ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.01.2010
DIN: Pucioasa
ÎNSCRIS: 26.03.09
JUN-2009
2 AD. + 2 COPII

O vacanta ce trebuie repetata

Hotelul este pozitionat departe de centrul Faliraki, dar are statie de autobus in fata lui. Este cam la 20 de min. cu autobusul de Rhodos.

Din punct de vedere al conditiilor, hotelul nu este de 4 stele. Am fost si dezamagiti de cazare, deoarece am primit camera in aripa laterala a hotelului, cu o priveliste nu tocmai placuta. Camerele sunt mari si nu sunt renovate.

Hotelul este vechi, cu peste 700 de camere.

In schimb, mancarea este diversificata si bogata. Am fost placuti impresionati din prima zi, cand la intrare in restaurant ne astepta seful de sala care ne conducea la mesele libere si venea din cand in cand sa ne intrebe daca ne simtim bine. Masa este in stil bufet suedez. Sunt mai multe restaurante, deschise pe rand. Pranzul se lua pe terase si puteai servi din cele 3 restaurante deschise alternativ: gratar, pizzerie si chinezesc. Am fost incantati de cofetaria+cafenea de la etajul 1, unde dupa-amiaza stateam la o prajitura si o cafea... Baruri erau peste tot (totul este all inclusive) : pe plaja, la piscina, in hotel... si se serveau bauturi alcoolice incepand cu 10 dimineata pana noaptea tarziu.

Sunt 2 piscine mari si una pentru copii (apa din piscina era rece in luna iunie).

Seara nu puteam sa ne dezlipim de langa programul de divertisment ce ni-l ofereau. (copii au fost incantati de programul minidisco)

Hotelul este pozitionat langa Aqua Parcul din Faliraki. (la 10 min de mers pe jos)

Dar cel mai mult ne-a placut orasul Rhodos! Cu centrul vechi si stradutele inguste, cu magazinele pline de suveniruri...

O sa revenim!

Trimis de corinne in 18.01.10 19:27:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: In Corfu la hotel Sidari Village si in Creta la hotel Eri Beach

VIZUALIZĂRI: 4990 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (corinne); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P17 O invitatie in marea agitata ...
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

corinne [25.01.10 21:20:05] »

Pentru cei care vor sa faca shopping in orasul Rhodos mi-am adus aminte de surpriza ce am avut-o in orasul nou cand am gasit peste 10 magazine de umbrele: de la cele mai mici - de copii - pana la cele de dama si barbati (uni sau colorate) cu preturi diferite: de la 4 euro pana la cateva sute de euro (umbrele de firma). Parca eram intr-un tinut al ploilor, dar in Rhodos nu ploua mai mult de 5 zile pe an.

magdalena [16.12.10 20:05:40] »

Am auzit numai lucruri bune despre Rhodos, unde au fost niste prieteni de-ai mei acum 3 ani.

Ce as vrea sa stiu, avand in vedere ca hotelul este vechi, dupa cum spui, si nerenovat, a meritat pretul platit, per ansamblu?

corinne [16.12.10 20:21:50] »

Dupa parerea mea, este un pic cam scump, dar am prins o oferta in acel an: pentru fetita cea mica a fost totul gratis, inclusiv avionul.

In camera de hotel, in fond, nu stai decat sa te odihnesti si ne-am propus sa nu ne enervam de conditiile oferite de hotel. In schimb, mancarea si divertismentul au fost punctele forte ale sejurului, ce au compensat cu neajunsurile cazarii.

Plaja din dreptul hotelului este cu pietre, dar asta nu ne-a impiedicat sa facem zilnic plaja la Marea Mediterana... De fapt in fiecare zi eram singurii turisti care preferam marea si aveam impresia ca toata marea cea albastra este a noastra .

Mi-ai adus aminte de mare, de plaja, de vara si de concediu... ce amintiri...

iuliabm [17.02.13 10:43:42] »

Cum este intrarea in apa? Nu e nevoie de papuci speciali pentru apa - sunt arici de mare in zona hotelului? Marea nu era rece?

corinne [07.03.13 15:31:44] »

Buna,

Noi am fost in luna iunie in insula Rhodos si apa marii era destul de calda pentru baie, mai ales dupa-amiaza. In piscina nu am putut face baie, apa era mereu rece.

Nu am avut nici noi papucei speciali pentru apa... dar nici nu am vazut arici de mare. Pietricelele de pe plaja sunt rotunjite si nu deranjeaza, erau turisti care faceau plaja direct pe ele.

Concediu placut!

iuliabm [07.03.13 17:43:00] »

@corinne:

Multumesc pentru informatii. Noi mergem in ultima saptamana din mai, poate reusim sa intram in mare, macar pentru o baie scurta. Daca e prea rece o sa incercam sa vedem daca putem intra la o piscina interioara de la hotelurile invecinate, care au asa ceva.

In ultimii ani am fost in Creta si Cipru in mai si am putut face baie in mare si in piscine, nu stiu de ce e asa rece aici, de fapt multi au comentat ca piscinele sunt reci chiar si in iulie.

Cazarea o avem in cladirea anexa, cea de 4 etaje.

corinne, iuliabm, magdalena
    Alte impresii din această RUBRICĂAmada Colossos Resort (ex Louis Colossos]: