ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.07.2015
ÎNSCRIS: 03.01.13
JUL-2015

Hoinar prin Kuala Lumpur

Am luat un circuit 4 zile Kuala Lumpur si 7 Bali.

Plecam cu Qatar. Da cand am plecat o serie de peripetii. Qatar nu a putut ateriza la timp caci a plouat torential la Bucuresti. Pleaca cu o intarziere de 45 de minute. Intre cele 2 avioane aveam initial 1h20 m si am ajuns sa avem vreo 20 de minute. Al doilea avion de la Doha catre KL l-am prins pe prins pe ultima suta de metri (ne-au anulat biletele, ne-au emis altele si plecam...) Ajungem dupa 8h dar fara bagaje. Ne asteapta la poarta si ne povestec, dupa ce completam un formular ca o sa ajunga la hotel spre seara.

Ajungem in KL la 8 am. Am avut transfer la hotel si pe la 9:30 eram cazati. Fata de aeroprt KL este la vreo 70 km. Hotelul Novotel este in centrul orasului, de 4 stele la 8 minute de mers fata de Petronas Tower.

Foarte cald si umezeala mare.

Am dormit vreo 3 ore si pe la ora 13 incepem aventura in Malaezia.

Hotelul super central. De la hotel erau niste pasarele suspendate pe care puteai sa circuli catre zona de magazine Bukit Bintang (stea stralucitoare). Nu conteaza ce zi a saptamanii este toate magazinele sunt deschise. Intram in cateva. Marci cunoscute de la noi si unele tipic asiei sau inca nu au ajuns la noi.

Ne pierdem pe strazi si ajungem in Jalan Alor o strada cu restaurante si terase pitoresti. Multe restaurante cu preparate din fructe de mare, carne, mâncare chinezească, indiană, malaeziană, grătar, fructe, de toate. De la lăsatul serii până târziu în noapte este locul unde trebuie să vii pentru a te simți cu adevărat în vacanță și a experimenta unele dintre cele mai bune – și ieftine – preparate culinare care se pot încerca în Malaezia. Am cuparat rambutan, ducu, carambola am incercat, nu cu mare succes sa gust celebrul durian (miroase ingrozitor de urat) am luat un mango rotund si de culoare mov si in final ne-am asezat la o masa si am o farfurie de noodles cu fructe de mare.

Spre seara ne-am intors la hotel, intre timp au sosit bagajele, ne-am schimbat si am ajuns pe pasarela si un pasaj subteran intr-un Mall imens care se afla la baza turnurilor Petronas.

Din Bucuresti am reusit sa fac doar rezervarea la turnurile KLCC. Nu am putut sa platesc pt ca nu garantau ca site este sigur.

Ziua egala cu noaptea (5 iuie 2015) la 19 apunea, la 7 rasarea.

Era deja seara si cele doua turnuri erau luminate in toata splendoarea lor.

In curtea interioara este o fantana, cu ceva muzica si cu culori ce se schimba.

Fata de cea de la Burj Khalifa nu este nimic, dar pt cine nu a vazut-o este si acesta un spectacol.

Mallul Petronas este imens. De la etajul 2 interesul ne-a scazut pt ca deja au inceput magazinele de fite.

A doua zi aveam 5 ore tur de oras cu un ghid, din partea agentiei noastre.

La ora 9 a venit ghidul care ne-a plimbat in oras.

Palatul regal, Moscheea Națională - Masjid Negara

O vizită în KL trebuie să includă și o oprire la Moscheea Națioanlă, pentru a înțelege mai bine acest popor. Cu o capacitate de a primi 15 000 de oameni, mocheea este uriașă! Și foarte fluidă, cu o priveliște de vis asupra orașului. Grădini spațioase. Construcția are la bază Marea Moschee din Mecca, cu 48 de mici domuri, iar cel principal, acoperișul are un aer de umbrelă bleu semi-desfăcută și simbolizează cei 5 stâlpi ai islamului și cele 13 state ale Malaeziei. Minaretul principal are 73 de m înălțime și are o formă de umbrelă închisă. Clădirea a fost finalizată în anul 1965.

Centrul colonial, Little India si vizitarea unui templu hindus, China town si vizitarea un temlu budist, Central market. Trecem pe langa Bird Park, dar era extrem de cald ca sa il vizitam. Vorbim cu ghidul sa lase la final in Central market. Ne explica ca la intoarcere putem lua un bus roz, care este gratis, catre la KLCC.

Din greseala ne urcam intr-un bus pink dar pe el scria green line si ne-a dus la hotel.

Central market este un bazar inchis cu tot felul de marfuri traditionale.

Stam vreo 2 ore. Apoi traversam strada si intram in China town si alte locuri si alte cumparaturi. In final mancam un lunch intr-un restaurant mic chinezesc. Super delicios. Am luat fiecare altceva si am gustat din toate cate putin.

Spre seara ajungem la hotel si ne ducem in B Bintang unde erau o multime de terase si stam la un pahar.

A treia zi pornim catre KLCC pt ca aveam programare la ora 12 sa le vizitam.

Ne ducem cu rezervarea, luam biletele si ne mai plimbam inca o data in Mallul Petronas.

Tot ghidul ne-a povestit cand eram in masina ca este un restaurant langa Turnuri, Salome care are masa si spectacole de la ora 19 cu specific malaezian. Ne facem rezervare pt seara la ora 19.

Vizitam turnurile care sunt impresionante.

Turnul 2 sunt birouri pt firmele straine, turnul 1 birouri pt cele malaeziene.

Intre anii 1998-2004 au fost cele mai înalte clădiri din lume, cu o înălțime de 451 de metri. Turnul unu este ocupat de compania Petronas și companiile afiliate, iar Turnul 2 are spațiile de birouri închiriate unor companii de prestigiu, precum Huawei Technologies, Al Jazeera în limba Engleză, Bloomberg, Boeing, IBM, Khazanah Nasional Berhad, McKinsey & Co, Microsoft, Reuters, etc. Ce poți face aici? O plimbare la înălțime pe Sky bridge – Podul care conectează etajele 41 și 42 – cel mai înalt din lume de acest fel, se află la 170 de m de sol și are 56 de m. Ce poți face aici? O

Poți de asemenea să admiri orașul de la etajul 86, unde este puntea de observare. Prețuri*: Adulți: 89 MYR (aproximativ 92lei de persoană). Am facut poze, am admirat privelistea.

Mai facem ceva cumparaturi, mergem din nou in Central market si seara, la ora 19 ajunge la restaurant pt seara malaeziana. Mancare bufet suedez, un spectacol ce facea referire la populatia musulmana, chineza si hindusa si celebru imn Malaesia is truly Asia. Frumos.

Am mers la seara Malaeziana. Bufet suedez cu spectacol ce imbina obiceiurile tuturor celor 3 populatii musulmana, chineza si hindusa si celebrul clip cu imnul Malasya is truly Asia-

youtube

Malaesia este cel mare producator de ulei de palmier si il cultivau cat puteau de mult. O tara frumoasa, primitoare si in plina dezvoltare. Erau si caine vagabonzi, cersetori, gunoaie dar si niste zgarie nori, magazine superbe si scumpe, si biciclisti si masini sofisticate. De vreo 20 de ani au descoperit petrol si orasul se schimba vazand cu ochi.

Am vizitat niste ateliere de pictat manual baticuri, o fabrica de ciocolata (am mancat ciocoalata cu chili, durian, mango si alte fructe). Frumos.

As mai fi stat vreo 1 sau 2 dar pt prima vizita cam asta am facut.

Ne pregateam insa sa plecam intr- o aventura si mai frumoasa Bali (vezi impresii).

Trimis de monaserban in 25.07.15 00:19:28
Validat / Publicat: 25.07.15 02:49:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ASIA - ALTE LOCURI.

VIZUALIZĂRI: 4952 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (monaserban); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[25.07.15 02:48:35]

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

mprofeanu
[25.07.15 13:17:56]

@monaserban - Frumoase locuri! Frumoase poze si le-am votat cu placere!

monaserbanAUTOR REVIEW
[25.07.15 14:07:52]

@mprofeanu - ma bucur. sper sa mai ajung. M-am indragostit de Asia si mai sunt cateva pachete care ating usor KL.

Va invit sa citi si Descopera Bali- Bali la superlativ; sa vedeti acolo poze... O zi buna

monaserbanAUTOR REVIEW
[25.07.15 14:17:20]

@webmasterX - o sa scriu si despre Novotel

luciaoradea
[27.07.15 19:17:12]

@webmasterX - am senzația că părțile din review despre Moscheea Națională și Turnurile Petronas sunt copiate de undeva. (Sunt prezente diacritice, autoarea nu le folosește. Plus că stilul e mult mai coerent și fluent, spre deosebire de al autoarei). Niște ghilimele pentru frazele citate ar fi potrivite.

@monaserban

Dacă îmi permiteți o observație, încercați să vă verificați măcar articolul înainte de a -l posta, ați putea evita multe greșeli care apar. Ati fost în destinații atât de frumoase, e păcat sa nu citim și povești pe măsură...

luciaoradea, monaserban, mprofeanu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Kuala Lumpur: