ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.07.2015
JUL-2015

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 2 MIN

Rimini, Florența și Veneția cu mașina

Am adaugat acest post in speranta de putea fi de folos si altor turisti ce intentioneaza sa viziteze aceste locuri in special cu masina.

Rimini - o statiune cocheta, curata, plaja foarte mare, aerisita si bine organizata - apa marii insa nu este foarte limpede si curata.

Terasele si magazinele sunt destul de inghesuite, putin chici-oase cu preturi ce nu se regasesc in calitatea sau aspectul preparatelor, in rest nimic spectaculos...

Recomand cu caldura PENTRU PLAJA ca alternativa LIdo di Jesolo in Italia dar infinit mai frumos in Grecia sau Croatia.

Cu masina din Rimini se poate vizita usor San Marino -cca 30 minute - frumos, placut, interesant.

Tot cu masina am plecat intr-o dimineata din Rimini spre Florenta 180 km pe SS 67 (drumul national) la recomandarea altor turisti de pe AFA - mare greseala - NICIODATA sa nu mergeti pe acest drum - este plin de serpentine, urcusuri, coborasuri asa incat am parcurs acest traseu in cca 5 ore - cand am ajuns in Florenta - eram deja ametiti si numai buni de vizitat.

La intoarcere am urmat traseul indicat de GPS - Autostrada Florenta - Bologna -Rimini 220 km in cca 3 ore.

Tot cu masina in alta zi am plecat spre Venetia - tot la indicatiile de pe un site de specialitate ''europeforvisitors'' in care ca parcare alternativa ieftina si buna era parcarea San Juliano din Mestre... Din pacate informatiile erau vechi sau eronate: - parcarea ''yellow gate"'era dezafectata iar singurul mijoloc de transport spre Venetia era un vaporas privat, inchis, jegos si in care ne-au trecut toate apele - la propriu. Pretul era de 20 euro de persoana dus/intors insa atentie-ultima cursa de intoarcere era la ora 17. Pretul este extrem de mare si nu faci nici o economie in conditiile in care parcarea chiar in Venetia in Piata Roma este de 27 euro /24 ore. Mentionez inca o data ca vaporasul nu era ACTIV adica din cele ce circula in Venetia, ci unul total privat - sau mai exact "rechin".

Pentru ca este vorba de excursia cu masina pot adauga ca in Italia se circula foarte bine pe autostrazi - cu taxa de rigoare (cred ca cca 5 euro/100 km), parcarile in localitati sunt toate cu plata - cca 1 euro/ora sau chiar mai mult in zonele centrale si marile orase.

Orasele Florenta ,Venetia cat si imprejurimile sunt foarte frumoase si va las sa le descoperiti singuri.

Nu uitati sa gustati vinurile locale - Chianti in Toscana-Florenta si Prosecco in Emilia Romagna, Venetia, Treviso, cat si parmezanul de la mama lui care nu seamana cu cel pentru export.

In rest Italia este totusi o tara in care ai multe lucruri de vazut si pe care le poti descoperi doar la pas cu masina.

Drum bun!

Trimis de harry2007 in 28.07.15 18:26:19
    Validat / Publicat: 28.07.15 19:15:40
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 9423 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (harry2007); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[28.07.15 19:14:35]

@harry2007: bun-venit (din nou, după cinci ani) în comunitatea AmFostAcolo.ro.

====

Câteva fotografii de pe acolo ar fi mai mult decât bine-venite... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=12117

arru
    [28.07.15 19:29:09]

Interesant review. Dar nu cum ma asteptam. Citind titlul, speram la mai multe detalii despre calatoria voastra. Rimini, Florenta, Venetia pot aduce pagini intregi de descrieri. Mi-ar fi placut sa le vad prin ochii tai.

Articolul de fata se refera in cea mai mare masura la traseul intre aceste localitati. In speranta ca vor veni si alte detalii, bine ai revenit si felicitari pentru destinatia aleasa!

[28.07.15 19:50:36]

Am citit review-ul... bunicel... induci cateva greseli... sper sa nu supar, dar ptr informarea corecta a celor ce citesc imi permit sa rectific ceea ce ai scris tu:

1. Pretul pe autostrazile italienesti este de cca 10E / 100 de km parcursi, benzina la statiile automate (cu tonomat in care bagi bani si iti da de cat ai bagat sau cu cardul) este de cca. 1.58 E/litru, statiile cu incasare "unama" au un pret de cca. 1.75E/litru.

2. Drumul Florenta - Rimini .....de care ai pomenit....cu serpentine...este unul dintre cele mai spectaculoase din Italia .... este esenta Regiunii Toscana....adevarat ca iesi cam ametit din acele curbe....dar privelistea....este superba...deci parerea mea este ca merita sa il parcurgeti...dar abordati cu grija curbele

3.Parcarea langa Venetia....langa gara din Meste se afla o parcare gratuita.....trenul (regionale) din gara Mestre pana la Venetia costa 1.25 E/pers. dus....si tot atat intors....circula ...ma refer la Treno regionale din 10 in 10 min pana la Venetia statia Santa Lucia (NON STOP) ...face cca. 10 min.

3. Plaja din Rimini este EXACT Mamaia de la noi...cei drept fara manele. si porumb fiert, seminte sau susan acadea.....dar anul asta, la inceputul lui iulie ...cand am fost cu familia....tot s-a gasit [... cineva ...] din Romania cu numar de Milano.....sa treaca regulat cu copilul minune la maxim intr-un fiat jigarit. Plaja, oamenii, gesturile lor seamana perfect cu ai nostri de la mare....adica melteni maxim.....bagaciosi....galagiosi.....curiosi.....certareti....si alte "calitati"....intr-un cuvant Mamaia de la noi la pret de Bamboo Club.

Scopul acestei interventii nu este de a te apostrofa ptr ceea ce ai simtit in Italia....nu vreau sa te supar.....dar realitatea spune altceva despre un popor neglijent cu ceea ce are....si mai ales cu turistii care-i calca pragul.

Stau la dispozitiea celor interesati cu info suplimentare pentru circuitul facut de mine si familia mea in Italia (20.iun-07.iul.2015) (Verona - oras+Gargaland; Milano; Pisa; Florenta; Rimini; San Marino; Venetia; Bled - Slovenia)

harry2007AUTOR REVIEW
    [28.07.15 23:15:05]

@arru - Da, asa este ar fi multe de povestit insa m-am rezumat la lucruri concrete si la recomandari practice. Cat despre impresiile mele detaliate de la fata fata locului cred ca ar fi putut fi subiective asa ca nu cred ca este corect sa le expun intr-un mod artistic in asa fel incat ele sa ne poata influenta decisiv pe nici unul dintre noi.

O sa revin cu cateva fotografii si poate cu ceva detalii suplimentare.

harry2007AUTOR REVIEW
    [28.07.15 23:28:29]

@rlg - Multumesc pentru corectii si clarificari!

Mi-ar fi fost de mare folos sa citesc astfel de informatii inainte de a pleca insa atunci nu am reusit sa gasesc decat povestiri romantate pe acesta tema.

Cat despre traseul SS 67 Rimini-Florenta imi mentin opinia: nu merita facut decat daca ai suficient timp la dispozitie si fara copii in masina. Peisajul este intradevar frumos prin paduri si munti dar nu extraordinar, cu nimic mai frumos decat Rucar-Bran, Valea Jiului, Valea Oltului, Petrosani-Voineasa si multe altele, nici pe departe comparabil cu Transfagarasan sau Transalpina.

[28.07.15 23:33:05]

@rlg -

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

====

P.S. Atenție la exprimare. De data asta ai doar o atenționare ...

abancor
    [29.07.15 09:58:58]

Zilele trecute am avut de făcut același traseu și era să o iau și eu pe SS67. Noroc că pînă la urmă am decis să rămîn fidel principiului ca pentru deplasare să folosesc autostrăzile. Eu aveam de ajuns cît de repede la Florența, și estimasem că SS67 mi-ar lua probabil cam 3 ore (vorbesc numai de secțiunea de drum național).

Sfatul e foarte bun: pentru vizitare, orice drum e potrivit. Însă pentru deplasare, foarte rar e vreo variantă mai bune decît autostrada (dacă ea există și nu are traseul de peste 2 - 3 ori mai lung).

Oricum, și autostrada de la Bologna la Florența e aglomerată, am mers tîrîș-grăpiș pe mai mule secțiuni. E atît de aglomerată, încît italienii construiesc încă una, paralelă, mai rapidă. Care va fi gata la toamnă.

Rimini, ca și multe alte zone ale litoralului italian, seamănă cu litoralul nostru, probabil din cauză că de fapt al nostru seamănă cu al lor. Nu am inventat noi turismul litoral. Ca orice stațiuni pentru toate clasele sociale, au hoteluri, plaje, străzi cu magazine și terase, iar lumea petrece ziua la plajă și seara la plimbare și la terase. E de remarcat că regulile de urbanism sînt mai clare și respectate, hotelurile sînt amplasate aerisit și plaja are soare pînă foarte tîrziu. Iar toată zona aia, de la Trieste spre Ancona, e cîmpie joasă, aluvionară, deltaică, deci ai peste tot același țărm (cu mici accidente): plat, intrare lină în apă, nisip fin, apă tulbure. Ca la noi în zona Deltei, pînă la Mamaia.

Aurici
    [29.07.15 13:30:05]

@rlg - Saptamana viitoare plecam si noi pe traseul Bucuresti - Calafat... -Ljubliana - Lago Di Garda (Sirmione)... si apoi Muntenegru.

Spune-mi, te rog, pe ce traseu ai mers din Bucuresti pana in Italia si cat ai facut ca timp.

Multumesc mult.

[29.07.15 14:07:38]

@Aurici - Am plecat prin Drobeta, Serbia (Belgrad - Zagreb): La cca 180 km de Drobeta ai autostrada la sarbi... nu uita si nu intra pe autostrada fara tichet (eu mi-am luat-o la intoarcere, cand tonomatul nu mi-a dat tichet - bariera s-a ridicat si la iesire in loc de 3 E... m-au jefuit de cca. 9.5E)...

ai doua pct. de taxare 3x2E dus si daca vii 3x2E intors (nu uita sa alimentezi la full la sarbi, este mai ieftin ca in Ro - alim direct cu cardul)...

intri in Croatia direct pe autostrada... la jepcarii astia daca mergi spre Slovenia pe autostrada (ai cca 250 km) lasi la dus cca 20E si la intors tot atat...

la sloveni iti trebuie vinieta, o achiz din vama (un loc undeva in dreapata cand treci de bariere) 15E/saptamana... eu am cump pe o luna sa nu mai stau la coada = 30E...

cat mergi prin Slovenia o tii la vedere... pe bord... la bariere ti-o va citi camera... cu acesta vinieta poti sa mergi si pe autostrada si pe DN-uri la ei...

si acum cireasa de pe coliva... ITALIA... platesti numai pe autostrazi... cca. 10 E pe 100km parcursi...

ai grija la camerele radar de pe DN-urile lor si de pe autostrazi... fac poze "full hd" iar viteza de trimitere in Romania este de cca. 3-4 sapt dupa instantaneul facut... nu scapi de amenda.

Parerea mea este sa nu iesi pe Calafat... ai de platit podul si vinieta la bulgaristanezi.

Din punct de ved. al timpului... am iesit din Ro pe la 12.30 pe la Drobeta... am facut cca. 1100 km... pana la prima cazare din Slovenia (la cca. 80km de Trieste)... iar acolo am ajuns pe la 21.30 (in afara de cei 180km de curbe pe malul dunarii... am mers numai pe autostrada).

Daca te mai pot aj. cu ceva... iti stau la disp.

Lucian

Aurici
    [29.07.15 14:42:40]

@rlg - Multumesc mult pentru atatea detalii, ne sunt de mare folos. Anul trecut ne-am intors din Germania-Slovenia pe la Portile de Fier dar acum voiam sa evitam curbele de pe malul Dunarii sarbesc pentru ca ne cam grabim. De fapt ne-am schimbat noaptea de tranzit din Serbia la Ljubliana pe ultima suta de metri ca sa putem vedea si pestera Postojna si daca tot am facut asta am vrea sa ajungem cat mai repede ca sa apucam sa vedem un pic si orasul. Am luat in calcul taxa de pod si vignieta la bulgari dar castigam vreo 57 de km si iesim mai repede in autostrada, deci castigam si timp. Acuma daca si tu zici, o sa mai facem o sedinta si vedem cum decidem.

Multumesc mult inca o data. O sa supun dezbaterii ceea ce ne-ai spus si daca se mai iveste vreo intrebare o sa te mai deranjez.

Dar nu ne povestesti despre vacanta ta ca poate printre randuri mai gaseam una-alta.

Vacante placute si o vara cat mai frumoasa iti doresc.

[29.07.15 14:48:32]

@Aurici - Poti iesi pe la Naides (Resita) ai cu cca. 100km mai putin pana la autostrada sirbilor... drum drept... dar iti rupi masina de la drobeta... prin Mold Noua spre Naides.

[20.06.18 16:49:18]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Excursii opţionale din Rimini, RIMINI" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă Rimini şi împrejurimile]

Aurici, harry2007, rlg