ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.07.2015
DIN: Ploieşti
ÎNSCRIS: 08.06.15
JUL-2015

O insula superba

Tocmai ne-am intors din aceasta minunata insula, o recomand celor care nu doresc sa mearga la plaja, masa, hotel si doar atat... rutina de la mare. Aici mersul la plaja poate fi mult mai interesant, sunt 69 de plaje de vizitat.

Aveti nevoie de o masina, se gasesc de inchiriat fara probleme, si chef de duca. Exista o singura sosea asfaltata pe unde circula si un autobuz si pe langa care se gasesc si cateva plaje. Unele sunt dragute insa sunt f aglomerate deoarece se ajunge usor la ele.

Plajele cu peisaje absolut minunate sunt cele la care poti ajunge cu aceasta mica masinuta de teren (e musai sa fie 4x4); acolo este lume putina, o singura taverna, multa liniste si peisaje de vis. Si cei mici au fost impresionati de priveliste si le-a placut ca au avut multa libertate de miscare.

Daca ajungeti pe aceasta insula este musai sa vedeti decolarile si aterizarile avioanelor. Este printre putinele locuri din lume unde avionul pleaca si vine chiar sub nasul tau; o sa pun si niste poze, merita vazut. Atentie daca sunteti cu cei mici, la decolare este un suflu f puternic, ne-a luat palariile dar si pe domnisoara noastra in varsta de 7 ani :). Am reusit sa o prindem insa palariile s-au dus in mlastina.

Recomand sa mancati la Platano (tot cu masina se ajunge); se mananca f bine iar de acolo se vede insula intr-un fel de nu iti mai vine sa pleci.

Plaja Kastro ne-a placut f mult, este si o manastire in zona dar ai nevoie macar de sandale ca sa ajungi, in slapi e mai greu. De pe plaja Agia Eleni se vede un asfintit superb, soarele se ascunde dupa munte si totul se reglecta in mare, este ff frumos.

Noi am fost cu avionul, intr-o ora esti acolo, cu masina faci vreo 14 ore. Pe insula gasiti sa cumparati tot ce va trebuie iar preturile nu sunt sarite maxim ca la noi la mare; in zona centrala sunt ceva mai mari.

Portul vechi este frumos si merita vazut. In portul nou mai este un restaurant Maria, este al unei romance. Se mananca bine si aveti o reducere de 15% pentru ca sunteti romani.

Cam atat deocamdata, distractie maxima! Noi vom reveni aici, mai avem 50 de plaje de vizitat :).

Trimis de geaninav in 19.07.15 14:33:27
Validat / Publicat: 19.07.15 18:44:26
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4017 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (geaninav); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Rodel
[19.07.15 19:03:10]

O plajă foarte frumoasă este și Koukounaries. Este o plajă cu nisip fin, mărginită pe de o parte de pini, iar de cealaltă parte, normal, de mare. Fiind într-un golf, apa este mult mai caldă, liniștită, limpede, cu o intrare lină pe o distanță mare față de țărm.

coryna22
[19.07.15 21:49:17]

Bună, plec și eu în august și as vrea sa știu preturile pentru închiriat masina sau atv.

geaninavAUTOR REVIEW
[19.07.15 23:49:31]

@coryna22: la atv nu stiu preturile. La masina este aprox 30 euro/zi dar poti negocia. Este bine sa rezervi din tara, te vor astepta in aeroport cu masina. Tot acolo o vei lasa cu cheia sub scaun, nu vin sa o verifice. Mustang este ok, le dai email si rezolvi din vreme. Au si decapotabile dar este mult praf si noi am preferat normala.

Distractie placuta!

geaninavAUTOR REVIEW
[19.07.15 23:51:54]

@Rodel: este frumoasa dar f aglomerata si galagioasa. Depinde si ce cauti, noi am cautat liniste ca de aglomeratie avem parte tot anul

rocne
[07.06.16 21:44:39]

Buna,

Plecam la sfarsitul lui Iunie si vrem sa inchiriem o masina. Cum spuneai, ar trebui sa inchiriem un 4x4 ca sa profitam de toate peisajele. "Mustang" este o agentie de rent-a-car?

Multumesc!

coryna22, geaninav, rocne, Rodel