ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.07.2015
JUL-2015
single

Vila Zaharo din Troulos

Vila Zaharo

E cea mai frumoasa vila din Grecia in care am locuit! E-adevarat ca n-am stat pana acum decat in cinci vile. De obicei nu acord importanta cazarii, vad uneori interiorul camerei doar noaptea. In rest, sunt tot pe drum. Dar din aceasta vila din insula Skiathos, imi era greu sa plec si ma bucuram cand o revedeam.

Vila are tot ce-ti doreste inima. Un pat mare si curat, o terasa superba de pe care poti admira doua peisaje minunate: marea si plaja in fata ta si o padure de pini si cateva aranjamente florale, spre dreapta. Ai asadar, marea si plaja “la picioare” sau mai bine zis, din curtea plina cu maslini a vilei, se desprinde o alee cu dale de beton ce te conduce spre plaja Troulos.

La parterul vilei se afla un “snack-bar”, unde poti servi micul dejun, pranzul si cina.

De fapt, vila Zaharo e compusa din mai multe corpuri legate intre ele prin scari, terase, esplanade sau rampe inclinate pentru carucioarele celor cu handicap. Toate terasele vilei sunt indreptate spre mare.

Vila are doua intrari, una pietonala, alta pentru pietoni si masini.

Parcarea masinilor se face printre maslinii din curte, e loc destul. Curtea e mare. Pe undeva printre ei, se gaseste o casuta a personalului de serviciu. Doua fete, una din Africa, cealalta din Europa, se ocupa de menaj. Tot a doua zi, tanarul cuplu “Black and White”, iti bate in use ca sa-ti ofere prosoape curate, cearceafuri sau hartie higienica.

Vila este situata pe soseaua “Skiathos city - Koukounaries”, langa statia nr. 20, (Troulos B), exact langa plaja Troulos.

Troulos e o localitate lunga, e singura care are doua statii de autobuz, A si B.

Complexul Zaharo e linistit. Intreaga zi n-auzi pe-acolo, decat clipocitul valurilor marii si corul greierilor, mai ales dimineata si seara. La pranz, e liniste, au si ei siesta, ca orice grec.

Skiathos e insula plajelor cu nisip fin, (are vreo 60) si a greierilor. Plajele le mai poti numara, dar greierii, ba! Aproape toate plajele sunt nisipoase. Am vrut si eu sa-mi iau ca suvenir o piatra de pe o plaje. N-am reusit. De pe plaja Lalaria, care e predominent pietroasa, n-ai voie, e "rezervatie a naturii".

Vila Zaharo are cam tot ceea ce e necesar : TV cu 30 de canale (din care 3 sunt englezesti, ai si “BBC News”, “MTV Greece”, unul e german “Deutsche Welle”, subtitrat in engleza si “TV5”, francez, restul sunt grecesti), apa calda exista in permanenta, ai frigider, chicineta, aer conditionat. Singurul lucru care lipseste, sunt tantarii. Ba sa nu mint. A aparut unul care mi-a tinut de urat vreo doua zile, pana am reusit sa-l lipesc cu un slap de perete.

La intrarea in vila, te intampina o terasa pentru “sea view” si o tufa mare de “Bougainvillia” de culoare mov. Mai jos, coborand scarile, mai e inc-o terasa si inc-o tufa. In curte e si o masuta cu scaune si o fantana. De pe fiecare terasa a camerelor, vezi marea. Si-o mica insulita ca o carapace de broasca testoasa.

In perioada 11-18 iulie 2015, marea Egee, n-a fost “mare”, a fost mai degraba, un mare “lac”. Au lipsit valurile mari. Apa era calda. Intrarea in apa, era lina. Toata lumea era la plaja si la balaceala.

Pe plaja Troulos, aflata la “doi pasi” de vila Zaharo, o umbreluta cu doua sezlonguri costa 8 euro. Plaja se afla intr-un mic golf linistit si e impartita in doua, pe la mijloc gasesti o baraca si un spatiu pentru inchirieri de material nautic. Dar exista si o plaje gratuita “pentru cearceafuri”.

Anul acesta erau multi romani in vila Zaharo. Din Bucuresti, Cluj, Timisoara si alte locuri. Vila Zaharo, e-o vila de lux. In timpul sejurului, tot timpul aveam o senzatie ciudata, ca e prea mult confort in aceasta vila, raportat la pretul platit. Aveam senzatia ca nu noi suntem cei ce-ar fi trebuit s-o populeze, acum, in iulie, ci nemtii, englezii sau alte popoare nordice si ca vila a fost refuzata de acestia, iar, in lipsa de altceva mai bun, ne-a fost oferita noua. Dar era doar o senzatie.

Cum am gasit biletul?

La noroc. “Last minute”-urile iti fug de sub nas la interval de o ora sau doua. In Skiathos, in vila Zaharo, langa mine, era un cuplu din Bucuresti cu care am mai sporovait. Ei au luat doua bilete cu 600 de euro per total (300 euro fiecare) dar cand si-au chemat si prietenii sa vina cu ei, se epuizasera deja toate biletele la camerele duble. Anul acesta, dupa ce-am facut un sejur de debut, in iunie, cand Marea Neagra era rece ca gheata, la bulgari, la Nisipurile (cam golase) de Aur, jinduiam dupa apa calda. Am avut-o din plin, peste tot in Skiathos si Skopelos.

Pe la inceputul lui iulie, “vanam” bilete de “ultim minut”. Intr-o zi, brusc, la vreo 3 agentii turistice din oras, apar afisate niste preturi ametitor de mici pentru Grecia (concomitent cu “criza elena”). Oferta era valabila doar vreo 7 zile. Preturi intre 59 de euro si 79 de euro/saptamana/persoana, cu plecare din Bucuresti (autocar)., pentru mai multe destinatii (transport, plus cazare la vila, fara masa). La avion, preturile erau mai mari dar oricum, erau cam 50% din cat era normalul. M-am dus iute cu banii la o agentie “prietena” unde dom’soara Mihaela, (sa traiesti dom’soara, am sa te pomenesc de-acum incolo mereu de Sf. Mihaela si Gavril), m-a intrebat cam ce doresc... ”Skiathos”, i-am raspuns, nu in “city”, ca n-are plaje si e forfota mare pe-acolo ci mai spre capatul liniei, spre Koukounaries. Dansa, fusese in Skiathos. Au inceput telefoanele pentru rezervare. A gasit 2 camere de tip “single”, in “Koukou”, la 425 euro/persoana (transport cu avionul din Cluj, cazare vila, fara masa), si 2 camere in Troulos, vila Zaharo, la 470 euro/persoana. Am ales varianta a doua.

Cum se ajunge la vila Zaharo?

Din Tg.Mures am luat autobuzul pana la Cluj si am facut vreo trei ore. Daca iti lasi masina o saptamana in parcarea aeroportului Someseni din Cluj, platesti o avere.

Pana in Skiathos, am ajuns intr-o ora si 20 de minute. Cursa charter. Am primit si mancare si bautura la bord.

La destinatie, ne astepta reprezentanta firmei, care ne-a repartizat in 3 autocare, dupa ce, in prealabil, cativa tineri greci, ne-au incarcat bagajele intr-o camioneta si ni le-au dus spre locurile de cazare. Intre “Skiathos-city “ (aeroport sau port) si statia finala (Koukounaries), n-ai cum sa faci mai mult de 25-30 de minute, caci nu sunt decat vreo 10 km. Pana la vila Zaharo, faci 20 minute. E singura sosea ce strabate intreaga insula si in jurul careia e cea mai mare agitatie din Skiathos. Autobuzul local porneste la fiecare jumatate de ora. La statia nr 2, e si un “Carrefour”, dar, mai exista cel putin inca 10 “mini-marketuri” cu preturi mici, de la un capat la celalalt al traseului.

Acest drum, care de fapt este artera principala a insulei, un drum destul de ingust, cu multe serpentine, suisuri si coborasuri, urma sa-l parcurg, a doua zi, de la vila Zaharo si pana-n port, pe jos, in trei ore. Pe-acest traseu plin de viata, de masini, scutere, alergatori de ”jogging”, ATV-uri, masini decapotabile, biciclisti sau pietoni, se afla cele cateva golfuri ce adapostesc cele mai vestite si frumoase plaje, vile, hoteluri sau “resort”-uri ale insulei. Dar aceasta va fi o alta poveste.

Concluzie

Vila Zaharo e-o vila frumoasa, ascunsa intre parfumul florei mediteraneene si o mare de pini, una de triluri de greieri si alta adevarata, albastra, ce se schimba pe nesimtite, cu cea nesfarsita, a cerului. Vila se afla chiar langa soseaua principala a insulei, la statia nr. 20, (Troulos B), foarte aproape de vila Korali si de un mini-market si un bar (Frog Bar).

Vila are o pozitie privilegiata, dominanta, cocotata pe o colina verde, de unde vezi trecand, de pe terasa camerei tale, mai toate “double-dekker”-urile de croaziera ce fac ocolul insulei.

Trimis de dorgo in 19.07.15 07:41:50
Validat / Publicat: 19.07.15 10:13:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Thassos, Lefkada, Zakynthos

VIZUALIZĂRI: 6049 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P25 Iesirea din vila spre soseaua principala

[19.07.15 08:38:20]

@Web, daca e posibil clipul... https://www.youtube.com/watch?v=8xgBkkoJUDw

[19.07.15 08:45:18]

@Web, daca nu, poate merge si clipul acesta, https://www.youtube.com/watch?v=EjajOpu7Ucg, mersi!

[19.07.15 10:12:51]

[19.07.15 10:28:02]

[19.07.15 12:21:35]

@webmaster - Da! E OK, mersi!

tony67ro
[21.07.15 15:15:58]

@dorgo - Doream sa fac si eu comentarii dar mi-a luat-o "vecinul" de vila inainte... Subscriu la tot ce a scris aici si recomand vila cu toata caldura!

[21.07.15 15:26:34]

@tony67ro - Dac-ai fost cazat acolo — ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

monin
[25.01.16 17:14:15]

@dorgo -

Buna ziua, va rog sa-mi spuneti daca exista vreo firma de inchiriat masini in Troulos?

Aveti idee daca toate camerele au vedere la mare?

tony67ro
[25.01.16 17:39:57]

@monin - Toate camerele au vedere la mare. Inainte sa plec stiu ca am cautat pe net o firma de inchiriere masini in Troulos dar nu am gasit. Mai incercati ca totusi poate exista ceva.

[25.01.16 18:24:50]

@monin - Punctul forte al insulei nu e nici spatiul, nici parcarile, nici soselele ci plajele si salbaticia locurilor. Artera principala a insulei e un drum asfaltat dar destul de ingust, cu multe serpentine, suisuri si coborasuri. De-a lungul lui se insira hotelurile si vilele, cateva benzinarii, terase, PUB-uri si minimarketuri. Nu mai prea e loc de "rent-a-car". Si totusi, traseul e plin de viata, de masini, scutere, alergatori de ”jogging”, ATV-uri, masini decapotabile, biciclisti.

In Skiathos-city, exista cateva firme iar in afata orasului si de-a lungul soselei principale, la fel... Palace Hotel car rental (distanced approximately 1.8 km) - Skiathos car rental (distanced approximately 2.9 km) - Port car rental (distanced approximately 3.8 km) - Paralia car rental (distanced approximately 3.8 km) - Airport car rental (distanced approximately 3.8 km).

Eu am folosit autobuzul local, merge f bine, picioarele mele si vaporasul pentru turul insulei. Cea mai buna ar fi o bicicleta plianta in portbagaj.

florealuisa
[10.10.16 18:07:09]

Ai fost cazat într-o cameră dublă, studio apartament sau apartament?

[11.10.16 14:23:15]

@florealuisa: Studio cu pat matrimonial dar m-am dus single (am platit o taxa de single in plus la agentie), vezi foto cu interiorul. Pret-425 euro/persoana transport cu avionul (cursa charter) din Cluj, cazare la vila, fara masa.

florealuisa
[11.10.16 14:26:01]

@dorgo: Mulțumesc! Ai avut studio la etaj sau la parter?

[11.10.16 19:58:23]

@florealuisa: la etajul I... vila e mare, are mai multe corpuri, pe mai multe nivele, are parter si 2 etaje, in P07, vezi acel dreptungi alb, cu 2 terase despartite de un perete, acolo, (sau intr-unul similar) cred ca era terasa mea. E bun si parterul si etajele, toate au terasele indreptate spre mare.

bullet123, dorgo, florealuisa, monin, tony67ro
Alte impresii din această RUBRICĂVila Zaharo & Lilian Apartments [Troulos]: