De văzut / vizitat în regiunea Antalya

înscris/ă în 12.08.12
MEMBRU: PARTENER
JUL-2015

Afium Mall în drum spre Antalya

Ce este Afyonkarahisar? Este o localitate din Turcia, punct intermediar de trecere pentru majoritatea călătorilor spre Antalya. Bineînțeles, călători cu mașina, căci din avion nu putem sări pentru o scurtă oprire :)

De ce este cunoscut în rândul românilor? Pentru Afium Outlet Mall, un mare centru comercial cu diverse magazine, majoritatea cu prețuri mai bune decât surorile din țara noastră. Cum ajungem la outlet? Nu trebuie să facem nimic în mod special, eu una descoperindu-l în primul drum dinspre Antalya spre casă (la dus, dormeam profund în acea zonă). De la mai mult de 50 kilometri distanță veți observa panouri publicitare ce vă arată distanța rămasă de parcurs. Dacă veți seta pe GPS centrul orașului Afyonkarahisar, veți observa că mai sunt ceva kilometri buni de la mall până la destinația finală, outlet-ul fiind plasat pe centura orașului. Nu trebuie să vă abateți de la drum decât pentru a intra în parcare. Odată văzut panoul cu Afium Outlet Mall (here sau 0,5 km) vă încadrați pe banda din stânga, așa cum ați face-o oricum dacă aveți setat pe GPS Istanbul. În intersecție, deși sunteți încadrați de stânga, grijă mare, întrucât rămâneți pe prima bandă pentru a intra în parcare. Este oricum imposibil să nu zăriți marele Mall. Pentru exactitate este la întâlnirea drumului D650 cu D300.

Noi am intrat în outlet atât în timpul săptămânii, cât și într-o duminică, ultimul caz fiind unul nefericit pentru picioarele doamnelor, călcate de femeile aflate în aceeași incintă. Am prietene turcoaice, deci nu pot generaliza despre bunul-simț al tuturor damelor din acea țară, spunând doar că am avut ghinionul de a fi în același timp și loc cu multe persoane certărețe și needucate. Dacă veți ajunge în timpul săptămânii, această problemă este considerabil redusă.

Ce magazine găsim în Outlet? În primul rând, atât de cunoscutul Mc Donalds, care se află și in incinta outlet-ului, cât și vis-a-vis. Vă spun asta pentru a nu vă gândi că dacă intrați în mall trebuie să traversați apoi pe jos tot drumul european ca să mâncați un Mc puișor :) Pentru a vă face idee de prețuri, un meniu mare cu hamburger de oaie (ceva specific lor), un suc mare, cartofi prăjiți porție mare și câteva mini nuggets de pui ne-a costat 14 lire (aproximativ 20 lei). Vis-a-vis găsim și fratele concurent Burger King.

La fel de cunoscutul Starbucks este și el prezent, însă nu sunt fană așa că nu vă pot împărtăși prețuri. Ce e important la el este că pe ușa de lângă terasă este o toaletă mare și în principiu curată. Este gratuită și are și masă de schimbat bebelușii. :)

În ordinea vizitei făcute de noi, mai avem următoarele magazine:

Mango - foarte iubit de fetele din București, din ce am observat eu. Prețul unei cămăși la reducere era între 20 și 50 lire. Presupun că nu era scump având în vedere prețurile practicate în Afi Cotroceni (nu sunt cumpărătoare fidelă, așa că nu pot garanta).

LC WAKIKI - este preferatul meu și a multora, fiind locul unde am stat 10 minute la coadă pentru a plăti și unde atât femeile, cât și bărbații parcă porniseră un război al lui "indirim" (reducere/sale). Prețuri extrem de bune. Tricouri de la 9 lire (ceea ce înseamnă mai puțin de 15 lei) la 20, extrem de bune, noi având toată familia mai multe tricouri impecabile de la ei. O cămașă office a costat 15 lire, o șapcă de bărbat 5 lire, pantaloni scurți 20 lire. Îmi plac extrem de mult tricourile bărbătești pe care le comercializează, mult mai mult decât cele de damă. Băieții din gașcă s-au declarat topiți după cumpărăturile de la acest magazin. Un pont pentru domnișoare și chiar și doamne: nu ratați partea dedicată copiilor, LC wakiki având o producție pentru adolescente. Eu port mărimea M, un 40 la cămașă și mereu îmi găsesc lucruri faine la copii. Am luat de acolo lucruri și pentru doamnele nu atât de rahitice ca mine. Poartă bluze și tricouri largi, așa că un XL la copii vine perfect pe mama care poartă L în mod obișnuit.

Koton - cunoscut și în România, este brand turcesc cu lucruri de calitate, dar cu prețuri o idee mai ridicate. Tricourile cele mai ieftine costau 15 lire, iar o rochie la reduceri era în jur de 40 lire.

Magazin de rochii de ocazie - numele nu i-l știu, însă este vis-a-vis de Koton. Am intrat pentru că - de nevoie - în acest an am tot căutat rochii deosebite. Nu mi s-au părut de o calitate extraordinară, însă era fix același voal de îl găsim și în magazinele de rochii din țară. Erau foarte multe modele, de la 150 lire în sus. Ceea ce nu mi se pare mult pentru o rochie lungă.

Magazin de lenjerii și lucruri pentru casă - este destul de întins și au lucruri de calitate, pe care le găseam și în zone turistice la prețuri exorbitante. Noi am cumpărat un cadou, o lenjerie XXL de pat, 100% bumbac, la 165 lire, redusă la jumătate. Ceva de vis, ne-a părut rău că nu ne-am cumpărat și pentru noi.

Aur - ai mei își tot căutau verighete pentru nunta de argint așa că am tot cutreierat magazinele de aur. De curiozitate am intrat și aici, unde ni s-a spus că un gram costă în jur de 250 lei (nu îmi amintesc prețul în lire, căci ni s-a părut mult, comparativ cu prețul din țară), la acesta adăugându-se și altă sumă dacă, spre exemplu, verigheta de damă are și o piatră prețioasă.

Outlet-ul are multe alte magazine, însă timpul nostru nu mai avea răbdare, așteptându-ne un drum lung până acasă. Există chiar și hoteluri în interiorul outlet-ului pentru cine vrea să facă un popas mai lung pentru cumpărături.

Cumpărături plăcute și... avantajoase vă doresc! :)

Impresii încărcate de cloverina in 18.07.2015 18:44:32

Validat / Publicat: 18.07.15 20:48:40

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în TURCIA.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (cloverina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  19100 PMA (din 22 voturi) nota2
  • Ai fost acolo? - Scrie impresii DE CĂLĂTORIE
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de cloverina? - folosește rubrica Ecouri (mai jos)