ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.07.2015
ÎNSCRIS: 27.07.15
JUL-2015

încărcat de pe telefon!

Vacanta superba

"Atmosfera" camerei este foarte, foarte placuta, culorile mobilierului bine alese iar salteaua patului cu adevarat odihnitoare. Baia este micuta dar foarte cocheta, cabina de dus este suficient de mare astfel incat sa-ti asigure un dus placut si relaxant.

Balconul este dotat cu doua scaune comode si o masuta, iar panorama (cel putin la camerele cu vedere frontala la mare, situate la etajele superioare - etajul 10 in cazul nostru) este senzationala.

Micul dejun este extrem de diversificat: oua fierte, oua ochiuri, omleta cu sunca sau branza, carnaciori, crenwursti, branzeturi de doua feluri, mezeluri de trei feluri, salata bulgareasca, salata greceasca, rosii si castraveti, chiftelute sau minisnitzele din piept de pui sau ficatei de pui impreuna cu garnitura aferenta (cartofi pireu sau cartofi prajiti), unt, dulceata, budinci de tot felul, orez cu lapte, paste dulci cu lapte, cereale cu lapte, cafea, ceai, duc, apa, etc. Le-am enumerat pentru ca am citit cateva opinii critice referitoare la micul dejun care aratau faptul ca ar fi sarac, nediversificat. Probabil ca au fost ceva probleme care intre timp s-au remediat.

Personalul hotelului si receptionerii au fost amabili si draguti.

Lifturile, care am inteles ca le-au creat neplaceri turistilor din perioadele anterioare au functionat foarte bine toate 3, nu am asteptat niciodata mai mult de 2 -3 minute.

Nu am intalnit, ca si seriile anterioare de turisti, santiere in lucru sau echipe de muncitori.

Am beneficiat de un serviciu de curatenie bun, prosoapele au fost schimbate de 3 ori in sase zile. Nu si lenjeria de pat, dar nici nu consider ca ar fi fost cazul.

In concluzie, la Hotel Riviera Mamaia, raportul pret/calitate este excelent comparativ cu multe alte hoteluri situate in aceeasi statiune.

Am avut un sejur excelent, o mare contributie avand si conditiile de cazare de care am avut parte.

Imi permit totusi cateva sugestii pentru a li se asigura clientilor, pe viitor, un grad maxim de confort: balconul ar trebui obligatoriu dotat cu un mic suport-uscator pentru prosoape si costume de baie, in baie ar fi necesare inca vreo doua mici cuiere pentru prosoapele de fata. Sunt lucruri marunte, necostisitoare si ar fi pacat ca din pricina unor fleacuri turistii sa nu beneficieze de un sejur perfect iar hotelul sa nu primeasca cele mai bune note.

O alta recomandare este pentru receptia hotelului: lipseste ceva; poate pe alocuri tablouri sau alte decoruri pentru pereti (n-ar strica si in camere ceva de genul...) si cateva plante mari ar mai "indulci" atmosfera destul de austera, de seaca. Aici designerii ar mai avea de lucrat putin. Chiar si in restaurant ar mai avea putin de decorat, lipseste ceva si acolo, cel putin in sala unde se serveste mic-dejunul.

Deasemenea, la fiecare etaj ar fi necesare canapele sau fotolii in zona lifturilor. Poate ca asa, turistilor mai pretentiosi nu li s-ar mai parea atat de lungi cele cateva minute de asteptare.

Concluzia este ca o sa revenim oricand cu mare placere, aceasta in situatia in care preturile nu o vor lua razna. Exista acest risc daca hotelului ii creste popularitatea si primeste de-acum (dupa renovare) calificative bune...

Trimis de Diana Carina in 27.07.15 14:17:31
Validat / Publicat: 27.07.15 18:50:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA. A mai fost în/la: In toate regiunile, la hoteluri si cabane

VIZUALIZĂRI: 1981 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Diana Carina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Inainte cu 40 de minute de rasarit, priveliste din balcon
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 86.00 EUR pe cameră

webmaster23 [27.07.15 17:48:29] »

Excelent articol de debut!

@Diana Carina: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Diana Carina [28.07.15 00:37:37] »

@webmaster23: Si eu va multumesc pentru apreciere!

christian [30.07.15 13:20:31] »

Buna Diana... articolul tau m-a pus pe ganduri eu fiind acela care dupa renovare n-am recomandat hotelul... stii faza cu grand opening... acum m-ai facut curios si poate ma mai duc spre sfarsitul lui august... poate Riviera mai are nevoie de o sansa... de la mine... suna lipsit de modestie dar eu am iubit hotelul asta...

vacante frumoase sa ai!!!

cu stima

Christian

Diana Carina [30.07.15 19:52:24] »

@christian: buna christian,

Sa stii un lucru, ca si tine am avut si eu nostalgiile mele legate de acest hotel. Cea mai frumoasa vacanta a mea a fost acolo, exact acum 30 de ani, pe vremea cand eram o pustoaica foarte, foarte tanara ce avea lumea la picioare ????.

In acea vreme era un hotel elegant, locuit de multi dintre artistii renumiti ai perioadei respective, actori si muzicieni.

De atunci, de cate ori am fost pe litoralul romanesc mi-am dorit sa revin la acest hotel dar niciodata nu erau locuri. Apoi in ultimii ani citisem opinii foarte critice vis a vis de conditiile oferite. Asa ca atunci cand am citit ca s-a renovat... am zis ca e momentul sa fac o incercare.

Nu am regretat deloc, chiar am avut o vacanta reusita!

Si pot sa-ti spun ca sunt o persoana destul de pretentioasa asa ca nu cred sa fie doar amintirile frumoase " vinovate" pentru asta...

Eu zic ca merita inca o sansa.

Deci... vacanta placuta si relaxanta!

christian [31.07.15 11:21:41] »

@Diana Carina - 1985... cine stie poate am trecut unul pe langa altul in drum spre restaurant sau spre plaja... tata era sef bucatar la Riviera si probabil te-ai bucurat de mancarea pregatita de el si echipa lui... si eu sunt nostalgic fiindca aproape am copilarit in hotelul asta insotindu-l pe tata pe durata verii timp de 15 ani... el muncea si noi ne distram... de aceea ti-am spus ca mi-as dori o sansa pentru Riviera fiindca pe vremuri era un reper in Mamaia... lume buna, mancare buna, muzica buna... era cu adevarat greu sa stai acolo mai ales ca TUI-ul furniza valuri de turisti nordici si din pacate ei aveau pe vremurile acelea intaietate...

dupa '90 lucrurile au mai mers bine o perioada apoi totul s-a dus de rapa... in fine...

sper ca si tine sa-si ''revina'' iar preturile sa ramana ''inghitibile''

iar a fi pretentios, in limite rezonabile, e o forma de respect fata de propria persoana...

multumes pentru raspuns si... amintiri!!!

christian

Diana Carina [31.07.15 15:36:16] »

@christian:

Exact 1985 ????... sfarsit de august inceput de septembrie. Ca sa vezi ce coincidenta!

Imi aduc aminte de o discoteca pe care o frecventam uneori, chiar langa, intre Riviera si Iaki (Bucuresti atunci). Am vazut ca acum e hotel si acolo. Se chema "Club 33" parca.

Frumoase vremuri ????!

christian [31.07.15 23:46:55] »

@Diana Carina - oh da... club 33... deasupra shopului de la Bucuresti... acum Iaki... era discoteca mea favorita... cu d. j mircea si d. j citizen... si in tv-uri erau top-uri inregistrate... si coniac plus cola era 60 de lei... o grama' de bani... Phil Collins cu easy loverPaul Young cu every time you go away, Billy Ocean cu loverboy, Eurytmics cu would i lie to you... nu-s toate din '85 da' acu astea mi-au venit in minte...

si plaja fara sezlonguri de te puteai plimba mana in mana... uff... gata...

si Diana pana la urma lumea s-a asternut la picioarele tale?

Diana Carina [01.08.15 09:29:40] »

@christian:

Cu siguranta... altfel, de unde atatea amintiri frumoase?! ????

christian [01.08.15 13:43:58] »

@Diana Carina - superb raspunsul tau!!!

sper sa mai vorbim despre vacante si... amintiri!!!

christian, Diana Carina
    Alte impresii din această RUBRICĂRiviera Hotel: