ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.07.2015
DIN: romania
ÎNSCRIS: 21.08.08
JUL-2015

Haravgi Hotel, Alonissos

Hotelul Haravgi se numara printre primele cladiri pe care le vezi si fotografiezi inca de pe ferry.

Este un hotel administrat sau patronat (nu stiu) de doi bunici deosebiti, el, un domn scund cu burtica, calm si tacut, care isi asteapta oaspetii cu pancarta hotelului in port, ea, o doamna expansiva, foarte amabila si vesela. Si chiar se ocupa de locatie!

Punctul forte al hotelului este pozitionarea ultra centrala in centrul orasului Patitirion, capitala insulei. Ca urmare a asezarii sale, camerele cu vedere la mare chiar au parte de o priveliste deosebita asupra portului si ziua si noaptea.

Camera este destul de mare, baia tipic greceasca (cu o aerisire dubioasa dar functionala), 2 paturi late si cu saltele tari dar extrem de confortabile, tv, ac, fara chicineta, frigider, comoda cu oglinda, noptiere, sifonier... o multime de sertare... totul foarte, foarte curat, dar balconul!

Am cerut pe booking camera cu sea view si desi multe aveau asta, am avut noroc sa primim una din cele doar 4 care aveau alt tip de balcon, fata de celelalte (balcoane mici, obisnuite) - mare cat o camera, zidit, separat lateral de celelalte cu o priveliste ametitoare asupra plajei locale si a portului.

Drumul pietonal din oras catre hotel se face chiar pe mal, pe langa terase si presupune urcarea unui numar de trepte (nu facil, dar nici de speriat), cel cu masina e o poveste intortocheata care se termina brusc intr-un fel de garaj propriu al hotelului. Fara probleme, totusi.

Orasul Patitiri est frumos, ca multe orase port ale Greciei, dar vizitati, va rog, Hora (satul vechi, de pe deal) si vorbim dupa! (e un vis!)

Pe mine la aceasta locatie m-au impresionat oamenii: bunica expansiva si agera foarte saritoare si amabila, care nu stie nici o limba, dar le amesteca pe toate ca tot o intelegi pana la urma (engleza, franceza, germana, italiana) si mirosul de ceara si pin din holul hotelului (nu ii stiu provenienta).

Se serveste micul dejun (la cerere) pe o terasa curata, larga cu priveliste super asupra marii.

Cand cobori esti in mijlocul a tot ce vrei pe o raza de 200 de metri: terase, baruri, market, magazine, plaja, port, etc.

Dar nu va pacaliti, nu ramaneti pe loc, insula ofera privelisti superbe si locatii de vis!

De mentionat, chiar cand coborati scarile, terasa in care iesiti este a fiului celor doi bunei, Pascalis, unde se mananca foarte bine!

Trimis de killtox in 17.07.15 20:07:14
Validat / Publicat: 17.07.15 21:08:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 1891 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (killtox); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 batranul cu sapca rosie ne astepta pe noi in port!
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[17.07.15 21:07:25]

Foarte bună recomandarea!

Mutat în rubrica "Haravgi Hotel [Patitirion], ALONNISOS" (nou-creată pe sait)

[17.07.15 23:59:04]

@webmasterX - da, e ok pozitionarea, multumesc

marinar
    [03.04.16 14:51:03]

Buna ziua,

Am citit impresiile voastre despre Alonissos, anul acesta vrem si noi sa mergem. Ne puteti ajuta cu informatii despre preturi? Ex: masa la taverne, bere, suc pe plaja, bere, suc, apa, fructe la magazine.

Multumim!

[04.04.16 16:19:49]

@marinar - nu e mai scump ca in restul Greciei! chiar mai ieftin putin decat in alte insule mai cunoscute.

masa era cam 10-15 euro de persoana la terase (un fel principal si ceva de baut), berea la plaja sau terasa este intre 2,5 (paharul de draught beer la 400ml de bere mythos) si 4 euro (sticla de heiniken sau carlsberg la 500), fresh-ul pe plaja 3-4 euro, apa 1 euro (la un litru) iar la magazine evident totul e mult mai ieftin. fructele la magazin intre 1 euro portocalele / kg si 4 euro alte chestii mai exotice.

Pentru micul dejun poti manca linistit si de la brutarii, pe strada, au tot felul de minuni faine!

pestele e scump la restaurant (ciudat), in rest mi s-au parut acceptabile... depinde unde ati mai fost in grecia ca sa poti compara...

mai da detalii, daca mai doresti informatii.

marinar
    [04.04.16 19:45:39]

@killtox - Multumesc pentru informatii. Noi am mai fost in Thasoss, Kefalonia, Skiatos, Atena si cam atat. M-ar interesa cam cat costa o ambarcatiune, sa putem vizita mai multe plaje. De asemenea, ferry-ul trebuie rezervat sau putem lua bilete cand ajungem in Volos? Sunt mai multe ferry sau doar 2, cum scrie pe site?

Multumesc.

[05.04.16 21:46:39]

@marinar - preturile sunt comparabile cu Skiathos, poate o idee mai mici, dar clar nu ca in Thassos!

Sunt plaje unde nu platesti sezlongul si umbrela ci doar cumperi ceva de la bar, si cateva unde se plateste tot! Barca a costat 75 de euro/zi (impropiriu spus zi), si inca 25 benzina consumata din plinul barcii (o masoara nenea ala la intoarcere si iti zice cat sa-i dai). Noi am luat barca la 10 si am adus-o pe la 5 dupa amiaza.

Pentru ferry nu are rost sa iti rezervi de pe site, la casierie in Volos poti lua bilete cam cu o ora inainte, costa cel mult cat cele de pe site!

Ora in care trebuie sa fii la rand cu masina la imbarcare, ferry nu asteapta nici un minut peste timp, am vazut cu ochii nostri cum a plecat si mai erau masini care veneau sa se imbarce, ca aveau oamenii bilete!

Ferry pleaca cam pe la 7 dimineata (verifica pe site ferries.gr/greek-islands- ... ferry_volos.htm) am luat hellenic seaways, era singurul care ajungea in ziua aceea in Alonissos, celalalt, un Anes, se oprea in Skiathos, parca...)

Au traseul in functie de zi nu doar de ruta...

killtox, marinar

• pagină generată în 0.052088022232056 sec