ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.07.2015
ÎNSCRIS: 09.07.11
AUG-2014
2 AD. + 2 COPII -- v: 13,15

Belona - asteptari vs realitate

Am trecut de multe ori pe langa hotelul Belona inainte de renovarea lui. Arata deplorabil, o ruina pe cateva etaje, geamuri sparte, usi daramate, tencuiala cazuta, mormane de gunoi, datorita lipsei de implicare a proprietarilor sau nepasarii autoritatilor. M-am bucurat atunci cand am vazut ca au inceput lucrarile de reabilitare a hotelului, m-am bucurat ca acest hotel va fi refacut si nu distrus.

Dupa terminarea lucrarilor am vazut o alta fata a hotelului, locul acela cu aspect dezolant, de care imi aminteam atat de bine, se schimbase cu totul. Mi-am dorit sa am ocazia sa explorez interiorul pentru ca exteriorul arata mai mult decat promitator. Ocazia s-a ivit vara trecuta, intr-o zi minunata, mai degraba de toamna decat de vara, dupa ce am revenit din minunata vacanta petrecuta in Zakynthos. Imi era atat de dor de litoralul nostru, de Eforie Nord, de plimbarile la ceas de seara pe faleza, de ciorba a la grec a restaurantului Acapulco, de statiunea Mamaia si de plaja ei cu nisip fin asemeni unei perne pufoase, aurii.

Hotelul Belona se afla in partea de nord a statiunii Eforie Nord, pe faleza, la 50 de metrii de plaja. Ofera servicii de masa all inclusive in lunile iulie si august. Dispune de un restaurant, terasa, autoservire, bar, camera pentru bagaje. In apropiere hotelului se gasesc multe restaurante, autoserviri, un aqua park, locuri de joaca pentru copii.

Hotelul impunator, la exterior, pare elegant, modern. Aceasta impresie se diminueaza atunci cand ajung la receptie. Receptia are dimensiuni reduse si este compusa din pupitrul receptionerelor, doua masute si doua canapele din piele. Receptionera, amabila la prima vedere, reuseste sa-mi strice ziua, sa ma enerveze. O rog, mai intai, sa imi arate o camera dubla si un apartament, sa imi spuna pretul pentru fiecare dintre ele. In timp ce facem turul camerelor ii spun ca vreau sa platesc pentru doua camera duble, una pentru mine si sotul meu, cealalta pentru baietelul meu si prietenul lui. Ajungem la receptie. Ii las buletinele si banii pentru cele doua camera, o rog sa completeze ea formularele de cazare pana iau eu bagajele si gasca din masina. Revin dupa cateva minunte si o rog sa imi dea cheile. Brusc, se intampla ceva cu ea. Este lovita de amnezie si uita ca am platit doua camere. Imi da un singur card. Pardon? Pai ce vorbiram, madam? Ai uitat discutia de acum cateva minunte, de bani, de buletine?

Dupa modelul unul striga hopa celalalt sare gardul, eu intreb uituca daca isi aminteste de mine, fiindu-mi teama sa nu i se adanceasca amnezia. O intreb si daca exista camera de supraveghere in receptie. Dupa cateva minute bune de fastaceala si adanca concentrare, doamna, face o miscare de hopa-mitica, stiti dumneavoastra papusa aceea cu greutatile indesate la fund si revine cu buletinele si… banii dati pentru cele doua camere. Just in time pentru ca, deja, incepusem sa ma transform intr-un dragon, sa imi iasa flacari pe nari, iar ochii mei sa arunce pumnale de foc si turturi de gheata. Nu astept sa isi ceara scuze, nici nu stiu daca intentioneaza sa o faca, plec cat pot de repede fiindu-mi frica sa nu imi stric buna dispozitie. Bucuria reintalnirii cu marea este pe masura asteptarii asa ca imi doresc ca nimeni si nimic sa nu o strice. Pacat, totusi, ca unii oameni sunt corigenti la buna purtare. Nu acelasi lucru il pot spune despre cameriste care sunt foarte amabile, ca si celelalte receptionere pe care am ocazia sa le cunosc pe parcursul celor doua zile petrecute aici.

Hotelul dispune de un lift ce nu il folosim fiind cazati la etajul intai. Odata ajunsi in camera efectul primei impresii despre hotel se diminueaza si mai mult.

Camera dubla este modesta insa placuta si incapatoare. Mobilierul simplu din pal, un dulap pentru haine, un pat aflat langa un perete al camerei nu pe mijlocul ei, televizor aflat pe o comoda deasupra careia se gaseste o oglinda. Comoda aceea are incorporat un frigider functional. Camera se bucura din plin de lumina naturala ce patrunde prin ferestrele inalte care fac trecerea spre balcon si ofera o priveliste frumoasa asupra marii. Balconul este imens dar din pacate nu gasesc pe el decat o sforicica pentru intins hainutele ude. Mi-as fi dorit sa existe o masuta, cateva scaune sau macar un sezlong pe care sa ma pot aseza, sa pot sa privesc marea si rasaritul soarelui. Balconul este preferatul meu, de aici pot vedea dimineata, cum multimea de oameni incepe sa se iveasca pe plaja, insufletind nisipul cu prosoapele lor viu colorate, cu saltelute, umbrelute si mici lazi frigorifice. Parintii desfac tuburi de lotiuni de protectie solara, intinzandu-le in strat gros pe spate, pe burti, pe fete. Copii mai mici si mai mari se intrec prin valuri tipand de placere, cand apa rece le taie respiratia. Rasete, strigate, cate-un scancet ocazional ajung pana la balconul meu, iar eu sunt atat de fericita ca ma pot bucura de acest spectacol extraordinar ce mi-l ofera oamenii si marea.

Baia de dimensiuni reduse este curata, consumabile nu exista, prosoapele au o culoare nedefinita, semn al unei indelungi intrebuintari. Izolatia fonica este destul de buna. Zona este un una aglomerata si zgomotoasa, dar ne putem odihni, sau poate turistii cazati sunt foarte civilizati. Internetul functioneaza foarte bine in camere. Plaja aflata in fata hotelului este cea mai buna din Eforie, din punctul meu de vedere.

In cele doua zile petrecute pe litoralul nostru m-am putut bucura de miresmele si de peisajele ce le ofera sfarsitul verii si mi-am satisfacut curiozitatea de a descoperi noua fata a hotelului Belona.

Impresia lasata de hotel? E ca si cum ai privi o femeie frumoasa dar rece si fara personalitate.

O vara frumoasa va doresc si vacante de vis oriunde alegeti sa le petreceti!

Trimis de danamandache in 26.07.15 15:37:49
Validat / Publicat: 26.07.15 20:06:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EFORIE NORD.

VIZUALIZĂRI: 4364 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danamandache); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[26.07.15 15:56:56]

@danamandache - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Câteva fotografii de pe acolo ar fi mai mult decât bine-venite... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=6053

calatorul
[26.07.15 20:16:51]

Utila relatare, interesanta si intamplarea de la receptie. Eu ca sa evit asta nu ma grabesc niciodata la intrarea in hotel, astept atent sa facem toti pasii necesari pana ma vad cu camerele, dupa care le verific si abia apoi incep sa/mi iau bagajele si excursionistii. O parere.

nicole33
[26.07.15 20:21:23]

@danamandache -

Se pare că Belona te-a cam dezamăgit.

Cu foarte mulți ani în urmă îi invidiam pe cei cazați aici pentru apropierea de o plajă atât de frumoasă. Între timp mi-a trecut.

[26.07.15 20:51:25]

@webmasterX: Este ok, webmaster!!!

[26.07.15 20:57:08]

@calatorul50: Multumesc de vizita si aprecieri! Voi fi mai atenta pe viitor!

[26.07.15 21:05:13]

@nicole33: Mi- a trecut si mie, Nico! Se pare ca asteptarile mele au fost prea mari. Pacat de amplasamentul hotelului!

calatorul
[26.07.15 21:13:49]

@danamandache - Multumesc pentru raspuns, nu vreau sa fac din stilul meu o regula, de fel sunt mai prudent si tipicar, mai ales fiind patit.

Belona este si pentru mine o veche nostalgie, parca inca m/ar atrage, asa cum frumos se incheie relatarea, dar ma tem de aglomeratia si galagia din jurul hotelului, care altadata nu era asa inghesuit de alei cu turisti, tarabe si parcari.

irinad
[27.07.15 07:19:47]

@danamandache - Păcat că unii dintre noi nu se mai "vindecă" de nişte metehne rele şi urâte. Uite aşa ţi se face lehamite şi vrei să "evadezi" undeva unde turistul ca persoană şi banii lui sunt mai respectaţi.

În rest, o relatare frumoasă ca tot ce scrii, dealtfel.

Bravo! Vacanţe plăcute în continure!

[27.07.15 11:41:43]

@irinad: Stiti cum privesc eu litoralul romanesc? Ca pe un copil care greseste, dar pe care nu te poti supara pentru multa vreme. Dovada clara ca am uitat repede aceasta intamplara va fi articolul meu despre un hotel din Mamaia. Am revenit pe litoralul nostru, dupa doua saptamani de la intamplarea relatata mai sus.

Nu pot nega, insa, faptul ca mi- a lasat un gust amar si ca nu m-am putut abtine sa nu fac comparatie cu modul in care am fost tratati in afara tarii.

Va multumesc pentru apreciere si va doresc o vara frumoasa si vacante minunate!

Djbobo*
[12.08.15 18:17:40]

@danamandache - Am gasit o oferta interesanta, zic eu, ptr septembrie la acest hotel (noi mergem de regula la sf de august inceput de septembrie, soarele nu mai e asa arzator, si nici asa mare aglomeratie), vroiam sa intreb despre camere, sunt destul de spatioase (avem in dotare si un copilas de vreo 9 ani jumate), vad ca ei le clasifica in camere duble si camere duble matrimoniale, existant dif de pret intre cele doua.

Referitor la masa, daca ati servit la ei, (daca voi merge la acest hotel, avem mic dejun inclus, asa ca as fi interesat de cum se prezinta si cat de diversificat este); preparatele sunt bine gatite, portii mari-mici si un pret aproximativ. Cam astea ar fi intrebarile mele, initial optasem ptr Vera, dar pe booking apar comenatrii nu prea ok ptr anul asta, iar anul trecut am servit la ei un mic dejun, iar omleta a fost arsa pe o parte, iar ospatarului i-a cazut o felie de rosie de pe farfurie in geanta sotiei (nici ma scuzati nici servetele n-a adus), asa ca-i evitam. Va multumesc si asteptam raspunsul dvs. (

[12.08.15 23:48:03]

@Djbobo: Noi am avut camera dubla. Este destul de spatioasa. Ar fi loc de un pat suplimentar pentru copil. Banuiesc ca cele matrimoniale sunt mult mai spatioase. Asa ca te-as sfatui sa iei una matrimoniala

In privința micului dejun nu te pot ajuta, din pacate. Nu am mâncat niciodatala la restaurantul sau autoservirea hotelului.

Vacanta frumoasa va doresc.

Djbobo*
[15.08.15 10:05:43]

Multumesc ptr detalii, spre camera matrimoniala ma orientez, am sa revin cu impresii dupa vacanta, daca va fi sa aleg acest hotel, inca nu suntem decisi deoarece mai avem si alte optiuni, Belona ne atrage fiind chiar pe plaja.

[15.08.15 11:21:56]

@Djbobo: Vacanta frumoasa sa - aveti, oriunde veti alege sa o petreceti!

alex_iasi
[27.08.16 09:34:21]

Frumoasa descrierea dar parca ai fost prea dura la adresa receptionerei. Asta e a gresit si ea, ti-a dat un card in loc de doua... invata sa privesti lucrurile mai cu umor! Oricum se rezolva tu platisei deja ambele camere doar nu avea sa iti sustraga banii si sa-ti dea doar o camera. Se vede clar ca s-a fastacit un pic, poate te-a vazut mai dura, mai infipta si s-a pierdut!

Mai rau de altii care s-au trezit fara locuri dupa ce au platit dinainte toata cazarea, in cazul tau n-a fost decat o intamplare amuzanta, daca ai fi privit din alt unghi. Repet, nu era ceva nerezolvabil!

In viata trebuie sa stim sa fim si buni unii cu altii iar pe cei care gresesc sa-i mai pasuim. Zile bune! pa, pa

alex_iasi, calatorul, danamandache, Djbobo*, irinad, nicole33
Alte impresii din această RUBRICĂBelona Hotel: