ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.07.2015
ÎNSCRIS: 27.07.14
STATUS: CONSUL
JUL-2015

Vacanta superba in Skiathos

Si noi am fost in Skiathos in vara aceasta.

Inainte de a scrie acest ecou am rasfoit ce s-a scris pana acum si am constatat ca am fost in aceiasi perioada cu dorgo - dar el a aterizat cu avionul de Cluj- si cu geaninav care a aterizat pe insula odata cu noi.

Am sa incerc sa scriu cateva impresii traite de noi pe insula.

Am incercat sa imbinam plaja cu excursiile si sa descoperim cat mai multe locuri de pe insula.

Am aterizat fara probleme pe aeroportul insulei, unde intradevar batea foarte tare vantul. In aeroport, in sala unde ne-am recuperat bagajele am gasit harta insulei care ne-a fost de ajutor pe parcursul sejurului.

Ne-a intimpinat de la agentie d. ra Miriam, care ne-a condus la autocarul pentru transportul la hotel.

Primul drum de la aeroport la hotel - noi am avut cazare la hotelul Golden Beach, statia 25 a autobuzului local- a fost superb. Insula este verde, are multe paduri de pini.

In primul rand, drumul principal care strabate insula din oras pana la statia 26 aprox. 12 km, este intre munte si malul marii, cu multe serpentine, iar de la inaltimea autocarului vezi totul altfel. Leandri pe marginea drumului, fiecare golfulet cu plaja lui iar pe creste erau hoteluri si vile.

Am observat ca oriunde erai cazat aveai de mers pana la plaja, iar pe drumul principal nu exista trotuare, se circula pe marginea drumului.

Am mers de 4 ori cu autobuzul local in oras, dar trebuie sa-i spun autocar, deoarece era foarte confortabil, avea aer conditionat iar costul biletului este de 2 euro (1,60 euro daca mergeai mai putine statii). Era foarte aglomerat, dar noi am avut avantajul ca urcam de la statia 25 pana in oras.

Intre statiile 22 si 26 este plaja Koukounaries, marginita de o rezevatie naturala cu un lac care avea lagatura cu marea, padure de pini si multe pasari ocrotite.

In aceasta zona oriune erai cazat aveai ceva de mers pana la plaja.

Orasul vechi - de 4 ori am fost si ne-am plimbat pe stradutele inguste si tot am avut senzatia ca nu este suficient.

Am urcat la turnul cu ceas si biserica Sf. Nicolae, de unde se vede orasul foarte frumos, am fost pe peninsula Bourtzi unde am stat la terasa la o bere, de unde am admirat vapoarele din port dar si avioanele care aterizau pe insula.

Plimbarile le terminam la una din tavernele din port unde am servit masa.

Ne-a placut foarte mult taverna d. nei Maria-Crazy Spoon-, am mancat bine si ne-a placut ca am avut muzica greceasca live.

Dar sunt multe taverne in oras unde se mananca foarte bine. Unele sunt recomandate de agentie, altele le gasiti pe harta luata din aeroport.

Pe strada principala Papadiamanti am fost abordati de un tanar roman, care traieste pe insula de 8 ani (muncea la un snack bar cu de toate) si ne-a recomandat o taverna in portul vechi (vis-a-vis de statuia lui Papadiamanti) unde am mancat fructe de mare si peste foarte bune.

In tot acest sejur petrecut pe insula am reusit sa mergem intr-o excusie in jurul insulei, cu opriri la plaja Lalaria la plaja Kastro si dupa aceea intr-un sat de pescari pe continent unde am servit masa de pranz si inapoi pe insula.

Excursia am luat-o prin agentie dar va recomand sa mergeti in portul vechi unde sunt vasele care organizeaza mai multe excursii.

Am fost luati cu autocarul de la hotel pana la vapor, am plecat la ora 10,00 din port cu un vapor cam rablagit e drept, dar per total excursia ne-a placut.

Prima oprire, la plaja Lalaria, in jurul orei 11, cand soarele arde efectiv, nu puteai sa mergi fara papuci deoarece ardeau pietrele. Plaja este cu pietre slefuite, gri, nu intepau dar ardeau foarte tare. Cand ieseai din apa pana la prosop aveai senzatia ca mergi pe carbuni incinsi. A doua zi eu am resimtit aceste arsuri la talpi, dar nu m-au impiedicat sa fac alte plimbari.

A doua oprire la Plaja Kastro, o plaja cu nisip si pietre negre, aici cine a dorit a urcat pana sus la ruine, cine era in papuci sau slapi nu pute urca. Recunosc ca doar sotul a urcat fiind incaltat in adidasi, el a zis ca a meritat efortul de a urca pana sus.

La ruine, sus, se ajunge si cu masina din oras pe drum asfaltat.

La intoarcere in portul orasului excursia s-a derulat pe partea sudica a insulei de unde se vad plajele.

Plaja Koukounaries este o plaja cu nisip fin galben, dabia gaseai o pietricica sau o scoica iar intrarea in apa este foarte lina...

Plaja Agia Eleni este pe partea nordica a insulei si este o plaja cu nisip si pietricele galbene.

Noi suntem mai matinali si mergeam la plaja dimineata devreme.

Stiti cum este sa fii singur pe plaja si sa faci baie cu pestii si insotiti de lebede albe si negre? Va spun eu este superb.

In ultima zi, la 7,30 facem baie, am stat pe plaja pana la ora 9,00, am mers la hotel am mancat micul dejun, la ora 11, am predat camera, am lasat bagajele la receptie si am plecat in oras.

Am mai facut un tur pe stradutele inguste dar si pe strada principala de unde am cumparat suveniruri. Am mancat de pranz, am mai baut o bere si inapoi la hotel ca venea autocarul la 17,45 sa ne ia pentru aeroport.

Si ce repede s-a terminat vacanta noastra in Skiathos.

Am plecat de pe aceasta insula cu sentimentul ca ma voi intoarce deoarece mai sunt multe de vazut. Iar regretul cu care am plecat a fost ca nu am reusit sa mergem in excursie sa vedem si insula Skopelos.

Recomand tuturor macar o data sa ajungeti pe acesta insula.

Trimis de ANILU in 22.07.15 14:40:03
Validat / Publicat: 22.07.15 15:42:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 5433 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ANILU); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Orasul vazut de sus de la Turnul cu ceas

[22.07.15 15:02:20]

@ANILU -

am avut cazare la hotelul Golden Beach

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

ANILUAUTOR REVIEW
[22.07.15 15:06:30]

@webmasterX - Imediat voi scrie si despre hotelul unde am fost cazati si voi pune si poze.

luciaoradea
[22.07.15 16:09:50]

Frumos review, frumoase poze. Mai ales cea cu lebedele negre, superbe! Anul asta vad ca e la mare moda Skiathos...

ANILUAUTOR REVIEW
[22.07.15 19:44:18]

@luciaoradea - Multumesc pentru aprecieri.

In fiecare dimineata lebedele isi faceau plimbarea pe plaja, si cum noi eram matinali aveam sansa sa le admiram.

Vacanta frumoasa va doresc.

ANILU, luciaoradea
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Skiathos: