ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.07.2015
DE dns
ÎNSCRIS: 01.07.15
JUL-2015

Un sejur cu mult peste așteptări

Totul a început în ziua de 18 iulie 2015. Deoarece se fac lucrări la podul de la Giurgiu-Ruse am decis să plecăm la ora 05:00 din București, dar totul a mers perfect și am trecut în 20 de minute la vecinii noștri, bulgarii. Urmând traseul București - Giurgiu - Ruse - Razgrad - Shumen - Varna - Nisipurile de Aur, am ajuns la hotel în aproximativ 4 ore (cu o singură oprire).

Ajunși la hotel în jurul orei 10:00 am făcut check-in-ul rapid la ora 11:00 (deși pe site scria ca este la ora 15:00). Deși plătisem o camera standard cu vedere către parc, am primit o cameră superioară, la etajul 1, cu vedere către piscină. Am frecventat mai multe hoteluri numai de 5*, dar camera aceasta ni s-a părut WOW: o camera foarte mare, cu 2 băi (1 din ele având duș), minibar gol (dar era oferită o sticlă mare de apă plată), un TV care prinde și ProTv Internațional (cam sacadată imaginea) etc. La baie se gaseau 2 căști pentru păr și cateva bețișoare de urechi, dar și săpun lichid. Specific faptul că totul arată exact ca și în poze, fiind într-o stare foarte bună.

Mâncarea de la Micul Dejun era diversificată, cu tot ceea ce se poate mânca dimineața (dulceața și ciocolata erau nemaipomenite!!!). La prânz se putea mânca ciorbă de 2 feluri, preparate din pește, din porc, din vită, din curcan, din miel, paste de 3 tipuri, garnituri etc. Seara aveau in centrul restaurantului un bucătar care pregătea chiar acolo ceva special pentru gurmanzi, iar în plus, față de prânz se putea mânca și pizza. Prăjiturile au fost foarte bune, fructele asemenea, iar de băut puneau la dispoziție bere, cafea Nescafe, cafea preparată de ei, sucuri fără acid, dar și cu acid, vinuri, apă.

Mesele se serveau în restaurantul principal, fiind aer condiționat tot timpul (spre deosebire de hoteluri de 5* unde leșinam de cald la masă). Lângă barul de la piscină se deschidea pe parcursul zilei și un mini restaurant cu diverse: mini-pateuri, măsline, hot dog, cartofi etc. Toate erau foarte proaspete și gustoase.

P. S. : încercați lichiorul de fructe (pepene galben, piersică, zmeură, cocos etc), sunt genial de gustoase.

Piscina era tot timpul curată, chiar extraordinar de curată. Apa era plăcută, iar șezlonguri se puteau găsi și la soare, dar și la umbră.

Plaja... plaja privată este departeeee (în celălalt capăt al stațiunii, în fața hotelului Luna), dar acest lucru nu a fost un impediment deoarece hotelul pune la dispoziție un shuttle bus către plajă începând cu ora 9:00 (se ajunge în 6-7 minute). Pe plaja privată sunt destule șezlonguri cu umbrele, dar cel mai drăguț este că au un bar cu băuturi soft, cu înghețată, mâncare și un mega-foișor unde se poate sta la umbră.

Plaja publică se află la aproximativ 10-15 minute de mers pe jos (se coboară căteva zeci de trepte prin spatele Pool Bar-ului și apoi se merge pe o alee cu magazine și restaurante.

Animația a fost prezentă zilnic, mai ales pentru cei mici. Pentru adulți, animația începea după ora 20:00 și se termina în jurul orei 22:00.

Personalul hotelului este foarte amabil, dispus să te ajute cu orice problemă.

Parcarea este gratuită și se lasă pe bord un bilet completat la recepție pentru a se putea debloca atunci când cineva pleacă.

Wi-fi este în tot hotelul, dar trebuie luat un bilet de acces de la recepție (în camere merge cam greu).

În concluzie, a fost un sejur relaxant, cu mult peste așteptări. Deși plaja privată este departe, acest lucru nu este un impediment, ci un avantaj. Vom reveni cu mult drag la acest hotel!

Trimis de dns in 21.07.15 21:59:31
Validat / Publicat: 21.07.15 22:39:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2697 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dns); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Aici puteti vedea programul de shuttle bus catre plaja privata

[21.07.15 22:39:49]

@dns: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

HVDVivaClub
    [22.07.15 10:01:52]

Dear dns,

Thank you very much for the positive review!

We hope to welcome you back soon in HVD Viva Club Hotel!

Best regards,

HVD Viva Club Team

NB HVDVivaClub este (sau a fost) reprezentant al unității
    Aurici
    [22.07.15 10:07:54]

@dns - Ma bucur ca acest hotel isi pastreaza standardul ridicat. Am fost si noi acum 2 ani si am fost la fel de incantati. Cel mai mult ne-a impresionat managerul hotelului care nu se misca din restaurant in timpul meselor, atent la tot ce se intampla. Nu de putine ori el a fost cel care ne-a rezolvat micile probleme. Era suficient sa te vada putin debusolat ca se si indrepta spre tine si te intreba ce problema ai. Foarte importanta mi se pare atitudinea aceasta. Probabil ca ea face ca lucrurile sa mearga atat de bine acolo si sa se mentina. Cu toate ca nu prea revenim intr-un loc si a doua oara acest hotel este unul care este pe lista.

Bine ai venit printre noi. Te mai asteptam si cu alte impresii.

andreieu
    [22.07.15 18:39:21]

@dns - Salut! Ai punctat absolut tot! Felicitări! Ajungem și noi pe 12 august! Can't wait. Am câteva întrebări!

1. Ați intrat cu prânzul și ați ieșit tot cu el sau cu micul dejun?

2. Am înțeles că mai este și un restaurant ”continental”. Cum e cu el?

3. La fel, am înțeles că o dată la 10 zile se organizează o cină festivă. Ați avut una? Sau nu ați sesizat?

Și dacă aveți una-două poze de la plaja privată ar fi numa' bine! Mulțam' frumos!

dnsAUTOR REVIEW
    [22.07.15 19:04:48]

@andreieu: 1. de indata ce primiti bratarile puteti merge la restaurant si se iese cu ce masa vreti pentru ca nu taie bratarile la check-out.

2. restaurantul continental este cel de la piscina cand faceti check-in-ul primiti o brosura in lb. Romana cu toate datele. Este foarte utila

3. cred ca am avut parte de o seara festiva, cu specific bulgaresc, animatie bulgareasca. Daca asta se numeste cina festiva, da... probabil despre asta este vorba

4. Din pacate nu am poze de la plaja privata, dar pot oferi cateva detalii. Unde opreste shuttle buss-ul se coboara cateva scari si acolo este MIRAGE HDV VIVA CLUB, cu foisorul mare din lemn maro. Atentie insa deoarece plaja privata este doar pana la prima linie reprezentata de o ata alba... adica in spate (dar este pozitionata perfect, este liniste, spatiu suficient).

Concediu placut si sa ne spuneti cum vi s-a parut!

andreieu
    [13.08.15 20:46:49]

@dns: Bine ai grăit! Îți mulțumesc pentru răspunsuri! Totul este exact cum ai descris! Suntem de 2 zile aici şi totul este wow! Tu ai fost mai jos cazat. Noi avem camera la etajul 7!

Promit că o să revin cu un review pe măsura hotelului! Şi cu muuulte poze din fiecare colțisor al hotelului!

dnsAUTOR REVIEW
    [13.08.15 20:53:34]

@andreieu: ma bucur de faptul ca esti de acord cu mine. Este un hotel super ok, nu m-am asteptat niciodata la asta... Vacanta placuta in continuare!

andreieu, Aurici, dns, HVDVivaClub
    Alte impresii din această RUBRICĂHVD Viva Club Hotel: