ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.01.2010
DIN: Timişoara
ÎNSCRIS: 19.10.08
JAN-2010

Salonic - 2 zile nu-i destul

Inainte sa va povestesc de Salonic am sa va spun de drumul pana acolo. Am plecat din tm. seara la ora 20,30 ca m-a mancat rau, nu mai vazusem grecia niciodata si abiaa asteptam sa ajung si sa fie tacamul complet. Ne-am ratacit in beograd, am prins furtuna, ploaie torentiala si mai spre dimineata ceata de puteai sa-ti scoti ochii, nu a lipsit mult sa ma dau jos din masina sa caut drumul. Dar asta nu este tot, am ajuns in Macedonia si muta, parca eram in filme de groaza, nu tu lumina, localitatile la zeci de km, benzinarii, nu, mizerie si saracie peste tot (asta am vazut la intoarcere, pe zi) vama - control la sange, taxa de autostrada in denari macedoneni, sa nu mai spun ca cei 50-60 denari erau la fiecare punct de taxare 1-2 euro depinde de cat de prosti ne vedeau (ne-am dat seama la intoarcere, de asta). Asta a fost la dus ca la intoarcere am stat vreo doua ore jumate in vama lor cu zeci de tigani calare pe noi de-ti era frica sa deschizi un geam.

Intr-un bun sfarsit am ajuns si noi in grecia, dar sa va spun de salonic. Primul lucru am cumparat o harta a orasului si apoi a fost sa zicem mai simplu teoretic pt. ca a trebuit sa parcam masina dar unde, nu am gasit loc decat foarte greu. De parcari nici vorba, desi erau destule dar credeti ca le-am vazut? nici gand. Parcam masina, stima pt. localnici au asa un bun simt ca fiecare masina este parcata aproape milimetric de cel din fata lui sa mai aiba loc si altul, asta la prima impresie...

Pornim la picior sa cautam hotelul, dealtfel destul de aproape, dar ne lamurim repede. Apare alta problema - strazile au sens unic si descurca-te frate (am reusit pana la urma), si cel mai frumos 2 zile nu am mai miscat masina din fata hotelului.

Ce pot sa va spun este ca 2 zile nu-s destule pt. a vizita salonicul. Am stat in centrul orasului (vechi, istoric), am vazut biserici, turnul alb, rotonda, arcul lui galerius, centrul cu site arheologic si sunt convinsa ca ar mai fi fost multe de vazut dar am preferat si o zi de recreere. Ghiciti in ce consta... cumparaturi...

Si acum o paralela la mancarea lui ileanaexperta - mancare, prajituri... dar pantofi, cizme, haine de piele, bijuterii bani sa ai sa poti sa cumperi multe, multe si pt. toti ai casei si prieteni.

Si mai au ceva ce m-a impresionat, terase, la fel de multe ca si pantofii si pline, pline zi si noapte de aveai impresia ca toata lumea mananca in oras, bea cafeaua in oras si locuieste in oras. Si mai aveau o curiozitate, pt. noi, te asezi la o masa, primul lucru primesti apa si pahar si urmatorul snack-uri si fursecuri apoi vine comanda.

Va spun un lucru, sigur am sa mai revin in salonic, mi-a placut tare mult si poate intr-o zi am sa pot spune si eu - merg la cumparaturi la salonic.Aa fost grozav.

Am uitat un lucru important, nu stiu daca peste tot este la fel sau am avut noi noroc, am facut plinul la plecare (benzina fara plumb) 50l si am ajuns pana in Timisoara, 790km, sotul meu zice ca au o benzina excelenta.

Nu uitati de o plimbare seara pe faleza si de un metaxa de 12*... da, 12 stele...

Trimis de mariana in 17.01.10 19:17:42
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 7332 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mariana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P24 si strazi cu portocali

ileanaxperta* [17.01.10 19:30:13] »

Draga Mariana, imi place stilul cum ai povestit... am scris eu de mancare, caci haine, incaltari, parfumuri scumpe, pielarii sunt... dar la ce preturi si mai ales in Salonic!!! Numai o cafea greceasca (un degetar de licoare neagra si ala jumate de zat...) m-a costat in marea si turistica piata Aristotel pret de 3, 3 euroi. Ei, ce zici? ! e putin, nu? iar o inghetata super meseriasa 5, 5 euroi... Si-atunci, de ce sa mai fac boale si jaragai pe ficati sa mai si obosesc prin magazinele lor din Salonic? ! Ba mint: mi-am luat si eu si fii-mea de la oferta 2 bluzite de vara cu 5, 5 euroi bucata... Vezi, ne-am luat si noi ceva din oras!... Si asa e. Am impresia ca grecii din marile orase traiesc noaptea ca si ziua. Intelegi, nu? (adica precum ai scris si tu; pe strazi, prin cafenele, prin oras...). Numai bine si vacante cum doresti!!!

La fiecare cafenea, cofetarie sau patiserie, la care am fost eu, iti aduce ospatarul un pahar cu apa, fie ca-l doresti, fie ca nu; in plus, in multe locuri, te servesc cu fursecuri sau alte nimicuri dulci din partea casei. Ei, ce ziceti? !

mariana [17.01.10 19:59:27] »

am sa mai completez ceva la salonic.Se zice ca nu exista padure fara uscaturi ,am sa va arat si cateva imagini ce ochiul turistului nu vrea sa vada dar ca orice oras au si ei grijile lor...

pepsi70ro [17.01.10 20:27:15] »

...Sau o bere Amstel de 3 euro. Nu este foarte ieftin acolo. Ceea ce mi s-a parut ieftin, este internetul. Cam atat!

mariana [18.01.10 09:59:33] »

ileanaxperta, stai sa mai ai si nepoti, atunci sa vezi cand iti mai vine randul.

Cat despre preturi nu pot spune decat scump domne, scump. Pana acum, ai dreptate, a fost printre cele mai scumpe cafele baute vreodata, dar distractiile se platesc...

ileanaxperta* [18.01.10 10:14:59] »

Mariana, oricum, de cate ori imi vor pasi picioarele (si bineinteles si restul corpului) in Salonic, nu voi putea rezista placerii de a savura o cafea sau orice altceva (? ! ) la o terasa la "drumul mare, in piata mare"... este un rasfat al meu de care nu ma las. Asa!! Ah, mi-am amintit ca am luat de curiozitate, pt. ca nu bausem pana atunci, un "irish coffee", anul trecut, intr-o vizita tot scurta prin Salonic si mi-am amintit, a costat doar... 7,8 euro. Stiam de pret dinainte pt ca m-am uitat dar asa au vrut muschii mei atunci... Si a fost o cafea cu... alcool, coniac parca, dar zau de nu mi-a placut... (sunt cam novice la astea, nu??? , dar zau ca-mi place... ha ha ha)

mirelab [18.01.10 10:20:36] »

"Si a fost o cafea cu... alcool, coniac parca, dar zau de nu mi-a placut..."

era cafea cu...whisky...hai ca nu este asa rea...mai exerseaza

Savoare placuta la urmatoarele cafele in Salonic, pe acele canapele confortabile din orice cafenea!

ileanaxperta* [18.01.10 10:27:40] »

Mirela, pai ce, zisei eu ca e rea??!!! o fost buna rau...asa-i, trebe sa ma exersez...pe canapele acelea super confortabile...Poate-o facem vreodata in grup ("AmFostAcolo") fie Salonic sau ceva...mai mic...(n-am gasit alta rima!!!) chiar la munte, acu' prin febr...(sigur ca ma refer la o...bauta...rezon totusi...)

mirelab [18.01.10 10:46:44] »

)) se pare ca am citit al tau ecou inainte sa isi faca efectul cescuta cu licoara fermecata din aceasta dimineata...abia astept sa bem o cafea "AmFostAcolo".

kmy [03.02.10 11:57:31] »

MARIANA, la ce hotel ai stat in centru si in ce perioada ai fost? Eu am facut revelionul si pe 31 12 2009 era o aglomeratie de nedescris pe la toate cafenelele de pe faleza si din centru. Preturile la pantofi erau enorme comparativ cu preturile din Bucuresti. Nu am fost niciodata in Salonic in perioada reducerilor. Daca e cineva care poate da aceste informatii le astept cu interes. Tot ce am vazut la reduceri am facut comparatie cu Pandorful vienez si mi s-au parut exagerat de scumpe.

mariana [03.02.10 12:26:59] »

kmy, am fost dupa 7 ianuarie si terasele erau la fel de pline iar despre reduceri ce sa-ti spun erau, 20-50%. Nu stiu daca erau scumpe, m-am dezobisnuit sa fac comparatii pt ca nu as mai cumpara nimic (in concediu, ne permitem si cateva nebunii) dar am sa-ti spun cateva preturi (la noi la tm sunt destul de scumpi pantofii). Ce am retinut ex: 1 pereche ugg lungi-70 euro, pantofi de gala si sandale gala 70-150 euro, dar erau si mai ieftine pt. ca erau asa de multe magazine si am avut impresia ca la ei difera marfa de la un magazin la altul nu ca la noi acelasi lucru dar alte preturi.

Ce am mai vazut si pot sa-ti spun, foarte multe mag cu haine de tineret, de club si-ti dau un ex. : o rochie de seara-60 euro dar revin sunt lucruri pt toate buzunarele mai ales daca ai timp sa-ti formezi o idee despre oras si strazi, pt, ca in centrul vechi pe bulevarde sunt putin mai scumpe dar sunt magazine si mai departe, super si la preturi bune. Las ca mergem la vara si ne luam cizme atunci la cativa euro ca nu iasa din moda pana la iarna...

biancuta [03.02.10 12:44:26] »

Kmy, eu am dormit o noapte in Salonic si am stat la Hotel Mandrino. (vezi postarea mea). E un hotel de trei stele, destul de bun. Cred ca pretul a fost de 40 Euro pe persoana. Scump, dar cam astea sunt preturile in Salonic, foarte mari. In apropiere era Hotel El Greco, mai luxos si cu parcare pazita (si platita), dar am ales Hotel Mandrino fiindca avea pat matrimonial, fata de El Greco care avea doua paturi de o persoana.

Am vazut multe magazine de pantofi, genul celor de la Leonardo, sandale din imitatie de piele, saboti din fasii din materiale textile de cate 20-50 de Euro. Intr-adevar, preturile sunt foarte mari in Salonic si era august, iar le ferestre erau afisate reduceri de sezon.

Am vazut cateva magazine de posete, imitatie de piele, 50-80 Euro si modelele nu erau deosebite.

pepsi70ro [15.02.10 16:43:27] »

Pentru metaxa de 12 stele pe care am cautat-o si nu am gasit-o. Tu ai gasit-o! Felicitari cu puncte! Apropo, de unde ai luat, ca eu am fost la cel mai mare depozit de bauturi din incinta portului, unde vinde numai varsat la litru, iar mai mult de 7 stele nu aveau?

mariana [15.02.10 18:50:24] »

De la terasa unui bar pe Aristotelus square cum stai cu spatele la mare prima terasa pe mana dreapta (in orasul vechi ) . Cam 70 ml. = 9.5 euro !!!

little_angel [03.12.11 00:38:43] »

buna,

Cam cite zile ar fi destul sa petreci in Salonic si imprejurimi?

Multumesc,

Cristian