ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.07.2015
DIN: Arad
ÎNSCRIS: 08.07.14
JUL-2015

Raport calitate pret 'aproape bun'

Suntem pe finalul unui mini sejur de 5 zile la Hotel Diana, Baile Herculane. Un hotel de 3 stele cu 10 etaje, din cele cu traditie pe vremea comunismului, fiind renovat (in interior) si meritandu-si in final, zic eu, cele trei stele!

Hotelul este pozitionat in zona complexelor, alaturi de celelalte hoteluri de acest gen: Afrodita, Dacia, Minerva... iar GPS-ul corect setat te duce pana in fata intrarii hotelului.

Odata ajunsi, am intampinat prima problema: locurile de parcare insuficiente in zona din fata a hotelului. Se putea parca si mai in jos undeva in partea din spate a hotelului, e adevarat, existand scari, (nu foarte multe) pe care se putea urca la hotel.

Un aspect care este putin deranjant, este identificarea prin intermediul bratarii de o anumita culoare, care ti se da la cazare si trebuie sa o porti la mana tot sejurul. Asta, spun ei, ajuta la identificarea turistilor in principal la masa, dar si in cazul in care se beneficiaza de anumite pachete turistice cu proceduri incluse! Insa, incepand cu ziua a doua, pe langa faptul ca purtam bratara, eram si identificati personal la intrarea in sala de mese de catre o domnisoara care ne solicita numele sau numarul camerei! Personal mi-a displacut, simtindu-ma cam “urmarit”:(, insa cine stie ce antecedente au avut cu unii turisti...

Camera avea dimensiuni normale pentru doua persoane, cu mocheta pe jos, mobilier din PAL in stare buna, paturile avand saltele confortabile. Televizorul mi s-a parut cam mic, diag approx. 48 cm, mai ales fiind data si distanta de la capul patului pana la acesta. Minibarul, fara bauturi inauntru, era deasemenea mic insa suficient incat sa iti racesti ceea ce ai nevoie! Balconul camerei continea doua fotolii din plastic stivuibile, de genul celui de la terase de pe stranduri insa fara masuta, fara suport pentru rufe, doar o sfoara legata de balustrada balconului de la un capat la altul:(! Baia, putin inghesuita, aspect frumos, cu cabina de dus inchisa cu sticla, uscator de par, oglinda pentru barbierit. Am avut deasemenea cate trei prosoape de persoana, sapun + sampon/gel de dus! Si doua aspecte importante: fara miros in baie si fara probleme cu apa calda, noi stand la etajul 9!

Ca si masa, am avut doar mic dejun inclus, de-a lungul celor 5 zile existand la masa: suc de portocale, fructe de padure (neacidulat, la aparat, nefiind foarte grozav) rosii, castraveti, ardei, baranza topita, unt, miere, doua tipuri de gem (la cutiuta), branza telemea proaspata (foarte buna), cereale de ciocolata, musli, lapte, iaurt varsat la carafa, cafea, chifle + paine feliata pentru cei care vroiau paine prajita, cotelt feliat + doua feluri de sunca, kaizer prajit, carnaciori prajiti, omleta cu sunca, oua ochiuri, cremwursti, masline, ciuperci gratinate, rosii umplute cu salata de vinete, croisant simplu, iar ca si fructe: mere, portocale si pepene rosu! Apa era deasemenea disponibila! A... si doua aspecte mai putin placute: intr-o zi am avut la masa si musafiri nepoftiti, vre-o cinci furnici printre farfurii:), iar in alta zi platoul cu branza si cascaval a fost plasat in zona incalzita alaturi de ouale ochiuri, cremwursti, cartofii aurii, bineinteles cascavalul fiind imposibil de luat de pe platou deoarece s-a topit!

Piscina are dimensiunile de aprox. 12x12 m si are apa la aproximativ 33-34 grade numai buna pentru relaxare dar nu pentru inot fiindca in 2 minute simti cum te trec apele. In plus mai exista un bazin foare mic situat in zona saunei, chiar la iesire, pentru racorire, de aprox. 3 x 1,5 m cu apa la aprox. 26 grade. O bila neagra referitor la scarile pe care coborai in piscina: aveau marginile ascutite, practic au lasat muchiile gresiei asa cum iese ea din cutie. Un risc foarte mare de accidente mai ales pentru copii, chiar mie intamplandu-mi-se sa ma lovesc de cateva ori. Sauna am frecventat-o doar o singura data pt a o evalua:). Era in regula mai putin faptul ca lipsea clepsidra si nu era nici o alta alternativa “orara”. Ca un minus, bateriile de la dusuri deja erau invechite serios, si cand spun invechite ma refer la faptul ca erau oxidate, iar pe cea de la toaleta din zona saunei nu iti venea sa o atingi, era neagra! Asa ceva nu mi se pare deloc inregula cel putin din punct de vedere sanitar. Si un alt aspect care dovedeste ca zona piscinelor este in opinia mea neglijata, faptul ca geamurile din jurul bazinului erau murdare, greu de estimat cand au fost spalate ultima data! Exista si o zona de vestiare, o incapere cu mobilier si usite pentru care primesti de la receptia zonei de relaxare o cheita.

Restaurantul hotelului arata bine, insa in seara in care am fost sa luam masa am avut proasta inspiratie sa solicit un ospatar care tocmai avusese o discutie mai aprinsa cu o colega referitor la impartirea sarcinilor. Am comandat: o limonada, doua ciorbe de burta si doua portii de ciolan cu varza calita servita cu hrean si ardei iute! Am primit fara nici macar a ne ura pofta buna: doua limonade (insistand ca el a auzit doua) fara miere sau zahar, ciorbe ni s-a transmis ca nu mai au de nici un fel la ora aceasta (20.30) iar varza calita a ajuns fara hrean si ardei iute, el insistand ca varza calita este servita simpla doar cu ciolanul aferent, asta pana cand i-am aratat meniul, dupa care si-a cerut scuze. Era deja tarziu... Mancarea a fost buna, dar nimic spectaculos dupa cum te-ai fi asteptat de la un preparat traditional, ciolanul nefiind ciolan de casa ci ciolan din comert la gratar:(. Preturile sunt decente!

Internetul a functionat bine in camera dar in restaurant nu am detectat nici o retea wi-fi! Au si o zona de Free WI-FI in zona Lobby.

In ceea ce priveste iesirile in zona, noi am fost la cascada Bigar situata la o distanta de aprox. 70 km de Herculane, apoi pe cheile Sohodolului (inclusiv Manastirea Tismana), si pe clisura Dunarii (inclusiv Manastirea Sf. Ana-Orsova). In ceea ce priveste traseul auto prin Baia de Arama catre Cheile Sohodolului, care merita vizitate fiind un loc cu adevarat salbatic, situatia sta cam asa (am impartit drumul pe loturi):

Lotul 1: intre Baile Herculane si intersectia catre Cerna Sat (26 km) – drum acceptabil, cu gropi plombate si cu diferente de nivel intre “plombe”, adica lucari de reparatie de mantuiala! Ideea e ca drumul e perfect circulabil “fara a-ti rupe masina”.

Lotul 2: intre intersectia catre Cerna Sat si Baia de Arama (34 km) – drum foarte bun, total reabilitat cred ca maxim acum doi ani, cu covor asfaltic nou.

Lotul 3: intre Baia de Arama si intrarea catre Cheile Sohodolului (dupa comuna Arcani, imediat catre stanga) – 31 km - drum bun, fara probleme, cu reparatii pe alocuri.

In concluzie, referitor la hotel, o locatie de luat in considerare si pe viitor, cu mentiunea ca zonei in care se afla piscina/sauna ar trebui sa i se acorde mai multa atentie, iar personalului, cel putin de la restaurant, un plus de instruire fiindca “omul sfinteste locul”.

Vacante placute!

Trimis de gabim2002 in 18.07.15 18:13:45
Validat / Publicat: 18.07.15 19:38:09

VIZUALIZĂRI: 2651 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gabim2002); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere de la balcon. Etajul 9!
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 31.16 EUR pe cameră

[18.07.15 18:30:23]

Câteva fotografii de pe acolo ar fi mai mult decât bine-venite... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=10574

- - -

Te-am ruga să (re) verifici coordonatele GPS ale acestei destinaţii pe harta interactivă AFA/. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

- - -

Eventuale modificări, corecturi, ajustări "finale" (inclusiv a notelor acordate) se pot aduce, la finalul sejurului, prin intermediul rubricii "Ecouri" = cea de faţă.

gabim2002AUTOR REVIEW
    [18.07.15 23:08:15]

@webmaster33: coordonatele corecte sunt:

N - 44.880618

E - 22.416489

Cu aceste coordonate se ajunge pana in dreptul hotelului, practic la capat de drum!

gabim2002
    Alte impresii din această RUBRICĂDiana Hotel: