Grifid Encanto Beach Hotel (ex Sentido Golden Star)

16.07.2015
Avatar DanNeacsu
înscris/ă în 08.07.15
JUL-2015
REGIM MASĂ all inclusive+
+ COPII: 1 -- varsta: 6 ani

Hotel Sentido, conditii bune spre foarte bune

Am fost de curand in vacanta in Bulgaria, cazat la acest hotel, aripa Family. Am ales hotelul pentru ca este relativ aproape (3-4 ore de mers cu masina intr-un ritm norma), sotia mea este insarcinata in luna a 7-a, este curat si il cunoastem de cativa ani iar baiatul nostru in varsta de 6 ani este foarte incantat de acest loc.

Este cred a 5-a sau a 6-a oara cand aterizam aici. Il apreciem mai mult de cand este Sentido datorita schimbarilor de imagine produse :). De fel suntem destul de exigenti (sotia mea este din zodia fecioarei, nu spun nimic mai mult, cine stie cunoaste :D ) dar nu gasim cusururi mari acestui hotel.

Ca si conditii de cazare nu am ce sa resposez. De fiecare data am fost multumiti, inclusiv de camerele oferite. Limbile in care te poti intelege cu cei de la receptie sunt: germana, engleza, rusa, bulgara si pe alocuri romana. Foarte rar si deloc limba franceza (francezii veniti acolo trebuie sa depuna eforturi mari in a se intelege cu personalul hotelului).

PRO: cazare ok, mancare variata in fiecare zi (nu poti spune ca nu gasesti ceva de mancat din ceea ce se pregateste zilnic, oricat de carcotas ai fi), 3 piscine din care una interioara, baruri peste baruri (lobby, piscina, plaja, sky bar, blue bar, panorma bar, night club), sezlonguri pe plaja incluse in pret, animatie, mini club pentru copii, parcarea pazita (dar platita: 6 leva/zi), minibar completat zilnic inclus in pret etc.

CONTRA: faza cu rezervarea sezlongurilor doar daca achiti 2 leva / zi/ saltea (nu e un capat de tara 10 lei zilnic dar...); desi exista un cod al imbracamintei, accepta sa serveasca turistii imbracati doar in slip la receptia hotelului si la lobby bar... :(wtf

Cu mici plusuri pe anumite zone si mici minusuri in alte zone, tot ce tine de acest hotel este ok din punctul meu de vedere.

Cei care platesc pentru all inclusive isi asuma faptul ca bauturile oferite sunt locale iar calitatea lor este cel mult medie spre slaba pe alocuri. Ce am apreciat cel mai mult la micul dejun, asa cum scria un coleg intr-o postare anterioara, cafeaua este la filtru si este cafea, nu ceva ce seamana a cafea.

Pentru faptul ca suntem romani, nu mi s-a parut ca am fost tratati mai rau sau mai bine decat alti turisti. Pe noi cunoscandu-ne de ceva vreme, chiar s-au bucurat sa ne revada.

Despre civilizatia turistilor din hotel pot spune ca in majoritatea cazurilor, da, sunt cateva specimene din poporul roman care nu ar trebui lasate sa depaseasca granitele tarii. Insa: cei mai nesimtiti cu putinta si care lasa gunoiul pe plaja / la piscina, in restaurant si la baruri sunt germanii (vorba ceea... deutsche civilisation, motiv pentru care ma simt chiar mandru ca sunt roman in Bulgaria). Pe locul 2 as pune rusii iar pe trei bulgarii. Spun aceste lucruri in cunostinta de cauza, pentru ca merg de cativa ani pe litoralul bulgaresc, grecesc si cel turcesc.

Astfel, in cunostinta de cauza, recomand acest hotel in special si litoralul bulgaresc in general.

De ce recomand litoralul bulgaresc? Pentru ca nu se poate compara cu voma numita in Romania cu emfaza litoral (conditii, preturi & stuff). Nu spun mai multe aici, voi face un topic separat.

Impresii încărcate de DanNeacsu in 16.07.2015 13:52:37

Validat / Publicat: 16.07.15 17:29:00

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipurile de aur, Albena, Obzor
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Grecia, Turcia

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (DanNeacsu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  3600 PMA (din 6 voturi) nota2

[16.07.15 17:28:36]

Bune review de debut

@DanNeacsu: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

- DanNeacsu
[16.07.15 17:53:15]

@webmasterX

Multumesc, coordonatele GPS sunt in regula

- tumisfabu
[16.07.15 18:37:23]

@DanNeacsu - Amintiri frumoase mi-ai trezit...

intr-adevar un hotel foarte bun, fara nimic opulent, spectaculos, dar cu tot ce trebuie in cantitatile care trebuie... am avut si noi un sejur minunat in 2014, achizitionat din Germania, prin agentia lor partenera Thomas Cook*sper ca e permis*. Stiu, stiu, admin, o sa imi fac timp sa postez, promit.

In ceea ce priveste comparatia cu litoralul romanesc, sunt de acord cu tine, cu toate ca ma doare sufletul si ca am cautat mereu o alternativa, iar in 2013 chiar am avut curajul si am petrecut 10 nopti la vila Fatima din Eforie Nord. Da, admin, o sa imi fac timp... dar mai la iarna.

Concedii minunate tuturor! Poate postez totusi niste poze Sentido 2014...

- Admin
[16.07.15 18:39:45]

@tumisfabu - :D

- tumisfabu
[16.07.15 18:59:22]

Am postat pozele

- m1adutza
[20.07.15 14:53:20]

E vreo diferenta intre aripa Family si Star?

Si apa este tot adanca la mal? Anul trecut am avut o surpriza "neplacuta" in sensul asta?

multumesc

- DanNeacsu
[20.07.15 14:59:05]

@m1adutza:

Buna. Aripa Star arata un pic mai bine, e mai de fita asa. Am fost numai la intrarea in hotel si e mai mult spatiu iar dispunerea barului e mai ok. Are acelasi mobilier ca si Family. In camere nu stiu cum este, nu am fost cazat acolo niciodată pentru ca am mers numai cu copilul. Sper ca iti este de folos ce am scris.

- m1adutza
[21.07.15 09:27:23]

@DanNeacsu - Multumesc frumos! Am fost cazati anul trecut in aripa Star si vom reveni la sfarsitul lunii iulie.

pagină generată in 0.0862510204315 sec