ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.07.2015

Nici nemulțumit, nici mulțumit

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 7 MIN

O Roma chiar antica

Am sa scriu acest review cu intentia de a puncta in mare toate aspectele pe care trebuie sa le luati in seama inainte de a pleca in minunata capitala a Italiei, Roma.

Am avut un citybreak de 6 zile in Roma cumparat inca din luna Aprilie... zilele fff suficiente pentru a vizita toate obiectivele, le-am facut pe toate de doua ori. In Roma sunt de ajuns 3 maxim 4 zile daca vreti sa va mai faceti timp si pentru shopping.

Si acum sa inceapa povestea :

ZIUA 1: Am decolat la ora 6.20 cu Alitalia spre Fiumicinio, zborul a fost placut dar compania nu, servirea f saraca, doar un pachet cu 5 minirondele si un pahar de suc. Trecem peste acesasta problema neimportanta din punctul meu de vedere. Zborul ok.

La aeroport am luat spre gara Termini acele autobuze pe care le veti gasi cum iesiti din terminalul 3 in dreapta. Sunt cele 3 firme mari si late TERRAVISION PE CARE NU-I RECOMAND DEOARECE STATI EXTREM DE MULT LA COADA MAJORITATEA STRAINILOR DE ACOLO AVAND DEJA BILETE ONLINE, TAM -care nu stiu ce sa va zic despre ei. Noi am mers cu SCHIAFFINNI CARE AU GHISEU TOT LANGA CELE DOUA SI PLECACA DE LA POARTA 6 PRET 5 EURO.

Am ajuns la Termini dupa 50 de min de unde noi am luat metroul B pana la Bologna pt ca aici aveam hotelul San Giusto -o sa-i scriu un review. DE LA TERMINI LUATI BILETE PT ROMA ATAC ADICA TRANSPORT DE LA GHISEELE DE REVISTE SI VA RECOMAND SA NU LUATI ROMA PASS DEOARECE INTRARILE DE LA OBIECTIVE SUNT IN PRET - 3 ZILE 36 EURO, COPII PANA IN 10 ANI GRATIS. NOI AM LUATPASS DE 7 ZILE CARE A FOST 24 EURO.

La 12 eram deja cazati si chair mancati deoarece hotelul are un supermarket cu preturi ok.

Dupa am decis sa mergem la Colosseum unde am ajuns cu MB pana la statia cu acelasi nume. La COLOSSEUM nu stati f mult la coada cam vreo jumatate de ora dar daca nu aveti online. Biletele costa 12 Euro PENTRU ADULTI, COPII PANA IN 18 ANI AU GRATIS IAR CEI PANA IN 24 SAU 26 AU LA JUMATATE.

Spre seara am mers de la Termini pana la Republica care este pe linia A de metrou- PE ACEASTA LINIE SUNT CAM TOATE OBIECTIVELE TURISTICE DAR METROUL ESTE UN PERICOL... CIRCULA CAM DIN 15 IN 15 MIN UNEORI LA 8 DAR F RAR SI ESTE OMOR IN EL UNEORI STATI CHIAR DOUA METROURI PT A VA URCA -ESTE UN MARE MINUS SI O BATATIE DE JOC LA ADRESA TURISTILOR)

Dupa care am luat bulevardul via NAZIONALE plin cu magazine cu de toate la picior pana am ajuns la PZA Venezia unde se afla Columna lui Traian (m-am asteptat la altceva sincer) si tot aici se termina si bulevardul Corso unde se afla marele palat al lui VITTORIO EMANUELE.

Dupa ne-am indreptat spre Colosseum sa-l vedem luminat

ZIUA 2: -Am mers spre cel mai frumos loc din Roma, Vatican unde am mers cu metroul de la Termini cu metroul A pana la Octaviano. De aici trebuie sa urcati un bulevard pana la Basilica.

Atentie insa noi am facut rezervare online pt Muzeul Vatican - care merita toti banii economiti mult timp in schimbul a 4 euro de persoana - coada este lunga pe trei randuri si tine cat toata strada (strada pe care ajungeti din bulevardul catre basilica). am intrat direct cam intr-o ora si ceva am terminat toate cele 14 muzee. Aici atentie - daca luati ca si noi la ultima incapere din muzeu adica capela sixtina veti vedea o usa pe dreapta unde ies grupurile nu prea e pazita deoarece toti politistii de acoloi sunt preocupati sa tipe sa nu faceti poze asa ca daca o luati pe acolo intrati direct in basilica si va asezati direct la coada catre cupola care costa 5 euro pe scari si 7 cu liftul care merge bucata cea mai usoara... coada merge f repede stati cam 10-15 min insa aveti grija ca ultima bucata este f grea si ingusta dar odata ajunsi in varf tot eforul a meritat-eu asta mi-am zis.

Dupa am intrat in basilica iar pe la ora pranzului cand erau vreo 36 de grade am plecat spre hotel de unde am luat sandvisuri pe care le-am, mancat in camera.

Spre seara am mers din nou spre Vatican

ZIUA 3: - Am luat metroul a pana la Spagna. Aici este omor nici o poza nu puteti face toata lumea urca si coboara pe scari.

De aici am pornit spre bulevardul Corso cam cel mai mare de unde am vizitat Fontanna Di Trevi fantana de unde puteti arunca banutul norocos care este in eterna reabilitare. Pe partea cealalta a bulevardului intrati pe o starduta plina cu restaurante si ajungeti la Pantheon si Pza Navona cu cele trei fantani.

Dupa fiind canicula am zis sa mergem intr-un mall din Roma si am ales Euroma 2. Traseu - luati de la Termini linia B pana la Eur Termi adica penultima statie iar e aici luati autobuzele 070,700 sau 709 si coborati la Colombo Pacifico (vezi foto). Este un mall frumos ca design dar srac in magazine nu este ca la noi adica doar un H&M si un Pull and Bear obosit si un magazin de al lor Ipercoop care 3ste si el la randul lui f sarac.

Seara am mers spre Navona din nou dar nu va recomand zona asta seara deoarece sunt f multi hoti pe care eu i-am vazut cum incercau sa fure de la o chinezoaiaca, tactica lor fiind sa se infiltreze printre turistii uimiti de diversii cersetori artisti. Chiar dac politia e acolo si ii ia mereu la intrebari ei pleaca linistiti acasa si revin a doua zi.

ZIUA 4: - A fost cea mai frumoasa zi deoarece fiind duminica l-am prins pe Papa la ora 12 cum saluta multimea de la balcon... a fost ceva super.

Dupa fiind peste 40 de grade am mers pana la Termini de unde am luat autobuzul 38 pana la un alt mall din Roma si anume Galeeria Porta di Roma care e si el la randul lui in magazine dar am avut Auchan si am cumparat o pizza f buna. Galeria e mare avand si Ikea si Decathlon si Leroy Merlin. Puteti ajunge si cu 80 de la Pza Venezia si coborati la penultima statie -atentie - in Roma transportul cu autobuzele este foarte haotic vin uneori cu orele spre exemplu 38 am stat o ora si pleca atunci cand vor ei uneori vin si 5 masini una dupa alta... este mai infernal ca in Bucuresti noroc ca au aer, iar seara am mers spre Vatican

ZIUA 5: - Am vizitat S Maggiore o biserica f frumoasa puteti ajunge de la statia Cavour mb si dupa sa urcati o staduta iar apoi ne-am urcat pt poze pe terasa monumentului lui Vitorio Emanuel.

Fiind vreo 45 de grade am mers din nou la Galeria Porta Di Roma iar seara ca de final ne-am relaxat in piateta de la Vatican.

ZIUA 6: - A vizitat Trastevere ceva gen centrul vechi -am luat 780 de la Piaza Venezia si am coborat la a treia statie adica prima dupa pod. Nu este ceva intersant la ora aceea dar seara zona se zice ca este plina de studenti iar dupa am intrat in San Pietro pt ca a fost obiectivul care ne-a placut cel mai mult iar pana la zarva care ni s-a intamplat in aeroport am stat in receptie.

De retinut

- top obiective - 1 Vatican, 2 Coloseum, 3 Basilicile pe care le inatalniti pe drum

- la roma hartile turistice se platesc toate si sunt f proaste noi am luat una la 2 euro 50 ca la restul de 6 euro platiti cartonul

- taxa de oras este scumpa - 3 euro la 2 stele, 4 euro la 3 stele si tot asa - este de persoana pe noapte

- metroul este jalnic la fel si transportul de suprafata vin toate cam la 15 min si muriti in cele care nu au aer

- in biserici cel putin la San Pietro femeile trebuie sa fie cu umerii acoperiti iar ei nu vad dau nimic asa ca trebuie venit de acasa iar domnii pot veni in pantaloni pana la genunchi

- si da uitam cel mai important lucru metroul a unde sunt toate obiectivele se inchide la 9 jumatate seara iar B circula pana la 11 jumatate daca nu are mentenanta

Roma este frumoasa dar pacat ca nu fac nimic pentru turisti si in cele mai multe cazuri ospitalitatea lasa de dorit cel putin cu romanii pe care daca ii intalniti acolo si in metrou si oriunde mai inatai va vor studia din cap pna in picioare si dupa va intorc spatelei parlesc in italiana aia stricata si obosita.

Cine are intreabari astept...

Trimis de 1210andrei in 22.07.15 15:59:26
    Validat / Publicat: 22.07.15 17:10:05
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 5270 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (1210andrei); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P21 Seara la Vatican

[22.07.15 17:09:55]

@1210andrei: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

luciaoradea
    [22.07.15 18:05:07]

Nu mai scrie fraze întregi cu litere mari, e supărător. Folosește majusculele la numele proprii, ca de exemplu Roma.

Carmen Ion CONS. ONORIFIC AFA / ITALIA
    [22.07.15 18:11:09]

@1210andrei - Bun venit în comunitatea AFA îţi urez şi eu.

De acord cu majoritatea observaţiilor tale legate de transportul în Roma şi de neglijenţa autorităţilor locale faţă de turişti.

Mai puţin de acord cu afirmaţia că Roma poate fi vizitată în maxim 3-4 zile, inclusiv pentru shopping. Despre malluri nu mă pronunţ pentru că nu m-au interesat, însă am sesizat că ai sărit, ratat sau cel puţin nu ai menţionat câteva obiective de maxim interes, ca de exemplu San Pietro in Vincoli. San Giovanni in Laterano, Santa Maria sopra Minerva, Pantheonul, Fontana di Trevi, Piazza del Popolo, Piazza del Campidoglio etc.

maria55 †
    [22.07.15 19:34:36]

@Carmen Ion - Fontana di Trevi si Pantheonul au fost mentionate... restul, nu! Si mai era si Castel Sant'Angelo, podul... mai ales ca a vizitat Vaticanul... era destul de aproape... apoi Campo di Fiori unde am baut cea mai buna, dar si cea mai ieftina cafea! Da, obiective mai erau... nu am reusit nici eu in cele 6 zile sa cuprind tot... regret, pt ca nu stiu daca am sa mai ajung vreodata...

Roma ramane insa o destinatie minunata pt o oricare dintre noi...

[22.07.15 19:42:18]

@maria55 - Recunosc nu am vizitat Castelul, dar am mers pe foarte multe poduri inclusiv pe acea insula si credeti-ma am vizitat toate obiectivele importante cat despre cafenele bugetul nu imi permite deci nu comentez

[22.07.15 19:47:03]

@maria55 - le-am mentionat si totusi ce este asa de vazut la Fontana di trevi... Da stiu cu apa e super am vazut poze, dar acum cu schele am sa adaug poze ca sa vedeti cum arata ieri

[22.07.15 19:49:18]

@luciaoradea - Am scris cu majuscule pentru a evidentia cateva aspecte care nu au fost mentionate de cei care au scris aici cum ar fi programul metroului si hartile care trebuie cumparate

[22.07.15 19:51:43]

@luciaoradea - Va dau un exemplu Istanbul nu e capitala si totusi am primit 10 tipuri de harti gratis... e doar un exemplu din alte multe

[22.07.15 20:25:58]

@1210andrei - te rog să eviţi pe viitor folosirea exclusivă a literelor MAJUSCULE (LITERE MARI), această practică este nerecomandată (îngreunează citirea) şi în general considerată lipsită de politeţe pe internet.

În limbaj internaut, a scrie cu LITERE MARI înseamnă că strigi la noi! Vezi, de exemplu, aici

Textul în cauză a fost ajustat de noi, mai sus.

Poți folosi ptr formatarea ecoului, dacă vrei să subliniezi ceva: [ b ], [ /b ], [ i ], [ /i ], [ q ], [ /q ]

Exemple: [ b ]cuvânt[ /b ] = cuvânt, [ i ]cuvânt[ /i ] = cuvânt, fără spații după deschidere și înainte de închiderea parantezelor.

maria55 †
    [22.07.15 22:11:24]

@1210andrei - tocmai asta spuneam... ca le-ai vizitat si mentionat... cred ca ai inteles gresit!

Cat despre harti, eu am primit una gratis de la receptia hotelului... si nu doar eu, pt ca se pare ca mai toate hotelurile au in dotare atat timp cat am vazut zeci de turisti cu harti similare in mana.

Nu erau wow (la harti ma refer)... niste harti xeroxate... insa foarte utile... fiecare obiectiv, mic sau mare, fiind mentionat!!

leea
    [22.10.15 18:20:00]

@1210andrei - buna seara. pentru saptamana scoala altefel, de la anul viitor, clasa copilului meu si-a propus sa mearga la roma si acum noi, parintii, facem sapaturi! imi puteti spune prin ce agentie, ce cazare, ce costuri ati avut? inteleg ca ati fost cu avionul. noi ne gandeam sa mearga cu autocarul sa mai vada cate ceva in drum. ce ne sfatuti? multumesc!

[23.10.15 23:52:52]

@leea: In primul rand este importanta varsta copilului, pentru ca din punctul meu de vedere Roma este f complicata in ceea ce priveate cazarea, noi am stat la San Giusto insa hotelul a fost cam ca in toata Roma, mancarea de dimineata este o problema si in cazul cu copii... este mai complicat...(...) - editat WM ... a fost un citybreak

[23.10.15 23:55:17]

@leea: Pentru o excursie cu copii va spun ca mie mi se pare ca Roma nu este o alegere stralucita... din pct meu de vedere, dar eate doar parerea mea

[24.10.15 07:12:06]

@1210andrei - ATENȚIE! referirile la AGENȚII și alte entități din România care funcționează pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE

leea
    [26.10.15 13:09:36]

@1210andrei - multumesc!

Cdia
    [02.09.16 10:15:34]

@1210andrei: Am fost la Roma în 2010 și am fost încântată... Am fost la Roma în 2015 și... mi-a lăsat un gust amar: străzi perpendiculare pe zidul Vaticanului cu tone de mizerii, nu ici-colo câte-o hârtie! , ci mâncare stricată, mucuri de țigară, hârtii, plastice... Și în părculețul de lângă Columnă a fost mizerie. Păcat!

Bine scris articolul tău, l-am citit cu plăcere.

1210andrei, Cdia, leea, luciaoradea, maria55
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța la Roma: