Surtel Hotel

Avatar robitza21
înscris/ă în 20.07.15
JUL-2015
295 EURO

O tratatie decenta pentru suma mica achitata

Ok... sa incepem cu inceputul : NU MAI FURATI MANCARE DIN RESTAURANT!!

Am ales sa mergem cu masina, am ajuns la timp si am fost intampinati la receptie de un tip care ne-a cazat in 3 minute. Am beneficiat de parcare subterana (desi un agarici de la receptie spunea ca nu ma sunt locuri, parcarea fiind ocupata doar de inca 2 masini).

Am primit apartament cu frigider si AC. Pe pat au facut 2 lebede din prosoape si la baie o inima, ambele pline de petale de flori specifice turcesti (se gasesc pe toate drumurile niste flori roz) / asta probabil din cauza ca am trecut la mentiuni ca suntem in luna de miere...

Am stat la etajul 2 din 4 iar pe hotel se afla sala de mese si piscina. Recunosc ca se auzeau scaunele chiar si de la noi din camera, cred ca pentru cei de la 4 era mai nasol.

Zilnic venea echipa de interventie la lift, o data chiar am auzit pe cineva batand cu pumnii in usa pentru ca ramasese blocat. Problema fiind ca se urca si 6 persoane in lift desi la fiecare etaj scrie in 4 limbi ca sunt permise maxim 4!!! Am preferat sa merge pe scari...

DA, este paza la mancare!!! DAR NU MAI FURATI MANCARE DIN RESTAURANT!! AM VAZUT ZECI DE ROMANI CU MANCARE IN GEANTA, APA PLATA LUATA DE LA DOZATORUL DE ACOLO (COSTA 2 TL O APA LA 1,5L, APROXIMATIV 3 LEI), CAFEA LUATA IN TERMOS, UNT SI DULCEATA IN BUZUNARE!!! Nu vi se pare normal sa aveti un paznic in situatia asta???

Am vazut oameni care faceau sandwich-uri, le inveleau in servetele si fugeau cu ele cand nu erau ospatarii atenti... Rusine mai mare nu am patit din cauza lor, din cauza romanilor!! De unde trebuia sa spun ca sunt???

Nu mai luati 7 bucati de pui, 4 feluri de salate daca nu puteti sa le mancati!! Mai bine mai faceti un drum! Nu mai faceti risipa! Lasam parjol in urma noastra!!

Am platit 295 EURO pentru 2 persoane, transport separtat cu auto personal. Consider ca am fost tratat mai bine decat ma asteptam! Ce primiti in tara la banii astia? Din banii achitati de mine au mai mancat si agentii de turism si hotelului i-au ramas mai putini bani, nu stiu cat...

Nu va mai bateti joc, puneti in balanta raportul pret/calitate/cantitate!!

Hai sa nu ne mai facem de rusine ca natie, popor!

Impresii încărcate de robitza21 in 20.07.2015 17:36:07

Validat / Publicat: 20.07.15 19:16:33

• A fost prima sa vizită/vacanţă în TURCIA

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (robitza21); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  17300 PMA (din 22 voturi) nota2

[20.07.15 19:16:01]

@robitza21: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[20.07.15 19:59:08]

@robitza21 -

Eu i-aș fi filmat, cât mai discret cu putință ca să nu mănânc bătaie, și i-aș fi făcut de rușine pe tot internetul postând filmulețele respective.

[20.07.15 22:38:33]

@nicole33 - esti de belea... asta cu filmuletul, a fost tare... dar si mai tare era daca se materializa :))

Doamne, eu am asistat la altceva si mai "interesant";

o cucoana, ca doamna e prea mult sa zic, abia sosita in hotel, de nu stiu cum a si avut timp sa -si schimbe tinuta, cu destinatia bar, solicita un wiskhy... barmanul, dragutul de el, zice; "extra-pay, madam"... ea raspunde:"auzi draguta, eu am platit all inclusive, mie sa-mi dai"!

Bineinteles ca demonul din mine, m-a facut sa intervin, sa-i spun ca suntem la 3*, asta ca sa-i improspatez memoria... dar am vazut eu apoi... reversul m edaliei... ca toti nervii ei s-au indreptat spre mine...

Asa ca, in septembrie cand am planificat sa plec, bineinteles ca tot la Surtel, ca atatia bani am, daca intalnesc ceva similar... postam filmulete...

Bine ar fi insa sa ramana la stadiul de proiect si sa nu ne mai fie rusine cu/de natia noastra... am inteles-o perfect pe @robitza21!

[20.07.15 22:54:18]

@maria55 -

Nu ar fi de mirare să apară pe AFA cucoana respectivă exprimându-și nemulțumirea că nu a putut bea whisky la all inclusive, însă uitând să menționeze și cât a plătit pe bilet.

Am asistat la multe scene relativ similare, când compatrioții noștri nu înțelegeau că anumite băuturi scumpe de import nu sunt incluse în concept, insistau să le bea, dar fără să plătească. Scenele erau hilare, dialogurile purtându-se cu barmanii într-o engleză foarte aproximativă și, în același timp, cu tovarășii de pahar aflați la mese, nu întotdeauna apropiate de bar într-o română neaoșă presărată cu bip-uri.

Am vrut anul acesta să filmez un alt compatriot care a băut peste măsură și a făcut un mare circ, dar m-a oprit soțul meu. A fost pentru prima dată când am asistat la o astfel de scenă după mulți ani de all inclusive prin vreo trei țări și am fost dezamăgită.

- mihai.neagu
[22.07.15 10:55:09]

Este cat se poate de firesc sa-ti repugne astfel de mentalitati si comportamente. Din pacate, pentru noi si imaginea de ansamblu, incadrarea in tagma celor needucati este cat se poate de normala. Lipsa de educatie a acelor exemplare este un atu in viata lor - "sa moara vecinii de ciuda ca ce masina am io si ce concedii trag afara", ajungand sa nu-i intereseze de cel de alaturi, implicit sa "prospere" material si doar atat.

Fericiti cei saraci cu duhul!

Va doresc vacante placute!

[22.07.15 14:38:35]

@mihai. neagu - si noi iti dorim o vacanta placuta! Am zis "noi", pt ca sunt convinsa ca si @nicole33 simte la fel...

[22.07.15 20:42:37]

@maria55 -

Absolut. :)

Când pleci în Turcia?

[22.07.15 22:03:15]

@nicole33 - 18 septembrie... eu la Surtel... si copiii la Kefaluka/Bodrum sau Granada Luxury... inca nu sunt decisi... poate ne ajuti!!

- danoradea
[30.07.15 20:37:11]

@maria55 când ajungi la Hotel Surtel să-l cauți pe Burak un angajat tânăr al hotelului căsătorit cu o româncă de-a noastră, o să vă ajute mult, și chiar dacă cunoști bine Kusadasi sunt șanse mari să vă dea câteva ponturi, pe noi ne-au ajutat foarte mult, ajutându-ne să descoperim o altă față a orașului mult mai frumoasă, precum și locuri frecventate doar de localnici.

Vacanță plăcută!

[30.07.15 22:18:54]

@danoradea - multumesc f mult! Pe Burak "l-am ratat"... nu-l cunosc, probabil este angajat nou/2015.

Am sa-l cunosc insa, cu siguranta, in septembrie... daca rezista pina atunci... ca la ce ritm de munca au... vai de ei, bietii!

Ponturile sunt binevenite oricand, multumesc inca odata... insa am... 9 ani de Surtel si 10 sejururi acolo!

Da, intr-un an, am facut un "bis"...

Sunt "veche" pe acolo... am scris despre hotel... atunci la inceput... cum parerile sunt insa impartite si n-am chef sa ma huiduie lumea... am renuntat sa mai scriu un review...

Ce sa fac?! AmFostAcolo... am sa mai merg, imi place... pt pretul platit consider ca este bine... am facut rezervare la uriasul pret de 20/e/pers cu AI.

Dar daca si tu ai fost acolo... astept impresiile si niste poze...

- danoradea
[30.07.15 22:39:47]

Noi nu am fost cazați acolo, noi am stat la Hotel Albora vezi impresii, cu Burak ne-am împrietenit întâmplător în Kusadasi la o plimbare de seară prin oraş, ne-a auzit vorbind românește și a intrat în vorbă cu noi, era împreună cu soția.

Oricum în final ne-am împrietenit și am petrecut câteva seri împreună prin oraș. El lucrează de câțiva ani acolo, dar a avut și câteva întreruperi pe perioada studiilor universitare.

Ultima dată dacă îmi aduc minte bine, lucra la bar.

- bigu_2006_rapid
[23.12.17 17:34:42]

@nicole33: eu in 2011 eram cazat la vera santa maria, tot in kusadasi! era acolo un tip cu familia lui din bucuresti, venise cu vreo 3,4 zile inaintea noastra cu o alta agentie care ajungea acolo... martea! de cate ori ma intalneam cu el, in hotel, la plaja, prin grand bazaar sau statiune imi spunea acelasi lucru: ca de abia asteapta sa plece acasa ca... moare de foame la vera! intr-o seara, eram in bazaar si intalnindu-ma iar cu el (era cu familia lui) imi zice iarasi ca... moare de foame! eu, enervat un pic de spusele lui ii spun, asa la caterinca: frate daca mori de foame mananca si tu pepene cu branza si paine ca sa te saturi! de atunci, cat a mai stat acolo, inca o zi parca, nu am mai vorbit! dar asta cu mancarea era moft pt el, ca mancare era, scuze, cacalau sa-ti pui si in cap, cred ca se referea la carnea de porc, se vedea dupa burdihanul lui ca e mare amator de gratare, in schimb radea tot la bar, mare drojdier se vedea de la o posta ca e, facuse scurta la picioare si la maini de cata bautura cara de la pool-bar si de la celalalt bar, lobby-bar!

- bigu_2006_rapid
[23.12.17 17:59:00]

@bigu_2006_rapid: P. S. : or sa-mi lipseasca mult conversatiile cu maria55! R. I. P. maria!!!

Publicitate    [25.08.19 02:06:38]