ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.01.2010
JUL-2007
2 AD. + 1 copil, 6 ani COPII

Pestera Petralona - Dovezi ale inceputului civilizatiei

GRECEASCA VECHE 1

La Pestera Petralona se ajunge usor, de pe autostrada se urmareste indicatorul de Petralona, este cu apx. 20 km inainte de intrarea pe bratul Kassandra.

Intrarea este cred, de 3 E de persoana, se poate intra zilnic, pana ce apune soarele. Se intra in pestera cu ghid, care explica in engleza si doar in grup de 15 persoane. Daca nu sunt in acel moment 15 pers. se asteapta putin, sau se poate vizita muzeul alaturat, al carui cost intra in bilet.

Pestera este foarte spectaculoasa precum si cu multa istorie. Aici sunt primele dovezi ale omului care a descoperit focul si apa, precum si adopstul. Aici s-au gasit osemintele omului petralonian, care a murit la varsta de 35 de ani, foarte "batran" la acea vreme, cand oamenii nu traiau decat 20-25 ani. datorita conditiilor climatice propice, a apei si a focului, el a reusit sa traiasca mai mult.

Tot aici sunt descoperite oseminte ale multor animale preistorice, precum si oseminte de elefant, caredovedeste ca in Grecia au existat elefanti, dar datorita schimbarilor climatice si geografice, aceste animale se gasesc azi doar in Africa. Este o experienta interesanta.

-------Nota webmaster99: Impresiile au fost completate cu cele ce urmeaza

Cu toate ca a fost descoperita recent, grecii s-au pus imediat pe treaba si au facut tot posibilul sa exploateze aceasta pestera la maxim. Pestera este luminata printr-o instalatie care se intinde pe toata portiunea care se viziteaza. De-a lungul ei, putem remarca stalagmite si stalactite interesante, formele ciudate ale lor, precum si utilizarea lor.

In pestera, intre diferite stalagmite, s-au pastrat cateva oase de animale in locul gasit special pentru turisti, protejate cu o bucata de sticla. Osemintele omului petralonian gasite in pestera au fost duse in muzeu.

Din cauza faptului ca blitzul aparatelor foto ar putea deteriora stalacmitele si stalactitele, in pestera nu e permis sa se faca poze sau filme.

Ne-am plimbat prin pestera condusi de ghid, am admirat imensitatea acestei pesteri, precum si cateva hauri formate aici, iar noi am incercat sa ne punem in situatia omului primitiv. Este fascinant sa parcurgi acest drum prin pestera, mai ales cand te gandesti la conditiile rudimentare care erau atunci si la faptul ca speranta de viata pentru ei era foarte mica.

Muzeul este inainte de intrarea in pestera, pe dreapta. Peretii sunt plini cu picturi care povestesc in imagini evolutia omului pe pamant: initial maimuta, apoi se ridica in doua picioare si are aspectul primitiv. Imaginile infatiseaza de asemenea lupta omului cu animalele pentru hrana, ajungand la urma a descoperi focul si a se adaposti in pestera.

Tot aici, este o schema a “varstei” pamantului, unde se poate vedea ca pamantul are diverse culori, in functie de vechime. El este rosu, galbui, sau pamantiu si este depus in diverse straturi, in functie de timpul in care s-au format.

In incaperea, in mijloc, este o macheta, prin care este reprodusa in marime naturala portiunea de pestera unde au fost gasite osemintele omului petralonian. De asemenea, aici puteti vedea diverse oseminte ale animalelor preistorice, precum si umane: cranii, fire de par.

Recomand celor care vin aici sa intre intai in pestera si abia apoi in muzeu, pentru ca asa vor afla amanuntele si povestea. In caz contrar, ne vom uita la toate aceste animale fara a sti exact de ce le privim.

Trimis de biancuta in 17.01.10 12:04:31

VIZUALIZĂRI: 4966 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 urcarea la Pestera

Valentina69 [17.01.10 12:18:27] »

Poate reusesti sa ne adaugi si noua niste fotografii ar fi super, pentru ca este foarte interesant si bine de tinut minte

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [17.01.10 12:25:57] »

In 2007 cand am fost noi era 6 euro de persoana intrarea , pestera e foarte frumoasa deosebit de spectaculoasa dar si foarte mica in acelasi timp.

Ma gandeam oare ce forme de viata exista pe malurile dambovitei acum 700.000 de mii de ani cand baietii astia faceau focul in pestera asta ca dupa aia cand la noi se facea focul in pestera grecii deja cuceriseara lumea cunoscuta cu corabiile lor.

Admin [17.01.10 12:31:15] »

Am mutat review-ul si fotografiile in rubrica 'MustSee in Halkidiki' (fosta 'Descopera Halkidiki')

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [17.01.10 12:33:41] »

Pai cred ca tot acolo tb pus si croaziera la mt athos sau macar un link sa fie si la halkidiki si la Grecia in general

Admin [17.01.10 12:36:48] »

Corect; ne-am propus ca o reorganizare mai buna (mai utila) in timp a diverselor rubrici de calatorie existente in acest moment la EXCURSII GRECIA

Intrebare: ma gandesc sa mut si excelenta recomandare despre "Cascadele din Edessa" tot aici, desi geografic nu se incadreaza foarte bine, este intr-un fel pe drumul catre Halkidiki (sau catre Katerini, bineinteles), asa ca mi s-ar parea mai la indemana pentru cei care se documenteaza despre aceasta regiune.

Voi, care ati fost mai des pe acolo (in acea zona), ce spuneti?

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [17.01.10 12:56:23] »

Edessa nu are legatura cu Halkidiki si nici cu katerini, Orasul se afla in zona mare numita Kentriki Makedonia si mai specific in judetul Pella. E foarte aproape de Fyrom sau pe greceste Skoplje

biancuta [17.01.10 13:03:29] »

Imi pare rau dar nu am poze din interiorul pesterii fiindca nu ai voie sa pozezi/filmezi inauntru. Cineva din grup a ignorat atentionarea (bineinteles era roman) iar ghida l-a atentionat ca-l da afara daca nu intelege ca nu e voie.

In privinta pretului nu-mi amintesc exact cat era. Mie mi s-a parut foarte spectaculoasa si mare (pentru ionescunic).

- pentru webmaster: Edessa este un oras cred in afara Halkidiki, la vreo 100 km de salonic, si cam 150-200 km (cred) departare de katerini. Parerea mea este ca trebuie desfiintat titlul Must see in Greece si lasat pur si simplu excursii in Grecia, Halkidiki, continent, Peloponez.

Admin [17.01.10 13:03:53] »

stiu ca e acolo am mentionat ca nu e in "regiune", dar cum am spus, e intr-un fel la indemana, cand vii sau pleci inspre/dinspre Halkidiki sau Paralia Katerini.

Ma rog, imi dau seama acum ca atunci cand am spus "pe drum" aveam in minte drumul celor din vest, prin Serbia si Macedonia

biancuta [20.01.10 00:23:14] »

As dori sa adaug la pozele pesterii petralona cateva poze, printre care o schema a stratificarii pamantului de-a lungul timpului. Pamantul halkidikian (am retinut ca e rosu), este primul, urmeaza cel tracian si apoi cel petralonian. Toate aceste lucruri se gasesc in muzeu.

irma [21.01.10 07:44:34] »

Te rog sa-mi dai mai multe detalii legate de Sytonia,in iunie voi ajunge in Toroni,unde vom fi cazati si vreau sa stiu ce pot vizita pe cele trei brate.Voi sta 12 zile si nu-mi place sa stau loco.multumesc.

biancuta [21.01.10 09:20:26] »

Am vazut ca Toroni este la apx. 20 km de Neos Marmaras, prin urmare merita sa mergi pana aici, este un orasel mai mare de pe Sithonia, precum si Porto Carras, la 2 km de Neos Marmaras, care e un port si merita vizitat daca reusesti sa intri . Aici poti vedea iahturi de bogatasi, peisaje superbe. Citeste postarea mea "Sithonia - Peisaje superbe" si vei afla ceva amanunte. De asemenea, merita sa vizitezi Petralona, aici postata, sa faci croaziera la muntele Athos si o excursie la Meteore, vezi hotelul Famissi Eden si postarea mea despre Meteore.

Pentru cumparaturi poti face in LDL langa Nikiti (40 km de Neos Marmaras) si la intrare pe plaja Neos Marmaras.

Iti sugerez turul Sithoniei pentru peisaje.

biancuta [21.01.10 09:30:19] »

Meteorele nu sunt pe Sithonia, pana in Kalambaka sunt vreo 300-400 km, dar merita vizitate.

biancuta [21.01.10 12:55:32] »

Si iti mai recomand cascada din Edessa, vad ca postarea mea de pe acest site nu a fost foarte apreciata, dar cascada e cea mai mare si mai spectaculoasa din Balcani, e un peisaj foarte frumos si eu zic ca merita vizitata. Se afla cam la 170 km de Salonic, pe continent.

irma [21.01.10 20:18:38] »

Multumesc,Bianca!

biancuta [10.03.10 12:13:02] »

Web, as dori sa vin cu cateva completarila acest review.

Cu toate ca a fost descoperita recent, [.....continuarea impresiilor o gasiti in cadrul review-ului]

webmasterXY* [10.03.10 12:21:53] »

Done!

aliantasudului [30.07.10 17:31:55] »

La Pestera Petralona cat mai costa biletul?... Copiii beneficiaza de reducere?..

raduu1972 [12.10.10 09:55:41] »

foarte bine descrisa pestera, ca unul care amfostacolo, super si pozele tale, felicitari

biancuta [13.10.10 11:14:47] »

Multumesc, @radu1972! E o pestera interesanta care merita vizitata! Ma bucur ca ai fost si tu acolo!

biancuta [23.11.10 10:42:57] »

Pentru cei interesati, am gasit un documentar interesant despre Pestera Petralona aici: http://www.youtube.com/watch? v=zCxR2p_klRU

De asemenea, rog daca se poate atasa o melodie greceasca veche. Eu am gasit ceva aici: http://www.trilulilu.ro/gheorghiusandu/91ab4d684bc3cf

webmasterJr [23.11.10 10:46:52] »

A sosit si frumoasa melodie!

biancuta [23.11.10 10:48:27] »

Multumesc, webJr!

sandu.53 [25.11.10 11:28:39] »

@biancuta am fost de atatea ori in zona aceasta si am vazut toate panourile care te indruma spre Petralona dar uite ca nu am ajuns, asa ca revazand acum amintirile altora despre Grecia nu pot sa nu apreciez review-ul tau! felicitari si un superbonus pe deplin meritat chiar daca vine cu un pic de intarziere!

webmaster [11.01.13 15:03:42] »

Mutat în rubrica "Peștera PETRALONA" (nou-creată pe sait)

Deasemenea, articolul (plus completarea ulterioară) a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru această destinaţie.

aliantasudului, biancuta, ionescunic, irma, raduu1972, sandu.53, trandafir 1970, Valentina69
Alte impresii din această RUBRICĂPeștera Petralona: