ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.07.2015
ÎNSCRIS: 22.07.15
AUG-2014

Simplu si linistitor

Incep prin a mentiona ca in August 2014 am mers a doua oara la Vila Dionissos (prima data am fost in Septembrie 2013) si ca aceasta este singura locatie in care am fost de 2 ori vreodata.

Aceasta inseamna din start ceva :-) insa nu ar fi corect sa spun ca aceasta a doua vizita se datoreaza exclusiv cazarii. Daaaar, restul detaliilor ar fi parte intr-un alt review :-).

Vila este localizata in celebra zona Koukounaries, in dreptul statiei de autobuz nr. 24, pe o aleea laturalnica, la aproximativ 200 m de soseaua principala si 500 m de plaja. La plaja se ajunge prin rezervatia naturala, pe poarta de langa statia de autobuz, in maxim 10 minute. In oras se ajunge in 30 de minute cu autobuzul ce circula la intervale de 15 minute. Deeeeeci locatia este perfecta. Pentru ca in 2014 am fost in August si insula este mai aglomerata decat in Septembrie ne-am felicitat ca eram cazati aproape de capatul autobuzului (in total sunt 26 de statii). Incepand cu orele serii, cei de la statiile intermediare (de pe la nr. 18) nu mai aveam unde sa se urce si in consecinta autobuzul nici nu mai oprea in statii.

Camera:

- Simpla, simpla, cu 2 paturi twin, chicineta, baie mica doar cu dus. Curatenia se facea zilnic iar asternuturile au fost schimbate o data pe sejur. Am avut aceeasi camera 2 ani la rand (5B) cu balcon inspre o livada de citrice (lime, lamai si portocali) din care ne aprovizionam barul propriu din camera :-).

Piscina

- Este la 50 m distanta si este parte a vilei Sergios. In Skiathos nu este nicio problema daca folosesti piscina oricarui hotel chiar daca nu esti cazat acolo cu conditia de a consuma de la barul aferent.

Dimensiunea piscinei este mai mult decat ok in conditiile in care niciodata nu e aglomerat. Este localizata la baza dealului si privelistea pe care o ofera oriunde te-ai uita este magica.

Barul de la piscina are muzica internationala in surdina si ofera optiuni de a lua masa: salate, sandwich-uri foarte gustoase, cartofi prajiti, hamb/cheese burger-uri.

Foarte important, cel putin pentru zborurile dinspre - catre Bucuresti, este faptul ca la piscina gasesti dusuri (femei / barbati) dotate cu gel de dus. Acestea sunt foarte utile in conditiile in care pick-up-ul pentru aeroport este la ora 18:00 iar check-out-ul se face in jur de 10:00 (pentru a pregati camerele celor nou veniti). Practic ziua nu este nicidecum pierduta putand s-o petreci la plaja sau la piscina si sa fii totusi fresh la plecare. Grija bagajelor este iar inutila intrucat acestea sunt lasate intr-un loc dedicat de unde sunt ridicate pentru a fi duse la aeroport (nu circula impreuna cu turistii nici la sosire nici la plecare).

Personal

- Singura interactiune avuta cu proprietara vilei am avut-o la sosire si plecare cand preda / preia cheia. A fost politicoasa si chiar ne-a recunoscut.

Ca si concluzie, conditiile de cazare sunt dintre cele mai modeste insa si pretul platit este pa masura, evident, raportand totul la costurile de cazare din aceeasi insula. Insa linistea pe care care o ofera este mai mult decat bine-venita pentru a compensa dinamismul ce caracterizeaza restul insulei.

Pentru noi mixul a fost perfect si cand ne vom intoarce tot la Dionissos vom merge.

Trimis de CorinaZamfir in 24.07.15 11:18:05
Validat / Publicat: 24.07.15 12:45:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Creta

VIZUALIZĂRI: 4084 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (CorinaZamfir); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Aleea ce duce la camere

[24.07.15 12:00:32]

@CorinaZamfir - rog aruncă o privire peste următorul link

click aici .

• - fă click pe locul unde e amplasată
    • - dacă click simplu nu funcţionează: fă click-dreapta pe acel loc, apoi alege, din meniul ce va apărea, "Ce se află aici" ("What s here? ")
  • »» coordonatele GPS vor apărea într-o mică fereastră sus-stânga;
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici.
  • CorinaZamfirAUTOR REVIEW
    [24.07.15 15:06:53]

@webmasterX -

39°09'10.8"N 23°24'30.1"E

Cred ca acestea sunt coordonatele. Harta nu este actualizata, singura cladire pe care o recunosc este Vila Sergios.

[24.07.15 15:09:06]

@CorinaZamfir - Mulţam fain.

Am adnotat, deasemenea, aceste coordonate ca fiind confirmate.

CorinaZamfir
    Alte impresii din această RUBRICĂVila Dionissos [Koukounaries]: