ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.07.2015
ÎNSCRIS: 17.06.09
STATUS: CONSUL
APR-2011

Corfu, de Paști pe repede-nainte! Derulare automată! 2

Am ajuns pe seară in Kavos și ne-am cazat la Kavos Plaza, hotel de trei stele. N-am făcut poze acolo. Hotelul e ff frumos, dar e de vara: n-are calorifere, aerul condiționat nu funcționează și televizoarele s-au scos din camere pe motiv ca:"in vacanță vă odihniți, nu va uitați la TV! " Am dârdâit consistent, de fraieri, că-n dulap era o plită electrica, pe care-am găsit-o aproape de plecare!

Nici apă calda n-am avut : aveau panouri pe acoperiș și se-ncalzea greu, cred eu. Dacă făceau trei persoane duș, a patra... pas! Eu cred că eram mereu a patra persoană, fiindca apa mea caldă era ca de soare!

Mi-a placut mult bogația de lămâi si portocali din curțile grecilor. Dar sa te ferească Dumnezeu să-ntizi mâna să iei vreun fruct! N-am încercat! Am primit două lămâi din pomul hotelului.

Sâmbătă dimineața (23.04.2011-Sf Gheorghe-Sâmbăta Mare) ne-am trezit, ca de obicei in acest concediu, la 6 dimineața. La 7 micul dejun (patru felii de pâine, o felie subțire de cașcaval, un cub de unt, un pahar de suc și-o ceșcuță de cafea) și... la drum

Destinatia:Kerkyra, capitala Corfu, pentru obiceiul numit "Spartul ulcioarelor". Aglomerațe, lume multă si pestriță. Pe Liston se întâpla obiceiul, singular în lumea ortodoxiei, am înțeles.

A fost și-o procesiune, dar, din cauza aglomeraței... mai usor! N-am văzut mare lucru. Trebuia să stăm cu ochii și pe ghida noastră, că imediat dispărea! Bine că era înaltă și relativ ușor de reperat.

La ora 11 fix au început aruncatul vaselor de lut, pline cu apă, vin sau apa de mare, pe geamuri. Se zice c-ar alunga răul și, cine va prinde un ciob ud (ca se arunca si vase goale), va avea noroc tot anul!

Nu m-am inghesuit să iau ghinionul altora, dar am luat și eu doua cioburi! UDE!

De-aici, tot in Kerkyra, am vizitat Old Fortris (Cetatea Veche), construită în stil venețian.

Tot sâmbătă, pe la 13, am ajuns la palatul Ahileon, al Împărătesei Sissi (Elisabeta Amelie-Eugenie, ducesă de Bavaria). M-a impresionat tare mult povestea acestei femei:măritată foarte tânără, devenită împărăteasa, urâtă de soacră, fără să-și poată vedea copiii, și-apoi sfârșitul ei atât de tragic, înjunghiată de-un netrebnic. Se spune că Sissi ar fi fost cea mai frumoasă femeie a vremii ei. Doar ca fuma 5 pachete de țigări pe zi! Dacă sculptura de la intrare o imită perfect, chiar că era foarte frumoasă.

Se zice că-n ziua când a plecat din palat, s-a uitat într-o oglinda. Acea oglindă s-a spart și ea a interpretat tragic acest fapt:"Eu nu voi mai reveni aici! Niciodată! " și-așa a fost!

Din palat se vizitează doar camerele de la parter, 5 la număr, la etaj doar una și terasele exterioare. Și Parcul Dendrologic, dar n-a mai fost timp.

Am trecut si pe la mânăstirea Vlaherna.

Tot sâmbătă, înainte de Înviere, am mers pe Insula Șoricelului (Pontikonisi).

Aici am stat puțin, vreo jumătate de oră și nici n-am prea pozat. Dar peisajul era superb. Era și-o bisericuță mică-mică. Bisericuța era atât de mică, încât dacă intrau mai mult de 5 persoane, nu mai aveau aer.

De-aici, pe la 8 seara, am ajuns acasă (la hotel). Am cinat și-am plecat la biserică. Slujba de Înviere a durat o ora. Recunosc, la noi e mai lungă dar și mai frumoasă. La 12:30 noaptea totul era terminat. Noi, câteva femei din grup, am început să cântăm "Hristos a Înviat din morți! "Am fost aplaudate de greci! După o zi întreagă de colindat, după Înviere, am mers pe jos, o ora, cu lumânările în mâini, până la hotel. Acolo am ciocnit oua roșii, date de la recepție, și, la 2:30 am reușit să adorm (am strâns și bagajele). Trebuia sa dorm repede, că la 6 ne trezeam!

Trimis de Zoazore in 26.07.15 15:42:57
Validat / Publicat: 26.07.15 20:07:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 1340 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Zoazore); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Kerkyra, spartul ulcioarelor. Pânza vișinie arată locul de unde se vor arunca vasele. Pline sau goale.

irinad CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[26.07.15 21:43:10]

@Zoazore - Mi-ai adus aminte de vacanţa mea din Corfu care e mai veche decât a ta, dar nu de sărbătoarea pascală. Recunosc că nu degeaba e vestit Paştele în Corfu, se pare că obiceiul acesta cu oalele sparte e unic în lumea ortodoxiei.

Am revăzut în pozele tale cu plăcere şi alte obiective frumoase pe care le-am admirat şi eu în vacanţa mea.

Toate cele bune!

ZoazoreAUTOR REVIEW
[27.07.15 10:39:02]

@irinad - Am 611 poze, le-as fi pus pe toate, dar am incercat sa fac o selectie. Ma bucur ca ti-am trezit amintiri placute.

luciaoradea
[27.07.15 13:37:31]

Frumoasa vacanta, de Paște în Corfu. Minunate poze, mai ales cele cu vasele care se arunca de la ferestre.

Cum de ați ales Kavos pentru cazare? Dacă reveniți în Corfu vara să nu mergeți în aceeași stațiune. Vara Kavos e plină de englezi și englezoaice beți și bete, veniți aici ca să se dezlănțuie. Am fost în Kavos de câteva ori în vizita, ziua și noaptea, e o experiență interesanta. Nu aș alege o cazare aici, însă, sub nici o forma. De Paște cred că e ok, încă nu e început de sezon.

ZoazoreAUTOR REVIEW
[27.07.15 13:48:00]

@luciaoradea - N-am ales noi, asa era programul excursiei (l-am postat in prima parte a impresiilor!)

Despre englezi ne-a spus si ghida. Atunci, in aprilie, nu era nici apa in piscina, nici la dusuri prea multa, dar nici caldura!

Multumesc pentru apreciere si vacante insorite!

luciaoradea
[27.07.15 14:39:14]

@Zoazore: scuze, nu am reușit să deschid prima parte a impresiilor, văd că merge prost site-ul. Mai încerc și revin după ce citesc și restul.

irinad, luciaoradea, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Corfu: