ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.07.2015
DIN: Brăila
ÎNSCRIS: 11.05.14
JUL-2015

Un hotel primitor

In vacanta de anul acesta am ales sa mergem la Hotel Cometa, pentru simplu motiv ca este chiar pe plaja. Am facut rezervarea direct pe siteul hotelului cu o luna inainte. Am achitat avansul iar la receptie am platit diferenta, parcarea si taxa de statiune. Deoarece la momentul rezervarii, nu am mai gasit camera dubla superioara, am optat pentru cea de 3 stele. Prin urmare, ceea ce voi descrie mai jos face referire la acest tip de camera.

Am ajuns in hotel in jur de ora 10 dimineata. Deja receptia era plina, dar m-am gandit ca poate asteptau si la Meteor (stiti ca au receptie si intrare comuna)... ba de unde... mai bine de 3 sferturi din turisti erau pentru Cometa. Atunci am inteles de ce nu mai aveau camere cand cautam eu.

Am depus fisa de turist si... am plecat pe plaja. Teoretic cazarea se face de la ora 18 dar doamnele receptionere ne-au invitat in jur de ora 13 pentru repartitia camerei. Ce este de apreciat ca repartitia camerelor chiar se face in ordinea sosirii (a depunerii fiselor de turist).

Am revenit in receptie pe la 12 si ceva iar in jur de 12.30 a inceput repartitia. Nu am asteptat foarte mult, vreo 20 de minute. (avantaj ca am venit de dimineata). Am avut de ales intre etajul 1 si 8. Am ales etajul 1 de teama ca la ultimul etaj sa nu fie foarte cald.

Camera spatioasa, cu vedere spre hotel Meteror si cap Aurora. Dotarea din camera relativ buna. Spun relativ deoarece cel mai mare minus a fost dimensiunea patului. In toate sejururile de pana acum am putut dormi linistitor 2 adulti si copilul intr-un pat matromonial... ei aici, s-a terminat fericirea. Cred ca nu avea mai mult de 120 cm latime. Am dormit vai de mine. In schimb, daca dimensiunea mi-a dat stres maxim in acelasi timp m-a linistit salteaua patului. A fost dementiala. Daca as fi avut si parte de somn, cred ca as fi dormit nonstop in salteaua aceea. Si inca ceva deranjant... dar asta este o meteahna a mai multor hoteluri. Pernele... mici si slabe. Patul mai avea si 2 puiuti, micuti dar nu ajutau cu mult.

Camera este dotata cu minibar care si-a facut treaba la maxim. Tv-ul este cam nepotrivit (din acela mic, de buctarie) pentru o camera de 3 stele. dar eu nu am suferit din acest motiv, o scriu totusi caci s-ar putea sa fie unii care si-ar dori mai mult.

Balconul este dotat cu 2 scaune si masuta si marele PLUS... are funie de intins rufele. Spun ca este un plus pentru ca, banuiesc ca este o avere aceasta investitie din moment ce mari hoteluri cu renume nu isi permit acest lux. Din cele observate, si Meteror avea balcoane cu aceasta dotare, dar erau si fara. Din balcon se vedea marea, nu si rasaritul. Pentru aceast fenomen, se poate merge pe terasa de la etaj.

Baia este potrivita. Frumos amanajata, apa calda am avut cu presiune si imediat. Curatenia in camere se face zilnic, cu aspirat, sters in baie si luat gunoi. Cat despre schimbat lenjeria... nu am avut nevoie si nu am cerut. Totusi am stat 5 nopti, nu cred ca cineva schimba lenjeria acasa dupa 2 sau 3 nopti. Camera este dotata si cu aer conditionat si ca niciodata la mare, anul asta chiar l-am folosit. Am prins perioada de canicula.

Inca un aspect deranjant, depinde de turist... usile de la intrare nu au prag si banuiesc ca sunt subtiri caci se aude galagie de hol. Noi nu am prins mare galagie, doar un planset de copiul la 5 dimineata, un aspirator, chestii d-astea. Ma gandesc ca daca spre exemplu ar fi fost vreun grup de copii, vreo tabara cred ca devenea o problema. Personal nu il consider un minus insa... scriu pentru ceilalti.

Am utilizat plaja din dreptul Hotelului Olimpic. Golfuletul este minunat pentru copiii. Chiar daca are 2 mari si imensi bolovani in apa, deja tota lumea cunostea zona "plantarii" lor si o ocolea. Sezlongul aici este 10 lei toata ziua. Plaja din dreptul hotelului Meteor/ Cometa este plina de bolovani, pietre iar in golfulet sunt alge. Cu toate acestea erau turisti care se aventurau.

De mancat, am fost pe cont propriu. Am cumparat de cateva ori de la o terasa din dreptul parcarii hotelului Capitol, apoi am incercat o pizza la restaurantul Delta, apoi una la restaurantul Antik. Recomand acest ultim restaurant pentru minunata terasa, spatiul verde... insa sa va innarmati cu rabdaaaare si cu portofelul plin. Depinde de comanda, dar preturile sunt cam ridicate. De fapt... asa-i pe litoral. Eu am fost socata mai mult de pretul la bautura decat de cel la mancare (probabil ca tocmai ce a scazut tva-ul :)))

La restaurantul hotelului Meteor, era o "oferta" de mic dejun bufet suedez, 25lei/ pers. Mi s-a parut imens de mult 50 lei o familie doar micul dejun. NU am intrat dar banuiesc nu se servea icre negre acolo. In conditiile in care se puteau cumpara bonuri valorice de la receptia hotelului Meteor si se putea manca la terasa din fata hotelului dar si la inca alte 3. Aceasta teresa era vesnic plina de turisti, cu o servire imediata si mancare buna si pe saturate. (din observatie proprie).

Hotelul este dotat cu 3 lifturi si impresionant pentru un hotel cotat pana la urma cu 2 stele, este prezenta unei doamne menajere pe post de liftiera, la ore le de varf.

Recomand hotelul acesta pentru amplasare, pentru amabilitatea personalului, curatenia din hotel si camere si pretul.

Va doresc o vacanta frumoasa tuturor la acest hotel.

Trimis de Floric in 18.07.15 22:58:36
Validat / Publicat: 18.07.15 23:59:08

VIZUALIZĂRI: 2115 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Floric); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [18.07.15 23:46:30] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Cometa Hotel [Jupiter]" (deja existentă pe sait)

domidoc [19.07.15 01:59:08] »

@Floric - Chiar 180 lei pretul sejurului?

Floric [19.07.15 12:39:26] »

@domidoc: Scuze. Sejurul a fost 880 lei. Multumesc pentru atentionare.

webmasterX [19.07.15 12:52:33] »

@Floric - Mulţumim şi noi pentru precizare. Am ajustat în caseta tehnică, la rubrica PREŢ SEJUR

Zorbaz [19.07.15 15:31:14] »

O intrebare. Cum era statiunea tot in paragina? Seara/noaptea erau locuri unde sa te distrezi? Ati ajuns cumva pana la plaja "steaguri"? Multumesc

Floric [19.07.15 21:08:46] »

@Zorbaz: In statiune, doar la restaurante te poti distra. Dar genul acela de distractie... privesti la scena, mai iesi pe rong si dansezi si... cam atat. Stiu ca la hotel Capitol era karaoke seara dar nu am fost. Animatie mai era la o terasa vis a vis de restaurantul Delta dar la fel... doar am trecut nu am stat.

Statiunea per total este plictisitoare, mica dar potrivita pentru familii cu copii. Pentru copii erau "vestitele" trenulete 10 lei - 4-5 min, plimbare scurts cu poneiul ajungea si la 15 lei plimbarea (nu am incercat), karting 5 lei - 3 min, un loc de joaca destul de mare 12 lei nelimitat.

Plaja "la steaguri" daca este cea din dreptul hotelului Majestic am fost in vizita. Am optat pt plaja din golfuleţ ptcopil. Acea plaja... da, o poti numi plaja. Cu nisip fin, cernut, ingrijit, sezlonguri din lemn, cu valuri, intrarea buna in apa... intr-un cuvant te simti la mare. Stiu ca ii mai zice plaja Kiss fm.

Erau si terase destule unde puteai servi pranzul.

gdm [21.07.15 18:45:26] »

Conform legislatiei in vigoare, lenjeria de pe paturi se schimba maxim la 4 nopti, prin urmare trebuiau sa va schimbe lenjeria dar "au fentat" si au economisit spalatul unui set de cearceafuri.

Plaja "La Steaguri" este plaja din dreptul pasajului de trecere printre cele doua lacuri de la Neptun. Este frumos acolo dar cam aglomerat (se revarsa tot Neptunul direct acolo) si destul de departe de Jupiter.

domidoc, Floric, gdm, Zorbaz
    Alte impresii din această RUBRICĂCometa Hotel [Jupiter]: