ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.07.2015
JUL-2015
2 AD. + 2 COPII -- v: 9-14 ani

încărcat de pe telefon!

Cu rulota in Camping Pirivoli la Mal, Navodari

Va salut cu drag pe toti!

Cineva cerea ajutorul in legatura cu locatia, pentru un concediu cu cortul in august. Am raspuns, si tot acolo am atasat cateva poze care sunt "grăitoare".

Dar sa trecem la povestit.

Ok. Concediu. Si?

Niciodată mai nehotărîți ca in acest an. Mergem la Felix. Nu, nu, mergem la Sibiu, apoi Alba, pesteri... munti... etc. Nu, nu, mai bine mergem in zona Severin, pe unde intra Dunărea în tara, apoi Herculane si harta României (aici am fost siguri de la început) se topea încet in ideile noastre.

Plecati din Iasi si cu o pauză de 2 zile la Câmpina, am ajuns la... mare.

Initial am vrut în Vama Veche, la sugestiile prietenilor care fuseseră de curand.

Ajunsi acolo, dupa un drum luuuuuung... am gasit intr-adevar o Vama... noua... schimbată în mai bine. Terase amenajate frumos si multe zone de cazare rasarite ca din pământ. De departe locul cel mai frumos de acolo, a fost campingul Sandalandala. Un loc superb, unde poti sta cu cortul (al tau, sau închiriat de la ei).

Un loc plin de verdeață, foarte curat si dotat cu tot ce este nevoie: toalete, dusuri, bar cu băuturi si gustări, etc) Ce nu aveau? Locuri pentru rulote :(... Caci... da. Noi eram cu rulota. In total 4 persoane (eu, sotul, băietelul nostru de 9 ani si prietenul lui Codrin de 14 ani) doream un loc in acel camping, insa acolo... se putea sta doar cu cortul.

Am plecat usor dezamăgiti si obositi.

Dupa o cautare pe net, am gasit Campingul Pirivoli la Mal.

Situatat la 1 Km de Mamaia, Camping Pirivoli la Mal, are acces direct la mare.

Un loc dragut, dar care s-ar putea sa nu fie pe placul celor care prefera zonele mai aglomerate, cu multe magazine, cu muzică pe plajă sau diverse activitati (vezi Mamaia).

Aici este exact contrariul.

Amenajat cat sa fie conditiile minime si doar cu un restaurant cu terasa, locul este destul de retras. Peisajul usor sălbatic pe noi ne-a atras, asa ca am campat imediat. Intentionam oricum sa avem o vacanta mai sălbatică, iesită din rutina zilei, si sa stam cat mai mult in aer liber.

Am gasit loc fix pe plaja, am tras curent si ne-am bucurat 4 nopti si 5 zile.

O sa detaliez putin preturile, ca sa va faceti o idee.

Noi am platit 4 persoane cu rulota + masina100 Ron/zi (curent inclus)

Alte preturi:

Cort 20 Ron/persoană/zi

Masina la cort 10 Ron/zi

Aveau si casute pentru care din pacate am uitat sa intreb pretul... Daca intrati pe net, cred ca găsiti ceva-ceva.

Am un număr de telefon si adresa, care sper sa ajute :

Adresa pt GPS : Bulevardul Mamaia, Năvodari 905700 [...] by wm

De mâncat am preferat sa mâncăm gătit de mine, deoarece mie imi face placere, plus ca am iesit mai ieftin...

Nu mâncăm carne, asa ca ne era destul de greu cu singurul restaurant in preajma. Daca nu va deranjează să spalati vasele si tineti mortis sa fiti serviti, restaurantul va ofera o gama variată de mâncare (in majoritate cu carne).

O ciorba varia între 8 Ron (supa de galuste) si  10 Ron (vacuta, pui... etc) pana la12 Ron (ciorba de burtă).

O apă la 0,5 l costa 5 Ron, papanasi cu smantana si dulceata (deliciosi!) 12 Ron, o portie de cartofi prajiti (destul de mare) 6 Ron, o bere la halba 5 Ron, o cafea 6 Ron si... tot asa. Preturi marisoare, dar... se intelege de ce. Erau singurii in zona cu restaurant, si probabil si aprovizionarea adauga costuri din cauza distanței de supermarketurile mari.

Oricum, meniul era destul de bogat, aveai ce sa alegi. Pui, porc, vita, peste, o pizza foarte buna, facuta in cuptor cu lemne, salate... etc.

Am atasat o poza cu preturi pentru cateva variante de felul 2.

Apa era curată si pe o portiune de aproximativ 20 de metri spre larg, era pana la genunchii unui adult de 1,65cm, ceea ce a facut din concediul nostru un relax in privinta copiilor.

Da, pentru familiile cu copii, din acest punct de vedere merita.

Se mai adauga si linistea zonei (in toata perioada cat am stat nu am auzit nici macar un radio), plaja cu nisip si scoici fine pe ici-colo, in tot sejurul am vazut un singur vânzător ambulant (care chiar mi-a servit, pentru ca am cumparat de la el un zmeu - 15 Ron)...

Deci... nu cheltuieli inutile, nu invazie de chinezării, liniste, soare si apa sărată.

Baile decente, (nu maximul), aveau mereu hartie igienică si erau curate. Se poate lucra la presiunea apei si la incuietori, insa... ne-am descurcat oricum.

Desi review-urile despre aceasta locatie au fost descurajante, noi... am gasit campingul drept unul frumos, cu marele plus al cadrului natural, "putina" amenajare făcându-ne mai degraba placere.

Este doar un punct de vedere. Cred cu tărie că depinde mult de cum vezi lucrurile... viata in general.

Desi e greu, e ideal sa reusesti sa scoti "BUN" din toate.

Noi... am petrecut un timp frumos acolo si sigur vom reveni.

Si pentru ca e vacanta, va răsfăt cu o poveste:

Un calator mergea intr-o zi dintr-un sat in altul. Pe drum a observat un taran care isi lucra pamantul si l-a intrebat:

- Tocmai am plecat din satul din munti si ma indrept spre satul din vale, oare cum sunt oamenii de acolo?

- Inainte de asta, imi puteti spune cum vi s-au parut oamenii din acel sat?

- Ohhh! Reci, suspiciosi, neprietenosi, egoisti, inchisi in ei insisi, deloc blanzi...

- Din pacate asa sunt si in satul din vale!

Calatorul s-a intristat si a plecat dezamagit mai departe.

Dupa catva timp un alt calator trecea prin acelasi loc si i-a pus taranului aceeasi intrebare. Acesta l-a intrebat ca si pe cel dinainte:

- Inainte de asta, imi puteti spune cum vi s-au parut oamenii de acolo?

- Ohhh! Extraordinari! As fi vrut sa raman acolo! Oameni, veseli, buni, generosi, primitori cu strainii, intotdeauna gata sa ma asculte si sa-mi spuna o vorba buna!

- Din fericire asa sunt si in satul din vale!

Calatorul a plecat mai departe fericit, plin de nerabdare.

Oamenii din viata ta cum sunt acum?

Cauta ce este mai bun in orice! Depinde numai de tine daca pleci mai departe dezamagit sau plin de incredere si fericire...

Daca vrem mai mult, trebuie sa începem prin a dărui mai mult.

Din timpul nostru, din răbdarea noastra, din bunăvointa noastra... ornate toate mereu cu acceptare si Zâmbet. Rezultatele sunt incredibile!

Omenia ia locul criticii si asta aduna oamenii în cântecul inimii bune.

Atat de dorita pace a sufletului...

Va doresc zile de vacantă cat mai frumoase! Însorite sau răcoroase, ploioase sau cu vânt, nu uitati ca sunt zilele dumneavoastra libere.

Faceti tot ce e mai bun cu ele!

Trimis de Cristina.petcu in 29.07.15 00:10:04
Validat / Publicat: 29.07.15 02:12:38

VIZUALIZĂRI: 4997 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cristina.petcu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P19 Un motiv puternic sa vii la mare

[29.07.15 02:09:13]

@Cristina. petcu - Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Asemenea date se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştiinţările despre ecouri.

[29.07.15 12:01:46]

Remarcabilă "povestea" şi rândurile care o urmează.

Redă, în fapt, o «filozofie» "de viaţă" şi, în particular "de vacanţă" pe care eu personal şi - îmi doresc - AmFostAcolo o susţinem şi promovăm constant şi hotărât.

cloverina
[29.07.15 13:52:40]

Foarte frumos reviewul și extraordinară povestea. De fiecare dată când sunt decepționată, încerc să îmi pun un zâmbet pe față că poate se îndrăgostește fericirea de mine

aurora56
[21.07.17 09:03:05]

Cautand un loc de cazare cu cortul la mare am dat de acest review si ce m-a impresionat a fost finalul, acea poveste cu talc.

Multi dintre noi nu vedem jumatatea plina a paharului si cautam cusururi si neajunsuri cand ajungem undeva poate si pentru faptul ca avem asteptari nerealiste.

As dori daca se poate sa imi spuneti daca la acest camping se poate campa cu cortul undeva la umbra (nu avem umbrar si nu putem cara) si daca la baie este curat. Este cerinta minima.

Multumesc!

aurora56, cloverina, Cristina.petcu