Tashkonak Hotel (unitate neclasificată)

15.07.2015
Avatar cloverina
DIN Targoviste
înscris/ă în 12.08.12
MEMBRU: PARTENER
JUL-2015
50 euro / noapte

Un hotel foarte bun în zonă extraordinară

Dacă anul trecut am stat la Tashkonak Studios - vezi impresii (parte din Tashkonak Hotel), anul acesta am decis să rezervăm tot aici. Problemă mare întrucât nota de pe booking sărise în aer, fiind cotat foarte bine, așa că nici prețul nu era deloc mic. Timp de 3 luni am căutat zilnic, dimineața și seara, sperând la minuni. De fapt nu sunt minuni, ci statistici, marketing, decizii ale bookingului. Cu 29 de zile înainte de plecare (știu exact data pentru că înainte cu fix o lună era tot scump și am fost dezamăgită) prețul a scăzut cu 60%, reușind să rezerv la 8 dimineața 4 camere standard cu 105 euro/cameră/2 nopți. Precizez din nou: la Tashkonak Studios.

Știind din experiență că Studiourile au doar 2 camere la demisol, deci standard rooms, dau un mail direct managerului și îi spun: nene, AmFostAcolo, știu despre ce e vorba, cam minți când îmi promiți 4 camere standard. El mă asigură că îmi va da 4 camere orice ar fi. Mai proaste (impropriu spus, ele fiind grozave) decât standard rooms nu se putea, așa că am fost încântată.

Următorul mail a constat într-o rugăminte personală, de a lua micul-dejun înainte de check-in, întrucât în ultima noapte plecam la 2 AM spre Antalya așa că pierdeam un mic-dejun. A fost de acord, am printat mailurile și am așteptat plecarea.

Am sosit la 5 dimineața, mult prea devreme, așa că am dormit în mașini, ca boschetarii, vorba aia. :)) La 7 dimineața m-am dus la recepție unde am fost invitați direct să luăm micul-dejun și mi s-a spus că vom discuta despre camere după ce vom mânca. Iuhu, urlă foamea în noi! :)

După ce am mâncat la fel de bine ca anul trecut (omlete, ouă, cârnăciori, dulcețuri multe, cereale și câte și mai câte), m-am întors la recepție. Se schimbase băiatul, venind un domn și mai simpatic. Ni s-a spus că nu ne pot da 4 camere în Studios, cum mă așteptam. Ok și ce facem?! Păi vă oferim 3 în hotel (unde prețul era mult mai ridicat decât în studiouri) și una în studios. Perfect!

Camerele din hotel sunt mai mici decât cele din studiouri, însă foarte comode, curate, cu săpun, șampon, frigider, LCD, prosoape, aer condiționat. Ne așteptau și două ape plate reci ca gheața. Două dintre camerele din hotel au fost la parter, însă cu lumină naturală normală (nu la demisol). Cea de-a treia cameră, a mea, era la etajul 1 și avea un pat mic, mic. Adică eu am 1.70, dar patul nu îmi dădea voie și la picioare lângă restul corpului. M-am întors la recepție și mi s-a oferit altă cameră imediat. Aceasta a fost în regulă.

Pentru că plătim Cash ni se face discount 8%. Cu tot cu bacșiș lăsăm 100 EURO de cameră pentru 2 nopți.

Micul dejun se servește de la 7 la 10 în hotel (atât pentru oaspeții hotelului cât și pentru cei din studiouri, aflate la 50 metri distanță). Hotelul dispune de o terasă pe acoperiș, cu balansoar, scaune, mese, de unde se poate admira Bosforul în liniște. Priveliștea spre Moscheea Albastră este minunată. Am ascultat slujba de seară la un pahar de vin :)

Cum spuneam încă din titlu, zona unde este situat hotelul este grozavă. La doar 200 metri de Moscheea albastră și de centrul vechi al orașului. Nu am folosit tramvaiul, fiind totul aproape.

Deși este într-o zonă centrală, hotelul dispune de locuri de parcare. Pe stradă, evident, dar sunt foarte în regulă. Noi am lăsat mașinile în fața studiourilor, iar în fața hotelului mai erau locuri. Am mai văzut o mașină de România, a unor oameni foarte simpatici cu care am conversat puțin într-o seară. Mă bucur să văd că hotelul are succes și între români.

Sper că reviewurile mele au ajutat pe cineva. :)

Impresii încărcate de cloverina in 15.07.2015 22:54:59

Validat / Publicat: 15.07.15 23:53:15

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în TURCIA.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (cloverina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  17750 PMA (din 20 voturi) nota2

[15.07.15 23:00:24]

@Webmaster, adresa este asta: Kucuk Ayasofya Cad. Tomurcuk Sk 5

Sultanahmet 34400 Istanbul.

[15.07.15 23:07:44]

@cloverina - Cate stele are hotelul? Ca nu am gasit nicaieri clasificarea lui.

[15.07.15 23:13:45]

Mutat în rubrica "Tashkonak Hotel, ISTANBUL" (nou-creată pe sait)

[15.07.15 23:14:16]

@webmasterX - Nici măcar una. E cotat în inimi furate de la turiști, nu în stele :) Îmi pare rău, dar nu te pot ajuta.

- Marian Preda
[16.07.15 09:53:04]

@cloverina -

Un SB din partea unui prieten de pe site! :(Felicitări!

[16.07.15 09:55:39]

@Marian Preda: mulțumesc mult. Să fie reviewurile cu folos, ăsta e superbonusul care îmi place cel mai mult pe AFA :)

[18.07.15 00:22:18]

@cloverina - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

[18.07.15 09:11:01]

@webmaster70: da, da, perfect :)

Publicitate    [12.12.19 08:03:47]