ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.07.2015
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 04.08.11
JUL-2015

Yam-Yam! Delicios!

Ajunsi la capatul calatoriei noastre spre vacanta, in Lefkada, Nidri, ne-am cazat la vila Dionyssos (vezi impresii), am despachetat si am plecat sa exploram Nidri, cu gandul sa gasim locul in care sa mancam bine (gatit si servit). Inainte de a ajunge in zona restaurantelor, ne-am oprit la un punct de vanzare excursii, unde se vorbea limba romana. Nefiind prea interesati de aceste excursii, nu aveam de gand sa luam niciuna, totusi ne-au fost prezentate cateva si ni s-a dat un cartonas tip carte de vizita cu care, daca mergeam la El Greco, obtineam o reducere de 15%. Asa ca El Greco a fost primul loc in care am servit cina in ziua sosirii.

Acolo am avut placuta surpriza sa-i cunoastem pe doi frati din Iasi, Ionut si Florin, care lucrau acolo, si care ne-au prezentat felurile de mancare. Am comunicat foarte bine cu ei, sunt foarte ok, au simtul umorului si empatizeaza cu clientii. Am comandat un platou seafood-fish pentru doua persoane, de 27 de euro, platou care presupune intai un aperitiv cu icre, tatziki, rosie, caracatita in otet, salata de vinete, apoi platoul propriu zis, cu creveti, calamari, caracatita la gratar, peste la gratar, cartofi, lamaie si salata de varza. Fiica noastra a vrut pizza. Portiile au fost enorme, am mancat pe saturate. Pizza a fost foarte buna, afland cu aceasta ocazie de la ei, deveniti experti si in mancarea italieneasca, locul fiind frecventat de multi italieni, ca nu se pune ketchup pe pizza deoarece ii strica gustul. Asa o fi, italienii vin in numar mare in zona respectiva si stiu ei ce si cum. Berea Mythos a fost prezenta, sucul fresh si el, de asemenea, apa plata din partea casei si o prajitura la final tot din partea casei. Fireste, toata suma a fost redusa cu 15%. In jur de 32 de euro.

Atmosfera a fost destinsa, placuta.

Dupa momente relaxante si placute in timpul zilei urmatoare, zi de miercuri, seara ne-am intalnit in port cu niste prieteni care mai aveau de stat 3 zile si am hotarat sa mergem impreuna sa mancam. Unde sa mergem? La El Greco, am zis noi, caci stiam cum e. Surprinzator, noi nu frecventam aceeasi destinatie de mai multe ori, insa acum am decis altfel.

Seara a fost minunata, prietenii nostri au comandat acel platou seafood-fish pe care il luaseram noi cu o seara inainte. Atmosfera a fost si mai frumoasa, noi fiind 6 cu copiii, berea Mythos a fost prezenta, reducere ni s-a facut si de aceasta data, ca nu veniseram cu mana goala, ci cu prieteni :).

Ionut din Iasi ne-a dat tarcoale si a contribuit din plin la starea noastra de bine. Fiind foarte veseli si stapaniti de un ras puternic de ne dureau falcile, am mai primit un rand de bere din partea casei, apa plata si prajitura. Am stat de la 20.00 pana la 00.30 acolo.

Citisem aici, pe AFA, ca la Mama Mia se mananca bine, iar joia si sambata sunt seri cu muzica greceasca live (utilizator @ebirsan). Am ramas in minte cu asta, iar in seara urmatoare, care era o zi de joi, ne-am propus sa ajungem la Mama Mia. Am stabilit asta impreuna cu prietenii nostri.

Joi seara, cand am ajuns la Mama Mia, era liniste si pace, clientii mancau, iar placuta de la intrare ne informa ca muzica live este in zilele de miercuri si sambata. Ce-i drept, review-ul citit a fost scris in 2013. Of, of... daca am fi stiut, am fi venit aici cu o seara inainte. Am ratat-o. Putin dezamagiti, am decis sa mergem sa mancam tot la... El Greco, ca stiam care e treaba si atmosfera. Si asa a fost, o seara extraordinara. Am comandat stifado, costite de miel, bere, paste. Delicios. Servire impecabila si prompta.

A doua zi, noi am plecat la Vasiliki, cu autobuzul. Am facut baie in apa lina si limpede, dar si plaja. Am decis sa mancam la terasa Pondi. Aici ni s-a adus meniul foarte rapid si am comandat un platou cu fructe de mare la pretul de 17 euro, platou pentru doua persoane. Servirea a fost rapida, platoul a venit pentru mine si fiica mea. Continea caracatita la gratar (atat de buna ca-mi ploua in gura acum, cand ma gandesc la ea), scoici, calamari, guvizi prajiti si cred ca niste hamsii tot prajite sau ceva de genul asta, salata de varza si cartofi prajiti. Uf! Greu de tot! Sotul meu a luat stifado de iepure, care avea si orez, i s-au adus si salata, cartofi prajiti alaturi. Berea Mythos si limonada au fost bauturile comandate. Ne-au adus pepene rosu si galben din partea casei. Am platit 37 de euro pe toate acestea. Ne venea sa ne rostogolim.

Vineri seara, ultima seara a prietenilor nostri, am vrut altceva. Plimbandu-ne, ne-a placut dispunerea meselor pe malul apei din dreptul terasei Ionion. Am decis sa ne oprim acolo, a venit doamna de a luat comanda, a adus bauturile si, odata cu ele, nota intregii comenzi, desi mancarea nu venise. A aparut apoi cu ceea ce am comandat eu, respectiv scoici, salata tzatziki si cartofi. Noi fiind 6 la masa, doar eu aveam mancare. A fost cam stanjenitoare situatia, nici nu-mi venea sa mananc, ceilalti, mai ales copiii, erau si ei flamanzi.

A inceput sa ploua, de fapt au fost cativa stropi, singurii din tot sejurul nostru. Acest fapt ne-a determinat sa luam bauturile si mancarea venita pentru mine si sa ne mutam la terasa... Proprietara a venit repejor sa vada daca... am luat si nota de plata de pe masa, nu paharele, tacamurile sau altele utile. Au mai trecut alte 40 de minute pana au aparut portiile de mancare ale celorlalti. Nu au fost grozave, dupa 3 seri la El Greco, acestea ni s-au parut fade, in plus, servirea extrem de greoaie. Asta ne-a cam indispus putin. Scoicile mele erau unsuroase si fara gust. Pizza copiilor destul de saraca fata de cea de la El Greco. Am fi vrut o seara relaxanta, cu servire buna, iar noi sa fim veseli si fericiti. Nota de plata de 32 de euro (fiecare familie cu nota ei, caci nu intelegeam hieroglifele de pe nota sa ne socotim ulterior), venita cu mult inaintea mancarii am achitat-o greoi, pentru ca doamna s-a facut nevazuta o bucata de timp, apoi am prins-o cu greu sa acorde atentie mesei noastre. Nu am lasat bacsis.

Nu, nu am fost multumiti de experienta avuta la Ionion, dar poate a fost doar o intamplare. Destul de indispusi, ne-am dus pentru alte beri la... El Greco. Desi baietii, nu neaparat cei doi romani, au intrat in priza imediat, terasa fiind plina, noi, de aceasta data, am vrut doar bere si suc... La ei am mai lasat 15 euro noi, cealalta familie tot cam asa.

Ramasi doar noi, sambata nu am mai fost la Mama Mia, fiind seara cu muzica live, am trecut doar pe langa, era o atmosfera faina, doar ca noi am intrat pentru urmatoarele zile la buget de austeritate.

Cam acestea au fost restaurantele frecventate, deseori am optat pentru diverse pe plaja sau gustari preparate in camera, dupa targuieli la super market.

Intr-una din zilele vacantei noastre, am mers la cascada Dimossari, pe jos (3 km). Dupa ce ne-am racorit si ne-am bucurat ochii de frumusetea din jur, ne-am oprit la terasa din apropiere. Umbroasa si racoroasa, ne-a oferit vreo 2 ore de relaxare. Am servit o uriasa salata cu ton, suficienta pentru noi 3, 2 beri Mythos, 2 smoothies si cafea. Preturile au fost acceptabile, am lasat vreo 15 euro. Daca ajungeti pe acolo, nu ezitati sa va relaxati si sa va racoriti putin.

Nu as vrea sa ramana nementionat CHILL BOX, unde se servea inghetata si iaurt inghetat, preferatul meu. Alegand portie mai mica sau mai mare, adaugai singuri ce topinguri voiai, erau multe optiuni, apoi se cantarea si plateai. O portie putea costa intre 3-6 euro.

Sunt sigura ca si alte terase aveau servire buna si mancare gustoasa, dar erau atat de multe, incat nu aveai cum sa le... gusti.

Trimis de adriananicoleta in 23.07.15 22:51:00
Validat / Publicat: 24.07.15 02:50:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 5422 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adriananicoleta); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Platoul seafood-fish, partea doua
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19550 PMA (din 23 voturi)

nils1
[24.07.15 17:55:10]

Ați stat la Nidri și ați ratat una dintre cele mai bune taverne din Thassos: Dimitris. Este în imediata vecinătate a stațiunii, în Paleokatuna. Experiențe de neuitat la această tavernă

adriananicoletaAUTOR REVIEW
[24.07.15 23:30:30]

@nils1 - E bine de stiut. Pentru viitor sau pentru altii care citesc. Masina a fost inchiriata pentru 2 zile, ca atat ne-a permis bugetul si am cautat sa ajungem in anumite locuri in care am dorit. Lefkada are atatea si atatea pe care sa le incerci/descoperi. Am fi vrut noi sa mai ajungem si in alte locuri, dar... Asta e avantajul cand mergi cu masina proprie sau iti permiti sa inchiriezi una pe toata perioada: explorezi.

Multumesc pentru pont.

[28.11.17 08:43:00]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Unde mâncăm? Taverne în Nidri» (nou-creată, între timp, pe sait)

adriananicoleta, ielenul, nils1
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm? Taverne în Nidri: