ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.01.2010
DIN: craiova
ÎNSCRIS: 29.09.09
JUL-2008

TIMP CITIRE: mai puțin de 1 MIN

Merita să fie vizitata statiunea si doar atat

Am fost doar in vizita. Sincer nu prea ai ce face la Voineasa, dar pt relaxare cateva zile cred că merge.

Trimis de paunflorin in 17.01.10 13:38:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VOINEASA / VALEA LOTRULUI.

VIZUALIZĂRI: 2947 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (paunflorin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Barajul de la Malaia
PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[17.01.10 13:44:55]

paunflorin: in mod cert cele doua propozitii postate nu meritau efortul initierii unui review.

Review invalidat, va fi sters de pe site (in ipoteza in care nu apar completari si/sau fotografii)

paunflorinAUTOR REVIEW
[17.01.10 14:11:45]

Am fost in trecere prin Voineasa si nu pot nota mare lucru. Am deschis acest review doar pentru a posta fotografii cu imprejurimile acestei statiuni.

Am postat in schimb impresii de la pensiunea Antoaneta - Voinesita aflata la intrarea in Voineasa.

[17.01.10 14:14:34]

okey, multumesc si aici de completari.

Schimbat statusul review-ului in "validat, in afara de concurs" (nu primeste punctele acordate standard).

lizuk
[17.01.10 23:33:10]

M-ai omorat! Am deschis intr-o suflare materialul tau pentru ca imi doresc de multa vreme sa ajung si eu pe aici. Abia asteptam sa vad ce ai tu de zis! Iar tu ai terminat asa de repede ca nici nu am apucat sa-mi dau seama. Spune-mi macar daca ai mers de pe Valea Oltului, cum a fost drumul? e adevarat ca ai nevoie de 4x4 sau s-a schimbat situatia? Merci

ionescunic
[18.01.10 07:56:27]

Valea oltului? 4x4??? poate daca vrei sa o iei printre copaci e drum national pe unde merg toate tirurile spre si dinspre Ungaria, eu am mers cu o supernova deci cred ca si un Lastun s-ar descurca, Iar despre Voineasa, e mare plictiseala, cand am fost eu acolo acum 30 de ani era superb, toate hotelurile pline, excursii in fiecare zi, am vazut ursul pe un deal, am mancat costita fripta in varf de bat la un foc de tabara, erau alte vremuri azi totul se deterioreaza, aici natura e foarte darnica pacat ca nu se dezvolta turistic zona asta superba.

PT Lizuk: merita sa mergi dar nu mai mult de o zi in vizita, in drum spre altceva.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
cristi_an3000
[18.01.10 09:10:42]

sunt sigur ca lizuk se referea la drumul de unde parasesti Valea Oltului (Brezoi) si pana la Voineasa. de aceea o sa raspund eu pentru ca am venit de 2-3 ori dinspre Timisoara spre Bucuresti pe acest traseu, asa doar, sa mai diversific.

asadar: nu are rost sa iti faci griji din cauza masinii, de la Brezoi de unde iesi de le drumul european si pana la Voineasa sunt aprox 30-35 km care pot fi facuti cu orice masina. problemele apar in timpul iernii insa doar daca urci mai sus de Voineasa, spre Obarsia Lotrului.

cat despre posibilitati de distractie, aici nu ma bag pentru ca nu am vazut nicio miscare. in urma cu vreo 3 ani era full de corturi (pe timp de vara) insa in vara asta de exemplu am vazut doar cateva pensiuni/hoteluri dar era o liniste deplina pe la ele. se lucra la drum, se asfalta (transalpina cred ca-i zice) si erau multe camioane si praf in zona. noi, dupa cum ziceam eram in drum spre Buc si la un moment dat am tras putin pe dreapta pe malul Lotrului, am un pranz de la pachet sub forma de mini-picnic pe o buturuga pe malul raului. a fost ok.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
ileanaxperta*
[18.01.10 09:31:45]

lizuc, parerea mea e sa mergi la Voineasa si iarna. Peisajul este frumos. Ai de unde sa alegi o locatie pe gustul tau... Noi am fost acum 3 ani, alegand de pe net o pensiune si a fost f. bine (daca te intereseaza, am impresii "Prima zapada la Voineasa" la rubrica Pensiunea Dalia). Am facut pe timp de iarna cu zapada multa drumul pana la Obarsia Lotrului, o excursie super frumoasa, cu o panorama de exceptie asupra lacului Vidra (vezi poze). Este o statiune f. linistita, pt. adevarata odihna dar si pt. cateva excursii prin imprejurimi sau pur si simplu o sanie, un om de zapada, un aer curat in plamani si, de ce nu? cateva zile de odihna intr-un loc curat si linistit de orice zgomot... Vacante de vis oriunde-i merge!!!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
lizuk
[18.01.10 10:09:18]

Merci mult tuturor! ionescunic, ai fost tare! sigur ca nu ma refeream la Valea Oltului, ci la drumul dintre valea Oltului si Voineasa. Altfel, Valea Oltului o stiu pe de rost... Iar daca e asa linistita zona, cum spuneti voi, ileana si cristian, atunci sigur un weekend acolo mi-ar prinde bine...

ileanaxperta*, ionescunic, lizuk, paunflorin
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Voineasa: