ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.07.2015
ÎNSCRIS: 10.07.14
SEP-2014

încărcat de pe telefon!

In vizita la Castelul Corvinilor / Huniazilor

Dupa ce am vizitat Cetatea de la Alba Iulia, a doua zi ne-am indreptat spre Castelul Corvinilor. Era un must have pe lista noastra de obiective.

Noi suntem genul de oameni care vrem sa vedem cat mai multe, sa absorbim cat mai multe informatii si sa ne intoarcem acasa cu mii de poze :)

Dar revenind la Castel. Mi-a placut! Este pacat sa il ratezi daca esti prin zona. Noi ne-am luat un ghid din acela cu casti de la intrare si am pornit sa descoperim tainele castelului. El, ca si constructie in sine, este foarte impunator. Cel putin cand il privesti de afara te duce cu gandul departe departe, in niste vremuri demult apuse. Cand intri in el, parca e mai mic :) sau asa iti da impresia. Mi-a placut ca in curtea interioara de la intrare au amenajat mici tarabe din paie si nuiele, exact ca pe vremuri. Dau un aer interesant. Pacat ca nu este mobilat, decat foarte putin. Ar fi fost foarte interesant de vazut cum arata cu mobilier si toate cele. Dar poate va fi in plan pe viitor si acest aspect.

Si mi-a mai placut faptul ca era in renovare. Am inteles de la un angajat ca s-au accesat fonduri pt reconditionarea lui, ceea ce nu poate decat sa ma bucure. Astfel de locuri nu trebuie lasate de izbeliste! Fac parte din patrimoniul national, sunt mostenirea noastra si a copiilor nostri. Ar fi mare pacat sa le lasam in degradare. Pacat ca prin alte locuri autoritatile nu isi dau interesul sa faca la fel :(

Trimis de Adriana_B in 26.07.15 10:45:31
Validat / Publicat: 26.07.15 11:32:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în HUNEDOARA.

VIZUALIZĂRI: 1707 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Adriana_B); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 Fatada renovata

[26.07.15 19:55:14]

@Adriana_B -

Noi suntem genul de oameni care vrem... sa ne intoarcem acasa cu mii de poze.

Şi atunci, nouă ne arăţi numai una? Eu nu am fost încă la Castelul Huniazilor, l-am văzut de vreo două ori în treacăt, din mersul autocarului, dar niciodată n-am ajuns să-i trec porţile. Mi-ar fi plăcut să ne povesteşti mai amănunţit, să ne arăţi mai multe poze...

bogumil
[26.07.15 20:05:23]

@iulianic

AmFostAcolo a treia oară săptămâna trecută.

Din păcate nimic nou şi bun nu se întâmplă cu această bijuterie.

Când am ajuns acolo, pe podul de lemn ce leagă castelul de parcare se turna un film indian (!?!? - nu glumesc, vezi aici ), iar miile de turişti aveau trecerea restricţionată în momentele filmărilor şi serios stânjenită între scene (nu înţeleg de ce nu se filma la ore matinale sau târziu seara, cu accesul turiştilor oprit - dar dacă indienii plăteau 3.000 euro pe ziua de filmare...altceva nu mai contează).

Mai mult şi mai rău, în acea perioadă, seara era un festival de operă aşa că, toată curtea interioară a castelului era plină cu scaune de plastic!!! O oribilitate şi o enormitate!!! De ce oare nu le demontau/adunau după reprezentaţii şi să le monteze seara din nou, nu înţeleg.

Imaginea cu care am ramas a fost aceea de kitsch, în curtea celui mai important monument din Hunedoara

Păcat, mare păcat!

bogumil
[26.07.15 21:14:36]

Între timp, am încărcat o fotografie făcută de mine în 17.07.2015, în care se vede curtea plină de scaune din plastic, de genul celor pentru terase

Fotografia poate fi văzută aici.

[27.07.15 09:45:55]

@bogumil - Da, e mare păcat! Aşa se întâmplă peste tot acolo unde banul primează. Când sărăcia e mare şi nevoile sunt multe se mai trece peste tradiţie, peste normal şi chiar peste legalitate. Turiştii vor veni sau pot veni oricând, dar un noroc precum filmarea indienilor… mai rar. Cum să le ceri să filmeze la ore matinale sau seara târziu dacă ei au "cumpărat" spaţiul pentru folosinţă la anumite ore, când luminozitatea le este favorabilă sau acţiunea filmului pretinde momente de plină zi?

Desigur, nu mi-ar fi plăcut să nimeresc acolo tocmai atunci cu atât mai mult cu cât, pentru mine, vizita la Castelul Huniazilor ar fi fost o premieră.

[27.07.15 18:41:13]

@iulianic: poze nu am in telefon, am doar in laptop si am zis ca imi fac timp azi maine ca sa incarc. Prea multe nu am nici eu, recunosc, pt ca fiind in renovare nu prea aveam la ce sa fac poze. Doar la schele si muncitori dar pe care le am, le voi posta.

[27.07.15 18:44:19]

@bogumil: vai, ce urat mare pacat!

[28.07.15 15:31:02]

@iulianic - Gata, am incarcat mai devreme si poze

[28.07.15 16:52:24]

@Adriana_B - Mulţumesc pentru atenţionare!

… fiind in renovare nu prea aveam la ce sa fac poze. Doar la schele si muncitori…

Orice poză care reflectă realitatea de la faţa locului este binevenită. Cu atât mai mult dacă este vorba de o renovare. Cei care nu agrează şantierele vor şti şi vor evita să meargă acolo atunci când încă mai sunt lucrări. Să vezi pozele mele de la Ansamblul brâncovenesc Potlogi Acolo chiar nu aveai ce altceva să vezi şi să pozezi în afară de schele, moloz şi mormane de materiale.

Adriana_B, iulianic
Alte impresii din această RUBRICĂCastelul Corvinilor: