ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.07.2015
ÎNSCRIS: 04.08.08
JUL-2015
2 AD. + 2 de 5 si 10 ani COPII

încărcat de pe telefon!

Un hotel foarte bun pentru familii cu copii

De aproximativ 2 ani încercam sa-mi planific un concediu in Tenerife/insulele Canare încercând sa schimb destinații ca Grecia sau Turcia pe care le-am descoperit cât de cât din 2007 pana in prezent (pot spune ca mai am ce descoperi atât in Turcia cât si in Grecia) !

Mai întâi am rezolvat problema biletelor de avion luate cu jumătate de an înainte si care de obicei luate cu 2-3 luni înainte costa destul de mult. Astfel cu jumătate de an înainte am plătit pentru 4 adulți si 2 copii 1300€ dus întors Bucuresti-Tenerife!

A urmat alegerea hotelului si anume Hotel Isabel Family de pe booking.com dar mergea sa fac rezervarea chiar pe pagina hotelului, la o suma de aproximativ 1250€ (2 Adulți si 2 copii) /10 nopți cu demipensiune bufet suedez, cu cazare in bungalow. Acest tip de cazare înseamnă 2 camere cu ușa intermediara cu o toaleta, chicinetă (plita electrică, farfurii, pahare, tacâmuri, inclusiv tirbușon pt sticle de vin, prăjitor de pâine, filtru cafea), iar ca paturi erau 4 câte 2 in fiecare camera! (pentru cei care ați fost in Turcia știți cam cât costa o cazare pentru 2 adulți si 2 copii in plin sezon si cu masa aferentă fără transport) ! In fata camerei aveam o veranda cu gazon unde seara puteai sa stai la taclale pana târziu la un pahar de vin sau bere.

Resortul are de toate pentru toți: piscina pentru copii si adulți, jacuzzi, animatoare, spectacole seara de seara, magazin, un restaurant f bine pus la punct.

Mâncarea dimineața s- a repetat constant însă aveai ce mânca vreme de 10 zile fără sa te plictisești. La masa de dimineața aveam sucuri proaspete de fructe (banane, căpșuni, papaya, pepene galben) plus numeroase fructe proaspete, iaurt, salam, omlete, fasole, brânzeturi, bufet pt copii, etc!

Seara masa era tot bufet suedez cu tot felul de mâncăruri tradiționale din care nu lipseau carnea de porc, Peștele, carnea de vita, anșoa, macrou, somon, etc. Băutura nu era cuprinsă in prețul mesei, nici măcar un pahar de apa. Totul se comanda la ospătari, in afara de cafea care era atât la filtru cât si expresso sau altele. Ca exemplu un pahar de vin era 2 euro, o sticla de 3/4 de vin era 10 euro, o apa un euro, un suc un euro etc. Eu am preferat varianta cu apa la masa si vinul luat de la supermarket cu 6 euro sticla sau berea la doza cu MAX 0.80 cenți si consumată in camera.

Plaja era la 5 min de mers pe jos! Masina închiriată tot timpul, plaje peste tot, distracție si voie buna ceea ce va doresc tuturor.

Trimis de giovi_buru in 17.07.15 10:05:39
Validat / Publicat: 17.07.15 11:32:03
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 3797 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (giovi_buru); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 94.44 EUR pe cameră

webmasterX [17.07.15 10:37:58] »

@giovi_buru: Te-am ruga să (re) verifici coordonatele GPS ale acestei destinaţii pe harta interactivă AFA/. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

Dacă dorești să adaugi fotografii din sejurul tău poți folosi acest link.

giovi_buru [17.07.15 11:04:49] »

@webmasterX: da este ok pozitiinarea

tripyy [17.07.15 16:03:16] »

@giovi_buru cum ati facut combinatia de zboruri? banuiesc ca nu a fost zbor direct.

giovi_buru [17.07.15 17:00:44] »

@tripyy: blue air si Ryanair si la dus si la întors! Prin Madrid sau Milano escala!

tripyy [17.07.15 17:28:23] »

@giovi_buru, multumesc. La varianta cu Madrid ma uitam si eu dar nu prea sunt convenabile orele de zbor.Am crezut ca e o alta combinatie, mai buna. Sa vedem, poate de mai modifica pana la anu'.

giovi_buru [17.07.15 18:18:47] »

@tripyy: încearcă cu Milano la dus si cu Madrid la întors! La dus prin Tenerife Sud si la întors prin Tenerife Nord! La întoarcere si eu aveam escala de 8-9 ore dar am preferat sa fac un mic city-break in Madrid! Succes

nicole33 [17.07.15 18:39:28] »

@giovi_buru -

Prețul pare extraordinar de bun, chiar cu bilete luate cu șase luni înainte. 217 euro de persoană? Sigur nu este o greșeală? Include și bagaje de cală?

giovi_buru [17.07.15 18:50:06] »

@nicole33: la mine nu a avut bagaj de cala! Si la o companie si la cealaltă se plătește! Se merita bagaj de cala la întoarcere! Îți cumperi o geanta din Tenerife undeva la 20€ si bagi acolo ce îți trebuie plus aproximativ 100€ transportul la cele 2 companii aeriene înapoi! Eu m-am ferit de bagaj de cala! Am luat haine vechi cu mine acolo si apoi le-am aruncat si am venit cu altele! La anul voi lua si bagaj de cala! Daca te pot ajuta si cu altceva scrie!

giovi_buru [17.07.15 18:51:16] »

@giovi_buru: nu ți-am răspuns la întrebare: da e corect prețul!

nicole33 [17.07.15 19:00:09] »

@giovi_buru -

Așa mai vii de acasă. Știu cât de scumpe sunt bagajele de cală la ambele companii menționate de tine. De aceea credeam că prețul este greșit. Încă mi se pare ciudat să pleci pentru zece zile fără bagaj de cală, dar cred că eu sunt cea care greșesc plecând în vacanță cu șifonierul după mine de parcă mă mut, cu cosmeticele proprii care nu merg la cabină samd.

Mașina închiriată cât te-a costat și ce mașină a fost?

giovi_buru [17.07.15 19:03:05] »

@nicole33: VW polo 170€/10zile cu preluare si lăsare la aeroport!

nicole33 [17.07.15 19:05:54] »

Mulțumesc

giovi_buru [17.07.15 19:21:11] »

Mergi cu încredere! Si eu am avut dubii care au devenit certitudine! Este superb! Plătești bagajul cand vei face checkinul online

nicole33 [17.07.15 19:30:47] »

@giovi_buru -

Mulțumesc pentru încurajare. Am fost anul trecut în septembrie. Eu am plătit ceva mai mult pe biletele de avion, de aceea am cerut detalii, dar am fost fiecare cu propriul bagaj de cală, plătind în plus doar la Ryanair. Anul acesta cochetam cu o nouă vizită în Canare, aș fi preferat o altă insulă, dar tot în Tenerife am găsit cele mai bune oferte, însă nu m-am lipit de nicio ofertă convenabilă pentru zbor, astfel că amânăm pentru anul viitor.

Fl0r3ntina [22.07.15 15:54:23] »

@giovi_buru - Buna ziua, imi doresc foarte mult sa ajung in Tenerife si am tot calculat... intradevar e mai ieftin sa cumperi bilete avion si cazare decat un sejur, cum ati procedat cu transferul?

Multumesc!

giovi_buru [22.07.15 16:14:49] »

@Fl0r3ntina: Masina închiriată! O iei din aeroport si o lași in aeroport!

Silvana5 [10.08.15 09:42:02] »

@Fl0r3ntina -

Buna dimineata!

Masina inchiriata ati rezervat-o tot cu mult timp inainte? Pretul este foarte bun. La rezervarea masinii ati platit integral sau doar avansul? In caz de cancelling, se returneaza banii?

Multumesc mult.

Inca o intrebare, scuze:Apa oceanului era calda? Se putea face baie(cu copii)?

giovi_buru [10.08.15 10:16:20] »

@Silvana5: da, am închiriat Masina cu 4 luni înainte fără a da ceva avans!

Apa oceanului a fost superba, da, o idee mai rece decât apa marii din Grecia se exemplu

Silvana5 [10.08.15 13:18:04] »

Multumesc mult!

La ce firma ati facut rent a car? Nici macar taxa de rezervare (avans) nu a trebuit sa platiti?

Si as vrea sa te mai intreb cum ati rezolvat transportul? Ryan air, escala Barcelona..sau..cum ?

Mersi

giovi_buru [10.08.15 13:24:47] »

@Silvana5: cardul de credit este o garanție daca îți cer date despre el, la noi nu a fost cazul! Firma se numește Auto plus car

Fl0r3ntina, giovi_buru, nicole33, Silvana5, tripyy
    Alte impresii din această RUBRICĂGF Isabel Hotel [Fanabe, Adeje]: