ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.07.2015
DIN: Ilfov
ÎNSCRIS: 22.05.09
JUN-2015

Corfu Town - un oraş încântător

Un sejur în insula Corfu fără o vizită în capitala Corfu Town este, în opinia mea, incomplet.

Este drept că în câteva zile este imposibil să vezi şi plaje şi muzee, să faci şi scufundări, să zaci şi la piscină, să mergi şi la Aqua Park, dar totuşi, acest oraş merită măcar o jumătate de zi, dacă nu mai mult.

Despre muzeele din oraş, cele două Fortăreţe Veneţiene, Muzeul Bizantin, Muzeul de Artă Asiatică, Muzeul Bancnotelor şi celelalte s-a scris mult şi nu e cazul să revin, doar să precizez că vara aceasta Muzeul de Arheologie este închis pentru renovare.

Pentru cine caută un loc răcoros, cu umbră şi unde să te relaxezi în linişte, poate să citeşti câteva rânduri şi să respiri aer curat în cea mai deplină linişte, parcul care se întinde de la Vechea Fortăreaţă până la Muzeul de Artă Asiatică poate fi o alegere inspirată.

Aici poţi sta pe o băncuţă la umbră, să savurezi o băutură răcoritoare sau o îngheţată pe care o poţi cumpăra de la chioşcurile aflate pe partea cealaltă a străzii. Sau poţi citi o carte în compania Lordului Byron sau a celorlalţi scriitori britanici care şi-au lăsat amprenta culturală asupra oraşului şi şi-au câştigat locul pe Aleea Scriitorilor.

Dacă vrei un pic de furnicar şi agitaţie, bazarul îţi va oferi experienţe inedite. Străduţe înguste, cu magazine cu mărfuri care mai de care mai atractive, de la suveniruri din lemn de măslin, gablonzuri, îmbrăcăminte din fibre naturale, sandale şi papuci din piele pe care meşterii îi confecţionează pe loc pentru fiecare, la bijuterii autentice din aur şi argint.

În perimetrul cuprins între Biserica Sf. Spiridon şi Mănăstirea Sf. Teodora, în zona Primăriei şi a Bisericii Catolice Sf. Treime veţi găsi nenumărate magazine care oferă îmbrăcăminte produsă în Grecia, în general, şi în Corfu, în special.

După multă şi obositoare plimbare, vă puteţi potoli foamea la una din numeroasele taverne din bazar, mai ieftine şi mai autentice decât cele de pe Liston.

Puteţi chiar să faceţi o baie în spaţiile mai mult sau mai puţin amenajate pe linia de coastă ce leagă cele două fortăreţe şi să vă răcoriţi cu o bere de ghimber.

Dacă aveţi cazare la un studio cu kichinetă şi nu ştiţi unde sunt cele mai ieftine produse cu care să vă încropiţi un prânz sau o cină, acela este Piaţa Agroalimentară – Laiki – aflată chiar lângă parcarea din dreptul Noii Fortăreţe.

O plimbare prin piaţă poate fi tonicul ideal într-o zi toridă.

De la fructe şi legume la măsline şi carne, de la peşti din cei mai ciudaţi la fructe mare, aici găseşti tot ce vrei proaspăt şi la preţuri mult mai mici decât în orice super sau mini market.

Roşii, castraveţi, vinete, dovlecei, fasole verde, galbenă, uscată, flori de dovlecei, vlita, busuioc, mentă, coriandru, pătrunjel, orice vrei.

La capitolul peşte găseşti de la gavros şi sardele până la dorada, peştele dragon şi peştele spadă, iar fructe de mare de la calamar, sepie şi caracatiţă până la languste şi homari.

Nici fructele nu lipsesc, iar în luna iunie, când am fost eu, găsiţi caise, cireşe, corcoduşe, piersici, pepeni roşii şi galbeni şi nişte fructe de care eu n-am auzit până acum nespoles care au o textură de pepene galben.

Nici carnea nu lipseşte de la pui şi curcan la viţel, miel, capră, porc şi iepure, precum şi nişte cârnaţi de Epir condimentaţi cu mentă.

Cele mai scumpe produse pe care le-am văzut în piaţă au fost uleiul de măsline şi mierea.

Totuşi, nu puteam să plec fără un suvenir şi am luat un răsad de busuioc.

Trimis de almona in 26.07.15 19:14:13
Validat / Publicat: 26.07.15 19:55:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2169 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (almona); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Un pic de umbră

webmasterX [26.07.15 19:22:11] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "O zi in Kerkyra (Corfu Town)" (deja existentă pe sait)

JojoMihaela [28.07.15 15:39:08] »

Va rog frumos sa imi spuneti daca se accepta si lirele englezesti. Voi pleca in Corfu in august, am foarte multe monede englezesti insa, in Romania, nu accepta nimeni sa mi le schimbe si nici nu am gasit pe cineva care vrea sa plece in Anglia cu care sa pot face schimb.

almona CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [28.07.15 17:25:02] »

@JojoMihaela -

Plăţile se fac doar în euro şi nici nu am cunoştinţă dacă băncile de acolo schimbă monede.

almona, JojoMihaela
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Kerkira (Corfu Town) :