ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.07.2015
ÎNSCRIS: 22.07.15
MAY-2013

la PMM* = 3857 THB

De neuitat

Timp de 2 luni am cautat hotelul perfect care sa redea vegetatia luxurianta, plaja plajelor si arhitectura tailandeze. Si l-am gasit: Marriott Khao Lak.

Hotelul este la 90 de minute distanta de aeroportul din Phuket in orasul / parcul rezervatie naturala Khao Lak. Are o arhitectura specific tailandeza si cea mai mare piscina tip laguna din Asia de sud-est :-). Are forma de M si toate camerele au vedere catre piscina incadrata de cea mai frumoasa gradina tropicala vazuta de noi.

Camere:

- Cea mai frumoasa camera in care am stat vreodata. Aceasta a fost situata la etajul 1 in aripa sudica (din stanga hotelului cum privesti din receptie inspre plaja), exact in dreptul swim-up barului. Cel mai interesant aspect este faptul ca balconul are un divan ce atarna deasupra piscinei si iti ofera sentimetul suspendarii in aer :-)

Piscina:

- Cea mai cea mai: cei 3 km sunt arhisuficienti pentru a nu simti vreodata aglomeratia :-). Pune la dispozitie spatii pentru hidromasaj si sezlonguri grupate cate 2 + 1 masuta din loc in loc in asa fel incat intimitatea capata o noua dimensiune, desi practic, esti in vazul lumii. Data fiind lungimea acesteia si faptul ca nu are personal pentru supraveghere, adancimea maxima este de 1.3 m.

Masa:

- Noi am avut regim de demipensiune ce este claaaaar supraevaluat. Dar le voi lua pe rand: micul dejun inclus in pretul camerei este senzational oferind mancare pe toate gusturile fara exceptie, la cel mai inalt nivel: fresh-uri si smoothie-uri la alegerea clientilor, mancare europeana, asiatica (inclusiv indiana), practic tot ce poti si nu poti sa-ti inchipui vreodata. Cina, in schimb, foarte scump platita in pachet (70 Euro / zi / cuplu) este a la carte dintr-un meniu diferit de cele puse la dispozitia clientilor fara demipensiune si nu include bauturile. Foarte gustoasa, gourmet la oricare dintre restaurante (Americano-European, japonez, tailandez, mediteranean) insa, dupa cum mentionam, supraevaluata in raport cu preturile din Tailanda. Cu atat mai mult cu cat meniurile sunt diferite (de ex. la Japonez nu puteam primi sushi decat la extracost). Daca luam in calcul si tavernele de pe plaja si restaurantele de langa hotel regretam si mai mult alegerea facuta. La una dintre tavernele de pe plaja o masa de pranz, fara desert e drept, ne-a costat 15 Euro.

Un aspect important de luat in calcul, pentru noi cel putin, este faptul ca decalajul orar de 5 ore in avans facea sa mancam doar 2 mese pe zi, micul dejun si cina (o singura exceptie fortata am facut, cand am mancat si pranzul).

Plaja:

- Pentru ca am fost in sezonul de debut al musonului apa oceanului a fost cam agitata pentru a ne aventura in ocean. In schimb plaja este parca desprinsa din povestile cu Crusoe, km intregi de pustietate in stanga si dreapta. Noi i-am explorat partea dreapta si, exceptand cele 3 taverne (recomandam Blue Mist) si locatia in care am beneficiat de masaj tailandez (1 ora cu 60 ron amandoi) nu am gasit nimic altceva decat apa, plaja si jungla.

Personal:

- Extrem de politicosi adresandu-ti fara exceptie celebrul salut insotit de placaciune. Daca-i intersectezi sigur iti acorda prioritate. Noua ni s-au parut cam exagerate acestea, cu atat mai mult cu cat au fost in contrast cu managerul hotelului, o nemtoaica tanara ce parca era tinuta cu forta acolo. Entertainment-ul lipseste cu desavarsire si singura optiune ramasa este de-a de odihni dupa cina ceea ce pentru noi a fost perfect. Am si avut norocul de-a asista la o nunta Indiana ce a durat 3 seri la rand :-)

Este cel mai frumos hotel la care noi am fost pana acum si cu siguranta am reveni.

Trimis de CorinaZamfir in 28.07.15 21:39:56
Validat / Publicat: 28.07.15 23:21:54
  • A fost prima sa vizită/vacanță în THAILANDA

VIZUALIZĂRI: 4839 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (CorinaZamfir); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P21 Eeeeeeeh
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 3857.75 THB pe cameră

[28.07.15 23:03:19]

@CorinaZamfir - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Mutat în rubrica "JW Marriott Khao Lak Resort and Spa Hotel, KHAO LAK" (nou-creată pe sait)

luciaoradea
    [29.07.15 02:17:52]

Superbă destinație! Felicitări pentru sejur. Eu personal aștept cu nerăbdare sa mai citesc ceva de acolo. Minunate poze, nr 21 este EXCEPȚIONALĂ!

johnnyredlabel †
    [29.07.15 06:59:28]

@CorinaZamfir - Foarte frumos! Am o întrebare: la prețul sejurului nu ai precizat și valuta, e vorba cumva de EUR?

[03.08.15 10:24:13]

@webmasterX -

Buna, este perfect.

Multumesc,

[03.08.15 10:28:01]

@johnnyredlabel -

Pretul este in Euro si include transport si cazare cu demipensiune. Fara acest regim de masa ar fi costat 2.766 Euro.

Daniel35
    [24.05.17 15:50:42]

Am dori sa mergem si noi acolo (doi adulti), in luna august din 21 pe 7 nopti. Ce parere aveti? Avem sanse sa prindem soare? Sau ploua toata ziua... La voi cum a fost vremea?

[24.05.17 20:05:03]

@Daniel35: Buna, in August este foarte cald si cerul mai mult innorat. Ploile, desi usor violente, sunt de scurta durata. Partea super este ca, fiind in afara sezonului de varf (Noiembrie - Aprilie) este aerisit resortul si senzatiile de intimitate si calm sunt maxime. Pana si ploaia este placuta acolo. Noi n-am avut nicio problema sa facem baie (am fost la inceputul sezonului musonic si am prins cateva zile ploioase).

Singurul dezavantaj pentru noi a fost faptul ca este aproape imposibil sa intri in ocean. Este agitat si de formeaza curenti foarte puternici.

Daca hotarati sa mergeti recomand sa luati doar mic dejun. Demipensiunea este nejustificat de scumpa pana si pentru Marriott, meniul a la carte pentru cina extrem, desi gustos, foarte selectiv si celelalte optiuni de luat masa sunt autentice si foarte accesibile -locatie (pe plaja si langa intrarea in hotel) & cost.

Recomand sa nu mergeti la Maya bay in sezonul musonic (de oriunde ati pleca) deoarece vremea se schimba in foarte scurt timp (noi am avut o experienta foarte neplacuta de era sa ramanem in larg din cauza vantului).

Sper sa fi fost de ajutor iar pentru orice informatie sunt aici.

Corina

CorinaZamfir, Daniel35, luciaoradea