si deosebita, Toti barbatii au primit cadouri, copii baloane si intotdeauna aveam flori pe masa. Aici vegetatia era mai abundenta si mult mai diversificata (pe plaja este un panou mare in care sunt trecute toate speciile de pomi si flori din complex. Bungalow-ul este construit gen cub dar in mijloc este o mica gradina in care se aflau si 1-2 bananieri care aveau si fructe. Camerele mari si luminoase, mobilier nou. Baia destul de spatioasa iar toate cosmeticele din baie erau DOVE.

Impresii încărcate de Manuelita in 29.07.2015 15:44:02

Validat / Publicat: 29.07.15 16:24:42

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în TURCIA. A mai fost în/la: Alanya - Alaye Resort&SPA, Alybey Club Manavgat
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Grecia - Halkidiki, Thassos, Austia, Venetia, Italia, Londra, Amsterdam, Groningen, Bulgaria - Nessebar

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Manuelita); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  18200 PMA (din 18 voturi) nota2

[29.07.15 15:56:51]

@Manuelita - Câteva fotografii de pe acolo ar fi mai mult decât bine-venite... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=11

Anul trecut am fost la Alibey Club Manavgat.

ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

[În plus, dacă vreodată vei solicita informaţii aici, pe sait, cei care îţi vor răspunde o vor putea face cât mai adecvat "profilului" tău turistic (funcţie de locurile în care ai fost, unde ţi-a plăcut şi unde nu, din ce motive etc)]

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

- calincheita
[29.07.15 17:21:47]

@Manuelita: Multumesc pentru review. Anul viitor vroiam sa merg la belvil dar la ce am citit am mari semne de intrebare!

- nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[29.07.15 21:57:29]

@Manuelita -

Poate că încet încet se vor convinge cât mai mulţi, din păcate pe banii lor, că „atenția cuvenită”, nu este nicidecum cuvenită, ci doar un obicei prost și inutil, totodată.

Dacă spui că ai citit impresii aici pe site înainte de plecare, ai fi aflat și că pentru familiile cu copii mai mărișori cum este cazul tău Papillon Zeugma este mult mai de recomandat decât Belvilul. Poate gradul de mulțumire ar fi fost altul dacă acceptai propunerea de relocare.

Chiar așa s-a și întâmplat. La începutul sezonului 2012, bungalow-urile erau renovate, mobilierul schimbat, camerele din hotel, nu. Eu am fost extrem de mulțumită de confortul camerei unde totul era nou, inclusiv instalațiile sanitare din baie. Am vizionat opt camere situate în corpuri diferite până am ales-o pe prima văzută și toate erau renovate.

Degeaba platesti mai mult pentru UAI daca produsele nu sunt de calitate.

Băuturile de import incluse în concept și nominalizate clar în foaia pe care o primești la momentul cazării există și au aceeași calitate bine cunoscută. Șampanie nu am băut la acest hotel, deci nu pot să te contrazic.

Și eu am sesizat că restaurantul destinat copiilor era foarte puțin frecventat, dar în restaurantul principal atât în interior, cât și pe terasă erau zone dedicate exclusiv persoanelor peste 16 ani, unde cei mici nu aveau acces, doar că erau puțin mai departe de zona de prezentare a mâncărurilor.

Termopanele izolau fonic suficient de bine, iar zgomotul cicadelor nu se auzea când afară era întuneric.

Păcat că acest sejur nu a fost pe gustul tău.

- Nasshu
[29.07.15 22:09:54]

@nicole33 -

Din păcate până pricepe lumea, habar nu are ce primea fără să ''cotizeze'' total inutil.

La receptie, am predat pasapoartele cu tot cu atentia cuvenita...

Oare de ce era cuvenită?

- nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[29.07.15 22:23:15]

@Nasshu -

Oare de ce era cuvenită?

Cum de ce? Scrie în review. Pentru a le primi actele după vreo oră și a primi cardurile după încă o oră, pentru a fi cazați după un autocar plini cu englezi care au venit ulterior, dar au fost cazați înaintea lor, pentru a primi o cameră ponosită, cu mobilier uzat și jupuit.

- luciaoradea
[30.07.15 02:17:22]

@Manuelita - Apropo de "ciclade "-alea sunt insule, ce-i drept, în Grecia, poate ati auzit de Santorini... Insectele care fac zgomotul care v-a deranjat se numesc CICADE. :D

Publicitate    [23.08.19 22:16:30]