ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.07.2015
DIN: Petroşani [HD]
ÎNSCRIS: 19.04.15
JUL-2015

Peisaje mirifice

Se spune pe buna dreptate ca in Paleokastrita se gasesc cele mai frumoase peisaje din Insula Corfu (vezi impresii de cazare). Amestecul marii in nuante de turcoaz, cu stancile gri, cu verdele muntilor si cu rosul sau movul copacilor cu flori este o combinatie senzationala pentru simtul vizual. Aici totul este terasat, drumurile serpuiesc si coboara spre mare sau urca spre munte, trotuare nu prea sunt, pentru ca drumurile sunt foarte inguste.

In paleokastrita gasiti mici magazine cu suveniri, restaurante, terase si cateva supermarketuri (care insa sunt tot mici, dar gasesti de toate in ele, la preturi rezonabile) in centru exista si un port mic, te poti plimba cu barca cu motor sau cu yellow submarine. Pe varful muntelui se urca la o manastire ce poarta numele statiunii.

De asemenea cu autocarul, masina mica sau scuterul se pot vizita satele cocotate parca deasupra statiunii. Din satul Lakones, terasa Bella Vista aveti o panorama superba a intregii zone. Din statiune se pot face excursii in capitala insulei corfu - orasul corfu iar de aici mai departe plimbari cu vaporul spre insulele paxi si antipaxi sau alte destinatii.

Daca mergeti prin agentii turistice va veni ghidul la hotelul unde sunteti cazati si va va prezenta oferta de excursii. O excursie de o zi, aproximativ 11 ore (de la 8 dimineata la 7,7, 30 seara) costa 38 de euro de persoana, sau 33 de euro daca luati minim 3 excursii.

Ca sfat dat din proprie experienta cand mergeti cu vaporul mai multe ore acoperitiva neaparat capul cu ceva daca nu vreti sa aveti seara pielea acestuia rosie si dati si reaplicati crema de protectie pe corp implicit pe laba piciorul, pentru ca din cauza brizei marii veti avea impresia gresita ca soarele nu arde asa tare, insa sa stiti ca parjoleste rau.

Excursiile merita sunt foarte frumoase, insa sunt putin obositoare asa ca nu le recomand celor cu copii mici, am vazut destui plangand si pe parinti agitati pe langa ei. Cred ca pozele vor vorbi mai bine decat mine. Vacanta placuta!

Trimis de mogly in 20.07.15 02:55:20
Validat / Publicat: 20.07.15 10:08:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3481 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mogly); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 vedere de pe terasa Bella Vista

calatorul
[15.04.16 14:57:14]

Multumim pentru relatare si impresiile impartasite, ca si pentru pozele minunate, cam mici unele dintre ele, dar la fel de frumoase. Si mie mi s/a parut Paleokastrita cel mai spectaculos peisaj din Corfu, desi am vazut multe plaje de/a lungul coastei, si pe est si prin vest. Kerkira a fost prima insula vizitata de noi si cand am scris despre ele pe AFA trecusera cativa ani de la calatorie, dar unele amintiri au ramas la fel de frumoase, ca si imaginile pastrate. Alegeri inspirate si vacante frumoase.

moglyAUTOR REVIEW
[15.04.16 19:43:56]

@calatorul - Corfu a fost prima si singura insula pe care am vizitat-o si printre primele review-uri scrise, recunosc nu prea reusite, dar sper ca in timp am mai evoluat. Asa cu ati vazut ma gandeam sa aleg Creta, urmatoarea insula, dar pentru ca fiica mea nu a fost incantata inca de nici un hotel de acolo, nu ne-am hotarat si am pus pe lista si Santorini sau Mykonos, ne mai gandim.

Fotografiile nu sunt prea reusite, dar sa stiti ca sunt primele facute de mine, asa ca noroc cu peisajul care m-a mai salvat pe ici pe colo. Multumesc mult pentru vizita si pentru incurajari.

calatorul, mogly
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Paleokastritsa: