ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.07.2015
ÎNSCRIS: 04.05.10
JUL-2015

Hotel special pentru familii cu copii

De la inceput trebuie sa precizez ca pretul de 1400 EUR pt 7 nopti - camera junior suite - a fost un pic cam mare pt ca a fost luat cu o saptamana inainte de plecare.

In mod normal un sejur de 7 zile, all inclusive, camera junior suite, pentru luna iulie costa cam 900-1200 Eur.

Un hotel de 4 stele. Locatia si modul de administrare il face sa fie ales 90% de familii cu copii - nu glumesc deloc daca spun ca numarul de persoane este 50%-50% adulti-minori.

hotelul este situat la 2km inainte de intrarea in Obzor, intr-o zona ferita de soseaua principala sau de balciul din Obzor.

Camerele Junior suite (sau cel putin o parte dintre ele) sunt situate intr-o cladire separata (bloc 3 etaje), undeva in dreapta hotelului. Eu am considerat asta un plus.

Sunt 2 piscine exterioare (una de 1.8m si una de 0.3m). Exista si o mini psicina interioara care acum era inchisa.

au sala de fitness, masaj, cosmetica, mini club pt copii, sporturi nautice (parasail, etc).

Vreo 2 -3 baruri exterioare, un loby bar interior, cateva magazine interioare.

Mancarea nu este din cea mai premium, insa variaza cam 50% de la o zi la alta.

Bauturile sunt insa dintre cele mai proaste pe care le-am intalnit eu vreodata; cafeaua la fel.

La meniu au fost in cele 7 zile mai de toate (iepure, peste:somon, miel, porc si pui - dominante).

In camere se face curat zilnic, lenjeria se schimba la 3 zile. Prosoape albe de calitate.

Pentru copii mai sunt cayteva mini parcuri, o saltea de sarit.

Parcarea este super pazita, dar costa 10 Leva pe zi.

In dreapta hotelului este un mic canal in care pasionatii de pescuit pot sta linistiti sa pescuiasca.

Shezlong-uri sunt oarecum suficiente - daca vii la 10.30 pe plaja ai sanse insa sa nu mai gasesti nici unul.

Si aici, ca peste tot, se aplica metoda tampita de a rezerva la 6 dimineata - am vazut multi care vin la 11 la plaja, dar se trezesc la 5-6 sa aduca prosoape.

Multi turisti din toate tarile; romanii au si ei o cota semnificativa.

Dintre toti, romanii, bulgarii si ucrainienii sunt cei mai slab educati - nu stiu sa stea la rand la masa pt servire, pun mana pe alimente, lasa pahare pe nisip, vorbes tare la masa, pleaca cu mancare de la masa, etc...

Exista si un aqua-parc care are mult efect pt cei mici.

-- adăugat ulterior, prin ecou -

Cateva completari la final de vacanta la acest hotel:

- lenjeria s-a schimbat doar 1 data in 7 zile - cam putin zic eu.

- prosoapele se schimba la cerere (ca peste tot) insa am avut 2 zile cand in loc sa-mi schimbe 4 prosoape la cerere (puse pe podea) au schimbat doar 2. Am intrebat la receptie de ce se intampla asta si au spus ca nu erau venite toate de la spalatorie la acel moment - oricum penibil.

- minibarul din camera este contra cost - preturi nu foarte mari insa (4 leva 1 bere la doza, etc)

- in ultima noapte am avut surpriza sa vad ca minibarul era incuiat - probabil se temeau sa nu fac check-out fara sa platesc ceva - iarasi penibil.

- la plecare, dupa ce am predat cheia au zis sa astept sa mearga cineva in camera sa verifice ca totul este ok si nu lipseste nimic - iarasi penibil. Este pt prima data cand mi se intampla asta la un hotel de 4-5*.

Trimis de MrCod in 16.07.15 21:26:34
Validat / Publicat: 16.07.15 22:34:03

VIZUALIZĂRI: 2990 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (MrCod); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster69 [16.07.15 22:32:25] »

Deşi de multe ori nu publicăm impresiile scrise "live" din sejur, în cazul de faţă vom face o excepţie, în scopul facilitării luării legăturii cu voi — de către alţi turişti, care probabil vor ajunge acolo, unii în scurt timp! — cât sunteţi încă în sejur, pentru posibile "Q&A" (întrebări şi răspunsuri), de multe ori foarte utile, în direct, de la "faţa locului".

MrCod [18.07.15 15:34:37] »

Cateva completari la final de vacanta la acest hotel:

- lenjeria s-a schimbat doar 1 data in 7 zile - cam putin zic eu.

Minos [25.09.15 13:25:41] »

@MrCod - Insemna ca au luat multe tepe privind minibarul, asa ca nu-i de mirare cu verificarea!

monstrul [13.12.15 11:37:08] »

Sal. Cateva intrebari:

-parcarea am inteles ca este cu plata 6 leca... ok?

-sezlonguri si umbrele gratuite? am inteles ca mai este o zona cu sezlonguri care se platesc. de ce? nu sunt indeajuns cele fara plata?

-ma duc cu 2 copii asa ca vine urmatoarea inrebare: la piscina pt copii cand se face umbra? este lipita aproape de hotel si ma gandesc ca se face umbra pe la 17... nu?

-am primit de la agentie 2 oferte: una in cladirea principala si alta in cladirea aditionala. ce inseamna cladire aditionala?

-puteai sa iei cate un fruct cu tine de la masa? sa dau la copii pe plaja

- si ultima... dar nu prea importanta: asa rele sunt bauturile? eu am fost doar la duni... royal palace. acolo nu erau rele

Multumesc

webmaster45 [13.12.15 11:43:52] »

@monstrul:

te rog să eviţi pe viitor folosirea exclusivă a literelor MAJUSCULE (LITERE MARI), această practică este nerecomandată (îngreunează citirea) şi în general considerată lipsită de politeţe pe internet.

În limbaj internaut, a scrie cu LITERE MARI înseamnă că strigi la noi! Vezi, de exemplu, aici

Textul în cauză a fost ajustat de noi, mai sus.

MrCod [13.12.15 18:29:43] »

@monstrul -

Parcarea am spus ca e 10 leva pe zi, nu 6. Cel putin atat se plateste la cladirea aditionala. Dar nu cred sa fie diferenta fata de hotel.

Umbra pica cam devreme la piscina pt copii. Ora depinde de luna anului. Nu iti pot spune exact pt ca nici nu am folosit-o

Daca ma duc la mare, stau in apa marii atat cat imi permite vremea sau plaja.

Cladirea aditionala e un bloc cu 2 etaje (cazare doar la et1 si et2), insa eu as considera un privilegiu daca as sta acolo fata de hotelul principal.

Este mult mai liniste, nu ai pe mai nimeni in fata geamului, vezi doar marea (asta daca cumperi cazare cu vedere la mare).

Poti sa iei ce vrei de la masa, insa nu recomand si nici nu practic. Se dau oricum intre mese aperitive reci, fructe, sandwich=uri, iar la bar-uri gasesti bere, vin, inghetata, suc toata ziua - de calitate f proasta, dar sunt.

Si eu am fost la Duni acum 4 ani (la cel de 5*) insa acolo era altceva. Acum am inteles ca nici acolo lucrurile nu mai sunt asa de roz.

Minos, monstrul, MrCod
    Alte impresii din această RUBRICĂSol Luna Bay Resort Hotel: