ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.07.2015
DIN: Târgoviște
ÎNSCRIS: 02.05.10
STATUS: APOLLO
JUL-2015

Bolata, o oază de încântare

După masa copioasă de la Dalboka, am simţit chemarea mării ce ne îndemna de-acum la o baie şi la o şedinţă de trândăveală pe nisip, fiindcă soarele încălzise binişor aerul strălucind printre norii încăpăţânaţi. Dar unde? Scotocirile mele făcute de-acasă relevaseră o plajă situată aproape de Kaliakra, o plajă de formă circulară ce se bucura de cuvinte frumoase, numită Bolata, care mi-a incitat imediat interesul.

După o lungă discuţie în contradictoriu avută cu soţul meu, căruia la început Bolata nu-i spunea nimic ţinând cu tot dinadinsul să ne întoarcem în Vama Veche, la insistenţele şi rugăminţile mele se învoieşte convingându-l că am „găsit” o plajă pe gustul nostru de „vânători de plaje” cum ne autodenumiserăm într-un alt review.

Scriu acest articol (ce coincidenţă!), după ce zilele trecute la tv a rulat în mai multe episoade tema „plajelor ascunse din Bulgaria” în care Bolata a fost inclusă de cunoscători într-un top al celor mai atrăgătoare cinci plaje din Europa şi mă felicitam singură pentru inspiraţia de a fi ales o asemenea bijuterie în afara Greciei şi Turciei, o plajă altfel.

De la Dalboka o luăm înapoi spre Kaliakra încercând să ajungem la Bolata, dar negăsind nici un indicator (la tv se spunea poetic că „trebuie urmărite indicatoarele spre Bolata şi, apoi, linia orizontului, până la mare”), aproape că am ajuns iar la Kaliakra. Ne dăm seama că am greşit, întoarcem, mergem înapoi şi iar ne repunem în direcţia presupusă în ideea că rataserăm vreun eventual indicator. Noroc că după câteva încercări nereuşite vedem un autoturism autohton căruia îi facem semne să oprească şi-l întrebăm pe şofer de Bolata. Ne face semn să-l urmăm după ce o ia la stânga pe un drum secundar (un fel de uliţă sau drum de căruţ de butelii, cum îi place soţului meu să-l numească) nesemnalizat, îngust pe care nu încăpeau două maşini în paralel. Ne întâlnim cu maşini din sens opus, la mica înţelegere mergem marşarier, ieşim de pe carosabil, acolo unde se poate, pentru a-i permite celuilalt să treacă.

Pe măsură ce coboram spre mare, peisajul devenea din ce în ce mai pitoresc, vegetaţia abundentă predomina, versanţii abrupţi roşiatici se prefigurau a mărgini golful de-o parte şi de alta. Uau! , exclam aproape să ajungem jos, când realizez că Bolata e o mică minune naturală, situată într-un golf perfect semicircular, cu o plajă splendidă, dispusă împrejurul golfului. Prima impresie a fost că seamănă perfect cu plaja Matala din Creta, poate şi pentru că faptul că în pereţii stâncoşi laterali ce o flanchează, natura săpase o multitudine de cavităţi, bune pentru adăpostul multor vietăţi. Numai că la Matala nu există în stânci oxid de fier care să le impregneze roşiaticul specific de aici şi la Matala grotele săpate în piatră sunt de dimensiuni considerabile faţă de cele de la Bolata.

Prietena wikipedia ne spune că în micile peşteri din jur se găsesc rămăşiţele unei aşezări antice datând încă din secolul al IV-lea Î. C., probabil „rudă” cu vecina sa celebră, Kaliakra. N-am verificat preţioasa informaţie, căci n-am avut nici timp şi nici chef de căţărări pe care am sesizat, însă, că alţi curajoşi le-au încercat. În arealul de la Bolata a fost găsită o cruce malteză care vine în susţinerea ideii de comerţ exercitat de oamenii din cel de-al doilea Imperiu Bulgar cu Republicile Veneţia şi Genova, cele mai importante în materie în acea perioadă.

În fine, în parcarea nu prea generoasă vedem şi un panou explicativ ce ne informează că suntem, încă, în rezervaţia naturală Kaliakra, paradisul multor păsări ocrotite de lege şi al numeroaselor specii de plante, la fel, protejate, care urmează, an de an, treseul străvechi prevăzut de Via Pontica ce lega Bizanţul de Histria.

Deşi plouase zdravăn şi încă totul era umed şi jilav în jur, nimic nu putea să ştirbească din farmecul naturii sălbatice ce ne ameţea din toate părţile. Plaja, puţin spus frumoasă, are o zonă amenajată în partea sa dreaptă cu şezlonguri, umbrele, în spatele lor fiind chiar o terasă modestă ce oferă de băut şi de mâncat. Nisipul fin este foarte plăcut la atingere, apa mică la intrare în mare şi fără valuri, că doar eram în golf, erau preferatele familiilor cu copii mai mici, după localnici, turiştii români fiind fruntaşi. De fapt, plaja, deloc aglomerată, mi-a lăsat impresia că e un fel de plajă de familie pentru cei din zonă veniţi şi cu scule de pescuit folosite în apa curgătoare ce-şi găsea sfârşitul în mare, şi pentru cei echipaţi ca de picnic. În zare, în dreapta sus, departe, se desluşea silueta semeaţă a porţii cetăţii Kaliakra pe care am surprins-o în poze cu zoom-ul, iar un pic mai aproape, pe flancul drept trona o „arătare” ce părea un far. De fapt, tot prietena wikipedia m-a luminat, în timpul regimului comunist, pe partea dreapta a canionului, deasupra golfului, a fost construită o bază secretă, de aceea puţini oameni ştiu despre ea, iar ciudata „arătare” era un turn de observaţie şi control, parte din aceasta, de unde se scruta zarea. Există surse de „folclor” neverificate care vorbesc şi despre existenţa unui cablu telefonic care începea de aici, şi înaintând prin golf şi mare, conecta liderii Bulgariei de cei din Uniunea Sovietică. Clădirile aflate sus ce aparţineau acestei baze secrete sunt semi-abandonate.

În apa mării plăcută ca temperatură, ne-am bălăcit îndelung, că doar nu era ca cea din Vama Veche, plină de alge, adâncă şi cu valuri mari. Priveam din apă către plajă şi-mi dădeam seama că natura măiastră care crease ceea ce vedeam roată cu ochii, făcea din acel loc o adevărată binecuvântare pentru iubitorii de astfel de plaje pe care nu le-am întâlnit, sub acea formă, decât în Grecia. Nu ne mai venea să plecăm şi aşa am şi făcut, pentru că am stat la Bolata până ce soarele s-a hotărât să apună dându-se după dealul din dreapta. Rămăseserăm acolo atraşi ca de-un magnet să gustăm acel apus cald ce marca finalul liniştit al unei zile agitate şi ploioase, în bună parte. E lesne de înţeles că vă adresez şi vouă invitaţia de a descoperi micul paradis din golful Bolata, dacă aveţi ocazia să treceţi prin zonă şi dacă cochetaţi cu genul de plajă sălbatică!

Am plecat spre Vama Veche cu inimile şi sufletele pline de încântare, nesperând nici o clipă că explorarea de-o zi a nord-estului Bulgariei ne va aduce atâta satisfacţie iar ziua se va fi încheiat într-o notă atât de agreabilă. În Vama Veche ne aştepta concertul memorabil al trupei Zdob şi Zdub, altă plăcere!

Trimis de irinad in 28.07.15 01:53:16
Validat / Publicat: 28.07.15 10:40:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 4300 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P09 Ţărmurile roşiatice de la Bolata

Zoazore
[28.07.15 11:37:17]

@irinad - M-ai uimit cu Dalboka, dar coltul asta de rai a incununat opera! Ati avut un concediu foarte reusit, cred eu! Bravo voua!

Vacante insorite!

[28.07.15 13:05:01]

@Zoazore - Într-adevăr, totul a fost foarte intens, dar şi foarte plăcut. Şi cam obositor, dar trăgând linie la final, OK. Multe surprize la care nu mă aşteptam.

Mulţumesc de aprecieri şi vacanţe plăcute şi ţie în continuare!

Dacă nu ai terminat cu examenul/examenele de care vorbeai, multă baftă!

robycutza
[29.07.15 18:38:26]

Cat mi-am dorit sa scrie cineva un articol recent despre Bolata / Ezerets. Eram curioasa daca acum dupa ce au ajuns pe la noi la tv nu au navalit romanii? Sper sa ajungem si noi anul acesta daca nimerim drumul Daca ati platit accesul in rezervatie la Kaliakra aici ati mai platit ceva ? Aveti ceva idee de preturi? Umbrele/ sezlonguri/ bauturi etc... Camparea presupun ca e interzisa...

[29.07.15 18:54:52]

Zoazore
[29.07.15 19:55:59]

@irinad - Ba am terminat cu examenul. Cu bine! Dar, din nefericire, si cu concediul! Asa ca acum "hoinaresc" cu voi!

elviramvio
[29.07.15 20:55:47]

@irinad:

Superb! N-am ajuns in vara asta pt ca era foarte cald cand am ajuns la Kaliakra dar cautam cazare pt 2 nopti in luna septembrie. Am vazut ca sunt ceva pensiuni si un hotel in Balgarevo, cred ca la 3 km de golf. Se poate manca la plaja sau doar servesc bauturi?

[29.07.15 22:01:31]

@robycutza - Şi eu am căutat înainte să plecăm aici pe sait ceva legat de Bolata şi am găsit referiri într-un articol al lui pepsi70.ro din 2010.

Am nimerit la Bolata cu o săptămână înainte de apariţia la tv a serialului cu privire la "plajele ascunse ale Bulgariei", aşa că nu ştiu în ce măsură a influenţat agolmeraţia pe-acolo.

Drumul îl veţi nimeri cel mai bine întrebând de el localnicii, aşa cum am făcut şi noi, indicatoare nefiind în zonă. Nu se plăteşte nimic, numai dacă ai vrea şezlong şi umbrelă, atunci te adresezi la unica terasă din peisaj şi contra a 3 leva închiriezi.

Da, camparea e interzisă, cum bine ai presupus!

Vacanţe plăcute în continuare!

[29.07.15 22:07:43]

@webmaster13 - Mulţumesc foarte mult, e-o adevărată încântare, ca şi Bolata, se potrivesc de minune!

[29.07.15 22:19:31]

@Zoazore - Felicitări pentru că ai terminat cu bine cu examenul, cât despre faptul că ai terminat şi cu concediul, nu te felicit, te înţeleg doar...

[29.07.15 23:08:16]

@elviramvio - Da, aşa e, în Balgarevo, cea mai apropiată localitate sunt câteva pensiuni la care poţi face rezervare. Terasa de pe plajă oferă şi de băut şi mâncare, dar noi n-am fost interesaţi că doar plecaserăm de curând de la Dalboka.

Bolata merită văzută, însă trebuie "simţită" ceva mai mult, nu doar câteva ore ca noi!

Vacanţe plăcute în continuare!

crismis
[30.07.15 09:02:36]

@irinad: Am banuit bine, deci... Despre plajele salbatice ale nordului Bulgariei am citit si eu, absolut intamplator, pe niste bloguri de calatorii, acum vreo 2 luni. Deoarece concediul era deja programat in amanunt si nu suporta modificare, am... "inventat" alt concediu, mai scurt, la finele lui august, asa, ca sa incheiem vara cum se cuvine!

Revin cu impresii proaspete!

elviramvio
[30.07.15 09:07:25]

@irinad -

Multumesc.

[30.07.15 21:07:36]

@crismis - Da, ai intuit foarte bine, de fapt şi eu am înţeles că ţi-ai dat seama, dar nu puteam să mă deconspir, aşa că am lăsat lucrurile să se desfăşoare după cum mă gândisem iniţial.

Aştept impresiile tale, sunt convinsă că vor fi grozave.

Vacanţe plăcute, deci, în continuare!

calatorul
[17.08.15 16:51:11]

Cred ca am vazut drumul de intrare la plaja Bolata, era unul spre stanga cu putin inainte de a ajunge pe soseaua ce duce la Kaliakra. Dalboka pe dreapta dupa 4/5 km de la intrarea spre Kaliakra, iar asta cu 1 km inainte de taxarea de la Kaliakra. Data viitoare in zona il incerc. Multumim, .

[17.08.15 18:11:36]

@calatorul50 - Da, aşa este, recomandarea mea este să n-o rataţi, chiar este frumoasă. Mulţumesc de vizită şi vot!

crima CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
[17.08.15 18:53:56]

@irinad -

recomandarea mea este să n-o rataţi, chiar este frumoasă

Întrucât îți citisem impresiile de mai sus, într-o zi de luni (teoretic, mai puțin aglomerată), acum (fix) o săptămână, am descins în zonă.

De drum nu zic nimic, cu atenție se poate ajunge cu bine, în condiții, să zicem, rezonabile.

Am ajuns în golfuleț pe la ora 11. Bun, zic, nu-i bine, aici cred că-i târgul de Sf. Ilie la care mergeam la bunici, la țară, când eram io mic...

O aglomerație de nedescris, mașini pe marginea drumului, în stuf, pe iarbă, pe plajă, sub pomi, nu, nu și-n pomi...

Popooor cât vedeai cu ochii, foarte mulți în apă, cred că nu mai aveau loc pe plajă.

Apropo de apă... erau valuri, iar culoarea era un verde... maroniu, ca să nu zic cevaniu...

În circa 10 minute (se formase un mic ambuteiaj) am reușit să întorc și să plec.

[17.08.15 20:59:46]

@crima - Îmi pare rău că momentul în care ai nimerit n-a fost unul tocmai bun, eu am fost după o ploaie zdravănă, şi după cum ai observat, probabil în poze, erau puţini oameni pe plajă. Poate că la aglomeraţia de care spui tu a contribuit şi publicitatea făcută la tv, însă dacă mai erau şi valuri, iar apa era murdară, chiar sunt aspecte neplăcute. Eu am recomandat-o pentru că aşa am simţit eu găsind-o destul de sălbatică, rezervaţie naturală. Totul e relativ, din păcate!

calatorul, crismis, elviramvio, irinad, robycutza, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂHai-hui prin nordul litoralului bulgăresc:

• pagină generată în 0.56433296203613 sec