ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.01.2010
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 08.09.09
DEC-2008

Iarna la mare, pur si simplu un vis

Am plecat spre mare intr-o dimineata rece de decembrie, pe la ora 5. Era atat de frig afara si o ploaie atat de rece ca nu te indemna deloc sa pleci la drum.

Am ajuns in Constanta pe la ora 10. Cerul era atat de cenusiu, ploaia parca ne urmarise, dar cu toate astea am gasit marea mai frumoasa decat ne asteptam. Odata ajunsi pe faleza, am facut prima oprire la acvariu. Foarte multe nu sunt de vazut, dar am zis ca fiind liber sa il vizitam.

In ciuda faptului ca ploua am fost suprinsi sa vedem cati oameni se plimbau pe faleza, parca savurand mirosul si valurile marii. Am facut cateva poze in Constanta si am pornit spre statiuni.

Am facut o alta oprire in Costinesti, statiunea unde ne petrecem fiecare concediu la mare de cativa ani.

De aici am mers in Olimp, Neptun si Jupiter.

Dupa aceasta calatorie la mare iarna, recomandam cu drag tuturor doritorilor sa mearga, sa nu se lase intimidati de ideea ca este foarte frig, noi chiar am avut parte si de soare.

Trimis de alinush_geo in 16.01.10 16:41:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CONSTANȚA.

VIZUALIZĂRI: 3012 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alinush_geo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P14 loc suficient pt plaja...complex de hoteluri din Olimp

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [16.01.10 18:02:42] »

trebuia sa fi mers acum vreo 4-5 ani in urma, cand a inghetat marea si se dadeau unii chiar si cu masina pe acolo!

si eu am fost la mare iarna (si la Constanta, dar si la Jurmala, langa Riga) si pot spune cu mana pe inima ca are, intr-adevar, un farmec aparte!

pepsi70ro [16.01.10 23:34:11] »

Iiti recomand sa citesti si alte impresii referitoare la mare, mult mai "calduroase" in comparatie cu timpul rece de afara. Iarna este minunata la mare, mai ales daca o iubesti, daca simti trecand prin tine toata furia ei. Mai ales iarna!

Eu fiind un om al marii ma asteptam sa citesc impresii mai "dezvoltate" pentru acest loc care ti se pare de vis, cred ca iti face placere sa te plimbi pe malul marii, cred ca iti place sa visezi, sa devii nostalgic la malul marii, si sunt intr-u totul de acord ca nu se gasesc cuvinte pentru frumusetea si salbaticia marii, mai ales iarna! Numai de bine!

alinush_geo [17.01.10 15:54:14] »

Dragos, daca as fi putut as fi mers la momentul respectiv, dar eram un pic cam mica sa fac acea plimbare. Chiar daca nu a fost zapada am savurat din plin momentul.

Pepsi nu am scris foarte mult la impresii, am lasat pozele sa vorbeasca.

cosminp [17.01.10 20:40:03] »

intamplarea facut sa ajung la mare chiar in anul in care a inghetat marea.

am avut o delegatie via calarasi, unde am trecut cu bacul, iar marinarilor le era teama de sloiurile care veneau pe dunare. si erau destule si mari.

seara am ramas in constanta. de la masina pana la intrarea in hotel, circa 50 m, am crezut ca nu mai ajung dn cauza gerului si vantului extrem de puternic.

a doua zi am fost sa vad marea inghetata bocna. am facut si cateva poze cu telefonul mobil, daca le gasesc le postez.

imaginea marii inghetata a fost fantastica.

pepsi70ro [17.01.10 20:52:25] »

Eu am postat cateva fotografii cu marea inghetata, daca te intereseaza, le poti vedea. Dar este foarte periculoasa, foarte multi, in special tineri s-au stins sub gheata sparta. Deci este bine sa nu calcati pe ea ca nu este asa groasa precum pare.

alinush_geo [17.01.10 20:55:07] »

Din pacate de atunci nu imi aduc aminte sa mai fi fost marea inghetata.

cosminp [18.01.10 08:50:30] »

nici pana atunci nu mai fusese inghetata de cativa zeci de ani.

pepsi70ro [19.01.10 14:03:07] »

Te contrazic aici, a mai fost inghetata, chiar si mai mult decat atunci, dar pentru scurte perioade si cam o data la 2-3 ani.

lizuk [19.01.10 14:14:02] »

In ultimii 8 ani am mers in fiecare an macar o data iarna la mare. E extraordinara transformarea... nimic din ce stim ca e litoralul in sezon! Mamaia e la fel de goala si de trista ca si Vama Veche, cam totul e inchis, e o aventura sa gasesti un restaurant unde sa mananci. Mangalia e unul dintre putinele locuri care traieste si "pe frig", si atunci de cele mai multe ori aici ne stabilim "baza". Cred ca oricine care iubeste marea trebuie sa ajunga sa o vada si in aceasta perioada a anului

alinush_geo [19.01.10 14:26:19] »

E adevarat ca exista o diferenta uriasa intre litoralul de vara si cel de iarna. Iarna este absolut senzational, pare parasit, dar in acelasi timp are o unicitate aparte. Mi-as dori sa ajung si eu in fiecare iarna, dar momentan mergem in fiecare vara.

pepsi70ro [22.01.10 12:07:37] »

Am facut cateva poze in dimineata asta pe faleza Cazinoului din Constanta. Le voi pune aici, as vrea sa le vada toti iubitorii de mare, pentru ca sunt splendide.

alinush_geo [22.01.10 12:08:34] »

super...ce bine ca pui poze de anul asta de la mare pentru ca vreau si eu la mare(

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [22.01.10 12:26:29] »

zilele astea poate aveti noroc si se repeta fenomenul cu inghetul!

(daca la asta-i poti spune "noroc"...)

alinush_geo [22.01.10 12:27:54] »

da, ar fi super frumos, dar pacat ca avem destul de mers pana la mare si la ce zapada mai e pe ele un pic mai complicat. imi ramane sa ma delectez din poze

pepsi70ro [22.01.10 13:49:29] »

Promit sa fac poze faine daca ingheata marea, dimineata erau -9 grade, dar in portul Tomis temperatura depasea-12. Daca o tine asa doua zile, ingheata sigur. Revin cu poze.

RobertCodescu [16.09.11 18:02:36] »

De abia acum începi să mă sperii: tu din PLoieşti, eu din PLoieşti; tu la mare în decembrie 2008, eu la mare în decembrie 2008, tu la Cozia, eu la Cozia; tu la Lacul Sfânta Ana, eu la Lacul Sfânta Ana; tu la Curtea Domnească, eu la Curtea Domnească; tu la ZOO Bucov, eu la ZOO Bucov; NU crezi că ar fi timpul să scrii şi despre locurile unde NU am fost eu

SCUZE nu m-am putut abţine, coincidenţa era prea mare să NU o semnalez prin acest ecou!!!

carmen_22_09 [10.11.12 14:06:42] »

As fi preferat sa detaliezi mai mult. Dar review-ul tau mi-a amintit ca si eu am fost o data iarna. Brrrrrrrrrrr. Este un om al locului care zicea ca iarna nu-i ca vara.

alinush_geo, carmen_22_09, cosminp, Dragoș_MD, lizuk, pepsi70ro
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Constanța: