Lito Hotel

înscris/ă în 13.08.09
MEMBRU: SENIOR
JUN-2015
REGIM MASĂ DP

Bune și rele, dar nu m-aș întoarce

Cum a inceput vacanta de vara am plecat in concediu. Nu mai povestesc cum am ajuns in Paralia si de ce la acest hotel. Asa a fost sa fie.

Dupa un drum lung de 13 ore, am intrat in Paralia cautand hotelul cu GPS-ul, dupa coordonatele luate de pe site. Ne-am invartit vreo 30 minute dupa care am lasat masina aiurea si m-am dus pe jos sa aflu pe ce straduta sa merg pentru a ajunge cu masina la hotel si parcarea acestuia.

Hotelul are accesul principal pe strada principala pietonala si al doilea acces este prin spate, pe o alee care se infunda exact in hotel.

Parcarea - „ceva” de 4 locuri, doua cate doua, iar masinile din prima linie sunt blocate de celelalte doua. Altfel, pe straduta se parcheaza sub balcoane, cam 10 masini.

Amplasamentul este in linia a doua, fata in fata cu hotel Mistral si Zografos.

Hotelul este OK la intrare, receptie si restaurant (spatiu comun).

Camera - una dubla, cu doua camere, un hol lung cu o camera pe o parte stanga/dreapta si o camera in celalalt capat, cu balcon. Noi am avut camera spre strada principala.

Camera simpla, dar curata, cu aer conditionat fara suprataxa, cu TV in fiecare camera si prize insuficente.

Curatenie s-a facut zilnic, consumabile completate zilnic, lenjeria s-a schimbat la doua zile.

Baia - mica, cu o cabina foarte mica.

Masa - aici este problema. Mancarea este normala.

Micul dejun face toti banii, daca primesti banii inapoi pe sejur :))

In fiecare dimineata aceeasi mancare. Va dati seama? 10 dimineti? Oua fierte si ochiuri, un fel de bruschete, un fel de friganele, dulceata/gem, margarina, rosii, ardei, masline, miere si lista poate continua. Practic, masa de dimineata are in meniu oua si bruschete. Nici macar un produs de patiserie, o placinta greceasca cu branza, spanac, orice.

Daca nu citesti cu atentie lista, ai zice ca sunt carcotas, ca din enșpe randuri de mancare nu am gasit sa mananc ceva zilnic. Daca citesti atent, iti dai seama ca nu poti manca la o masa numai masline.

Dupa 2-3 zile nu-ti mai vine sa cobori la masa. Ah! cafea la dozator si foarte slaba, noi o completam cu nes. Suc-o spalatura de pahare.

La masa de seara aveai aproape acelasi meniu ca dimineata, in plus cu paste/piure de cartofi, prin rotatie. Bufet suedez. Felul principal ti se aduce la masa si inseamna friptura la tava/snitel/peste/musaca/bucatele de carne/... cu paste/piure/cartofi natur... prin rotatie. Sapte zile in saptamana, sapte meniuri. Poti schimba felul de baza daca anunti pana la ora 14. Mancarea (felul de baza) foarte buna.

Fructe? In ultimile doua zile, seara. Un copil venit cu parintii, a strigat cand a vazut pepene la masa : pepeneeeeeeeeeeeee!!! a fost o surpriza pentru toata lumea, dar cel mic nu s-a putut abtine si sunt convins ca nu ducea lipsa de fructe.

Fructe de mare? la terase, ca la hotel nu le-am vazut.

Pentru ultima zi, cea a plecarii, pentru ca plecam foarte devreme, s-au oferit sa ne dea pachet. ou fiert, doua sandvisuri, o cutiuta cu suc, un mar si o napolitana. Cu mult peste micul dejun dela restaurant. Daca stiam, ceream in fiecare dimineata micul dejun la pachet :)).

In concluzie, cazarea este normala, in stilul grecesc, simpla, iar masa este de evitat.

In opinia mea, notele de pe site-urile straine de turism nu reflecta realitatea/satisfactia turistilor romani.

Exceptand masa de dimineata, a fost bine, dar nu m-as intoarce la acest hotel si nici in Paralia.

P. S. Muzica in fiecare seara, dar numai Demis Roussos. Foarte frumos, dar parca este prea mult.

Impresii încărcate de cosminp in 22.07.2015 10:18:58

Validat / Publicat: 22.07.15 11:10:20

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (cosminp); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  7200 PMA (din 10 voturi) nota2

- luciaoradea
[22.07.15 16:16:17]

Am citit cu atentie ce ati scris. V-a nemultumit foarte mult saracia micului dejun, din cate inteleg, insa formularea este ambigua si lasa loc la interpretari

mai ales ultima parte, cu "lista poate continua" ma face sa nu inteleg ce v-a nemultumit.

In ceea ce priveste cina, chiar dvs ati spus

Mancarea (felul de baza) foarte buna.

Atunci de ce ati dat nota atat de mica bucatariei/ mesei?

- cosminp
[22.07.15 16:31:20]

@luciaoradea - „lista poate continua” inseamna rosii cu ceapa, rosii cu ardei, supa de orez si ciuperci, supa de paste cu ardei gras, niste sosuri pe care nu le-am incercat (mi-a frica), ceea ce nu consider ca reprezinta mancare pentru mic dejun.

daca mancai o zi masline, o zi friganele, o zi oua fierte, o zi margarina, etc, puteai sa mananci diversificat in fiecare zi.

chiar daca nu pun mancarea pe primul loc, din punctul meu de vedere, micul dejun a fost bataie de joc.

conteaza, probabil, cum esti obisnuit acasa. am vazut persoane satisfacute dupa micul dejun.

- luciaoradea
[22.07.15 16:55:52]

@cosminp - adevarul e ca se poate manca bine micul dejun si la 2 stele, am exemplu concret in ultima noastra vizita in Bucuresti, la Hello Hotel, la pretul de 6 euro de persoana micul dejun foarte consistent. Daca vreti sa vedeti anexez linkul -vezi impresii

Bine, asta este Romania, despre micul dejun grecesc nu stiu ce sa spun, noi am mancat de fiecare data in camera, nu am ales nici o cazare cu masa inclusa. Seara sau dupa-amiaza serveam masa pe unde apucam, de obicei tot la alta taverna si peste tot am avut mancare delicioasa...

Imi pare rau pentru experienta dvs.

Publicitate    [23.04.18 15:37:09]