ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.07.2015
  • --- M ---
    ÎNSCRIS: 15.10.11
    MAY-2015

Din nou Surmeli

Am revenit la acest hotel pentru a patra oara (vezi impresii, vezi impresii) si nu am regretat.

Ca si in anii anteriori, drumul l-am facut cu masina proprie, insotiti de o familie de prieteni de varsta apropiata. Am facut si in acest an un popas de doua zile in miraculosul Istanbul, pentru a mai adauga ceva in zestrea bucuriei noastre de turisti.

Am plecat din Istanbul pe la miezul noptii si am ajuns la destinatia de vacanta in jurul orei 8 dimineata.

Ca de obicei, personalul de la receptie a fost plin de solicitudine, dar s-au scuzat ca nu ne pot oferi aceleasi camere de la etajul sase, oferindu-ne in schimb doua duble la etajul opt, cu vedere spre mare si spre hotelul Richmond. Camerele le-am primit in jurul orei 12, dupa curatenia necesara.

Pe aceasta parte a hotelului, camerele au fost dotate cu doua paturi single spre deosebire de celelalte care au un pat dublu si unul single.

Camera este destul de spatioasa; podeaua este acoperita cu parchet laminat; din dotare nu lipsesc led-tv-ul fixat pe perete, telefon, minibar dotat cu sucuri la doza, apa plata, cana electrica pentru incalzit apa, ceaiuri la plic; un balcon nu foarte mare dar in care se afla o masa si doua scaune din material plastic; baia dotata cu cada de dus (pe partea cealalta sunt cazi de baie), telefon, feon, halate de baie, papuci de unica utilizare, prosoape de mai multe dimensiuni pentru utilizari diverse, sampon, hair conditioner, gel de dus; un dressing generos ale carui usi culisante sunt acoperite cu oglinzi, safe gratuit (dar pe care nu l-am folosit, avand deplina incredere in personalul hotelului). Aer conditionat centralizat - nu l-am folosit, vremea fiind destul de placuta si camera orientata catre nord.

Dupa instalare in camera, a venit o persoana si ne-a adus un mic platou cu fructe, din partea conducerii.

Deoarece aveam bratarile inca de la sosire, beneficiind si de micul dejun, dupa cazare am servit cateva aperitive si am facut un tur de recunoastere a locatiei.

Din holul hotelului am aflat ca s-au produs cateva modificari de personal, cea mai importanta fiind inlocuirea bucatarului sef. Acest lucru s-a simtit in alcatuirea meniurilor dar si in organizarea restaurantului principal - in bine.

Asupra meselor nu insist, spunand doar ca meniurile au fost variate, mancarea gustoasa si indestulatoare. Aceleasi bauturi servite la pranz si seara in restaurantul principal: vin alb, roze, rosu, bere, apa plata, ceai, cafea, sucuri la dozator - se ofera si suc de portocale preparat pe loc, dar contracost.

Anul acesta au schimbat saltelele de pe sezlonguri cu unele noi. Din motive de siguranta (se trata apa din piscine) recomandarea persista sa se incheie activitatea la piscine (patru) in jurul orei 18.

Plaja la fel de bine intretinuta (in fiecare dimineata la ora 6, un tractoras grebla plaja de la un capat la altul), cu mentiunea ca au aparut mici afise cu desene sugestive, prin casre turistii sunt invitati sa nu stinga tigarile in nisip.

Enterteinement: o trupa alcatuita si anul acesta din vorbitori de limba rusa, condusi de dl. Jamal; foarte buni profesional, ei organizand atat jocurile specifice plajei si piscinei, cat si mici spectacole oferite seara in amfiteatrul in aer liber al hotelului. Ne-am intrebat chiar de unde au atata energie acei tineri.

Pentru cei amatori, erau doi - trei fotografi profesionisti (cel putin dupa aparatele detinute), care realizau adevarate sedinte de shooting; pozele erau splendide.

Serile la barul de la piscina au fost cat se poate de placute, avand in vedere show-ul oferit de doi artisti - muzica life cu un repertoriu de buna calitate; doar cand, in doua seri, turistii majoritari au fost turci, repertoriul a fost mai mult national, dar de buna calitate.

Gradina hotelului la fel de frumoasa si bine organizata; un incident organizatoric s-a petrecut intr-o dimineata, cand managerul general al hotelului, dl. Sadun, a observat ca sunt mici spatii neutilizate, moment in care gradinarul sef a fost aspru certat si pus personal la treaba - in doua ore erau plantate si udate deja multe, multe flori.

Curatenia in camere se facea zilnic dar, in "conditiile de cazare" scria clar ca cearceafurile si prosoapele se schimba la doua zile. Noua ne-au schimbat prosoapele zilnic, fara interventii la buzunar.

Ceva care ne-a facut sa ne simtim mai putin bine, se intampla seara la loby-bar: turistii cu dare de mana erau mai bine tratati si mai prompt serviti - e vorba despre olandezi, britanici, americani...

In rest, o vacanta petrecuta la acest hotel cat se poate de placuta.

Trimis de mihai.neagu* in 17.07.15 10:41:37
    Validat / Publicat: 17.07.15 15:20:55
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Istanbul, Canakkale

VIZUALIZĂRI: 1989 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mihai.neagu*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P02 Spectacol la amfiteatru si piscina de relaxare

calatorul
    [16.09.15 16:59:13]

Simpatica echipa de entertainement.

calatorul
    Alte impresii din această RUBRICĂPalm Wings Ephesus Beach Resort (ex Surmeli) [Pamucak]: