ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.07.2015
DIN: Constanţa
ÎNSCRIS: 10.07.14
APR-2015

Cetatea Rasnov - in sfarsit!

In sfarsit! Am ajuns la Cetatea Rasnov. Este pe lista mea de ceva vreme si am tot ajuns prin zona in ultimii ani, dar nu am reusit niciodata sa urcam pana la cetate. Am fost la Castelul Bran, dar la Rasnov ramasesem cu dorinta doar :)

Eeee, uite ca anul asta am facut Pastele la Moeciu si am zis "trebuie neaparat sa ajung la Cetatea Rasnov". Si am ajuns :)

Am luat de jos trenuletul si am admirat din mers dinozaurii din Dino Park. Noi nu avem deocamdata copii, asa ca pt noi acest parc nu a prezentat interes, dar e frumos de vazut macar din mers.

Ajunsi in varful dealului, coboram din trenulet si intram in cetate. Este mult mai mare decat imi imaginam eu, trebuie sa recunosc. Cand te uiti de jos la ea, din departare, iti da impresia ca este destul de mica, dar chiar nu e! Si e foarte frumos intretinuta. Chiar nu ma asteptam sa arate atat de bine. Ma gandeam ca au ramas doar zidurile exterioare din ea si ca in mijloc o sa vad 3 bolovani. Eeee uite ca nu :) Inca mai are cladiri, amenajate acum in spatii comerciale de unde iti poti cumpara diverse suveniruri, cadouri sau poti face poze in costume de epoca. Unele dintre ele sunt amenajate gen muzeu, unde poti admira obiecte si monede, ustensile, port popular etc din vremea ei de glorie.

Privelistea de sus este foarte frumoasa si poti sa surprinzi niste poze chiar deosebite de aici.

Cu mana pe inima, pot spune ca imi place mai mult decat castelul Bran. La Bran este mai mult renumele dupa parerea mea, faimosul castel al lui Dracula, care de fapt nici nu prea e al lui pt ca Vlad Tepes nici nu a apucat sa locuiasca in el. S-a creat mai mult aceasta legenda in jurul lui si se mizeaza foarte mult pe partea comerciala.

Pe cand la Cetatea Rasnov nu e asa. Aici nu ajunge atat de multa lume precum la Bran, multi nici nu stiu de existenta ei sau daca au auzit, nu prea stiu la ce sa se astepte. Ca si mine de altfel. Aveam o cu totul si cu totul alta viziune despre aceasta cetate. Si ce supriza am avut! E absolut minunata!

Aici lucrurile sunt mai simple, oamenii mai bine dispusi parca, iar comerciantii nu te agaseaza sa le cumperi marfa, decat daca te duci tu si te bagi in seama cu ei. Ceea ce mie mi se pare perfect. Lasa-ma sa imi fac treaba pt care am venit aici, sa vad, sa admir, sa ma incarc cu amintiri si apoi vin eu singur sa imi iau un suvenir de la tine. Nu trebuie sa ma acostezi inca de la intrare. Am apreciat f mult acest aspect la ei.

Per total, vizita noastra la Rasnov a fost una reusita, relaxanta si foarte apreciata. Ma bucur mult ca am reusit in sfarsit sa ajung!

Trimis de Adriana_B in 26.07.15 11:54:22
Validat / Publicat: 26.07.15 12:27:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în RÂȘNOV.

VIZUALIZĂRI: 1685 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Adriana_B); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P19 Cetatea Rasnov - din exterior

irinad
[26.07.15 17:56:02]

@Adriana_B - Mi-ai adus aminte de momentele când am vizitat şi eu cetatea, cu ani în urmă, când urcarea nu era disponibilă şi în varianta cu trenuleţul, ci numai per pedes. Prietenii cu care am mers atunci au avut serioase probleme cauzate de oboseală, aşa că făceam pauze destul de des. Înţeleg că acum totul e mai pitoresc şi datorită imaginilor oferite de Dino Park.

Te-am votat, deşi aş fi vrut să vad şi ceva poze, chiar tu ai spus că de sus se pot obţine fotografii bune, dar poate încarci zilele viitoare.

Vacanţe plăcute în continuare!

[26.07.15 18:52:53]

@irinad: da o sa pun si poze. Numai ca trebuie sa le incarc din laptop ca nu am in telefon. Maine cel mai probabil ???? multumesc pt comment

[28.07.15 15:07:31]

@irinad - gata, am incarcat si poze mai devreme astept sa fie aprobate de admin. Am pus si de la Dino Parc, noul parc de distractii deschis in vara asta langa cetate.

[28.07.15 15:52:13]

@Adriana_B - Cred că s-a strecurat o mică greșeală în review :

Dino Parc s-a deschis pe 12 iunie, iar Paștele sigur nu a fost atunci.

Care e data exactă a sejurului? Aprilie de Paște sau Iunie deschiderea Dino Parc?

P04 a fost ștearsă - cea în care erau doi copii în prim plan, a fost ștearsă. Ne fiind copiii dumneavoastră, fără acceptul părinților nu o o putem publica.

[28.07.15 16:25:40]

@webmasterX: noi am fost de paste acum si parcul Dino era in amenajare. Erau dinozauri deja pe deal, puteai sa ii vezi si sa le faci poze. Numai ca nu era parcul dat in functionare/ inaugurat.

Iar poza cu copilul o aveam chiar de la mama lui, prietena mea care mi-a dat voie sa o folosesc. Dar nu face nimic.

[28.07.15 16:33:11]

@webmasterX: pozele de la cetate sunt facute de mine de Paste iar cele cu Dino Parc sunt facute luna asta de prietena mea care mi le-a trimis si mi-a dat voie sa le folosesc. Am zis ca daca tot am amintit de parc in review sa pun si poze cu el, sa vada lumea cum arata. Eu aveam vreo 2 poze cu dinozaurii dar le-am sters ca nu prea prezentau interes pt mine. Dar cine are copii poate vrea sa vada.

Adriana_B, irinad
Alte impresii din această RUBRICĂCetatea Râșnov: