ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.07.2015
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 27.07.10
AUG-2012

Albastru ireal la Laguna Albastra

Caldura mare, monser! Mijlocul verii, sfarsit de iulie. Toropeala. Zapuseala. Canicula. Peste 36 grade, la umbra. Nu-ti vine sa iesi din casa daca nu-i musai. Si, cum la mine nu-i musai, ca sunt in vacanta, stau la umbra si ma gandesc la mare... La Grecia...

Multi au venit deja din concediu. Unii sunt acolo. Altii sunt pe drum spre casa. Si altii, asa ca mine, asteapta sa plece spre tari mai calde;) si mai insorite, spre meleaguri elene. Si, asteptand si planuind vacanta ce va sa vina, frunzaresc pozele din anii trecuti. Si uite asa am ajuns la Corfu, unde am fost de 3 ori deja. Si tot o iubim.

Sunt multe lucruri spuse deja despre Corfu. Si inca si mai multe ce se pot spune. Dar una dintre cele mai dragi experiente de-ale mele din Corfu ramane croaziera spre Laguna Albastra, pe care am tot amanat sa o scriu, nici nu mai stiu de ce. Uite ca acum i-a venit randul.

Aflati deci in Corfu, Moraitika, la Firefly (vezi impresii), cu un cuplu de buni prieteni, ne hotaram sa facem si o croaziera. Mergem deci, intr-o zi, la una dintre agentiile de turism din Moraitika in cautare de excursii. Din cate tin minte acum cea pe care am ales-o era singura disponibila, initial dorisem sa mergem la Paxos- Antipaxos, dar nu mai erau bilete pentru a doua zi, si apoi nu ni se mai potrivea noua programul. N-a fost sa fie, asa ca am ales Blue Caves, Sivota, Blue Lagoon. Pretul? Undeva pe la 25-30 euro de persoana, cu o masa inclusa pe vas.

Pornim deci, dimineata devreme (la 8 si ceva, pentru mine in concediu asta e aproape miezul noptii :D), spre Messonghi River, de unde pleca vaporasul nostru, Christiana. Ajungem pe la 9 fara 20, trebuia sa plecam la 9. Eram primii, nici macar capitanul nu venise. Apare si el, intr-un final, si ne pofteste pe vas. Avem deci, privilegiul de a ne alege primii locurile, asa ca ne asezam, noi, fetele, pe "patul" capitonat din fata cabinei capitanului, unde era si umbra si comod. Incet, incet, incepe sa se adune lumea. Italieni (extrem de galagiosi si prost crescuti- noroc ca au urcat sus), nemti (foarte tacuti, decenti, rezervati), cateva cupluri si familii de romani si alte natii. Usor, usor se umple vaporasul. N-as fi crezut. Pe la 9; 15, (ca asteptasem sa vina toti turistii care platisera, plus ca a mai "racolat" capitanul vreo 2-3 nehotarati care se invarteau prin zona), pornim in croaziera. Spre fericirea mea, care deja nu mai puteam suporta mirosul de pe rau. (Ori am eu stomacul sensibil, si il am, stiu, ori mirosea acolo infernal...)

Incepem sa ne miscam, incet, incet, si ne dam seama ca alegerea locului n-a fost una tocmai inspirata dpv al umbrei. Ne batea soarele in fata ceva de speriat, deja transpirasem prin toti porii. Am ramas totusi asezata pe locul meu ca era comod;).

Capitanul ne pune muzica in surdina, mai facem poze pe langa mal, holbam ochii cat cepele sa nu cumva sa ne scape vreun delfin (ca cica sunt prin zona, da n-am vazut nici unul). Mai cu una, mai cu alta, trece timpul, mai uit si eu de raul de mare. Mergem pe langa muntii Albaniei, aflati in stanga vaporasului. Incepem sa ne apropiem de Blue Caves si lumea incepe sa se agite. Scot toti aparatele foto, tabletele, telefoanele si incepem sa pozam. Aflam de la capitan ca asta e pestera Mourtos, unde s-a ascuns flota greceasca in cel de-al doilea razboi mondial. Ne miram noi ce flota mica aveau grecii de a incaput in pestera aia. Pozam apa, de un albastru ireal, si coralii roz-

mov de pe peretii pesterii, chiar pe linia apei. Din pacate in pestera nu se putea intra cu vaporasul, era o linie demarcata de niste jaloane portocalii. Am fi fost curiosi sa intram inauntru, sa ne simtim si noi ca in razboi :), da n-am avut noroc. Pozam tot ce mista, toate valurile, toti peretii pesterii, toate stancile. Frumos, nene, frumos!

Trecusera deja 2 ore si eram nerabdatori sa ajungem undeva la o baie. Si undeva asta era Sivota. Ne indreptam deci spre Sivota, unde acostam dupa un sfert de ora (sa stiti ca n-am memorie asa buna sa tin minte toate detaliile, m-am uitat la ora la care am facut pozele;)). Ne oprim deci, in Sivota, intr-un mic golf unde mai erau alte vaporase cu turisti. In acelasi golf ne-am intors, anul trecut, cazati fiind foarte aproape, la Dionysos. (vezi impresii) Ne-am intors pentru ca am tinut minte apele minunate de aici, si ne propunsesem sa revenim intr-o buna zi.

Pe ponton plin de barcute si barci pneumatice, plus vaporasele care aduceau turistii in excursii. Pe plaja taverne, noi am preferat sa facem baie, eram morti de cald si apa era asa de bunaaaa... Curata, limpede, pe mal nisip dar si pietricele. Noi, prevazatori, ne luasem geanta cu prosoape, water shoes, tub si ochelari de inot, tot tacamul... Superba zona, daca ajungeti cumva in Sivota va recomand cu tot dragul o baie aici. Plin de vaporase, barci, chiar si yachturi care opreau mai in larg.

Pe plaja de aici am ajuns pe la 11:30, si am stat cam o ora si un pic. Dupa ce au venit toti "colegii" de excursie imprastiati care pe unde, pe plaja, la taverne, chiar si la piscina din apropiere (care, ne-a spus capitanul ca are si tobogane- la ce sa iti trebuiasca asa ceva cand esti la plaja???), am pornit spre locul cel mai asteptat de noi- The Blue Lagoon, (Laguna Albastra), presupusa locatie de filmare a filmului cu acelasi nume. (spun presupusa pentru ca am mai auzit de cateva lagune albastre, frumoase si ele, in alte locuri, care toate sunt date ca fiind locurile unde s-a filmat filmul...)

N-a mai durat mult, de pe plaja Sivotei am ajuns extrem de repede, in cateva minute parca. Pe plaja si in apropierea ei mai erau cateva vaporase cu turisti oprite si ele in laguna. Noi nu am acostat, am oprit in golf, la o oarecare distanta de tarm, asa ca am pornit inot spre plaja. Doar putini turisti au ramas pe vapor, restul s-au aruncat incantati in apele de un albastru ireal si s-au indreptat spre tarm. Apa este extrem de curata, calda, transparenta, vezi fundul si ai senzatia ca este foarte aproape. Salinitatea apei te ajuta mult la inot si te tine la suprafata cand ai obosit si vrei sa te odihnesti, asa ca inclusiv o parte din cei care nu vroiau sa se aventureze inot pana la mal au ramas sa pluteasca pe langa vaporas, tinandu-se de jaloanele din apa si bucurandu-se de senzatia extraordinara.

Am inotat prin golf spre mal, ne-am scufundat si am admirat multimea de pesti care inotau langa noi. Am revenit la suprafata si ne-au incantat stancile impadurite care margineau plaja, si nu ne mai venea sa iesim din apa, atat era de frumos. Am ajuns si pe plaja, ingusta dar cu o zona umbroasa la baza stancilor daca vroiai sa stai putin la odihna. Pe plaja pietricele, nu nisip. Cateva barcute oprisera pe plaja, alte cateva vaporase erau in golf, in zona permisa pentru oprire (jaloanele delimitau zona pentru inot de cea in care navigau ambarcatiunile).

Am revenit inot la vaporas si am sarit de cateva ori de pe punte. Dupa vreo ora de balaceala si pozat am lasat cu regret in urma Laguna Albastra si ne-am indreptat spre casa. Dupa ce am pornit am servit si pranzul, format din carne de pui (cred ca frigarui), salata greceasca, salata de ton, nelipsitul tzatziki si paine. Apa si suc pentru hidratare. Mancarea nu a fost cine stie ce, nici calitativ nici cantitativ, servita in cateva boluri mai mari. Insa, dupa atata plaja si mai ales balaceala, eram cu totii rupti de foame si sete asa ca am mancat tot.

Ultima oprire s-a facut la taverna Panorama (probabil vreun aranjament de-al capitanului :D), intr-un golfulet. Aici ajungeai dupa ce urcai niste scari printr-o "gradina" foarte frumos amenajata, cu multe flori, bananieri, maslini, leandri, cactusi, bougainvillea si alte multe flori. Foame nu ne mai era insa eram insetati, asa ca ne-am luat apa, niste suc si inghetata. Dupa ce ne-am racorit putin pe dinauntru am coborat in golf sa facem si o baie. Aici am admirat ingeniozitatea celor care umplusera o barca veche de pescuit cu mai multe plante si bananieri, transformand-o intr-o mini gradina pe malul stancos. Alte cateva statuete, cu delfini, sirene, zeul Neptun si alte zeite ne-au servit de model pentru poze. Dupa ce toata lumea s-a intors de la taverna ne-am imbarcat pentru ultima oara pe vaporasul nostru care astepta cuminte la tarm, alaturi de alte 3. Am pornit spre casa, obositi dar plini de entuziasm dupa excursia frumoasa pe care o facusem. Am ajuns in jurul orei 5 pe Messonghi River si ne-am intors in Moraitika, acasa, la Firefly, dupa o zi minunata, plini de poze (613;)) si amintiri. :)

Trimis de luciaoradea in 24.07.15 16:05:57
Validat / Publicat: 24.07.15 18:57:26
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 6667 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (luciaoradea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Croaziera spre Laguna Albastra- suntem pe Messonghi River, asteptam sa pornim

[27.07.15 01:49:50]

Am vrut si eu sa vad Laguna Albastra, insa dupa excursia din insulele Paxos si Antipaxos, fiicei mele i s-au umflat picioarele de la arsurile solare si nu am mai reusit sa ajungem

[27.07.15 10:58:02]

@mogly: îmi pare rău pentru experiența neplăcută. Noi nu am reușit să ajungem în Paxos Antipaxos. Întotdeauna îmi spun, dacă nu reușim să facem tot ce ne-am propus intr-o excursie sau concediu, că trebuie să mai rămână ceva de făcut pentru o vizită ulterioara, motiv foarte bun să te întorci într -o zi. Așa că, și în cazul dvs., poate e un semn că trebuie să vă întoarceți în Corfu și sa mergeți la Laguna. Iar noi în Paxos.

[27.07.15 17:40:46]

@luciaoradea - Cu siguranta asa trebuie sa fie. Va dorim o vara frumoasa in continuare.

[28.07.15 10:53:01]

@mogly - mulțumesc pentru urări. La fel și vouă.

AleDia
[30.07.15 21:26:30]

@luciaoradea - Ce frumos ai descris totul! Si ce poze minunate ne-ai aratat. Eram sigura ca luna viitoare voi alege excursia Paxi-Antipaxi, dar acum si aceasta optionala a castigat teren. Of... grea alegere.

[30.07.15 22:43:38]

@AleDia

- Pai eu le-as alege pe amândouă. Bineînțeles dacă permite bugetul. La o următoare vizita în Corfu sigur mergem la Paxi. Așa că eu zic că nu trebuie exclusă nici o varianta. Sau mai bine vedeți la fata locului ce vi se pare mai convenabil, din punct de vedere al prețului sau programului.

[31.07.15 21:59:45]

@AleDia - Cu grup organizat si ghid in limba romana pretul este identic 38 de euro de persoana, cu o reducere de 5 euro daca alegi minim 3 excursii.

Cea spre Paxos Antipaxos dureaza mai mult timp, mergi cam trei ore cu vaporul, plecarea din portul capitalei insulei Corfu cu acelasi nume.Prima oprire este la Pesterile Albastre, apoi pe o stanca de langa o plaja din Insula Antipaxos unde poti face baie cam 40 de minute.

Dupa asta vaporul opreste in portul satului Gaios din insula Paxos pentru aproximativ 1 ora si jumatate, 2 ore. Aici poti servii pranzul si vizita satul, multe casute si magazine mici cu suveniruri, apoi intoarcerea.

In Laguna Albastra nu am ajuns dar ghidul ne-a spus ca excursia este mai putin obositoare, mergi mai putin timp cu vaporul, distanta fiind mai mica si ai mai mult timp la dispozitie pentru plaja si mare plus ca ai pranzul inclus in pret.

Daca nu ai fost eu iti recomand si excursia in care vezi capitala Insulei Corfu, apoi satul Lakones pe un varf de munte cu o vedere superba si toata zona Paleokastritsei. Excursia se face cu autocarul si chiar merita, vezi multe intr-o singura zi, inclusiv palatul Achilleion al Imparatesei Sisi si multe peisaje superbe, mie mi-au ramas in vise si ganduri, le vad cand inchid ochii si daca as putea m- as teleporta chiar acum inapoi in Corfu.

O vara frumoasa!

AleDia
[31.07.15 22:07:46]

@mogly: Multumesc pentru sugestii. Va trebui sa mai verific o data bugetul . Pentru vizita capitalei, a palatului Imparatesei Sisi si alte locuri frumoase vrem sa inchiriem o masina si sa mergem unde vedem cu ochii. Asa am facut anul trecut in Thassos si a fost perfect.

[31.07.15 22:21:45]

@AleDia - Da cu masina e perfect, mergi unde vrei si stai cat vrei.

Desi conduc de aproape 20 de ani fara probleme prin toate orasele Romaniei, iti marturisesc ca in Corfu nu m-as fi incumetat. In capitala e mai OK, dar in zona Paleokastritsei si satele cocotate deasupra ei, au niste drumuri mici in panta cu multe curbe si intortochiate si sunt locuri in care cu greu autocarele se pot strecura pe langa o masina mica, trebuia ca cineva sa dea inapoi.

De altfel in sate grecii au casele in drum, ghidul ne-a spus o anecdota, daca se intoarce sotul acasa, amantul are doua optiuni, fie se bate cu acesta, fie deschide fereastra si urca intr-un autobuz.

Sunt convinsa insa ca un barbat are mai mult curaj si daca inchiriati o masina veti vedea multe locuri frumoase

Mihai18
[31.08.15 21:38:30]

Ați avut „mână bună” când ați făcut fotografiile. Mi-a fost greu să mă opresc din voturi. Vă apreciez.

[01.09.15 01:43:47]

@Mihai18: Mulțumesc pentru cuvintele frumoase! Adevărul este ca peisajele sunt superbe, nu trebuie decât sa apeși pe declanșator. Tocmai ne-am întors din vacanta, din Zakynthos, și când voi avea timp de scris și căutat poze urmează alte câteva locuri splendide -croaziera la Navaggio și Blue Caves, la Peșterile Keri, pe insula Marathonisi, la Porto Limnionas, plajele Xigia, Dafni, Gerakas...

Mihai18
[01.09.15 21:35:29]

@luciaoradea - „Tocmai m-am întors din vacață, din Zakyntos” Cine v-a pus să scrieți asta. Noi, userii de pe acest sit, abea așteptăm să „prindem” pe cineva recent sosit dintr-o excursie și intrăm pe recepție, la fel și eu. M-am obișnuit cu frumusețea reviewurilor dv. Lăsați 2-3 zile să vă treacă oboseala, apoi alte 2-3 zile să vă adunați gândurile, să selectați fotografiile apoi gata, treceți la scris. Este bine că v-a priit excursia, acum doresc să-mi priească și mie reviewul dv. Odihnă plăcută și noapte bună.

[04.09.15 22:31:38]

Sper ca iti mai amintesti de mine. Acum cateva saptamani discutam de excursiile din Corfu si ca trebuie sa ne intoarcem acolo ca sa vedem ce am omis fiecare. Am citit ca te-ai intors din Zakynthos. Imi poti spune daca acolo ai vazut peisaje la fel de frumoase ca in Paleokastrista Corfu? Si daca da imi poti recomanda in ce parte si spre ce statiune din Zakynthos sa ma cazez? Eu personal m-as intoarce in Corfu asa mult mi-a placut dar familia mea ar dori sa incerce Zakynthos. Crezi ca am putea fi dezamagiti de Zakynthos dupa Corfu? Precizez ca nu suntem adeptii vietii de noapte si nu preferam locurile foarte aglomerate, ne place linistea. Sper ca accepti sa ne vorbim la per tu, am considerat ca acum ne cunoastem si chiar daca mi-am luat nume din jungla (imi place muntele) sunt femeie si ma numesc Carmen. Iti multumesc mult!

[04.09.15 23:34:05]

@mogly: Da, m-am intors din Zakynthos. Sunt puțintel dezamăgită. Sa știi ca tot Corfu rămâne nr 1 pentru mine. În Zakynthos sunt câteva locuri speciale, spectaculoase -Navagio, plajele Xigia, Dafni, Gerakas (cu broaște țestoase Caretta Caretta), Porto Limnionas sau Porto Vromi, nordul insulei, cu Micro Nisi, Makros Gialos, Peșterile Albastre sau cele de la Keri. Per ansamblu, ca peisaje cred că pot spune ca -Zakynthos depășește Corfu. Însă ca feeling, ca atmosfera, Corfu e mult mult mai plăcută. Localnicii mai prietenoși, mâncarea mai bună, plajele mai accesibile, totul mai plăcut decât în Zakynthos. Asta e părerea mea, n-o lua de buna. Trebuie sa mergi acolo sa vezi cu ochii tăi. Am să încep să scriu review - uri, mai am de descărcat poze și trebuie sa îmi fac timp sa selectez ce e mai relevant, am câteva mii de poze, făcute cu 2 camere foto plus 2 mobile ????

Mă bucur dacă ti-am fost de folos. Ca o chestie anexă -review - ul de mai sus ti-a plăcut sau nu? Ca nu l-ai votat în nici un fel. Nu trebuie să votezi, eram doar curioasă. ????

[05.09.15 21:59:41]

@luciaoradea Mi-a placut foarte mult, doar ca sunt incepatoare aici, nu am citit cu atentie nici regulamentul, asa ca in afara de poze nu prea am votat nimic. Iti multumesc mult pentru raspuns. O sa ma mai gandesc daca ma intorc in Corfu sau merg in Zakynthos. De Corfu m-am indragostit cu adevarat, insa familia noastra e compusa din 5 membri, cam greu sa impaci 2 adulti si 3 adolescenti. Iti multumesc inca o data si mai vorbim.

[05.09.15 22:59:00]

@mogly: Carmen, eu îți recomand sa mergi și în Zakynthos. Măcar știi o treabă. Noi suntem îndrăgostiți de Corfu, a fost dragoste la prima vedere, confirmată apoi. Ne-am întors de încă 2 ori, și vom mai reveni acolo cu siguranță. Grecia este însă atât de mare și frumoasa încât e păcat să te limitezi la o singura destinație. Eu sunt curioasa, vreau sa văd cât mai multe locuri. Doar așa poți spune în cunoștință de cauză dacă îți place o insulă sau nu. Și fiecare dintre noi este diferit, așa că nu am de unde sa știu cum veți primi voi Zakynthos. Sunt peisaje spectaculoase acolo, de plictisit nu vă veți plictisi, cu siguranță.

[05.09.15 23:47:42]

@luciaoradea - Da, imi doresc sa merg si in Zakynthos, cred ca as vrea putin si prin Santorini si Mykonos. Corfu fiind insa prima insula pe care am fost, m-a impresionat mult si probabil ca oriunde voi merge in mintea mea voi face mereu comparatie. Asa cum ai spus si tu in Corfu atmosfera este extraordinara, iar oamenii de acolo foarte calzi si prietenosi. Vreau sa vad cat mai multe insule din Grecia, insa timpul liber si bugetul imi spun ca trebuie sa le iau pe rand, ca nu se poate deodata si probabil ca e mai indicat sa vad si altele inainte de a reveni in Corfu, insa momentan gandul imi sta tot la Corfu. Iti multumesc!

calatorul
[12.09.15 00:37:04]

INtr/adevar apa este de o culoare ireala, parca ar fi colorata cu cerneala, Eu am bagat mana in apa din barca in care eram, sa vad cum se coloreaza. MInunate locuri si convingatoare poze. Si tot un pas pana la zzz.

[12.09.15 11:45:19]

@calatorul50: Mulțumesc pentru cuvintele frumoase și vot! Locurile splendide fac tot!

alinaro
[16.09.15 10:27:28]

@luciaoradea - Un Zuperbonus dis de dimineață (o să ziceți: "ce puturoasă") ! Nu am citit la vremea publicării, toate la timpul lor (?! ).

[16.09.15 15:26:08]

@alinaro: Mulțumesc mult pentru vot. Nu e nici o problema, e cu atât mai valoros acum

[03.12.17 10:15:35]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «'Opționale' în Corfu: Laguna Albastră» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: [Alte] 'Opţionale' din/prin Corfu]

AleDia, alinaro, calatorul, luciaoradea, Mihai18, mogly