ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.07.2015
ÎNSCRIS: 10.07.14
APR-2015

încărcat de pe telefon!

In vizita la Delfinariu si Microrezervatie

Eu locuiesc in Constanta si din cand in cand simt nevoia sa evadez. sa ies sa ma plimb, sa-mi recreez creierul, si atunci merg la Microrezervatie.

Este situata in incinta Complexului Muzeal de Stiinte ale Naturii (Delfinariu, Planetariu, Microrezervatia si Expozitia de pasari exotice sunt toate in aceeasi curte pe Bv Mamaia. Si mai este Acvariul care se afla pe faleza de langa Cazino, langa Port).

In atatia ani, nici nu mai tin minte de cate ori am fost. Destul de multe zic eu. Inca de cand microrezervatia era o forma rudimentara de mini gradina zoologica, cu doar cateva animale. De-a lungul anilor insa lucrurile s-au tot schimbat, au aparut constructii noi, tarcuri noi, animale noi, locuri de relaxare, bancute pt vizitatori si tot asa.

Pana si Delfinariul este in ample procese de renovare de vreo 2 ani. Se construieste o gradena noua, cu mult mai multe locuri decat inainte, acoperita pe timpul verii sa nu te mai bata soarele in cap, asa cum ar trebui sa arate practic un Delfinariu modern.

Ultima data am fost inainte de 1 mai, cand inca nu era deschis sezonul estival si intrarea costa doar 10 lei/persoana. Si cu biletul asta vizitai Microrezervatia si intrai si la spectacolul cu delfini din sala mica, unde ii tin iarna. Mi se pare super convenabil! Vara este intr-adevar mult mai scump.

Am pierdut vreo 2 ore la animalute. Am mangaiat iedutii si viteii, am urmarit puii de rate si pelicanii, ne-am amuzat pe seama iepurasilor si tot asa. Cand stai la oras si esti tot timpul agitat si stresat cu viata de zi cu zi, o iesire d-asta e ca o mana cereasca. Uiti pur si simplu unde esti. Parca te-ai intors in timp, pe vremea cand mergeai la bunici la tara in vacante si te jucai cu animalele din ograda.

Aici mai ai in plus si struti si zebre si reni si mufloni si un bizon si pelicani - pe care nu ii aveai in copilarie la bunici.

Dar pe langa animalele in sine, e si calmul care te inconjoara in parc. Linistea. Aerul curat. Adierea brizei. Nici nu-ti dai seama ca esti tot in mijlocul orasului. Parca esti undeva pe la marginea Deltei.

Am intrat apoi la spectacolul delfinilor. Intr-adevar, piscina asta unde ii tin iarna ar avea si ea nevoie de ceva imbunatatiri. Mi se pare si foarte mica si nici prea dragut amenajata. Dar asa e de pe vremea lu' Ceasca, deci ce pretentii sa ai?

Dar faci abstractie de decor si te bucuri de delfini. In show-ul lor scurt de iarna te bucuri mai rau ca un copil. Sunt frumosi ce sa mai! Si chiar daca numarul in sine e destul de simplut, tot te incanta. Si pleci bucuros ca ai vazut niste animale atat de gingase.

Sau daca vrei, poti sa mai stai si sa faci echitatie. Microrezervatia are si cai si ponei si poti invata sa calaresti.

Sau poti intra la Planetariu.

Orice ar fi, Complexul este o oportunitate pt turisti de a vizita ceva nou si pt noi localnicii de a evada din rutina.

Trimis de Adriana_B in 28.07.15 21:44:59
Validat / Publicat: 29.07.15 00:16:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CONSTANȚA.

VIZUALIZĂRI: 1228 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Adriana_B); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P14 Animale gingase si jucause

• Alte impresii din această RUBRICĂDelfinariu / Planetariu / Vivariu Constanța: