ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.07.2015
JUL-2015

Bali la superlativ (2)

partea II

ziua a doua de excursii

Pentru ca cu o seara mai inainte am cumparat o seara balineza trebuia sa ne intorcem la ora 19 la hotel am facut un traseu mai usor.

Cand ne intalnim cu ghidul era nor. Ii spun : o sa ploua? el imi zice ca este sezonul uscat si este exclus; dar de ce este nor?

In toata Asia engleza lor este ciudata. Desi vorbesc f bine eu nu ii intelegeam pe ei si ei pe mine. La cafea ziceau Kopi in loc de coffe la boat, bot s. a. m d. Tot zicea iruption, iruption. Pe urma imi spune ca pe o insula in apropiere de Bali a erupt un vulcan si nu decoleaza si nu aterizeaza nici un avion in Bali. Pe de o parte era un noroc sa stam mai mult pe de alta parte cei din tara erau ingrijorati.

Incepem excursia

Vizitam Sanur. O plaja superba si este faimos pt apusul de soare unde puteai manca, pe terasele de pe paja sea food. Nu am avut timp.

Am ajuns in celebra statiune Nusa Dua si aici surpriza; ghidul ne-a dus la niste prieteni care aveau barci cu motor si am plecat pret de 3 ore pe Turtle island.

Prima mea Mare mirare legata de Bali

un reflux de aprox 400 m pe lungime si 2-3 m pe inaltime. Am plecat cu barca cu motor, dar la un moment dat a ridicat motorul si a inceput sa impinga barca ca atingea fundul si cred ca era la 500 m de mal. Din cand in cand erau limbi de nisip in mare si turistii alegau pe el, faceau yoga, jucau fotbal... Cel mai mare reflux ever pe care l-am vazut. Spre seara evident apa venea inapoi...

Pe insula erau 4 ferme unde experimentai senzatii tari, broaste testoase, bufnite, sarpe la gat, lilieci, iguane si alte pasari.

Am facut poze si am baut suc dintr-o o nuca de cocos.

A fost superb.

Plecat in sud si vizitam templu Ulluwatu. Superb, asezat pe o stanca la bazele caruia se spargeau niste valuri imense ce faceau o spuma de vreo 10 m latime. In acest parc sunt maimute mai mari si agresive. Tot timpul se auzea prin megafon sa avem grija, sa cerem ajutor. Am fotografiat si vizitat fara incidente acest templu mirific.

Plecam catre Jimbaran un oras superb si catre plaja Pantai Balangan Beach unde J Roberts a filmat niste scene pt filmul Eat, pray and love. Plaja cu stanci in apa, ceva ca in Puket. Frumos. Drumul pana la plaja este superb. Se coboara pe scari intre doi versanti de munte. Superb. Facem o baie si plecam spre hotel.

Seara Balineza

un bufet suedez cu diverse mancaruri calde si reci, frigarui, orez, noodles, deserturi, fructe.

Mancarea balineza f buna dar la deserturi nu stau bine. niste gelatine pe baza de orez cu niste fructe si colorate de la fructe sau artificial.

Am avut si un program de dans - nise dansatoare balineze au dansat vreo 8 feluri de dansuri traditionale.

Ziua 3 de excursie

Tanah Lot - un templu asezat parca ireal pe o stanca - era a 5-6 oara in aceasta excursie in care spuneam wow!!! superb. Ajungem si la o pestera din complex in care u preot hindus ne da o binecuvantare (ne stropeste cu apa, ne pune orez in frunte si o floare de franfipani la ureche)

Plecam catre templu Bedugul - din nou wow!! la vrea 20 m de mal intr-un lac un alt templu magnific...

Plecam catre casacada Git Git, frumoasa dar facand un review mai bine vizitam alt loc in acest timp. Semana cu Urlatoarea noastra dar apa era calda.

Pe masura ce ne apropriam de 15 iulie vremea se incalzea din ce in ce mai tare.

Ne oprim sa mancam pe plaja Lovina. O plaja superba.

Apoi megem la Bunjur Holy Springs. Frumos sa le vizitezi nu sa faci baie. Bazinul murdar (igrasie). Noi am facut baie...

Drumul inapoi trece tot prin niste terase de orezarii superbe. Desi de la sud la nord insula are 120 km, cei 100 de km de la intors i-am facut in 3.5 ore. Serpentine multe, aglomeratie.

Ca sfat alocati mai multe zile in Bali 3-4 sa stati in Ubud (care este un fel de centru al insulei) ca sa vizitati o parte din obiectivele descrise de mine si cateva zile de plaja intr-una din statiunile celebre.

Noi veneam dupa un maraton de vizite din Kuala Lumpur, si unul in Bali. In cele 7 zile cu greu am putut impaca, plaja, cumparaturile si vizitele poate ca si pt faptul ca ziua era scurta, la 18:15 era bezna totala - nu se mai punea problema sa intri intr-un obiectiv sau sa intri in ocean.

a cincea zi liber la plaja

de dimienata am mers la plaja dar pe la pranz nu puteai sa stai ca soarele dogorea puternic, ceva cumpaturi si apoi am experimentat un masaj la picioare 25 lei o ora. Era si mai putin dar mi s-au parut dubioase localurile. Superb; o atmosfera de semiintuneric, cu muzica, pacat ca nu am avut timp in primele zile.

a sasea zi

a mers la plaja tot la 500 m de hotelul nostru

cand ne-am intors la hotel in dreptul portii surpriza apa se retrase 200 m in fata hotelului si puteam sa coboram pe scari si sa facem baie si noi... nu am stiut 5 zile acest lucru pt ca de cate ori am trecut apa era mare...

masaj, magazine, am ajuns si in al treilea mall Sheraton cu o gradina suspendata

seara era din ce in ce mai cald. La hotel piscinele dogoreau atmosfera.

Cred ca Bali este cel mai bine de vizitat in iunie si sfarsit de august.

Ultima zi plaja, predat camera, un alt masaj si pe la ora 15:30 au venit sa ne ia de la hotel. Noi plecam la 19:30 dar fiind avion mare (400 de locuri) tebuia sa inceapa imbarcarea devreme.

fata de alte reviewuri eu pot sa spun

- ca se poate manca ieftin si bun

- recomand Ubud pt a sta acolo si 3-4 zile pt odihna in alta statiune

- Nu am avut timp si am obosit ca sa merg pe coasta de est; interesant era si plaja Candidasa, Goa dar am ajuns sa facem o plaja si o baie ca lumea abia in a 6-7- zi de excursie. La inceput l-am intrebat pe ghid daca mai are o zi libera, dar pe urma am renuntat ca obosisem;

- Pe insula nu circula autobuze si trebuie sa gasesti un ghid si sa iti faci un traseu sau sa cumperi de la agentii diverse excursii mult mai scumpe dacat am gasit noi.

- Noi am luat un pachet cu Malezia (Kuala Lumpur si Bali) si am avut hotelurile si tarnsferul inclus; faptul ca am mers in KL am avut alocat doar 7 zile in Bali; destul de putin pt a vizita si a te odihni.

- la restaurant ei spuneau ca masa este 150.000 rupi (aprox 50 de lei) dar aceasta este fara taxe (mai adaugati 21%);

- desi am citit si vazut multe documentare despre Bali, realitatea a intrecut cu mult asteptarile mele desi am vizitat multe locuri si experimentat o multime de lucruri pana acum

- balinezii sunt saraci dar tot timpul cu zambetul pe buze

As mai merge inca o data in Bali, dar din pacate este foarte departe (la intors cu escala la Doha am facut 22 de ore) si mai am si alte locuri de vizitat pe acest pamant

Trimis de monaserban in 24.07.15 19:07:35
Validat / Publicat: 24.07.15 19:39:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în INDONEZIA.

VIZUALIZĂRI: 4757 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (monaserban); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 I was here Bali

• Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Bali: