ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.01.2010
ÎNSCRIS: 03.04.09
AUG-2008
2 AD. + 1 copil, 7 ani COPII

Zidul bizantin din Salonic

Pe harta turistica a Greciei (pliant) se poate observa zidul bizantin, sunt niste ruine ramase de-a lungul orasului.

Pentru cei care se plimba prin Salinic, merita sa ajunga si la acest zid, in interiorul zidurilor este un parculet, bancute, o cosmea cu apa, deci foarte potrivit pentru relaxare. Se ajunge acolo pe jos, dar si cu masina, pe niste stradute inguste si cu panta foarte mare, cu sens unic, specifice tuturor localitatilor grecesti.

De sus este o panorama superba asupra marii si in departare se poate vedea Halkidiki, peninsula.

Se poate vedea ca toate natiile au probleme, astfel ca foarte multe ziduri sunt murdarite cu spray-uri - vopsea si au si ei gunoaiele lor.

------ adaugat ulterior de webm------

Salonicul este un oras infiintat inca din antichitate prin unirea mai multor sate. A fost un oras infloritor si capitala a Imperiului Bizantin. In sec. IV capitala s-a mutat la Constantinopol, salonicul ramanad insa un centru important, al doilea oras din Imperiu. Din cauza pozitiei sale, a fost mereu asediat, in special de catre slavi, dar zidurile puternice ale orasului l-au protejat, astfel ca orasul a rezistat.

Zidurile batrane, din sec. IV i. e. n. au fost construite de fondatorul orasului, Kassandros. In aceeasi stare au rams in epoca romana, acestia neschimband nimic in structura zidurilor. Au fost extinse de primul imparat bizantin, Constantin cel Mare, care a dorit protejarea orasului. Extinderea zidurilor s-a realizat in special in partea dinspre apa, protejand impotriva unui atac dinspre mare.

Iesind la plimbare prin Salonic, nefiind pregatiti in legatura cu obiectivele turistice pe care le-am fi putut vizita, am vazut pe harta turistica existenta zidului bizantin. Acesta se intinde pe mai multe strazi. Noi am ajuns la zid in dreptul unei biserici (cred ca e vorba de Biserica Sf. Apostoli), in partea de vest a orasului medieval.

Am inceput sa urcam niste stradute inguste, pietruite, cu sens unic. Am ajuns in dreptul Institutului patriarchal dupa care intram in interiorul zidurilor. Zidurile au avut mai multe turnuri, dintre care cateva sunt in stare foarte buna si pot fi inca vazute. Mai importante sunt Turnul Andronic al II-lea, Turnul Anna Paleologina, Trigonionul. Dintre monumentele bizantine care mai pot fi vazute in Salonic de o importanta deosebita este Heptapyrgion, cetate care a fost folosita ca si inchisoare si cunoscutul Turnul Alb, care adaposteste un muzeu de istorie.

Ne-am plimbat putin prin parcul amenajat in interiorul zidurilor, care prin aceste amintiri vechi de peste 2300 de ani, trezesc nostalgia maretiei de odinioara a orasului.

Trimis de biancuta in 17.01.10 11:38:10

VIZUALIZĂRI: 2866 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Stradute inguste

[17.01.10 12:27:24]

mutat review-ul si fotografiile atasate la rubrica "Descopera Salonicul", cred ca e mai util aici

biancutaAUTOR REVIEW
[28.11.10 11:37:41]

As dori sa aduc completari acestui review. in acest sens, va rog sa atasati randurile de mai jos:

Salonicul este un oras infiintat inca din antichitate ....... adaugat la review de webm......

biancuta
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Salonicul și împrejurimile: