ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.07.2015
ÎNSCRIS: 21.07.15
JUL-2015

Foarte nemulțumit

Royal Holiday Palace - da si nu

Salutare, tocmai m-am intors dintr-un sejur de 7 zile la hotelul Royal Holiday Palace. Perioada a fost 13-20 iulie 2015.

Totul a decurs ok si clasic legat de plecare. Avion airbus cu 3 randuri, mancare, bautura, zborul a durat o ora si 20 min. Preluati din aeroport si in 20 min eram la hotel.

Hotelul impresionant si desi ma gandeam ca va fi un KITSCH mi-a dovedit contrariul. lobby-ul este foarte mare si cu bun gust. camera a fost land view (nu cred ca merita platit nici-un euro pentru sea view atata vreme cat stai la plaja 7 zile, dar ma rog). camera mare 46 mp cum sunt aproape toate, baia destul de micuta dar cu tot ce trebuie.

Punctul forte ar fi piscina care este un vis si aqua park-ul.

Din pacate balanta a inclinat serios datorita mancarii, slaba calitativ spre fast food. Diversificata dar la modul 15 feluri de masline, 15 feluri de branza si 15 feluri de mezeluri. Cartofii prajiti sunt cei din cele mai ordinare pungi la 5 kg. Totul este sarat. Supele sunt sub orice critica. miros a chimicale. Fructele sunt ca cele din supermarket deci fara gust. Foarte multe feluri de mancare care nu au nume pentru ca nu s-au sinchisit sa le noteze desi le-am tot atras atentia.Pastele sunt absolut banale, omleta era un vis daca asteptai 15 min la o coada sa prinzi in fiecare dimineata. Ca o concluzie: mancarea a fost o totala dezamagire.

Bautura foarte ok, servirea fara repros. desi recomand pentru familiile cu copii eu nu m-as mai intoarce.

Alt punct slab era internetul inexistent. O sa ziceti ca mergem sa ne relaxam si nu avem nevoie de internet. dar suntem in 2015 si el face parte din viata noastra vrem nu vrem.

Cam atat... voi adauga si poze

Trimis de CATALINA80 in 21.07.15 14:44:41
Validat / Publicat: 21.07.15 15:19:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: belek

VIZUALIZĂRI: 4699 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (CATALINA80); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 76.50 EUR pe cameră

[21.07.15 14:58:05]

@CATALINA80: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

tm67bru CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [21.07.15 15:24:16]

@CATALINA80 - unde aţi fost în Belek, la care hotel / hoteluri?

[21.07.15 15:33:09]

@tm67bru - la hotel Calista Luxury Resort

calincheita
    [21.07.15 16:08:22]

@CATALINA80: Cans ati facut rezervarea?

[21.07.15 18:57:45]

@calincheita: CU cateva zile inainte de plecare. Cred ca 3-4 zile.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [21.07.15 20:12:32]

@CATALINA80 -

În opinia mea, la acest hotel plata suplimentului de vedere la mare merită fiecare bănuț, camerele land view oferind un peisaj dezolant. Ce poate fi mai plăcut decât să-ți bei dimineața cafeaua pe balcon admirând marea? Sau să stai seara pe balcon la un ultim pahar de ceva admirând acea piscină imensă frumos luminată.

calincheita
    [21.07.15 21:09:29]

@CATALINA80: Multumesc

[22.07.15 10:10:19]

@nicole33 - parerea mea e ca atunci cand stai foarte putin in camera nu conteaza view-ul din balcon. evident ca e mai frumos sa ai sea-view iar suma de 20 euro nu e chiar foarte mare pentru a avea asa ceva.

[23.07.15 11:14:32]

@CATALINA80 - Buna ziua, as dori sa stiu daca in perioada in care ai fost cazata la RHP ai gasit o invitatie ptr a te muta la adam&eva din belek sau alt hotel? Sunt curios ptr k vad pe site de la cei care au fost inaintea ta k ar exista optiunea asta cu 3-4 zile inaintea terminarii sejurului. Sunt curios ptr k pe 6 august am sa merg si eu din nou la RHP ptr al 3-lea an consecutiv si vad k lucrurile sau schimbat in rau fata de anii trecuti. Legat de zbor imi poti povesti mai mult, cu ce companie aeriana ai zburat si cum a fost zborul? Astept raspunsul tau, iti multumesc!

[23.07.15 11:34:17]

@tene - buna ziua

da, era afisat in lift anuntul pentru toata lumea cu optiunea de a te muta la un alt hotel din lantul royal (lantul se numeste stone mai exact). hotelurile erau adam&eve din belek si 3 hoteluri din Side; alhambra, taj mahal si dragon. cele 3 din side cadeau instantaneu pentru ca nu merita drumul pana acolo si review-urile nu sunt cele mai bune iar adam si eve desi parea tentant pentru 2-3 zile nu m-a convins iarasi din cauza review-urilor. insa am observat ca in ultimele 2 zile disparuse anuntul din lift. cred insa ca RHP e cea mai buna oferta din cele 5 hoteluri in cauza. legat de zbor. am zburat cu tarom si a fost totul perfect. scurt (maxim 1 ora si jumatate) si fara nici-un fel de probleme. plus sandwich, ciocolata si bauturi inclusiv bere si vin. vacanta placuta si bucura-te de tot!

[23.07.15 12:06:02]

@CATALINA80 - Multumesc mult ptr raspuns si imi pare rau ptr voi daca nu a fost un sejur reusit! o zi buna!

[23.07.15 12:20:11]

@tene - nu ai pentru ce. nu pot spune ca a fost un sejur nereusit ci doar ca m-as fi asteptat ca anumite lucruri sa fi fost putin altfel. am fost cu o luna inainte in creta la un alt hotel de 5 stele all inclusive si sincer mi-a ramas sufletul acolo din toate pct de vedere. acolo nu am avut senzatia ca eram intr-o uzina sau fabrica turistica iar mancarea era fara exagerare de restaurant cu stele michelin. e posibil ca si temperaturile sa fi contribuit la aceasta parere. in antalya la 8 dimineata eram deja 38-39 de grade ajungand la 44 de grade si deci un anume disconfort mai ales pentru un copil de 2 ani. dar ma repet hotelul este foarte bun iar faza cu mancarea depinde de gusturile fiecaruia

[23.07.15 12:42:22]

@CATALINA80 - Da stiu ca temperaturile sunt pur si simplu dementiale, ti am spus, am 3 ani consecutivi in care merg in luna august in antalya si crede-ma in august sunt si mai mari temperaturile (ziua o ia razna termometrele), dar raman surprins de ceea ce tu spui, ptr k cel mai important lucru care ma facut sa aleg din nou turcia este calitatea serviciilor! inainte sa merg in turcia eram fan spania, dar serviciile si conditiile hotelurilor din aceasta tara ma facut sa ma reorientez catre antalya! ptr mine k bune si rele turcia (antalya) ramane nr 1 din europa, sper sa am aceasi parere si dupa ce ma intorc vara aceasta. La anul krd k am sa incerc si eu grecia, ptr k e nevoie de o schimbare dupa 3 ani in aceasi locatie imi poti spune cum se numeste hotelul din creta si cat te-a costat sejurul? Multumesc

[23.07.15 13:35:16]

@tene - nu contest ca turcia si in special zona antalya, la nivelul serviciilor si al conditiilor este pe primul loc in europa la modul general. depinde insa de fiecare cum percepe fiecare locatie in sine. eu de exemplu m-am simtit mai bine la varna decat la ibiza sau in thassos decat in santorini sau in cipru decat in elvetia sau in portugalia decat oriunde. sunt foarte multi factori care pot contribui la reusita unei vacante. hotelul din creta se numeste creta maris resort din hersonissos. am luat un early booking din ianuarie si m-a costat 1400E pentru 2 persoane plus copil sub 2 ani la inceputul lui iunie. acum preturile sunt exact cat la RHP din cate am vazut. o zi buna in continuare

[23.07.15 14:25:34]

@tene - Limbajul şi prescurtările de tip mirc sunt DEZAVUATE pe acest sait — la urma urmei, folosite în exprimarea publică sunt o formă de LIPSĂ de RESPECT faţă de interlocutori (şi faţă de tine însuţi!).

Te rog ca pe viitor să le eviţi.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [23.07.15 23:00:59]

@tene -

Nu sunt convinsă că anul acesta lucrurile s-au schimbat neapărat în rău comparativ cu anii precedenți. Tu vei putea aprecia cel mai bine acest lucru fiind la a treia vizită.

În opinia mea, aceste oferte indică, mai degrabă, disfuncționalități în sistemul de rezervări, hotelurile lanțului făcând overbooking pentru anumite perioade, mai lungi sau mai scurte, și prin aceste oferte încercând să mai dreagă busuiocul, turistul care le acceptă de bună voie rămânând cu impresia că i s-a făcut o favoare. Nu sunt aplicabile oricui, fiind preferați cei cu sejururi duble, în majoritatea lor nemți.

Nu am vrut să comentez părerea autoarei despre mâncare, pe care o consider exagerată, capitolul mâncare fiind unul extrem de subiectiv, dar nici vorbă de mâncare spre fast food. Am filme cu care pot argumenta că exista foarte multă mâncare gătită, tradițional turcească, dar și internațională, departe de orice suspiciune de fast food. Că fructele aveau sau nu gust, hai să fim serioși, toate hotelurile se aprovizionează de pe aceeași piață, greu de crezut că la hotelul vecin fructele sunt mai gustoase.

[24.07.15 00:39:36]

@nicole33: nu ai vrut sa comentezi dar totusi ai comentat... foarte bine... polemicile pozitive ne ajuta pe noi cei care calatorim intr-un fel sau altul sa ne cream impresii cat mai apropiate de realitate... sa o luam pe rand... deci cum intri in restaurant pe dreapta gasesti zi de zi aceleasi paste si un sos bolognese care sa fim sinceri arata si are un gust indoielnic cel putin... daca vrei altfel de paste trebuie sa astepti la un singur bucatar sa-ti prepare altceva al carui gust este intamplator in functie de ce alegi. Asteptarea poate dura intre 2-15 min lejer in functie de aglomeratie. Apoi incep fel de fel de preparate majoritatea prajite sau la gratar. in marea majoritate pui peste sau miel. Puii fiind din cei care ii gasim in orice supermarket, din cei mai ieftin. Am vazut pungile. Apoi fel de fel de preparate care orice dar numai apetisant nu aratau. Au fost 1-2 seri cu preparate din peste preponderent. Crevetii foarte reci si fara nici-un fel de gust. Am mancat creveti in savana serengeti din tanzania in martie care aveau un gust infinit mai bun. Am intrebat de fiecare data cate un bucatar ce preparat se gaseste in fata mea cand nu aveam nici o banuiala. Nu vorbeam nici o boaba de engleza sau rosteau ceva neinteligibil. Ii rugam sa puna notificari cu numele preparatelor. Nimic. Pepenii lor sunt sub orice critica. Nici un gust. Singurele fructe acceptabile erau ciresele... de supe am mai amintit... erau din cele gen la plic dupa gust si miros... adica sigur erau pentru ca nu poti prepara asa ceva decat daca vrei sa-ti bati joc de cineva... piureul de cartofi era din fulgi de cartofi... gust pe care nu credeam ca il voi mai intalni... zilnic in proportie de 90% erau aceleasi produse... prajiturile erau aceleasi zi de zi cu foarte putine ecceptii... erau relativ ok dar nu erau de 5 stele niciodata... branzeturile ok... iaurturile ok... mancarea din exterior... aici era un fel de cireasa de pe tort... pizza era o chestie sleioasa si plina de grasime... gofre era fara nici un gust chiar si dupa ce adaugai ciocolata sau un gem de calitate joasa. Asta dupa ce asteptai 2-15 min... apoi in apropiere de plaja... se serveau clatite si niste placinte... jur... in viata mea nu am mancat placinte mai proaste... oribile... iar la clatite asteptai 2-25 min... intr-o caldura sufocanta... ayranul era ok in incinta asta... si nu sunt pretentiosa de fel... dar din discutiile cu alte cupluri am inteles ca erau persoane care nu mancau decat foarte putin datorita calitatii mancarii de la slaba spre foarte slaba... o sa zici ca asta e all inclusive si ca nu poti aduce alimente bio sau mai stiu eu cum dar nici nu poti servi multe din pseudo preparate la un hotel cu ceva pretentii... pentru ca daca platesti 100 mil ai pretentia ca macar cartofii sa fie cartofi iar pentru o amarata de omleta sa nu stai in fiecare dimineata la o coada din 10-15 persoane. Iar timpul aferent pentru o singura persoana il puteti ghici dupa cum va place omleta sa fie facuta... mai exista o omleta turceasca dar nici nu vreau sa-mi amintesc de ea... cam atat pe tema mancarii dar chiar nu ma poti convinge ca exagerez... imi zici ca toti hotelierii se aprovizioneaza de pe aceeasi piata dar cunosc hoteluri care au preparate minunate pentru ca se aprovizioneaza de la producatori locali iar gustul este din alt film... deci se poate... dar probabil ca nu asta se doreste pentru ca merge si altfel. Ca fapt divers am urmarit cateva zile anumite preparate calde... in 30 min nu se atingea nimeni de ele si acolo la orele de varf e puhoi de lume... cam atat...

calincheita, CATALINA80, nicole33, tene
    Alte impresii din această RUBRICĂRoyal Holiday Palace: