ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.07.2015
ÎNSCRIS: 08.07.09
JUL-2015

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Ischia, o insula paradisiaca?!

Apele termale din Ischia au in spate istorie si legenda. Pana si imparatul Traian mergea pe aceasta insula vulcanica pentru a fi in forma pentru o noua batalie.

Apele termale din Ischia sunt alcaline si bogate in sulf, iod, clor, fier, potasiu si oligoelemente.

Datorita existentei acestor izvoare de ape termale si minerale Ischia este supranumita „insula sanatatii”.

Pe insula sunt parcuri pline de flori si arbusti inmiresmati. Aceste parcuri au zeci de piscine cu apa termala, hidromasaj si jacuzzi. Italienii incearca sa pastreze doar pentru ei acest colt de rai. Daca ii intrebi pe italieni care este cea mai frumoasa insula, vei fi surprins sa afli ca nu vestita Capri le-a sucit mintile, ci Ischia.

Insula e recomandata in primul rand pentru relaxare! Ei, bine noi n-am simtit acest lucru (vezi impresii), am venit obositi, iritati si un pic suparati din cauza harmalaii si vanzolelii intalnite la tot pasul, al transportului cu autobuze vechi si rare, a drumurilor inguste si periculoase, a felului de a fi a italienilor, galagiosi si nu in ultimul rand a faptului ca ne-am simtit pacaliti, din prima zi pana-n ultima. N-am primit macar un bon de casa de la restaurantele unde am luat pranzul si cu un coperto (bacsis obligatoriu) maricel, de la inghetate, ape... am primit de la market, de la gradini si de la muzee, de la autobuze.

Am venit in Ischia exact la zece zile de la sosirea din Mallorca. Am sa va povestesc in mai multe review-uri despre tot ce-am vazut in Ischia si dupa aceea de Mallorca iar dumneavoastra sa-mi spuneti daca nedreptatesc Ischia. Consider ca s-a exagerat cam mult in privinta acestui colt de pamant din Marea Tireniana si bugetul necesar pentru a ajunge in Ischia este unul cu mult, mult peste medie, mai ales in sezon.

In prima dimineata, dupa micul dejun, patronul hotelului ne-a luat in microbuzul lui pe cei care am vrut sa mergem la plaja Maronti. Sambata si duminica nu facea acest lucru.

Plaja Maronti inseamna plaja linistita si este catalogata drept una dintre cele mai frumoase din Italia si a a fost acum cateva sute de ani locul preferat de pirati pentru a-si ascunde prada in niste puturi sapate pe mal. Are o lungime de trei kilometri, pe plaja Maronti sunt pesteri misterioase, in care se afla izvorul celei mai puternice din apele termale ale insulei : sursa de Cava Scura, folosite inca de pe vremea romanilor. Tot aici intalnim izvoarele fierbinti numite fumarole, temperatura aburului ajunge si la 100 de grade. In apropierea plajei Maronti se afla Sant Angelo cu micuta plaja Sant Angelo de-a lungul promotoriului Casa Piratilor (Sant Angelo) Este legata de tarm printr-o fasie de pamant de 110 m, insulita pe care altadata a fost o manastire si un turn de observatie. Acum este un mic Capri in care masinile sunt interzise.

Noua nu ne-a placut aceasta plaja! Am gasit un nisip mare, o intrare abrupta in mare si apa de o culoare verzuie si murdara. La plecare de pe plaja am vrut sa facem dus, ni s-a aratat un aparat asemanator telefonului public, bagai 50 euro centi si te spalai... atentie te bagi imediat sub dus, curge apa cateva secunde si... mai bagi 50 de euro centi si tot asa... nu inteleg laudaroseniile care descriu aceasta plaja...

Apeductul (Pilastri) a fost construit de cardinalul Rocca in secolul xvii-lea si nu de romani cum multa lume spune.

Gradina publica Pineta Mirtina - un parc cu un microclimat mediteranean, unde domina pini maiestuosi, seculari si tufe de salvie si mirt care marginesc aleile. Denumirea parcului vine de la o sursa de apa potabila care este in interiorul lui, sursa Mirtina, care se imbuteliaza si se vinde, fiind utilizata pentru a trata boli ale sistemului digestiv. Datorita naturii vulcanice a locului, prin crapaturi din sol se raspandesc in aer vapori de apa de la izvoarele termale subterane care se impletesc cu bogatia de mirosuri de la plantele aromatice, astfel ca in interiorul parcului s-au amenajat spatii pentru aromaterapie.

Castelul Aragonez se afla in Ischia Ponte, situat pe o insula mica unde se poate ajunge prin traversarea unui pod de piatra. Are o inaltime de 113 metri si a fost construit in anul 1441 de Alfonso D"Aragona pe ruinele unei fortarete. Pe aceasta insulita se afla un adevarat complex de biserici, manastiri si inchisori. De aici ai cateva puncte de belvedere superbe asupra portului dar si asupra golfului Napoli. Despre castel se stiu povesti cu stafii sau istorii incredibile cu maicute puse la mumificat. Se urca cu liftul si apoi pe jos, este destul de obositor si daca mai e si cald... Intrarea a costat 10 euro.

va urma

Imi place melodia dar nu-mi schimba impresia, va rog https://www.youtube.com/watch?v=2LMMSWJZIvw multumesc!

Trimis de balasa violeta in 19.07.15 00:47:57
    Validat / Publicat: 19.07.15 02:47:04
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 6800 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (balasa violeta); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P21 Ischia Ponte pe strazi!

webmaster21 [19.07.15 01:17:13] »

johnnyredlabel † [19.07.15 05:33:58] »

@balasa violeta - Vio, am crezut că după episodul napoletan ai intrat cu adevărat în vacanță și te-ai setat pe distracție... Și ce văd? Că nu ți-a plăcut nici Ischia?

Vrei să-ți spun de ce? Păi uită-te și tu la celelalte review-uri de pe AFA și vezi în ce perioade au fost ceilalți colegi de breaslă! Mai, iunie, septembrie, octombrie... luni mult mai prietenoase din punct de vedere al confortului termic... Eu sunt convins că mai mult de 50% din aura negativă a acestui sejur mai puțin reușit este din cauza (nu datorită ) căldurii care -probabil- era aproape de limitele suportabilității...

Iar căldura excesivă (o spun din experiența proprie) duce la o stare de iritabilitate maximă.

Zici

Am sa va povestesc in mai multe review-uri despre tot ce-am vazut in Ischia

Înainte de a scrie următoarele review-uri, încearcă să dai deoparte această iritabilitate creată de căldură... sigur ele vor suna alfel decât ca o lamentare de genul... *AmFostAcolo dar nu știu de ce * .

Privește partea bună a lucrurilor, ați fost totuși într-un loc-se pare -foarte frumos!

Și, încă un sfat : nu mai pleca în lunile iulie-august decât în locații muntoase, răcoroase prin definiție.

balasa violeta [19.07.15 10:20:25] »

@johnnyredlabel - ai dreptate Vali, am vazut lucruri minunate, pentru asta ne-am dus.

Ne cunosti bine, nu suntem fitosi... n-am aer conditionat acasa, nu e nevoie, stau la munte.

A trebuit sa luam pranzul numai la restaurant, n-aveam frigider si era luna lui cuptor...

Am ales iulie, asta-i sezon si a fost cadoul pentru ziua mea. Colegii de breasla n-au stat decat o zi pe insula!!!

Am vrut sa fie cea mai frumoasa vacanta din viata noastra. De tanara visam sa ajung in Capri, n-am mai avut bani... in ultima noapte ne-am plimbat in zona de promenada si n-am mancat decat o inghetata.

Am avut o mie de euro la noi (hotel cu demipensiune si transport platit) si ne-am socotit toata vacanta, daca nu faceam economii... trebuia sa cerem copiilor sa ne trimita si asta n-o sa fac cat voi trai!

Ne-au enervat italienii! Sunt zgarciti, uita-te la portiile de mancare... 4 cubulete de cartofi... Uite cum a fost la Viena vezi impresii

Nu ne-au placut italienii, ne-au snapanit, preturi nejustificate de mari, foarte mari...

Am fost si-n alte insule si nicaieri nu ne-am simtit snapaniti... sa nu spun altfel!

Totul ar fi fost minunat daca... daca auzeam macar o tarantela...

Imi place sa daruiesc...n-am cumparat nimic...mi-am surprins toata familia!

Eu sunt mai domoala, sa vezi ce-i la gura lui George!!!

TEOANCA [19.07.15 11:44:36] »

Simt nevoia să intervin. Posibil să fac și eu parte din " colegii de breaslă"?

Dacă este așa, Violeta, eu am stat o săptămână în Ischia și am savurat fiecare moment.

Păi, să le luăm pe rând, că mă simt deja " citată", doar sunt ultimul review despre Ischia și nu seamănă deloc cu ce ai descris tu... parcă ar fi altă insulă.

Știi că sunt adepta plecărilor în grup organizat. Mai ales în locurile despre care nu știi nimic oricât ai citi pe net... Știi, fiecare meserie are chichițele și secretele ei. Știu că știi.

Și atunci, conducătorul ăla de grup a știut să nu facă plecările în Ischia în vîrf de sezon, a știut că de la aeroport la port și apoi din Ischia port la hotel italienii taximetriști te jecmănesc și atunci am avut autocar, a știut unde să alegă locația hotelului încât să folosim cât mai puțin transportul în comun... și încă multe altele.

Nu a spus nimeni că Ischia este o insulă ieftină, sunt învățați cu turiști germani și englezi. Noi am primit bonuri peste tot cu bacsisul inclus plus fata de masă de unică folosință pusă pe bon (coperto sau coperta asta ne-au spus că înseamnă).

Noi am avut frigidere în cameră deși nu era nevoie.

Nu a spus nimeni că se cântă canțonete pe stradă... dar chelnerul nostru chiar cânta mereu.

Colegul Johnny are dreptate, mai stai un pic să mai uiți de căldură care deformează orice percepție. La ape termale de 40 de grade dacă mai pui și căldura... Ischia pare un fel de iad mai mic... Și e păcat, zău.

Și apoi sigur mai știi că fiecare dintre noi are propria realitate.

În realitatea mea Ischia este o insulă paradisiacă.

adri-nico [20.07.15 11:53:36] »

Cel mai mult mi-au placut ecourile. M-am amuzat la toate!

Abia astept sa vad ce e la gura domnului George... )

balasa violeta [21.07.15 12:34:39] »

Aici, trebuie sa ne informam viitorii turisti!

Nu am spus ca nu este o insula frumoasa, minunata, paradisiaca... spun si-mi asum cele spuse:

- indiferent de anotimp, transportul in comun este acelasi, cu autobuze vechi, poluante, zgomotoase care circula pe stradute foarte inguste, stai cu inima-n gat;

- indiferent de locatia unde stai ai nevoie de mijloc de transport, puteam inchiria dar pur si simplu nu aveai unde parca! Stai in Forio, cum ajungi la plaja Maronti, la castelul Aragonese, la Sant Angelo, la Cassamicciola, la Lacco Ameno, la gradina botanica La Mortella (o minunatie), la parcurile termale Negombo si Poseidon, pe muntele Epomeo, la Serrara Fontana, La Colombaia si multe alte obiective in care am fost! Si invers daca stai in Ischia Porto sau Ischia Ponte...

- este o destinatie de vacanta foarte scumpa, indiferent de anotimp!

-repet, am vrut sa fie vacanta vietii mele, mi-am facut planuri, m-am documentat, de tanara mi-am dorit sa vad Capri, n-a fost sa fie! Am vrut sa renunt la o noapte in Ischia si sa stau in Napoli, atat de frumos si interesant a scris doamna Ion Carmen... Visele mele s-au transformat in iluzii...

N-am sa mai scriu, eu am alte adevaruri!

Va doresc vacante minunate si asa cum le-ati visat!

balasa violeta [28.07.15 17:09:44] »

@balasa violeta - ca o completare la ecoul meu, imi place ce-a scris @Sofia19... " Cand pleci in vacanta esti dispus sa cheltuiesti niste bani dar sa simti ca esti tratat cu respect si cu atentia cuvenita. "

eliseea [01.09.15 12:22:43] »

@balasa violeta: Da. Ati descris cu multa fidelitate si realism atmosfera ischiana, precum si suflul istoric al regiunii, preturile piperate si atitudinea ofensiva a gazdelor. Va felicit! Regret sa admit acest lucru, insa ma gandesc la acele familii, care muncesc poate si doi ani de zile ca sa stranga o mica avere pentru a ajunge in acest loc... Din nefericire in Ischia nu te poti dramalui cu simpla cazare si ceva bani de buzunar.

balasa violeta [02.09.15 10:32:07] »

@eliseea - multumesc!

calatorul [11.09.15 19:26:21] »

INteresant, eu Ischia nu am vazut/o, din zona am fost doar la Capri si Napoli, desigur, unde mi; au furat portofelul cu toate cardurile, in autobuzul spre port. Am scapat cu bine, dar am ramas cu o amintire aparte despre sudul Italiei. Si mai fusesem pe acolo, la Taranto, unde totul era ok, abia apoi am inteles ca Napoli este capitala camorrei si trebuie sa fii cu ochii mari deschisi. VAcante fumoase pe mai departe.

eliseea [11.09.15 19:34:26] »

@calatorul50: Imi pare rau pentru intamplarea careia i-ati cazut victima. Si noi eram pe punctul de a fi jefuiti cu mare rafinament, insa am avut reactii oportune N-as dori insa sa discriminez frumusetea si farmecul zonei, pe care nu o pot asocia cu asemenea marsavii omenesti. Va doresc vacante placute, lipsite de astfel de peripetii!

calatorul [11.09.15 21:02:19] »

@eliseea - Multumesc asemenea.

webmasterX [11.09.15 21:46:55] »

@calatorul50 -

n zona am fost doar la Capri si Napoli

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

calatorul [12.09.15 00:17:18] »

@webmasterX - multumesc de invitatie, asa am sa fac, dar au trecut vreo noua ani de atunci.

adri-nico, balasa violeta, calatorul, eliseea, TEOANCA
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Ischia: