ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.07.2015
ÎNSCRIS: 03.01.13
JUL-2015

Bali la superlativ

Am ajuns in Bali dupa 4 zile de stat in Kuala Lumpur Malaezia. Era seara (ora 19) si destul de cald pe 8.07.2015. Am citit mult despre insula, am citit cu atentie toate reviewurile de pe acest site si cu aceasta ocazie vreau sa-i multumesc andree72 despre datele refeitoare la ghidu si soferul nostru Kardika.

Insula a fost foarta laudata ca peisaj, clima frumuseti naturale.

Ce pot s aspun dupa 7 zile petrecute aici; a intrecut orice asteptare; cel mai mare flux si reflux vazut vreodata, padurea de maimute, terasele cu orezarii, tot felul de fructe exotice, culturi de cafea, cacao, cotcotieri (cele verzi si mari), valurile mari ale oceanului indian (am stat in Kuta - o zina celebra pt surfing in Bali). Sa incepem povestea

Ziua este egala cu noaptea si in iunie, iulie si august nu ploua. Aprilie -mai, septembrie - octombrie ploua jumi juma si noiembrie - martie este sezonul ploios.

Am ajuns la ora 19 pe 8.07.2015. Era cald, dar nu foarte cald si umed ca in Kuala Lumpur. Ne-am cazat intr-un hotel senzational si cu vedere la Ocean si pe la 20:30 am iesit afara ca sa schimbam niste bani si sa prospectam imprejurimile. 1 USD = 13200 rupi; ajungem intr-un Mall - Discovery separat de hotelul nostru doar de o parcare. Unele magazine cinoscute, unele tipic zonei sau Asiei (Matahari, Enghlish cotton, ) si cu o zona mare de artizanat autohton.

Am gasit suc de fructe proaspat cu 3 lei (10000 rupi) si am inceput plimbarea prin magazine. Fata de Kuala Lumpur mi s-a parut mai scumpe marfurile. AU un cult pt Magaznele Polo dar marfa foarte scumpa desi incepuse sezonul de reduceri de vara. Ajungem pe zona de plaja care nu era luminata. Si ne intorcem dupa ce mancam la KFC produse traditionale Asiei (ecva aripioare cu orez si un sos tipic asiei). Pe la 23 se inchideau toate magazinele si nici zona de cluburi nu era prea plina. In acea perioada era Ramadamul. 90% din insula sunt hindusi dar multi dintre turistii asiatici fiind musulmani nu prea era o viata de noapte aglomerata.

A doua zi aveam o zi libera.

Mergem la micul dejun care avea o multime de lucruri complet necunoscute noua. Fructe (fructul stea, sarpe, etc) pe care nu stiam sa le mancam si diverse mancaruri pe care in acest sejur le-am mancat pt prima oara. Masa a fost teribil de buna si in fiecare zi am gustat cate ceva nou. A fost f buna.

In fata hotelului nu era plaja. A fost candva, dar la tsunami in 2004 a fost inghitita de ape. Era un plan inclinat de pietre pe care se spargeau valuri mari si puternice (era ora 9). La vreo 400 m de hotel era o plaja deschisa la ocean si umeda. Am asezat lucrurile si am intrat in Oceanul Indian. Cald, dar nu ca in Dubai in aprilie cand a avut 28C, cu valuri mari si puternice. Zona Kuta este recunoscuta pt surfing. O multime de australieni cu plansa legata de picior faceau surfing. Pe la 13 plecam pt soarele devenise puternic. Mergem prin statiune si gasim un alt Mall si hoinarim si prin el catea ore. Ajungem in camera pe la 18 (dela era intuneric) stam vreo ora sa ne odihnim si iesim in oras in partea cealalta a orasului. Bautura scumpa si in hipermarket (o sticla de bere de 750 ml echivalent 10-13 lei), tigarile 7 lei, in rest cam ca la noi.

Ziua a doua

la 9 dimineata ne intalnim ci ghidul nostru Kardika (care ne-a oferit transport si ghidaj) si incepem aventura de trei zile in Bali.

Ajungem in Mas un sat recunoscut pt sculpturile in lemn. Oprim la un atelier si admiram obiectel ecare mai de care mai frumoase. Noroc ca am venit cu avionul...

Apoi satul Celuk pt ateliere de argintarie

Ubud - un orasel superb pe care il vizitam din masina cu privirea .Oprim in Monkey forest. Eu am fost in Gibraltar in ceva asemanator. Aici in schimb maimutele (macachii) sunt mai mici si poti sa-i hranesti. A fost superb si distractiv. Mi-au sarit in cap, mi-au luat cercelul dar l-au lasat ca nu l-a putut manca, frumos. In parc erau copaci pe care nu i-am vazut pana acum, lume care se amuza pe seama maimutelor care incercau sa sterpeleasca orice si vanzatori care ii vindeau banane pitici care hranesti maimutele.

Trecem prin zona de terase de orez Tegalalang. Superb mi s-a taiat rasufllarea. Terase verzi de orez. Superbe.

Templu Batubulan unde am prins o procesiune de purificare

Si apoi Muntele Kintamani cu lacul vulcanic. Aici am mancat pe terasa unui restaurant cu fata catre lac (masa era la marginea terasei)

Pe drumul de intoarcere am oprit la cultura de cafea si am degustat mai multe ceaiuri ( de ghimbir, rozalia, ), celebra cafea de Luwak ( 5USD ceasca) ; am vazut arbori de caea cacao, cocotieri cu nuci verzi

Trimis de monaserban in 24.07.15 17:00:55
Validat / Publicat: 24.07.15 19:04:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în INDONEZIA.

VIZUALIZĂRI: 5165 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (monaserban); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P61 luwac ( responsabilul cu cea mai scumpa cafea din lume)

[25.04.16 12:52:21]

Buna ziua,

Doresc sa adresez cateva intrebari persoanelor care au calatorit in Bali.

Voi ajunge intai in Singapore unde voi sta o saptamana apoi cu Air Asia spre Bali pentjru inca vreo 5 zile. Intrebarea mea este cum v-ati obisnuit cu fusul orar pentru ar trebui sa ne trezim cu 5 ore mai devreme de ora obisnuita.

O alta intrebare legata de excursiile optionale, am inchiriat de la Hotel Plataran Ubud masina cu sofer pentru 3 excursii si va intreb daca plimbarea cu elefantii la zoo la sud de Ubud este similara cu cea de la Taro din nord. De asem. care ar fi cea mai apropiata plantatie de cafea cu degustare langa Ubud.

Multumesc

Cristian

Ploiesti

[25.04.16 12:59:56]

@mcnegoita - te acomodezi repede cu fusul orar; personal seara nu prea imi era somn, la inceput; dar dupa vreo trei zile dormeam profund.

Nu am fost cu elefantii in Bali.

Plantatia de cafea am vizitat-o si am baut celebra cafea Kopy Luwak dar nu as putea sa stiu cat de departe este de Ubud.

Eu m-am inspirat de la andreea72 si the best tour of Bali

[25.04.16 13:01:50]

multumesc

[25.04.16 13:08:12]

@mcnegoita - daca mai aveti intrebari puteti sa imi puneti

eu in loc de Git Git as viizita plaja Candidassa

[25.04.16 13:17:02]

@monaserban - voi sta in Ubud - 3 zile le am allocate cu sofer una in sud cu Uluwatu, Padang Padang, Kecak si Jimbaran, alta cu Jatiluwih, Pacung rice terraces, Ulun Danu temple si apus la Tanah Lot, alta zi Taro, Jatilwuih terraces, bali coffee plantation, Goa Gajah temple + bali bird park, Celuk, Mas, A 4-a zi loco in Ubud la maimute, palat, piata si cumparaturi + piscine si masaj. Planul l-am facut citind diverse descrieri de pe amfostacolo, ghidul Bali si inspiratie din pachetele facute de diversi operatori locali.

Sunt 100% ca va fi super si cred ca vom reveni si la anul si tot in Ubud. Cascadele si plajele nu prea m-au atras din ce am vazut in poze.

[25.04.16 13:25:12]

@mcnegoita - sincer Celuk si Mas nu m-au impresionat (noi cu acestea am inceput); argint in Celuk, cum se fac bijuteriile si nu cine stie ce bijuterii (am fost in Thailanda unde au bijuterii nu gluma - calitate, pietre, preturi, lucraruri), si la Mas obiecte superbe de lemn, dar care le vezi in multe parti ale lumii si nu ai ce sa iei

Iti recomand Turtle Island in ziua in care ajungi la Nusa Dua - noi am negociat 25$ de persoana si 2$ intrarea

mcnegoita, monaserban
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Bali: