ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.07.2015
JUL-2015
2 AD. + 1 COPII -- v: 11 ani

Sub orice critică
Foarte nemulțumit

„Magia'' de a cheltui banii acolo unde nu se merita

Prin feb. 2015 am rezervat o camera la aceasta pensiune mult laudata, unde gasesti cu greu si multa asteptare sa rezervi o camera dupa cca. 5-6 luni, [e asa o imbulzeala de zici ca sunt cel putin gratis], era aniversarea mea in 25 iulie si doream o surpriza placuta pentru familie, sa-i duc cateva zile la munte.

Stiam ca e o pensiune micuta, dar nu inghesuita, si nu ma gandeam ca proprietarii ,,se inhama la mai mult decat pot duce''.

Incepem cu parcarea, mult prea mica fata de cele 21 de camere ale pensiunii, incapeau cca. 7-8 masini, parcate „la mare arta soferistica'', cate 4 in spate, 4 in fata, cei care erau situati in spate, daca nu aveau norocul ca soferul, care ii blocase pe fata, sa se afle pe acolo adio planuri de a pleca cu masina in ziua aceea. Dupa ce ca erau putine locuri inghesuite maxim, mai erau cca. jumatate ocupate de turistii care veneau la masa, in loc sa aiba prioritate cei cazati.

Cazarea: camerele relativ mici, nu m-a deranjat acest lucru neaparat, dar nu incapea un pat suplimentar nicicum, am unit noi cele doua paturi, mari cei drept, dar unul dintre noi, care dormea la mijloc, cadea inevitabil intre paturi pentru ca acestea alunecau, indepartandu-se pe parchet, intocmai ca pe partia Kalinderu. Balconul era maricel, avea scaune dar nu si o masuta, avea doar o policioara prinsa in perete, de cel mult 20 cm, amenajare de asa maniera sa nu stai prea mult in balcon, ci sa te duci in restaurant sa consumi de la ei. Cel mai deranjant lucru la balcon era faptul ca, noi eram cazati la et. 1, balcoanele de la etajul 2 si mansarda erau din sipci de lemn, cu spatii prea mari intre ele, frumoase, dar nu si practice, de la vecinul de sus iti cadea pe tine, in pahar, de ex. gunoaie de pe talpile lor, coji de seminte, si tot ceea ce putea incapea printre acele firide. Ma rog, am renuntat sa mai stam in balcon.

In baie destul de curat, dar in o singura seara, becul in baie s-a ars de doua ori, in aplica unde era situat, se aduna multa apa, de la condensul de la dus, facand scurt vesnic, oare doar noi ne spalam?? Bateria de la chiuveta era cu temporizator reglat prea scurt ca si timp, dar si prea incet debitul apei, cand incercai sa te speli pe maini, nu mai zic pe dinti ti se oprea apa, mai sigur iti luai pe cineva sa tina bateria apasata mereu sa te poti spala.

Sa zicem ca la pretul camerei ar fi o cazare acceptabila, totusi extrem de cald in camera, la mansarda de ex. daca nu aveai dimensiuni de manechin de podium nu te aventurai pe scarile inguste si subtiri, poate doar pe dunga, iar daca nu erai fan caldura si presiune mica de tot la apa, nu aveai ce cauta acolo; dar acum urmeaza cosmarul; masa, mancarea mult laudata de toata lumea, dragi preteni AFA care ati ridicat in slavi locatia, pentru D-zeu ce v-a placut acolo??

Restaurantul interior era sufocant de cald, probabil aerul conditionat e prea scump la asa bani?! , asa ca ne-am indreptat spre terasa, aici alta comicarie, terasa era cam cat jumatate din parcare, mese soioase, in 3 zile nimeni, nici un ospatar nu le-a sters, intre un client si altul, le cadeau ba un picior, noi de cate ori am mancat, a trebuit sa ne stergem masa de scrum si resturi de mancare, nu asezau, macar de bun simt un servet, ceva, drept suport de farfurie, pentru igiena, trebuia in timpul mesei unul din noi sa tina cu piciorul masa sontoroaga pentru a nu ni se rasturna paharele cand mancam. Erau mai apreciati turistii din afara pensiunii care veneau la masa, dacat noi cei care plateam si cazare si masa la ei, ei ocupau parcarea, dupa ei stateam, ca milogii, asteptand sa termine de mancat, pentru a prinde apoi si noi o masa libera sa putem manca, era umilitor si pentru unii si pentru altii, aveau senzatia ca ii grabim de la masa si noi aveam senzatia ca nu mai termina de mancat. Orasenii de la bloc nu vin la munte sa manance inauntru in aer sufocant, totusi. Sa ma contrazica fanii pensiunii, lipsa crasa a curateniei nu e o scuza nici macar la 1 *, ati intrat cumva in bucatarie sa vedeti ce inghesuita e, [mi-am aruncat mai multi ochi, caci am imbatranit asteptand sa ni se aduca comenzile], cat de murdar era pe jos, aparatura si vesela de cand ,,era bunica fata'', [poti investi in farfurii ieftine, dar noi totusi, daca bineinteles nu suntem disperati de castig]! Chelnerii erau suprasolicitati, nu era masa sa nu se aduca ceva gresit la comanda, daca nu erai inspirat sa comanzi ceva gata gatit aveai de asteptat, nu gluma, sucurile pentru copii erau reci desi nu prea era cazul, berea calda luata direct din lada, nici o varianta de bere draft, unde e magia, daca nu savurezi o bere rece la halba? Nu va permiteti o lada frigorifica, va trimit eu una, fara gluma!!

Cum ziceati ca sta treaba cu mancarea ieftina?? O friptura, de ce-o fi ea, avea pe meniu 150 gr., costa cca. 8-9 lei, in realitate in farfurie nu depasea 100 gr. la oricare alta terasa, 200 gr costa 18-20 lei, deci pe jumatate, iesim cumva mai ieftin?? Sau eu am facut ASE-ul degeaba, cumva?

Renumita fasole cu ciolan se gateste si ea cu acea carne, pentru a-i da gust, nu pui in farfurie fasole iahnie de post si pe post de ciolan, un os fript, mic, golas numai grasime si sorici ars pe gratar. Oare nu era mai cinstit, sa intrebi clientul, ce friptura doreste de 100, de 200 gr, platind-o atat cat face, nu sa-l umilesti cu farfurii, pline mot de legume, pentru a da impresia de plin si o firimita de carne? Ciorbele sunt 6-8 lei fiindca sunt portii mici si daca imi spuneti cumva ca sunt gustoase, va invit pe toti sa le gustati pe ale mele, desi nu sunt bucatar!

Asadar cum ati putut fi ,,fermecati'' de magicieni, totul ieftin, e ieftin fiindca portiile de carne sunt injumatatite, tehnica de hoti, lipsa de respect pentru clienti, lipsa igienei minime, la cati copii mici mananca la ei, inghesuiala maxima, claie peste gramada :masini parcate, copii care se joaca pe ele, fiindca nu au unde saracii! , jucarii ale pensiunii pentru copii, printre mese, pe sub mese, Cum D-zeu si-au luat Autorizatia de Functionare de la Sanepid pentru ce e acolo? Dragi magicieni, ce magie veti face cand ii veti avea drept oaspeti, OPC-ul si Anaf-ul, fiindca, apropo, facturi eliberati doar la cerere, nu dati bon fiscal la Spa, ei oare tot cu 10 va vor nota? Credeti cumva ca toti romanii sunt prosti si nemancati!

Sa va mai zic de Spa, arata bine, doamnele isi fac treaba, dar managementul prost e prezent si aici, prost pentru clienti, evident, ziceti ca o sedinta de masaj general e ieftina, fiindca costa 40 lei, pai dureaza fix 30 min, si e mai mult mangaiere, una din maseuze e o fosta chelnerita reprofilata pe proceduri spa, dansa saraca e ok, dar la cati bani dai, asa profesionisti ai!

Una peste alta, mi-am stricat iremediabil aniversarea, m-am simtit rusinata in fata familiei, ca i-am dus in asa nu locatie ci locanta-cantina, gen impinge -tava, am mers dupa recomandari, am asteptat o jumatate de an dupa programare, la intoarcere 2 zile copilul a vomat si l-am trecut pe antibiotice, ne-am oripilat, si tuturor celor care ati fost acolo si ati fost incantati va doresc sa aveti fix parte de experienta mea, mergeti, dragilor si lasati-va banii, nu conteaza, multi-putini sunt munciti de dv. in buzunarul patronilor care zambesc frumos pe FB, care investesc ZERO in lucruri :pot fi si modeste, dar curate si ingrijite pentru a-si pastra aspectul de nou, lasati-va banii drept spaga la chelneri, ziceti ca v-au servit frumos, [receptionerul si doi chelneri isi numarau tipsul din 30 in 30 min alaturi de barman, facand misto pe seama clientilor] si asa cum ni s-a intamplat noua, nu va lasati „mituiti'' cu 3 clatite pe post de scuze!

Drept bonus, nu e gluma, ar trebui ca pensiunea sa ofere fiecarui client cate o analiza, gratuit la plecare, la doctorul de alaturi, vecin cu ei, de Helicobacter Pylori, bacterie care se poate lua din locuri mult mai spalate decat aici, Doamna patroana, care se crede grozava, sa manance fix de pe mesele unde am fost nevoiti sa mancam si noi, sa i se spele farfuria cu apa taraita, fara presiune, care curge la bucatarie si sa se alature angajatilor, pentru a-si numara, fericita, banii din buzunarele fraierilor, care le calca pragul. Rusine si dispret maxim sa aveti!!

Trimis de meri1972 in 28.07.15 15:59:54
Validat / Publicat: 28.07.15 19:12:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUȘTENI.

VIZUALIZĂRI: 3364 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (meri1972); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 17.00 EUR pe cameră

Safta Radu
    [28.07.15 19:22:27]

Păcat de banii și de timpul dumneavoastră. Din nefericire, în viață ne mai întâlnim și cu asemenea momente, dar trebuie să le uităm și să mergem înainte.

La mulți ani!

meri1972AUTOR REVIEW
    [28.07.15 23:30:19]

@Safta Radu - Multumesc frumos!

iulian68
    [29.07.15 07:00:29]

@meri1972 - Asa mi-am luat si eu o tzeapa", prima de acest fel... Numai 10 avea pensiunea, doi ani am asteptat pana am reusit sa prind camere, si mi-a trecut!

La Multi Ani si multa sanatate, ca sa mai ai timp de iesiri, mai reusite si mai frumoase!

meri1972AUTOR REVIEW
    [29.07.15 15:24:15]

@iulian68 - Multumesc mult!

[01.08.15 20:31:18]

Ne pare rău că așteptările dumneavoastră au fost înșelate și că v-ați stricat aniversarea. Ne cerem scuze pentru aglomerație. Este adevărat, ați nimerit în vârf de sezon, cu multă îmbulzeală. Ne facem meseria cu drag și nu refuzăm pe nimeni, cei ce așteaptă să prindă o masă, veniți din oraș, sunt foști clienți, nu facem diferențe, așteaptă pentru că este dorința lor și o fac cu răbdare, înțeleg că este aglomerat.

Este perfect adevărat că se fac și greșeli, de aici a pornit de fapt toată supărarea dumneavoastră, ospătarul a adus din greșeală o ceafă la 100gr în loc de una la 150gr, văzând greșeala, a adus alta, și-a cerut scuze și a oferit desertul din partea casei.

Meniurile cu gramaj la 100gr au fost gândite special pentru a favoriza accesul în restaurant a oricărui client, cu orice buget, nu pentru a înșela pe cineva. 100 gr ceafă sau piept costă 6,3lei.

În toți acești ani de când funcționăm am avut zeci de controale, ceea ce era normal. Spre deosebire de dumneavoastră, ei ne-au văzut bucătăria, mare cât restaurantul și dotată cu tot ce este necesar. Acolo o mână de oameni cărora le place ce fac, gătesc mâncare obișnuită pentru sute de oameni zilnic. Fac lucrul acesta cu drag. Toată echipa face curat în fiecare zi. Clienții noștri sunt iubiți și așteptați, avem copii care au crescut sub ochii noștri și cu mâncarea noastră. Este de asemenea adevărat că avem feluri de mâncare simplă, ca la cantină, este restaurant de două stele și nu am pretins niciodată altceva.

Nu există plată fără bon fiscal, toate se găsesc la recepție, în cutia cu contul camerei dumneavoastră. Ospătarii sunt obligați prin lege să-și numere mereu banii.

Cu privire la SPA, doamna care v-a făcut masajul nu este o fosta chelnerita reprofilata pe proceduri spa.

Nu am scos-o din sală pentru câte un masaj din când în când, este un om care și-a găsit o vocație în această meserie, cu multiple cursuri de calificare, în 2011, masseur somatic, tot 2011 tehnician maseur reflexogen, 2012, tehnician masseur terapeutic, 2014-2015 curs de masaj facial și cosmetic. Un om cu adevărat priceput în munca lui, ca și restul echipei. Toate aceste diploma de cursuri sunt afișate pe site.

Tot pe site am scris că avem parcarea mică.

Există o perioadă de vârf, câteva săptămâni pe an, în care facem mai greu față mulțimii de clienți, dar nimeni nu stă.

Banii nu însemnă totul pentru noi. Ne pare rău dacă ați perceput așa, la noi nu stă nimeni la pândă ca să vă ia banii. Este una din puținele locații simple și fără fițe în care poți lua doar o clătită dacă așa se dorește. Patroana nu se crede grozavă, mănâncă la aceleași mese și din aceleași oale. Vom lucra pentru îmbunătățirea condițiilor.

Mihne1
    [03.08.15 16:35:13]

Imi pare rau pentru vacanta ratata si noi am fost foarte dezamagiti de conditiile oferite. Din pacate iti dau dreptate 100% tot ce ai scris este real. Daca te consoleaza nu esti singura care "a luat teapa".

La multi ani iti transmit si eu iar cei care au scris ca e "de vis" la aceasta casuta nu au specificat de care vis... urat

Mihne1
    [03.08.15 16:39:31]

Si ca paranteza pentru cei care ti-au scris de la casa magica: Clatita lor avea acelasi pret ca cea de la Dragului din Predeal iar diferenta de aspect si calitate era covarsitoare

Costi
    [19.09.15 11:21:22]

@meri1972 -

Se pare că da! Altfel, nu se explică socoteala conform căreia jumătate din 18-20 de lei e mai puțin decât 8-9 lei!

Cât privește „urarea”:

adresată celor care au fost acolo și au fost mulțumiți pentru ce au primit la cei 80 de lei pe noapte cât au plătit, consider că este un gând total nepotrivit cu spiritul acestui sait. Și cu spiritul creștinesc!

Așa că rușinea ar trebui să fie în primul rând la altcineva!

De dispreț nu mai vorbesc...

P. S. Precizez că nu am fost la pensiunea în cauză, cu atât mai puțin, nu-i cunosc pe proprietari, dar sunt revoltat de faptul că cineva nemulțumit (îndreptățit, sau nu) de serviciile primite poate socoti că de vină sunt cei care s-au declarat mulțumiți de aceste servicii.

eelena*
    [06.01.16 06:33:47]

M-am uitat la preturi: *** - text eliminat de web , vezi mai jos motivul pensiunea nu are piscina, baza tratament, iar spa-ul este contracost. Am fost la mare in plin sezon la hotel 4 stele ,2 piscine aproape 10 saune (umede, uscate) sala fitness gimnastica fara costuri , totul intra in pret, ba si halate papuci si pretul a fost de 92 lei/zi

[06.01.16 15:57:48]

@eelena - Acest tarif nu există pe site-ul nostru. Corect ar fi fost să-l solicitați de la recepție. Probabil ați greșit locația.

RĂSPUNDE
    Adnotat ca DREPT REPLICA la review CRT
    [06.01.16 17:02:42]

@eelena -

Am fost la mare in plin sezon la hotel 4 stele...

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[06.01.16 18:48:23]

@webmaster26 -utilizatorul @eelena comentează tarife care nu ne aparțin, nu au nimic de-a face cu unitatea noastră.

[06.01.16 19:12:26]

@eelena - tarifele menționate au fost contestate de reprezentantul pensiunii!

Ne poți spune - exact - unde ai găsit aceste tarife?

În caz contrar vom fi nevoiți să ștergem comentariul respectiv!

[07.01.16 18:39:58]

@eelena - Având în vedere că nu ați răspuns solicitării de a indica unde ați găsit prețurile menționate și pentru că operatorul acestei pensiuni le-a contestat, am elimanat acel comentariu din ecoul postat mai sus.

casa magica, eelena*, iulian68, meri1972, Mihne1, Safta Radu
    Alte impresii din această RUBRICĂCasa Magică: