ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.07.2015
JUL-2015

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Către satisfăcător

O zi la Barajul Paltinu

Sunt ploieștean, născut crescut, si până la 41 de ani nu ajunsesem la barajul de la Paltinu, pe Valea Doftanei.

Despre baraj pot spune că Barajul Paltinu este situat în Județul Prahova, pe valea râului Doftana, în aval de confluența acesteia cu valea Păltinoasa, în cheile numite "La Tocile". Barajul Paltinu servește în principal pentru alimentarea cu apă potabilă și industrială a municipiilor Câmpina și Ploiești.

Cum spuneam, am hotarât sa scap de arsița lui „Cuptor” si am plecat cu familia si prietenii să căutăm răcoarea. Drumul de la Ploiești la Câmpina a fost OK, dar din MUNICIPIUL CÂMPINA, municipiu doar cu numele pentru că la infrastructura rutieră este mult sub majoritatea comunelor din Prahova, drumul a deveni un fel de off road urban, asfaltul străzilor arată ca o tablă de șah de la peticirile periodice, astfel că viteza de, deplasare este cu mult sub viteza legală. De la ieșirea din municipiu pâna la Paltinu drumul este mult mai bun.

Peisajul pe Valea Doftanei rivalizează cu cel de pe Valea Prahovei.

După circa 15 km am ajuns la baraj, peisajul este superb mai ales de sus de pe baraj. Odata ajunsi la destinatie am căutat un loc de popas. Am mers dealungul lacului de acumulare am trecut pe langa o pensiune, care avea amenajat un ponton pe malul lacului.

Continuâd deplasarea spre comuna Valea Doftamei am trecut printr-o zonă unde se putea campa, 15 lei/zi cortul, 10 lei/zi parcarea pentru autovehicule. Proprietarii „campingului” au ales bine locul deoarece în fața locului, îngrădit pentru campare, se află o poiană mare cu deschidere către lacul de acumulare.

Zona respectivă era foarte aglomerată așa că am căutat altcedva. După ceva căutări de circa o oră, am hotărât se ne oprim undeva în pădure, un loc care avea o pantă de circa 10 m până jos la apă. Ca să putem petrece câteva ore în liniște, în locul ales am fost nevoiți să facem curat în sensul propriu, pet-uri, sticle, cutii, pungi, cartoane etc, am strâns nu pentru că am fi ecologiști dar în grupul nostru erau și copii.

Am plecat seara de la Paltinu, după o zi petrecută la răcoare.

Păcat de zona de la Paltinu, peisaje superbe, zona este plină de gunoaie, aici si turisti au contribuția lor dar vina cea mai mare o poartă autoritățile, NU AM GASIT coșuri de gunoi, tomberoane, zonă amenajat pentru colectarea gunoiului, nimic, astfel gunoaiele noastre le-am luat acasă dar pe cele adunate cand am curățat locul unde am stat le-am lăsat acolo cu toate că am căut un coș ceva.

Trimis de rdlc in 26.07.15 07:36:39
Validat / Publicat: 26.07.15 11:19:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VALEA DOFTANEI.

VIZUALIZĂRI: 5253 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rdlc); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Imagine Baraj Paltinu

[26.07.15 11:19:25]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Valea Doftanei" (deja existentă pe sait)

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Valea Doftanei:

• pagină generată în 0.071151971817017 sec