ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.07.2015
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 23.08.14
JUN-2015

Scurta descriere Lefkada

In luna iunie a anului 2015 am petrecut o saptamana in insula Lefkada si as vrea sa precizez cateva idei principale pentru cei care ar vrea sa mearga acolo si incearca sa isi creioneze in minte un tablou a ce ar putea oferi insula.

- Ca sa te bucuri de insula in toata plinatatea ei, trebuie sa fii genul explorator. Nu recomand decat masina, ori inchiriata ori personala. Exista statii de autobuz dar eu nu am vazut autobuze parcurgand insula si foarte putini oameni asteptau in statii.

- Insula este o locatie de tineret, adica cupluri singure sau gasti de prieteni sau familii mature, nu este o locatie pentru familii cu copii mici si o sa detaliez de ce.

Drumurile sunt lungi (insula este destul de mare), in curbe, nu poti sa stai intr-o singura locatie pentru ca este pacat sa nu te bucuri de cat mai multe peisaje plus ca te vei plictisi intr-un singur loc.

- Cele mai frumoase plaje si peisaje se gasesc pe coasta de vest care este cunoscuta pentru vanturile sale puternice motiv pentru care si valurile sunt pe masura. ATENTIE, deci, as recomanda insula doar inotatorilor foarte experimentati, plajele de regula nu dispun de salvamar (doar pe Kathisma Beach am vazut salvamar).

Plajele cele mai frumoase sunt de asemenea destul de abrupte deci, combinatia de plaja abrupta cu valuri puternice nu este potrivita ca si loc unde sa stai cu un copil mic in apa, sa il inveti sa inoate.

Atat de puternice erau valurile la Porto Katsiki de exemplu, incat nu puteai sa stai cu picioarele in mare, sa te mangaie apa. Unul din cateva valuri venea asa puternic ca am vazut daramati din picioare barbati in toata firea.

- Lefkada este pentru cei care dispun de o conditie fizica la nivel cel putin satisfacator. Cele mai frumoase plaje nu sunt usor accesibile.

La Porto Katsiki se coboara (si evident urca) cam 140-150 de trepte iar cand ajungi jos, plaja se imparte in 2 de o stanca care iese destul de mult in apa. Bucata de plaja care are nisipul mai fin se gaseste bineinteles :) in spatele acelei stanci. In consecinta este ca un hop care trebuie trecut si nu va speriati, se poate trece, numai ca valurile sunt mari iar un adult tot nu va putea sa treaca fara sa se ude sau sa fie un pic zdruncinat de un val mai puternic. Copiii mici vor trebui tinuti in brate ca sa treaca iar pentru un batran mai fragil ar fi destul de dificil.

La Egremni sunt 300 de trepte pe care eu, fiind insarcinata, am preferat sa le evit.

- Plajele nu sunt comerciale.

Singura plaja amenajata cu adevarat este Kathisma unde se gasesc sezlonguri, terase, toalete (nu platesti sezlongul in sine, trebuie sa faci consumatie si asa ai acces si la piscina terasei si la toaleta).

La Kathisma se gasesc 2 terase mari care au si sezlonguri pe plaja si piscina Una dintre ele, Copla, are o piscina destul de adanca, muzica house si data tare, orientata mai mult spre adolescenti. Cealalta, al carei nume nu il mai stiu, are o piscina mai putin adanca si este mai linistita.

La Porto Katsiki nu se gaseste decat o toaleta publica sus, inainte de a cobori treptele, si care este de utilizat doar in cazuri de urgenta majora (este de-a dreptul insalubra). Tot aici, nu se gasesc sezlonguri sau locuri de unde sa cumperi bautura pe plaja. Celor carora nu le place soarele, trebuie sa isi aduca umbrela. De baut poti sa cumperi de la un chiosc daca urci la loc cele 140 - 150 de trepte.

- Pe partea de est se gasesc plaje mai mici si linistite, amenajate cu terase sau nu, unde este ok sa stai cu copii mici dar peisajul pur si simplu nu suporta comparatie cu cel din vest.

- Este de recomandat sa aveti si schimburi mai groase la voi deoarece seara, cu atat mai mult daca bate si vantul, poate fi destul de racoroasa.

Nu va sfiiti sa luati hanorac, pantaloni lungi si adidasi, s-ar putea sa va fie de mare ajutor :).

- Dupa ce am pomenit de lucruri in minus, trebuie mentionat ca plajele din vest dispun de un mare atu : culoarea apei este ireala, un turcoaz perfect amestecat in cateva nuante, mai inchise si mai deschise in prezenta caruia mai ca nu iti vine sa te increzi :).

- Peisajele, atat de la nivelul plajei cat si de la punctele de belvedere, v-ar ajunge pentru cateva sute de poze de profil :)

- Lefkada Town este o locatie foarte frumoasa, destul de mare, cu terase, ceva cluburi, centru comercial si apusuri minunate :)

Pentru cei pasionati de shopping, dispunde de o strada comerciala absolut minunata unde cele mai multe lucruri sunt artizanale.

Nu ratati magazinele de delicatese locale din zona!

Lefkada Town este in apropiere de zonele " de familie" dar destul de departe de plajele cu peisajele mai frumoase.

Noi am locuit in Agios Nikitas care este imediat langa Kathisma Beach si cam pe la jumatatea drumului intre Lefkada Town si Porto Katsiki - simbolul de netagaduit al insulei :).

Agios Nikitas este mai mic, mai cochet, o buna alternativa pentru cei care prefera cazare intr-o statiune mai linistita si cu iz de altadata.

Am locuit la Casa D'Irene despre care voi face un review separat.

Daca se tine cont de cele de mai sus, Lefkada este o destinatie cu peisaje de neuitat si o experienta unica, exotica ce rivalizeaza cu locatii mult mai indepartate la preturi mult mai avantajoase :).

Trimis de lavinia25 in 20.07.15 21:46:41
Validat / Publicat: 20.07.15 23:00:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4057 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lavinia25); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[20.07.15 23:00:19]

Câteva fotografii de pe acolo ar fi mai mult decât bine-venite... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=3173

calatorul
[21.07.15 09:34:30]

Felicitari pentru vacanta reusita si curajul de a face insarcinata drumul pana in Lefkada si excursii pe insule. Ma bucur ca v/a placut si v/ati intors cu bine dupa o experienta intr/adevar pentru turisti experimentati, cum am denumit/o si eu pe AFA. Vacante frumoase in continuare.

codryna
[05.08.15 14:39:13]

Foarte util review-ul. Citind imi dau seama ca am facut o alegere buna si abia astept sa treaca cele 3 saptamani care ma mai despart de Grecia.

Transportul a fost cumva auto? Cateva detalii ref la drum ne-ar fi de mare folos.

andreeapreda01*
[05.08.15 21:50:15]

@codryna - Buna, noi suntem acum in Lefkada in zona Tsukalades in vest. La vila Timoklia este super, aproape de cele mai bune plaje. Nu va speriati cu valurile, depinde de zi. Noi am prins pana acum un pic de valuri si am vazut copii mici in apa si nu au fost probleme, daca este atentie. Dupa parerea mea personala si tinand cont de toate postarile de pe acest site, cele mai bune plaje sunt Porto K., Egremni, Megali Petra si Kathisma. Din punct de vedere al drumului la aceste plaje, accesul este bun la toate cu exceptia scarilor de la Egremni si unele mici dificultati de la Megali Petra, dar se merita din plin, mai ales pt mine care mi-a placut Megali Petra, datorita ca e liniste si frumos. Maine voi merge la plaja Milos si Pefkoulia si voi spune si de aceste plaje.

Referitor la drum, e ok pe Sofia, dar sa nu prindeti coada la KUlata datorita lucrarilor. Noi am facut drumul dintr-o bucata, plecare la 23 si la 14 am fost in Vila Timoklia, 1100 km cu aproape doua ore la podul peste Dunare si vama Kulata. Cu pretul carburantului disel e ok, ca in tara, se achita peste tot cu cardul, cat si la marchet. Am fost la Nidri in coaziera cu Nidri Star 1,2 adulti si doi copii 40 euro, fara masa. A fost ok mai ales ca toate vapoarele aveau acelasi traseu. Am luat la noi ceva de papa si bauturi la rece. Din alte puncte de vedere despre poporul grec, cred ca sunt cam puturosi la general, si asi merita soarta, dar totusi ei nu dispera, nu se vad investitiile din banii primiti de la CE. Asta nu inseamna ca noi suntem nemti si ca noi am fost sau suntem mai seriosi cu mult fata de ei. Nu intram in amanunte acum, dar vacanta in insula se merita din plin, culoarea apei si peisajul fac ca grecii sa atraga turisti chiar daca totusi eu cred ca la fel ca noi nu sunt bine pusi la punct cu turismul. Voi reveni cu alte amanunte la finalul sejurului.

Va doresc vacanta placuta celor care au ales Lekkada si nu numai.

lavinia25AUTOR REVIEW
[06.08.15 00:23:51]

@codryna: Ma bucur, desi despre Lefkada s-a scris mult (multumesc si pt raspunsul celalalt primit), am incercat sa ofer cateva detalii concise cu review-ul... Noi am facut drumul din 2 bucati pt a evita oboseala... Am mers pe varianta cu Veliko Tarnovo (aceasta nu are deloc autostrada in Bg) dar e un pic mai scurta pe google maps, cu vreo 2h... In Grecia mergi oricum pe autostrada cea mai mare parte a drumului (de aproape de vama pana aproape de insula)... La dus: am plecat din Buc la 7.30, am ajuns in Komotini (unde am dormit prima noapte) la 14.00... A doua zi dimineata, am plecat la 7 si la 15 eram pe insula... La intors, am folosit o dupa-amiaza pt a vizita Salonic-ul... Alti prieteni cu alta masina au mers pe drumul cu Sofia, au plecat la 4.30 din Buc si la 8.30 - 9 seara au ajuns... Fara opriri, decat minim necesar la ei si cu mancat in masina... Noi am oprit de fiecare data cand am avut nevoie fara sa ne stresam de timp... Drumul prin Veliko Tarnovo e DN cu limite de viteza : 70 cu 90 pe care noi le-am urmat, avand si timp si nedorind sa ne intersectam cu politia bulgara (care oricum nu a aparut prea des pe traseu)... Asta a fost drumul nostru... O vacanta minunata sa aveti!

andreeapreda01*, calatorul, codryna, lavinia25
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Lefkada: